пам'ятники Ульяновська

  1. Оригінальні пам'ятники Ульяновська
  2. Пам'ятник букві «е»
  3. пам'ятник Халяву
  4. пам'ятник Колобку
  5. диван Обломова
  6. Пам'ятник Сімбірціту або «Волзький бурштин»
  7. вітровий орган
  8. Пам'ятники історичним особистостям
  9. Пам'ятник засновникові міста Богдану Хитрово
  10. Пам'ятник В.І. Леніну
  11. «Володимир Ульянов - гімназист»
  12. «Олександрівна Ульянова з сином Володею»
  13. Пам'ятник І.А. Гончарову
  14. Пам'ятник Н.М. Карамзіним
  15. Пам'ятник К. Марксу
  16. Пам'ятник Д. А. Розумовському або «Пам'ятник воїну-визволителю дітей в Беслані»
  17. Пам'ятник А. Матросова
  18. Пам'ятник В. Ф. Маргелову
  19. Пам'ятник А. В. Суворову
  20. Пам'ятник А. А. пластового
  21. Пам'ятник В.М. Леонтьєвої
  22. Тематичні пам'ятники
  23. Пам'ятник Петру і Февронії
  24. Пам'ятник Симбірськом водовозу
  25. Пам'ятник хлопчикові-сажотруса
  26. Пам'ятник хлопчикові-глашатаю або хлопчикові з газетою
  27. пам'ятник вчителю
  28. пам'ятники війни
  29. Обеліск Вічної Слави
  30. Пам'ятник дітям війни
  31. Пам'ятник матерям дітей війни
  32. Обеліск жертвам громадянської війни
  33. Про пам'ятники

Ульяновськ - моє рідне місто з багатою історією як царської, так і радянської Росії, який також намагається йти в ногу з часом. Його вулиці зберігають спогади про таких відомих людей як Ленін і Гончаров, Суворов і Карамзін, Пластов і Леонтьєва. Мої найулюбленіші місця в місті тим чи іншим чином пов'язані з пам'ятниками і історичними фактами, які зберігає місто. Такими, наприклад, є Вінновская гай з альтанкою і волзьких обривом, описаним в романі Гончарова, або сквер Карамзіна, де часто проводять творчі вечори і до цього дня.

Як історію народу зберігають книги, так історія міста передається в архітектурі і пам'ятниках. Хроніка міста Ульяновська налічує вже понад 360 років. За цей період відбулося багато значимих, як мені здається, подій. Спочатку місто називалося Самбірському. У радянський період в честь відомого земляка його перейменували в Ульяновськ. Після цього було безліч дискусій про зміну імені міста, і на багатьох плакатах і в статтях часто можна зустріти поєднане назву Симбірськ-Ульяновськ.

Після цього було безліч дискусій про зміну імені міста, і на багатьох плакатах і в статтях часто можна зустріти поєднане назву Симбірськ-Ульяновськ

Однак незважаючи на велику кількість монументів історичним особистостям, багатьох туристів приваблюють оригінальні і творчі пам'ятники Ульяновська. Де ще ви знайдете гранітну букву "е" або зелений диванчик Обломова? А як на рахунок пам'ятника халяви? Ви уявляєте, як вона виглядає? А Улянівці це знають напевно.

Отже, говорячи про пам'ятники Ульяновська, я б розділила їх на монументи, присвячені історичним і видатним особистостям, оригінальні і зберігають вічні цінності. Почнемо, мабуть, з інтригуючою теми оригінальних пам'ятників Ульяновська.

Оригінальні пам'ятники Ульяновська

Ульяновськ як батьківщина Леніна відома кожному росіянину, проте я думаю, що останнім часом конкуренцію історичної спадщини світового вождя пролетаріату може скласти одна єдина буква алфавіту. Ульяновськ тепер - місто з пам'ятником букві «е» . Але це не єдиний оригінальний монумент в місті. Тут є також студентський пам'ятник Халяву, казковий Колобок, диван Обломова і не тільки. Зараз я розповім про них докладніше.

Пам'ятник букві «е»

Адреса: б-р Новий Вінець.
Дата відкриття 4 вересня 2005 р

Нещодавно придбаний, але вже дуже відомий пам'ятник в Ульяновську - висічена в червоному граніті буква «е». Це найпопулярніше місце серед туристів завдяки своєму розташуванню в центрі і оригінальності ідеї. Монумент являє собою піраміду з червоно-сірого граніту вагою 3 тонни, висота його близько 2 метрів.

Історія установки пов'язана з ім'ям ульяновців Н. М. Карамзіна. Офіційною датою народження «е» вважається 17 серпня 1796 року, коли Карамзін в збірнику «Аоніди» вперше надрукував «е» в слові «сльози». Форма літери на пам'ятнику, нерівності країв і асиметричність точок повторюють вид тієї першої «е», видрукуваної в збірнику Карамзіна. «Е» є символом Ульяновська, також як і пам'ятник, який друкується на безлічі сувенірів. Цей монумент має цікаву історію і глибокі коріння.

Цей монумент має цікаву історію і глибокі коріння

Детальніше про історію пам'ятника і народження літери «е» в російській алфавіті можна прочитати за посиланням .

пам'ятник Халяву

Адреса: Набережна річки Свіяги, 40, поруч з УлГУ.
Дата відкриття: 29 июня 2012 року.

Як недавно випустила студент, я рекомендую вам для прогулянки територію Ульяновського Державного Університету (УлГУ). Мальовниче містечко на березі річки Свіяги недалеко від великого торгового центру «Аквамолл». Тут також можна знайти кілька примітних пам'ятників. Найзнаменнішою для мене є, звичайно ж, пам'ятник Халяву.

Всі студенти рано чи пізно намагаються здати іспит на халяву. А хто знає про «традиції» відкривати кватирку опівночі і, розмахуючи заліковою книжкою, кричати «Халява, прийди!»? В Ульяновську студенти пішли ще далі. Тут був встановлений пам'ятник тієї самої Халяву, та ще й навпроти входу в університет, так що здається, ніби вона просто влітає через парадний вхід.

Ідея належить краєзнавцю Сергію Петрову (до речі, пам'ятник букві «е» придумав теж він), а автор - Дмитро Бобрович. Сам монумент являє собою влітає в кватирку птицю сирин із заліковою книжкою в лапах. На заліковці написано «Халяву. Вдячні студенти ». Цікавим є факт, що існує два пам'ятники: перший міні варіант був гіпсовим, після ж його замінили на більший і пророблений образ. Розмах крил халяви змінився з метра на два, у вікна з'явилася ручка, під вікном циферблат, розташований так, що рама, як стрілка, показує опівночі.

У Ульяновської студентів, як і у приїжджих туристів, тепер є можливість закликати халяву цілодобово. Поруч з УлГУ можна знайти і відповідну кватирку, і опівночі на годиннику, та й саму пані халяву на додачу. Варто тільки пробігти під статуєю і рамою вікна і кинути монетку.

пам'ятник Колобку

Адреса: вул. Урицького, 88/6.
Дата відкриття: 9 листопад 2011 року.

Місто Ульяновськ присутній також і на казковій карті, як батьківщина Колобка. Ульяновец Сергій Петров розшукав докази про місце народження героя. За історичними відомостями колобки в Симбірської губернії (стара назва Ульяновської області) називалися колебятка, що згадується також в словнику Даля.

Пам'ятник Колобку розташований на віддалі від центру міста, доведеться його пошукати. Бронзовий монумент являє собою кучерявого, щокатим і усміхненого Колобка, який сидить на казковому камені, прототипом його є казковий камінь на роздоріжжі з вказівкою напрямку, тільки тут напис свідчить:

«Руку мою пожмёшь - вірного друга знайдеш;
Щоку мою потрёшь - любов знайдеш;
А монетку залишиш - багатим станеш! » «Руку мою пожмёшь - вірного друга знайдеш;   Щоку мою потрёшь - любов знайдеш;   А монетку залишиш - багатим станеш

На фото видно, що мисливців до справжньої дружби, любові і багатства знаходиться досить, щоб полірувати щоки і ручки колобка. Однак незручність полягає в тому, що поруч з даними пам'ятником більше немає особливо примітних місць або парків, тому багато туристів, та й ульяновци, не бачили його. Але я зауважу, що якщо ви на машині їдете до північного виїзду з міста або вирішили відвідати парк «Перемога», тоді вам буде по шляху.

диван Обломова

Адреса: вул. Гончарова.
Дата відкриття: 28 жовтень 2005 р

Мабуть, пам'ятник дивану Обломова прославився ще під час установки. Для мене досить довгий час він здавався дійсно м'якими меблями, виставленої в сквері на вулиці під дощ. Та ще й емблема меблевої фабрики на спинці. Однак з появою тапочок пана Обломова і книги на постаменті пам'ятник знайшов цілісність, та й оригінальності не поменшало, тому я вважаю його вартим до відвідування, до того ж знаходиться він в самому центрі міста, мимо не пройдете.

Цей пам'ятник легко помітити. Він знаходиться в невеликому скверику на Гончарова біля пам'ятника автору роману «Обломов» І. А. Гончарову і навпаки помітного червоного будівлі з курантами - вдома Гончарова. Здалеку монумент здається просто невеликим зеленим диваном. Однак поблизу є також тапочки Обломова, і сам роман лежить на постаменті. Задумка належить за різними даними Ігорю Сміркіну або Сергію Петрову. Диванчик зроблений в стилі 19 століття з металопластику, щоб можна було присісти і відчути себе трошки Обломова, незважаючи на погодні умови. У цьому пам'ятнику мене бентежить тільки логотип меблевої компанії на спинці дивана, проте багато фірм вдаються до такого методу самореклами. На монументі є філософська напис від 1849 року:

«Тут я зрозумів поезію ліні і буду вірний їй до труни, якщо тільки потреба не змусить взятися за лом і лопату». «Тут я зрозумів поезію ліні і буду вірний їй до труни, якщо тільки потреба не змусить взятися за лом і лопату»

Не дарма Ульяновськ називають також батьківщиною ліні. Цікавий факт, що спочатку пам'ятник складався тільки з дивана, тапочки з'явилися лише через рік в подарунок від майстерні «Корч».

Пам'ятник Сімбірціту або «Волзький бурштин»

Адреса: вул. Радянська, 19.
Дата відкриття: 12 июня 2005 року.

Місто Ульяновськ славиться також як родовище сімбірціта. Навіть назва каменю походить від старого імені міста - Симбірськ. Сімбірцев - одна з різновидів онікса, відкрита в 1765 році. Він має яскраву сонячну забарвлення, поєднує різноманітні відтінки від жовтого до темно-коричневого з вкрапленнями перламутру і нагадує бурштин.

Автором пам'ятника виступало підприємство «Літа». Сам монумент знаходиться поруч з найвищим будинком Ульяновська - готелем «Вінець» і являє собою постамент з сонячної сімбірцітовой равликом. Тут часто зупиняються весілля для проведення фотосесії, так як, скажу я вам по секрету, недалеко встановлено «любовне дерево», та й місток через фонтани біля готелю обвішаний різнорозмірними кольоровими замочками.

Тут часто зупиняються весілля для проведення фотосесії, так як, скажу я вам по секрету, недалеко встановлено «любовне дерево», та й місток через фонтани біля готелю обвішаний різнорозмірними кольоровими замочками

Унікальність каменю полягає в легкій обробці, він може приймати будь-яку форму, зберігаючи полірування. Багато різних сувенірів з сімбірціта можна знайти в Ульяновську. Камінь приносить удачу, а також має лікувальні властивості, тому варто придбати собі презент з Ульяновським каменем. Мабуть, найвдалішим місцем покупки з великим вибором буде салон-музей сімбірціта за адресою: ул.Марата, 25.

вітровий орган

Адреса: пл. Леніна, 6.
Дата відкриття: серпень 2006 року.

Ульяновський вітрової орган знаходиться символічно поруч з філармонією. На момент установки він був третім вітровим органом в світі. Основна властивість таких інструментів - звучання при поривах вітру. Однак, як житель міста, я ні разу не чула його.

Пам'ятник створювався під час першого фестивалю ковальського мистецтва «Співаючий метал», результатом роботи стала конструкція заввишки 8 метрів і вагою близько двох тонн. Встановлено вітрової орган поруч з філармонією.

Пам'ятники історичним особистостям

Ульяновськ має досить тривалу і багату історію. Тут росли і надихалися багато значущих особистості: художники, письменники, політики. Спадщина Ульяновська з часів становлення фортеці Симбірськ відображено на вулицях міста в архітектурі і пам'ятниках.

Пам'ятник засновникові міста Богдану Хитрово

Адреса: пл. 100-річчя від дня народження В. І. Леніна.
Дата відкриття 1 вересня 2008 р

Розповідь про пам'ятники історичним особистостям Ульяновська, звичайно, варто почати з засновника міста. Побачивши цей монумент, багато ульяновци збагатили свої знання в галузі історії. Богдан Хитрово - боярин і дворецький царя Олексія Михайловича, а також засновник міста Ульяновська. У 1648 році фортеця Синбірськ була закладена за наказом Богдана Хитрово. Фортеця Синбірськ, побудована Богданом Хитрово, розташовувалася на місці нинішньої площі Леніна. Місце було вибрано через гарної видимості навколо, а тепер там з'явився пам'ятник Богдану Хитрово. Ідея зародилася в 2000 році, проте відкриття пам'ятника відбулося тільки в 2008. Скульптором є Олег Клюєв, архітектором - Володимир Сергієнко. Бронзова скульптура являє собою кінного Богдана Хитрово і поруч стоїть першого жителя міста з прапором в руках. На прапорі зображений лик Спаса Нерукотворного. Особа засновника міста не збереглося в історичних документах, тому його ліпили довільно. Сама скульптура займає 3,8 метра., А загальна висота монумента 6,5 метрів.

Пам'ятник Хитрово знаходиться в центрі поруч з меморіалом. Тут же неподалік пам'ятник Розумовському, про який я розповім далі, і співаючий фонтан - моє улюблене місце для зустрічей з друзями. Побувавши в центрі Ульяновська, складно пройти повз пам'ятник Богдану Хитрово, звідси відкривається чудовий вид на Волгу і мости, а пройшовши по алеї вздовж берега, можна вийти на найбільшу площу Ульяновська, що веде до пам'ятника Леніна.

Пам'ятник В.І. Леніну

Адреса: площа Леніна.
Дата відкриття: 22 квітня 1940 р

Звичайно, найвідомішим уродженцем Ульяновська є Володимир Ілліч Ленін. Пам'ятник йому прикрашає головну площу міста, яка також носить його ім'я - площа Леніна. Мабуть, Ульяновськ завжди буде відомий в Росії як радянське місто і батьківщина Ульянова-Леніна. Сам пам'ятник вважається найкращою роботою, за яку автори М. Г. Манізер і В. А. Вітман отримали нагороду.

Статуя зображує вождя в повний зріст, права рука притримує плащ, ліва стискає кепку, а погляд спрямований в далечінь, в майбутнє Росії. Висота пам'ятника 14,5 метра, самої фігури Леніна - 6 метрів. Монумент височіє над всією площею і нібито спостерігає за новими поколіннями. Прабатьком пам'ятників Леніна часто називають першу скульптуру, встановлену в Пітері на Фінляндському вокзалі. Вона стала найбільш тиражованої, причому у великій кількості варіацій.

Вона стала найбільш тиражованої, причому у великій кількості варіацій

Варто відзначити, що в Ульяновську є ще безліч різних пам'ятників Леніну, включаючи музеї та архітектуру. Наприклад, меморіал або музей-квартира Леніна. З скульптур заслуговують на увагу ще дві: Ленін - гімназист і статуя Леніна з матір'ю поруч з музеєм-квартирою Леніна. Однак славу цього пам'ятника на основній площі, де проходять всі свята і заходи, мені здається, навряд чи можна затьмарити.

«Володимир Ульянов - гімназист»

Адреса: Привокзальна площа.
Дата відкриття: 1954 рік.

Пам'ятник 1954 року на Привокзальній площі є поясним зображенням Леніна гімназиста в накинутою на плече шинелі і з книгою в руках. Автори В. Е. Цигаль і М. А. Готліб. Висота пам'ятника близько 5 метрів, причому сама скульптура всього близько 3 метрів, решта займає прямокутний постамент.

Цей пам'ятник доведеться пошукати, навіть я, живучи в Ульяновську двадцять років, почула про нього зовсім недавно, і планую відвідати найближчим часом.

«Олександрівна Ульянова з сином Володею»

Адреса: пл. 100-річчя від дня народження В.І. Леніна, 1.
Дата відкриття: 16 апреля 1970 р

Цей монумент є частиною музею Леніну. Скульптура, як я вважаю, дуже органічно вписується в навколишній ансамбль. Вона створює настрій при вході в будинок-музей, де Ленін провів своє дитинство, і показує вождя маленьким хлопчиком, яким мені складно його представити в звичайному житті. Мабуть, це мій найулюбленіший пам'ятник Леніну, так як тут він представлений звичайним хлопчиком поруч з мамою, просто людиною як і всі ми.

Пам'ятник включає скульптуру матері і сина Ульянових з темної Брот і підстава з червоного граніту. П'єдестал має висоту 4,5 метра.

П'єдестал має висоту 4,5 метра

Скульптура зображує матір Леніна - Марію Олександрівну - у сукні в підлогу і з шаллю, що обіймає Володю за плече. Син Ульянов - в майбутньому Ленін - правою рукою спирається на стегно матері. Автори: П. Бондаренко, О. Комов, Ю. Чернов, О. Кирюхін.

Пам'ятник І.А. Гончарову

Адреса: вул. Гончарова, 10.
Дата відкриття: травень 1965 р

Я вже згадувала про сквер навпроти будинку Гончарова - червона будівля з годинником в самому серці Ульяновська. Тут варто диван Обломова, але ще раніше, тут була встановлена ​​скульптура самого письменника. Я не помилюся, сказавши, що всю славу цього монумента стягнув на себе поруч стоїть диван. Приказка молоді правлять балом, мабуть, поширюється і на пам'ятники.

Іван Олександрович Гончаров - російський письменник, автор таких творів як «Обломов», «Обрив», «Звичайна історія», також є вихідцем з Симбірська. На честь нього в 1912 році до 100-річчя письменника була перейменована центральна Велика Саратовська вулиця. Тут же розташований будинок-музей Гончарова за авторством А. А. Шоде.

Шоде

Монумент розташований в сквері навпроти будинку Гончарова, і письменник звернений обличчям до місця, де провів своє дитинство. Автор пам'ятника - Л. М. Писаревський. Висота монумента близько 4 метрів, сама скульптура височить на 2,3 метра. Бронзова статуя Гончарова зображує письменника в кріслі, що робить нотатки. Сквер і пам'ятник займають місце Спасо-Вознесенського собору, який зруйнували в 1930-х рр. Тут і був хрещений А.А. Гончаров.

Крім перерахованих пам'ятників Гончарову є ще «Альтанка І. А. Гончарову» спроектована також архітектором А. А. Шоде (1912 г.). Альтанка встановлена ​​в місці, описаному в романі Гончарова «Обрив», на волзькому обриві. А також в 1948 році на 300-річчя Ульяновська був встановлений бюст І. А. Гончарова (скульптор А.В. Вєтров).

Пам'ятник Н.М. Карамзіним

Адреса: вул. Спаська, сквер ім. Н.М. Карамзіна.
Дата відкриття: 23 серпня 1845 р

Ульяновськ є рідний видатного історика і письменника Миколи Михайловича Карамзіна. Вам повинні бути знайомі вивчається в школі «Бідна Ліза» і «Історії держави Російської».

У 1845 році був поставлений пам'ятник Карамзіним. Сквер Карамзіна - це одне з моїх улюблених місць Ульяновська: затишний, з вражаючою статуєю в центрі. Тут часто проходять творчі вечори, читають вірші, танцюють і проводять зустрічі.

Сам пам'ятник спочатку незрозумілий. У центрі скверу на п'єдесталі височить постать красивої жінки з трубою в одній руці і письменами в інший. За задумом автора, це муза історії Кліо, яка надихнула Карамзіна на найбільший працю його життя. Правою рукою муза покладає на жертовник безсмертя «Історії держави Російської», а в лівій тримає трубу, щоб віщати цю саму історію Росії. Висота статуї близько 3,5 метрів. В основі пам'ятника розміщується бюст історика. Збоку на горельєфа можна побачити зображення з життя письменника: Н. М. Карамзін читає історію Росії Олександру I і він же на смертному одрі з рідними і близькими.

Над пам'ятником працював много майстрів поза містом, тому его привозили и Збирай тут по Частинами. Головний автор проекту - Самуїл Іванович Гальберг. Частина бронзового пам'ятника відлівалася в Академії мистецтв, и керували процесом П. К. Клодт. Також до створення причетні А. А. Іванов, П. А. Ставассер, Н. А. Ромазанов, К. М. Клімченко. Підстава само по собі могло б стати пам'ятником, так як воно становить майже 5 метрів і має вбудовані зображення життя Карамзіна і його портрет в поглибленні. Воно було виготовлено С. Л. Анісімовим. Однак, завдяки фігурі музи на постаменті, сам пам'ятник становить понад 8 метрів і скульптура Кліо представляє єдину композицію із загальним видом скверу як би доглядаючи за містом. Вид на сквер Карамзіна часто можна побачити на сувенірних листівках із зображенням Ульяновська.

Пам'ятник К. Марксу

Адреса: пл. Леніна, Еспланада.
Дата відкриття: 7 листопад 1921 р

Ульяновський пам'ятник Карлу Марксу можна також назвати прикладом вражаючого мистецтва. Він дійсно спочатку здається казковим героєм і богатирем завдяки розмірам і оригінальної композиції. Творці - С.Д. Меркуров і В.А. Щуко - взяли за основу міфологічних атлантів, які підтримують небосхил. Фігура К. Маркса зливається з гранітної колоною і К. Маркс як би підтримує звід. Таким чином автори зобразили Маркса, як титану думки. На зворотному боці п'єдесталу написано: «Ідеї, опанувавши маси, стають найбільшою рушійною переможної силою». Художні елементи статуї в сукупності з висотою пам'ятника в 8,5 метрів справляють враження. Монумент виконаний з декількох шматків чорного мармуру, так як розміри статуї не дозволяли виконати її з цільного матеріалу.

У порівнянні з пам'ятником Леніну, який знаходиться в межах видимості, та й на тлі висотних будівель, основна ідея цього пам'ятника загубилася в моїх очах. Згодом від нього перестало віяти силою і могутністю атлантів, проте цікава задумка все ж привертає увагу перехожих.

Згодом від нього перестало віяти силою і могутністю атлантів, проте цікава задумка все ж привертає увагу перехожих

Цікавим є факт, що монументу Карлу Марксу з чорного граніту передував тимчасовий пам'ятник, так як спочатку в листопаді 1918 року встановили бюст К. Маркса з гіпсу.

Пам'ятник Д. А. Розумовському або «Пам'ятник воїну-визволителю дітей в Беслані»

Адреса: пл. століття Леніна, 4, поруч з УлГПУ.
Дата відкриття 1 вересня 2007 р

Це пам'ятник герою сучасності з'явився в Ульяновську не так давно. Всі пам'ятають захоплення школи в Беслані. Дмитро Разумовський, виходець з Ульяновська, був підполковником ФСБ. Він загинув при виконанні наказу по звільненню заручників. Третього вересня 2004 після вибухів і обвалення стін школи Д. А. Розумовський виконував наказ на штурм будівлі. Він першим увірвався всередину і відвернув на себе увагу бандитів з вогневої точки. Розумовський є Героєм Російської Федерації посмертно.

Вперше ідея встановлення пам'ятника зародилася в 2006 році. Автором проекту став Вадим Кирилов. Загальна ідея композиції виходила від однополчан Розумовського. Монумент зображає військового з дівчинкою на руках, що виривається під кулями ворога. Світлий коло як символ сонця і добра, чорна його частина уособлює зло. Розриви світлого кола - кулі, відразу спецназівця. Перед пам'ятником на ступенях висічені урядові нагороди Розумовського. Поруч встановлена ​​інформаційна табличка про Розумовського і Бесланской трагедії. Пам'ятник нагадує мені про те, що і в повсякденному житті є місце доброті і героїзму, що серед нас живуть і працюють самовіддані люди, такі як Дмитро Разумовський.

Пам'ятник А. Матросова

Адреси: вул. Л. Толстого, 44.
Дата відкриття: 23 лютого 1993 года / 9 травня 2003 р

Однією з найбільш вражаючих історій дитинства для мене була історія солдата, який заступає своїм тілом амбразуру кулемета, зберігаючи своїм товаришам шанс на порятунок. Подивитися на таку людину я могла, прийшовши в парк Матросова, де встановлено пам'ятник герою. Олександр Матросов - вихованець ульяновського дитячого будинку, тому і монумент встановлено саме тут. У радянській літературі подвиг його є символом мужності, безстрашності і любові до Батьківщини. Аналогічні вчинки в період Другої світової війни здійснили понад 400 осіб.

Автор пам'ятника - Любов Турська. Скульптура зображує солдата в момент падіння на амбразуру кулемета в бою. Спочатку 23 лютого 1993 в день загибелі Олександра Матросова був встановлений гіпсовий пам'ятник. Через три роки він був зруйнований. Заміна з'явилася тільки в 2003 році.

Пам'ятник В. Ф. Маргелову

Адреса: Заволзький район, перетин проспекту творець і 8-го проїзду Інженерного, парк ім. В.Ф. Маргелова.
Дата відкриття 5 травня 2013 року.

Пам'ятне місце Василя Маргелова в Ульяновську з'явилося зовсім недавно, в 2013 році в Заволзькому районі. Пам'ятник і парк знаходяться на лівому березі Волги в Новому місті, відносно новому місці Ульяновська, де мені ще не довелося побувати. Василь Пилипович Маргелов - герой СРСР і радянський воєначальник. Він удостоєний безлічі нагород. Його називають десантником №1 і «батьком» військ ВДВ. Маргелов перетворив ВДВ в еліту Збройних Сил. Саме він ввів блакитні берети та тільники.

Автор пам'ятника Маргелову - Олег Клюєв. Проект п'єдесталу належить авторству Олександра Варюхина. Висота пам'ятника близько 3 метрів. Він розташований в парку недалеко від 31-ї гвардійської окремої десантної штурмової бригади. Дата відкриття пам'ятника збігається з її 15-річчям.

Пам'ятник А. В. Суворову

Адреси: вул. Спаська.
Дата відкриття: 24 листопада 2011 року.

Суворовське училище в Ульяновську є дуже популярним навчальним закладом. Багато хлопчаки мріють тут вчитися і захищати свою Батьківщину, наслідуючи приклад Суворова. Тому і пам'ятник в Ульяновську доводиться, як мені здається, дуже до речі. Суворов визнається військовим генієм і національним героєм Росії. Він не зазнав жодної поразки. Пам'ятник на честь генералісимуса Олександра Суворова встановлено біля Ульяновського гвардійського суворовського військового училища. Багато школярів мріють стати суворовцями і служити своїй Батьківщині. Однак ім'я Суворова має свою історію, пов'язану з Ульяновському, адже генералісимус привіз до Симбірська заколотника Омеляна Пугачова. Пам'ятник поставили навпроти будівлі, де містився злочинець, тепер тут знаходиться драмтеатр. За історичними даними Суворов перебував в Ульяновську досить довго. Він відновлював всі інститути і наводив порядок в місті пугачевского повстання.

Автор пам'ятника - Олег Клюєв, а головний інженер - Дмитро Нестеров. Бронзовий полководець Суворов стоїть на п'єдесталі заввишки 1,2 метра, погляд спрямований в далечінь, поза висловлює рішучість і вольовий дух. Висота фігури самої фігури становить близько трьох метрів.

Пам'ятник А. А. пластового

Адреса: вул.Радянська, 19.
Дата відкриття: 31 cічня 2003 р

Пам'ятник пластових легко помітити на в'їзді в центр міста: він знаходиться на початку алеї і, як мені видається, зустрічає гостей, надихаючи на творчість. Аркадій Пластов - радянський живописець, педагог і професор. Художник народився в селі Пріслоніха Ульяновської області, тому і пам'ятник встановлений в Ульяновську. Його також називають «співак радянського селянства». Найвідоміші його полотна - це «Весна» і «Фашист пролетів».

Пам'ятник пластових виконаний в стилі реалізму - художник зображений в точності, яким він був з пензлем і мольбертом в руках. Однак любителі жартувати вилучили в 2011 році кисть художника і залишили його тільки з мольбертом.
Також в Ульяновську в честь нього названий бульвар Пластова, де і встановили пам'ятник. Крім того, на вул. Гончарова є музей А. А. Пластова.

Пам'ятник В.М. Леонтьєвої

Адреси: вул. Гончарова, навпаки лялькового театру.
Дата відкриття: 1 серпня 2008 р

Валентина Михайлівна Леонтьєва або «тьотя Валя» - народна артистка СРСР. Людям вона пам'ятається як ведуча «На добраніч, малята», «В гостях у казки», «Від щирого серця» і «Блакитного вогника». У 1941 році Валентина Леонтьєва поїхала в село Новосілки Ульяновської області. Сюди ж вона повернулася, вже ставши заслуженою артисткою СРСР «тіткою Валею». Вона була похована в 2007 році.

Пам'ятник Леонтьєвої розташовується на центральних алеях, куди люди часто виходять прогулятися в обідню перерву або пройтися з друзями. Першим елементом пам'ятника 1 серпня 2007 року стала «кавалерка» - дві лавочки, повернені один до одного. Між лавками знаходиться столик, де лежать окуляри, нібито забуті «тіткою Валею». Тут же написані слова відомої телеведучої, що відображають головний принцип в її житті: «Найдорожче - спілкування з людьми».

Пізніше поруч з'явилася бронзова двометрова скульптура Леонтьєвої на гранітному постаменті. Вона зображена стрункою, елегантною жінкою, в роздумах дивиться вдалину. За задумом скульптора Миколи Анциферова Леонтьєва вийшла з театру і присіла відпочити. Скульптура справляє приємне враження, і перехожі зазвичай з радістю складають компанію Леонтьєвої, зустрічаючись і проводячи час на лавочках центральних алей.

Тематичні пам'ятники

Говорячи про пам'ятники, варто також згадати тематичні пам'ятки. Так в Ульяновську є пам'ятники як справжнім - вчителю і листоноші - так і застарілим професіями - сажотруса, водовозу. Величезне значення для міста мають монументи, присвячені сімейному благополуччю: пам'ятник Петру і Февронії. Про них і піде мова далі.

Пам'ятник Петру і Февронії

Адреси: вул. Л. Толстого, 42.
Дата відкриття: 5 липня 2009 р

Пам'ятник розташовується перед будівлею УлГУ. Бронзова скульптура заввишки в 3 метри являє собою молоду пару - Петра і Февронію - з символом любові і вірності: голубом в руках. Друге, наскільки мені відомо, за популярністю місце серед молодят.

Автори - Олег Клюєв і Микола Анциферов.

Пам'ятник Симбірськом водовозу

Адреси: вул. Островського, 6.
Дата відкриття: 30 июня 2012 р

Пам'ятник-фонтан встановлений на замовлення «Ульяновскводоканала» на честь 150-річчя Самбірського водопроводу. В якості основи композиції використовували збереглися фотографії 1920 року. Виконавцями стали працівники майстерні «Корч».

Частини пам'ятника виготовлялися різними майстрами. Композиція включає самого водовози, бочку з водою, віз з запряженій конем. Уважні спостерігачі побачать також у фонтані жабу і рибку. За традицією вважається, що жаба виконає бажання, якщо її погладити.

Пам'ятник хлопчикові-сажотруса

Адреси: вул. Леніна, 43.
Дата відкриття: январь 2013 р

Хлопчик-сажотрус - це цілком реальний персонаж. Дана професія вважається попередником пожежної служби, і тому пам'ятник розташувався прямо на воротах музею «Пожежної охорони». Розташований пам'ятник в історичній частині міста на вулиці Леніна, де можна також помилуватися архітектурою, знайти цікаві музеї та галереї та інші невеликі скульптури, що висвітлюють побут ульяновцев деякий час назад. Я люблю гуляю тут: часто змінюються експозиції в художній галереї, не так багатолюдно як в самому центрі міста, але і не так далеко.

Сажотрус зображений в уніформі, з мотузкою і драбинкою за плечима. Він нібито присів перепочити в перерві між роботою. Завданням сажотрусів було стежити і доглядати за димарем. Очищаючи труби, сажотрус попереджав пожежі.

Пам'ятник хлопчикові-глашатаю або хлопчикові з газетою

Адреси: вул. Леніна, 73.
Дата відкриття: январь 2013 року.

Дата відкриття: январь 2013 року

Хлопчик з газетою в руках - це частина музею «під відкритим небом». Він зображує листоноші, який простягає свіжу газету перехожим.

пам'ятник вчителю

Адреси: вул. Спаська.
Дата відкриття: 6 жовтень 2007 р

Пам'ятник знаходиться на Алеї Слави вчителів в Ульяновську. Відкриття пройшло в День учителя. Скульптура розташована на невисокому постаменті зі сходами. Хоча пам'ятник встановлено не дуже давно, здається, що він там був завжди. Швидше за все ви його побачите, гуляючи по місту, однак, спеціально, по-моєму, його шукати навряд чи варто.

Пам'ятник зображає молоду вчительку в піджаку і спідниці перед шкільною дошкою. На дошці напис: «Серце віддано дітям!» Півколом позаду пам'ятника розташовані почесні щити з фотографіями заслужених вчителів Ульяновська і області, а так само Героїв соціалістичної праці.

пам'ятники війни

Напевно, в кожному російському місті є парк Перемоги і Вічний вогонь. А також пам'ятники солдатам і жертвам війни. Самий видатний і вражаючий пам'ятник в Ульяновську для мене - Обеліск Слави на березі Волги. Він помітний здалеку і дійсно відображає піднесене повагу, яке я маю до героям Великої Вітчизняної війни. Меморіальний комплекс доповнюється з часом, тому я опишу кілька пам'ятників, включаючи недавно встановлений пам'ятник дітям війни. Також в центрі Ульяновська в кам'яному обеліску і Вічному вогні увічнений подвиг солдатів в Громадянській війні. Все це нагадує про жорстокість і несправедливості війни нинішньому поколінню, вселяє повагу і застерігає нас.

Обеліск Вічної Слави

Адреса: площа 30-річчя Перемоги, перетин вул. Мінаєва та Гончарова.
Дата відкриття: 9 травня 1975 р

В'їжджаючи по старому мосту в центр міста, впадає в очі стела обеліска. Тут розташований цілий ансамбль пам'яток, які з часом доповнюються новими скульптурами.

Самим запам'ятовується і видатним елементом, звичайно, є стела, прикрашена зіркою з лавровими гілками на вершині. Висота її 47 метрів. Обеліск має п'ять граней, а зірка на вершині виконана з нержавіючого металу за проектом і кресленнями Олександра Храмічева. Обробкою деталей перед складанням займалася бригада Миколи Кузнєцова.

На нижньому майданчику перед обеліском - стелобате, запалений вічний вогонь. Він палає в бронзовій чаші, прикрашеної зіркою. На гранітній стіні відображені імена ульяновцев - Героїв Радянського Союзу. Фраза «Ніхто не забутий, ніщо не забуте» доповнює картину і викликає трепет перед пам'яттю загиблих на війні. Тут же встановлений монумент загиблим в Афганістані та Чечні. Трохи лівіше обеліска на спеціальному виступі розташована скульптура з фігур воїнів-переможців. У дитинстві вони здавалися мені просто богатирями, а обеліск і зараз змушує задуматися про подвиг солдатів.

Пам'ятник дітям війни

Адреса: площа 30-річчя Перемоги.
Дата відкриття: 28 апреля 2015 року.

Пам'ятник дітям війни встановили до 70-річчя Перемоги. Він також входить в ансамбль на площі 30-річчя перемоги разом зі стелою-обеліском. Поруч з таким високим і величним спорудою діти війни виглядають зовсім крихітними. Цей пам'ятник змушує моє серце стискатися. Детально пророблена скульптура і велике нагадування про те, що старше покоління багато пережило в своєму дитинстві.

Авторство пам'ятника належить Марії Галлас. Бронзовий монумент являє маленьку дівчинку з вузликом в одній руці, обнімати братика іншою рукою. Хлопчик в рукавицях і шапці вушанці стоїть поруч з хмизом в руках. Обидві фігурки потупили погляди перед звалилися на їхні плечі вантажем війни. Пам'ятник присвячений тим, чиє дитинство випало період з 1 січня 1932 року по 31 грудня 1945 року. У Ульяновської області проживають понад сто тисяч таких «дітей війни».

Пам'ятник матерям дітей війни

Адреси: Ульяновський, вул. Карбишева, 2.
Дата установки: травень 2011 р

Пам'ятник встановлено в Новому місті і створений з ініціативи школярів. За словами ініціаторів мотивом стала історія мешканки села Акшуат Ульяновської області, яка не дочекалася шістьох синів з війни.

Цей пам'ятник присвячений тисячам матерів і солдатам, загиблим під час війни.

Обеліск жертвам громадянської війни

Адреса: бульвар Новий Вінець.
Дата установки: 7 листопад 1927 року.

Мабуть, один з найбільш історичних пам'яток для мене і жителів міста. Ульяновци бачать його постійно, однак не всі знають його історію. Монумент встановлений на місці поховання жертв громадянської війни в 1918-1922 роках. Відкриття пам'ятника було 7 листопада 1927 року в день десятиліття Жовтневої революції. Архітектором пам'ятника є Феофан Евтихиевич Вольса.

Через 40 років перед обеліском загорівся Вічний вогонь.

Про пам'ятники

Пам'ятник походить від слова пам'ять. Деякі покликані зберегти пам'ять про великих людей, таких як Карамзін, Ленін, Розумовський. Інші створені для того, щоб люди пам'ятали про важливість тієї чи іншої сторони життя, які в побуті часто забуваються. Як, наприклад, пам'ятники сім'ї або вчителю.

Оригінальні ж пам'ятники, на кшталт літери «е» і Халяви мають іншу важливу мету - привернути увагу іногородніх до моїй батьківщині, Ульяновську, щоб і вони зберегли спогади про Симбірську-Ульяновську і приїжджали помилуватися його красою.

А як на рахунок пам'ятника халяви?
Ви уявляєте, як вона виглядає?
»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация