Пам'ятники кішкам, яких знають всі

  1. За заслуги кішки перед людиною
  2. За особисті котячі досягнення
  3. Героям легенд, книг і мультфільмів
  4. І просто - кішкам

Заслуги котячого роду перед людьми безсумнівні. Основний з них, мабуть, можна вважати головну котячу "професію" - порятунок від гризунів. Але ця корисна діяльність давно вже не вважається основною причиною того, чому кішки живуть поруч з нами. Просто ми їх любимо, буває, не за щось, а, навпаки, всупереч - і примхливому характеру, і підкресленою незалежності і навіть не дуже-то чемній поведінці. І якщо пам'ятники собакам ставляться, в основному, за вірність і відданість, то кішкам, часто, пам'ятники ставляться просто з любові. Заслуги котячого роду перед людьми безсумнівні

За заслуги кішки перед людиною

До таких котячим пам'ятників відносяться знаменитий "Кот Єлисей", що розташувався на будівлі Елісеевском магазину на Малій Садовій вулиці Санкт-Петербурга. А навпроти нього влаштувалася "Кішка Василиса". Ці два пам'ятники - данина поваги котам, привезеним в Ленінград в роки блокади.

Тоді на місто, оточений ворожими військами, нахлинули цілі полчища щурів, а, оскільки всіх кішок голодуючі жителі переїли, то захищати мізерні запаси продовольства від гризунів було нікому. Тому в квітні 1943 року вийшла постанова за підписом голови Ленсовета про необхідність виписати з Ярославської області і доставити в Ленінград чотири вагони димчастих кішок.

Згідно зі спогадами блокадників, які прибули мугикаючи виявилися такими бажаними для городян, що їх обмінювали навіть на дорогоцінні продукти Згідно зі спогадами блокадників, які прибули мугикаючи виявилися такими бажаними для городян, що їх обмінювали навіть на дорогоцінні продукти.

Читайте також: Пам'ятники відданості, любові і самовідданості

Іншим пам'ятником котам-щуролова є так званий пам'ятник "Пам'ятник котуАлабрису" відомий також, як пам'ятник "Котові Казанському". Автор алюмінієвої скульптури, Ігор Башмаков, стверджує, що створював пам'ятник не абстрактної кішці казанської породи (нині зниклої), а саме знаменитому коту Алабрису. Цей кіт і його родичі настільки вдало винищували гризунів, що Катерина II, яка під час свого візиту до Казані була здивована відсутністю в місті мишей. Дізнавшись причину, імператриця повеліла надіслати до Петербурга тридцять найкращих котів "казанської породи", які успішно боролися з мишами в царських покоях.

Дізнавшись причину, імператриця повеліла надіслати до Петербурга тридцять найкращих котів казанської породи, які успішно боролися з мишами в царських покоях

Фото: AP

У тому ж Санкт-Петербурзі, де взагалі багато "котячих" пам'ятників, є ще одна скульптура, що стоїть у дворі Санкт-Петербурзького державного університету. Цей пам'ятник виник завдяки академіку РАН Олександру Ноздрачева. На постаменті, серед висловлювань відомих діячів культури, вибиті і його слова: "людство повинно бути нескінченно вдячним кішці, яка подарувала світові безліч першорядних відкриттів у фізіології".

Так академік висловив свій жаль про долі багатьох кішок, які стали невідомими жертвами науки, завдяки яким було врятовано безліч людських життів. Автор пам'ятника, встановленого 14 листопада 2002 року, - скульптор, заслужений художник Росії, професор Анатолій Гордійович Дьома.

Але не тільки у нас в Росії є пам'ятники кішкам, які принесли користь суспільству. Наприклад, в Парижі, перед університетом Сорбонна є подібний пам'ятник, також встановлений кішкам, які ціною життя допомагали вченим провлдіть дослідження в області фізіології.

У Туреччині, на найбільшому озері країни - Ван, можна побачити пам'ятник кішкам породи, яка так і називається, Турецький Ван. Ця рідкісна і красива порода кішок, відома у всьому світі, принесла славу своїй батьківщині, за що і була увічнена. Кішки породи Турецький Ван, всупереч багатьом своїм побратимам, не бояться води і не проти поплавати.

Інший пам'ятник котячої породи - Сінгапурі, стоїть на березі річки Сінгапур. Кішку, яка послужила прототипом для пам'ятника, звуть Кунсіта і вона вважається талісманом країни. Короткошерсті кішки породи сінгапуру, виведені на основі аборигенних кішок, вважаються одними з найменших кішок в світі.

За особисті котячі досягнення

Собакам, які часто рятували людям життя і являли собою приклад героїзму і безкорисливої ​​любові, частіше ставлять пам'ятники за особисті заслуги. Але і деякі кішки також удостоювалися цього знака поваги.

Так, наприклад, в Англії, на території заводу з виробництва віскі встановлений монумент на честь знаменитої кішки-крисоловкі по імені Таузер, зловити за все своє життя близько 30 тисяч мишей, що зафіксовано в Книзі рекордів Гіннеса.

У Римі відома ціла вулиця, названа на честь кішки - Via della Gatta. На одному з будинків є скульптура мармурової кішки. Колись її знайшли біля Храму Ізіди і встановили на карниз будівлі Grazioli. За іншою версією, кішка удостоїлася пам'ятника за порятунок дитини. Малюк, який опинився без нагляду, забрався на карниз і ледь не вивалився у вікно. Кішка, помітивши дитини, підняла крик, чим привернула увагу матері, яка в останній момент встигла схопити своє чадо.

У Києві, неподалік від Золотих Воріт, стоїть бронзовий пам'ятник коту в натуральну величину. Прототипом пам'ятника послужив персидський кіт димчастого забарвлення, на прізвисько Пантелеймон. Пантюша, як його ласкаво називали відвідувачі місцевого ресторану, славився увагою до гостей закладу, добротою і лагідністю. Відвідувачі платили коту взаємністю. На жаль, одного разу в закладі сталася пожежа, і кіт загинув, задихнувшись від диму. Друзі закладу, зажурені його долею, подарували господарям пам'ятник, який сьогодні користується популярністю у туристів.

Фото: AP

Іншим пам'ятником унікального прикладу котячої відданості, став пам'ятник коту Тутті, улюбленцю фінської поетеси Едіт Ірені Сёдергран (1892-1923). Бронзовий кіт сидить на гранітному валуні і ніби чекає чогось. Є дві версії походження пам'ятника. За однією, улюбленого кота поетеси застрелив її сусід, з іншої - він помер від туги на її могилі. Автор пам'ятника - фінський скульптор Ніна Терно, а сам монумент встановлено в селищі Рощино (колишнє Райвола), де жила поетеса в рік її 100-річного ювілею.

В Австралії, в Сіднеї, існує пам'ятник коту трима - вихованцеві капітана Метью Флиндерса. Цей кіт славний тим, що першим з усього свого роду вступив на землю Австралійського континенту. Капітан і команда англійського військового судна "Впевненість" дуже дорожили своїм чорним з білими лапками корабельним котом. Одного разу кіт, до жаху всього екіпажу, впав за борт, але не пішов на дно, а примудрився доплисти до корабля і видертися на борт по звисає з борту мотузці.

Героям легенд, книг і мультфільмів

Одним з найвідоміших пам'ятників легендарним кішкам є пам'ятник кішці мера Діка Уїттінгтон, що знаходиться в Лондоні. Кішка сидить на великий валуні, поруч з Уіттінгтонской лікарнею на півночі Лондона. Стара казка оповідає, що жебрак сирота Дік Уїттінгтон прийшов в Лондон без гроша в кишені, де його взяв на роботу багатий купець.

У будинку купця щурам жилося так привільно, що вони зовсім знахабніли і змучили бідного сироту. Тому Дік, сяк-так заробивши пенні, купив собі кішку. Незабаром купець відправився за море, торгувати до берегів Африки, і слуги послали з ним на продаж деякі свої речі. А Дік, у якого нічого не було, вручив господареві своє єдине надбання - кішку.

Купець кішку взяв, корабель відбув, але залишилися домочадці, підняли сироту на сміх і так мордували його, що він вирішив покинути Лондон. Однак, коли він дійшов до Хайгейт_Хілл і присів відпочити на камінь, лондонські дзвони покликали його назад, пообіцявши славу і багатство.

Читайте також: Бенгальська кішка - плямисте чудо з джунглів

Дік повірив передбачення і повернувся, а незабаром прибув корабель, який привіз йому щастя - купець продав кішку Діка за нечувані багатства африканського правителя, якого окупували щурі. Купець виявився чесною людиною, Дік розбагатів, а згодом і зовсім став мером Лондона.

Ця легенда не зовсім вигадка, так як реальний Річард Уїттінгтон насправді жив і три рази ставав мером Лондона.

Фото: AP

У Москві, в одному з двориків Мар'їній гаї, є пам'ятник скульптора Любові Міросенко, присвячений знаменитим персонажам роману Михайла Булгакова "Майстер і Маргарита". Коров'єв і кіт Бегемот сидять, розвалившись, на лавочці, і, мабуть, ведуть неквапливу бесіду.

У Берліні стоїть пам'ятник героям казки братів Грімм "Бременські музиканти". На спині осла стоїть пес, на ньому - кіт, а на кота півень.

У місті Ресенбурге стоїть пам'ятник коту, який всі вважають пам'ятником коту Чеширський - аж надто схожа посмішка. А що пам'ятник значить насправді, точно ніхто не знає.

У Воронежі є пам'ятник герою мультфільму - кошеняті з вулиці Лизюкова. Кошеня і інший персонаж мультика - ворона, сидять на дереві і весело дивляться на перехожих.

А ось в Америці, на берегах річки Міссісіпі, увічнена кішка зі знаменитої книги Марка Твена "Пригоди Тома Соейра". Це та сама дохла кішка, за допомогою якої Гек і Том збиралися позбутися бородавок. Скульптура зображує двох хлопчаків, які тримають за хвіст мертвого кота.

У Санкт-Петербурзі теж є пам'ятник кішці-персонажу. Це "Кішка Матроскіна", вона ж "Кіт у тільняшці". Притулилася вона на фасаді під вікном майстерень "Митько" - художників, які її і придумали.

І просто - кішкам

Взагалі, перші пам'ятники кішкам відомі з незапам'ятних часів. Це скульптури, знайдені в Єгипті. Наприклад, в зоологічному саду Мемфіса стоїть статуя давньогрецької богині Сехмет, біля ніг якої лежить кілька кішок. Серед барельєфів з зображеннями давньо шумерських царів також є один, де правитель тримає на руках кота.

У місті Бордо, на Півдні Франції, відомо надгробок молодої дівчини, яка померла близько 2000 років тому. Незважаючи на стародавність, зображення дівчини непогано збереглося. Дівчина зображена в повний зріст, а на руках вона тримає кота, причому не в самій зручній для нього позі.

У Плесі, на міському причалі, є пам'ятник звичайної кішці, яка сидить на камінці і ніби задумливо дивиться на розкривається пейзаж. Автор скульптури - художник Олег Ілларіонов, який часто буває в місті, вирішив зробити Плесо подарунок у вигляді монумента, який зображує звичайну дворову мурку. Моделлю послужила улюблена кішка художника Муха. Городянам подарунок сподобався, та й туристам Муха припала до серця.

Читайте також: Вони билися за Батьківщину разом з людьми

А в Тюмені, в 2008 році, з'явився аж цілий сквер котячих пам'ятників. Рівно 12 скульптур кішок і кошенят, відлитих з чавуну і покритих спеціальною золотою фарбою, прикрасили сквер, який тепер так і називається "Сквер сибірських кішок".

Мабуть, найдорожчий пам'ятник коту варто в Єревані. Це - одна з трьох робіт, присвячених кішкам, відомого скульптора Фернандо Ботеро. У 2002 році сім'я Гафезчанов подарувала рідному місту цей монумент вартістю в один мільйон доларів.

Фото: AP

Пам'ятник кішкам, розташований на будівлі факультету початкових класів Красноярського державного педагогічного університету, символізує материнство і опіку над дітьми. Котяча пара з'явилася на стіні університету в 2003 році, і відразу ж поширився слух, що, якщо в прикріплене до пам'ятника знизу кільце закинути монетку, то це принесе удачу.

У Латвії, в місті Клайпеда, стоїть пам'ятник кроку коту. У кота на фізіономії явно проступають риси чоловічого обличчя. З чуток, про хвіст цього кота треба потертися жінці, яка хоче завагітніти.

У місті Барнаулі є пам'ятник "Кот під Дубом". Під самотнім деревом, на лаві, сидить кіт. Всі три скульптури виконані з бронзи.

У Москві на розі Великого Овчінніковскій провулка і П'ятницькій, також встановлений пам'ятник коту. Величезний бронзовий кіт примостився на висоті другого поверху і спостерігає за перехожими.

Два забавних пам'ятника, присвячених кішкам, є у Великому Новгороді. Обидва пам'ятники зображують побутові сценки. Один називається "Кішки ловлять голубів", а другий "Електрик, знімає кішку зі стовпа" або, як називає скульптуру автор Вадим Борових, "Очі в очі". На пам'ятнику, виконаному зі склопластику і міді, відтворена знайома багатьом сцена - монтер лізе за кішкою, яка застрягла на стовпі. Електрик тягне руку до переляканої Мурку, що не розуміє, що це - її рятівник.

Підписуйся на канал "Домашні тварини" в Яндекс. дзен

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация