Пам'ятники Хрестителю і Просвітителю Русі

Пам'ятник князю Володимиру (Київ)

З ім'ям князя Володимира пов'язано створення величезного і сильної держави. Своїм розквітом воно багато в чому зобов'язане про політичну мудрості князя, непохитної волі, військової доблесті, розумної господарської діяльності. При ньому завершено об'єднання всіх східнослов'янських земель у складі Київської Русі. Ухвалення Київською Руссю християнства стало в той час важливим кроком, що сприяв розвитку державності. За часів Володимира побудована в Києві перша церква - Десятинна, почали створюватися школи для підготовки службового панства і духовенства, отримали розвиток політичні, економічні та культурні відносини з Візантією, Дунайської Болгарією, Польщею, країнами Західної Європи. Київська Русь досягла найвищої могутності. На згадку про заслуги великого князя в Києві в його честь було збудовано декілька пам'ятників.

м. Київ

У 1802 році неподалік від джерела Хрещатик, де, як вважалося, Володимир Святославич хрестив першими дванадцять своїх синів, спорудили монумент. Висока 18-метрова колона, декорована в нижній частині квадратними брилами-вставками, спирається на трехарочний постамент. Раніше всередині арочного прольоту знаходився невеликий басейн, який наповнювався водою з найближчого джерела. Написи на вбудованих мармурових дошках пояснюють, що саме це і є пам'ятником «Святому Володимиру - просвітителю Русі». Автор проекту - відомий київський архітектор Андрій Меленський. Цей пам'ятник ще називають «Пам'ятник хрещення Русі» і «нижній пам'ятник князю Володимиру».

Другий пам'ятник князю Володимиру, який є однією з візитних карток Києва, встановлено на високому правому березі Дніпра на однойменній Володимирській гірці. Над крутим берегом Дніпра височіє постать святого Володимира. Обличчям він дивиться на Дніпро і не просто на воду, а на те місце, де і відбувалося Хрещення.

Рішення про зведення пам'ятника взяв в 1843 році імператор Микола I. Відкриття пам'ятника за проектом відомого скульптора Василя Демут-Малиновського відбулося в 1853 році.

Постать князя Володимира відлита з бронзи. У правій руці він тримає величезний хрест, а в лівій - княжу шапку. Восьмигранний 16-метровий постамент споруджений архітектором Костянтином Тоном з цегли і облицьований чавуном. Скульптор Петро Клодт виконав його художнє оформлення. На п'єдесталі зустрічаються різні рельєфні зображення: композиція «Хрещення Русі», покровитель Києва - Архістратиг Михаїл, зірка і хрест російського ордена Святого Володимира. Біля підніжжя фігури зображені зброя, символи родючості, факел освіти. Хрест в руках князя Володимира оснащений підсвічуванням. Його світло видно здалеку як символ освіти. Спочатку для цього використовувалися газові ріжки, але в 1895 році на кошти мецената Семена Могильовцева зробили електричне освітлення з декількох десятків лампочок. У нічній темряві це світло було видно здалеку, і письменнику Михайлу Булгакову назавжди запам'яталося, як «... найкраще виблискував електричний білий хрест в руках величезного Володимира на Володимирській гірці». Модернізовані світильники і сьогодні сліпуче сяють на хресті над п'єдесталом.

Модернізовані світильники і сьогодні сліпуче сяють на хресті над п'єдесталом

Вибір віри (Київ)

На території Міжрегіональної академії управління персоналом (МАУП) в Саду України встановлено ще один пам'ятник князю Володимиру, на п'єдесталі якого напис: «Князь Володимир обирає віру». На п'єдесталі чотири фігури: князь Володимир сидить на престолі, повернувшись до православного священика, праворуч від нього відкинуті ним представники релігій. Так на пам'ятнику зображений історичний момент, повернувши життя самого князя і всієї Київської Русі.

А зараз пройдемо по вулицях Севастополя. Доля міста велична і неповторна. Кожного, хто приїжджає сюди, охоплює почуття гордості і захоплення. Все тут дихає пам'яттю про нечуваних подвиги і геройство.

Севастополь справедливо називають музеєм під відкритим небом. На державний облік взято понад дві тисячі пам'яток історії та культури, серед них культові та фортифікаційні споруди, пам'ятники, бульвари і некрополі, пам'ятні місця, пов'язані з історичними подіями та явищами, що відбувалися в Севастополі і приміській зоні.

м Севастополь

Чи не в кожному місті можна побачити збережені пам'ятки XVIII століття: Екатерінінскуюй милю, споруди, закладені при заснуванні міста. Унікальний ряд пам'ятників: російським і французам, які загинули в 1855 році на Малаховому Кургані, радянським і німецьким воїнам, загиблим в боях за Севастополь в роки Великої Вітчизняної війни (район 35-ї берегової батареї), камінь примирення держав, які брали участь у Кримській війні. Стали пам'ятниками сухі доки Лазаревського адміралтейства, Вежа вітрів Морської бібліотеки. У Севастополі перебуває єдина в Україні панорама «Оборона Севастополя 1854-1855 р.р.».

Є в Севастополі два пам'ятника, що відрізняються від усіх інших тим, що це пам'ятники не героям битв, а святому рівноапостольному князю Володимиру. Один з них встановлений біля Володимирського собору в Херсонесі, а другий, встановлений в 1994 р не у воріт Херсонеського заповідника, а як би по дорозі до нього - на Дівочої гірці (перетин вулиць Єрошенка, Стародавньої, Дм.Ульянова). Автором пам'ятника є відомий скульптор В.М. Кликов.

Загальна висота пам'ятника -5,2 м; висота скульптури -3,2 м. Пам'ятник споруджено на кошти громадянина Росії А.І. Жидкова, віце-президента Слов'янського економічного союзу. Напис на постаменті говорить: «Святому рівноапостольному великому князю київському Володимиру» ...

Пам'ятник князю Володимиру, автором якого є той же скульптор В.М. Іклів, відкритий 4 серпня 1998 року в Бєлгороді на Харківській горе напередодні 55-річчя визволення Бєлгорода від німецьких військ і напередодні 2000-ліття Різдва Христового. Він є найбільшим пам'ятником Бєлгорода і найбільшим в світі пам'ятником князю Володимиру.

Він є найбільшим пам'ятником Бєлгорода і найбільшим в світі пам'ятником князю Володимиру

м Білгород

Це символ єднання Православ'я і держави і братерства слов'янських народів. Споруджений пам'ятник за рахунок добровільних пожертвувань і засобів благодійників. Висота його -22,5 метра. Постамент -15 метрів і 7,5 метра сама скульптура князя Володимира. Пам'ятник виготовлений з міді (на спорудження пам'ятника пішло понад 1,5 тонн міді) в техніці вибивання па Калузької скульптурній фабриці. Пам'ятник складається з трьох образотворчих ярусів. Нижній ярус утворюють чотири шести-фігурних рельєфу (всього в першому ярусі - 24 фігури). Другий ярус - три однофігурні рельєфу. Третій ярус - власне фігура князя Володимира. Рельєфи нижнього ярусу присвячені ратної доблесті, виявленої воїнами, жертовності і мужності всіх захисників Вітчизни. Серед постатей - біблійні персонажі, а також конкретні люди, за подвиги свої зараховані до лику святих. Тут простежується цікава зв'язок: ангели - це небесне воїнство, що відстоює віру, тут же земні воїни, які захищали Вітчизну і стали святими православної церкви. Другий ярус містить посвята «Святому рівноапостольному (тобто рівному апостолам, святому) князю Володимиру» (сторона, звернена до міста). Над присвятою знаходиться зображення хреста, іменоване в християнстві «Процвітаюча дерево», що символізує головне діяння князя Володимира - хрещення Русі. На рельєфах другого ярусу зображені святитель Іосаф Білгородський, преподобний Серафим Саровський і святий цар-мученик Микола II. Головна фігура пам'ятника - князь Володимир, який стоїть на лавровому вінку і як би підноситься над земною славою. У правій руці князь тримає, високо піднісши його, хрест - благословляє всю землю Руську і розтягнув у його ніг місто Білгород. Ліва рука спирається на щит. Володимир тим самим обіцяє свій захист і заступництво слов'янським народам, які виросли з єдиного кореня.

м Володимир

Пам'ятник святителям Володимирській землі, засновнику міста Володимира рівноапостольному князю Володимиру Червоне Сонечко і святителю Федору, встановлений на оглядовому майданчику парку імені Пушкіна в місті Володимирі. Пам'ятник був урочисто відкритий 28 липня 2007 року в час святкування 850-ліття перенесення столиці Русі з Києва до Володимира. Скульптурна група придумана московським скульптором, заслуженим художником Росії Сергієм Ісаковим.

Всім відомий пам'ятник пам'ятник «Тисячоліття Росії» - монумент, споруджений у Великому Новгороді в 1862 році. Авторами проекту пам'ятника є скульптори Михайло Микешин, Іван Шредер і архітектор Віктор Гартман. Пам'ятник знаходиться в новгородському дитинці, навпаки Софійського собору і колишньої будівлі Присутніх місць. Пам'ятник являє собою гігантську кулю-державу на колоколообразной постаменті; загальні обриси монумента дзвоновидні (за деякими припущеннями, був покликаний «благовістити нащадкам про героїчне минуле Росії»). Загальна висота пам'ятника 15,7 м: висота п'єдесталу -6 м; висота фігур -3,3 м; хреста на державі -3 м.

Загальна висота пам'ятника 15,7 м: висота п'єдесталу -6 м;  висота фігур -3,3 м;  хреста на державі -3 м

м Новгород

Діаметр гранітного постаменту -9 м; кулі-держави -4 м; окружність горельефа -26,5 м. Вага металу пам'ятника - 100 тонн, вага всього пам'ятника - 10000 тонн, вага бронзового литва - 65,5 тонни (куля-держава - 400 пудів; колосальних фігур - 150 пудів; хрест на кулі - 28 пудів ).

Навколо держави встановлено шість скульптурних груп. Всього пам'ятник містить 128 фігур.

Скульптурні зображення діляться на три рівні. В середньому ярусі - великий князь київський Володимир Святославич в центрі композиції з піднятим догори восьмиконечним хрестом, жінка, простягає йому дитину, і слов'янин, скидають язичницького ідола Перуна.

Малуша і Володимир (Коростень)

Невеликий українське містечко Коростень, населення якого складає всього 66 тисяч, увійшов в історію країни з далекої давнини. Йому понад 1300 років! Саме тут від руки древлян загинув князь Ігор і за його загибель помстилася княгиня Ольга. У древлянського князя Мала була дочка Малуша, що стала рабинею княгині і матір'ю князя Володимира. Пам'ять про ці події відображена в пам'ятнику князю Малу, Ольгинської церкви і зовсім незвичному пам'ятнику, на якому зображена Малуша зі своїм маленьким сином Володимиром.

м Лондон

І особливо цікавим при підготовці цього матеріалу нам здався факт, що пам'ятник Володимиру Великому споруджений в Лондоні. Це робота канадського скульптора українського походження Лео Мола (укр. Леонід Молодожанин). Дивно, що відомому скульптору в той час було вже 80 років. Пам'ятник знаходиться біля станції метро «Голанд Парк», недалеко від Українського Клубу та українського посольства. Пам'ятник встановлено місцевою українською громадою з нагоди 1000-річчя Хрещення Русі 29 травня 1988 року. Пам'ятник Володимиру виглядає чудово, особливо здалеку. Він гідно представляє того, кому поставлений.

літописець , № 7 (40), 2012

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация