пані підхорунжого

  1. Матеріали по темі

Завуч ліцею стала єдиною на Далекому Сході жінкою, що отримала козачий офіцерський чин

Завуч ліцею стала єдиною на Далекому Сході жінкою, що отримала козачий офіцерський чин

Поки, правда, Тетяна Олександрівна не їздить на роботу на коні і з шашкою і як і раніше воліє цивільний одяг. Про те, як тепер називають Тетяну Русакович на роботі і вдома, про що мріє і від чого страждає новоспечений підхорунжого - читайте в цьому матеріалі.

Жіночих звань немає

Струнка тендітна пані підхорунжого в парадній формі зустрічає нас на порозі ліцею, де вона працює вже дванадцятий рік. Каже, про свої козачі корені знала змалечку. Правда, до недавнього часу і не згадувала про них. Тетяна Олександрівна народилася і виросла в Костянтинівці, яку, як і багато інших поселення на Амурі, заснували козаки. За освітою - технолог молочних продуктів, вона прийшла в костянтинівський ліцей майстром виробництва і допрацювала до замдиректора по виховній роботі - простіше кажучи, завуча. Про те, що їй коли-небудь доведеться навчатися стройової підготовки, збирати і розбирати автомат, освоювати військові статути, вона навіть і подумати не могла.

Козачі коріння дали про себе знати, коли на черговому педраді директор ліцею Микола Тарасенко запропонував перейти на навчання з козачим компонентом. Педагоги обговорили і погодилися, ідею директора схвалив губернатор Олег Кожемяко, і з минулого навчального року ліцей став козацьким. А всім співробітникам запропонували вступити в козацьке військо. З представниць прекрасної, але аж ніяк не слабкої статі погодилася одна Тетяна Русакович.

- Я давно знала, що мій прадід був козаком. У козацтві немає жіночих звань - і ми всі, нарівні з курсантами, отримали в минулому році чин козака. У нас все козаки - і хлопчаки, і дівчата, - розповідає Тетяна Олександрівна, якій слідом за козаком присвоїли чин старшого урядника. - За час навчання курсанти отримують учнівські козацькі звання, наприклад, віце-старший урядник.

Після переходу на новий формат термін навчання в ліцеї подовжився на півроку, до трьох з половиною років. Вихованці перетворилися в курсантів і розділилися на взводи, в кожному з яких з'явився свій офіцер-вихователь. І весь учень складу ліцею перейшов на жорстке, майже армійське розклад з підйомом в 7 ранку, зарядкою, чергуваннями по гуртожитку і чотирма годинами стройової підготовки в тиждень.

- До цього режиму діти спочатку важко звикають. Але якщо адаптаційний період довжиною в два місяці проходять, то далі вже легше, - каже завуч. - У них практично весь час розписано: після основних занять з 15 годин починаються додаткові - з військовим, козачим і спортивним ухилом. Курсанти майже ніколи не бувають одні - в гуртожитку щодня по черзі чергують офіцери-вихователі. Діти у нас навіть в їдальню строєм ходять і з піснями. Наш ліцейський ансамбль, до речі, давно славився багатьма козацькими піснями. Я і сама співаю - це сімейна традиція. З дитинства пам'ятаю, як вдома родичі збиралися і заспівували.

Завуч визнається, що переходити на новий формат навчання було складно - до військового ухилу вона до сих пір ще звикає. Зелену форму, яку носять і учні, і офіцери, поки не одягає - вважає за краще ходити по громадянки.

- Чи був страх? До сих пір страшно - випуску ще жодного не було! - каже Тетяна Олександрівна. - Потрібно було не тільки вивчити козацькі традиції, а й застосовувати їх. Це в першу чергу любов до сім'ї, до землі, до праці. Козачий компонент - це моральне виховання. Зараз ми намагаємося в кожен предмет ввести цей компонент. Найкраще виходить на особистому прикладі, коли робиш з дітьми спільну справу. Так ту ж картоплю копаєш - у нас є своє поле, де ми вирощуємо картоплю для своїх потреб.

В цьому році картоплю курсанти викопували не тільки на своєму полі, але і на церковному. А минулої зими прибирали сніг у тутешній церкві - благо далеко ходити не довелося - вона стоїть прямо навпроти ліцею.

«Вона трошки страждає»

Цього року директор ліцею, сам нащадок кубанських козаків, направив подання на ім'я отамана уссурійського козачого війська, до якого належить Амурське військо, про те, щоб присвоїти Тетяні Русакович чин підхорунжого. Нове звання стало для Тетяни Олександрівни несподіванкою.

- Я знала, що Микола Миколайович звернувся з проханням присвоїти чини нашим офіцерам. А про себе чула, але не думала, що це трапиться так скоро. У день, коли наші курсанти приймали присягу, 11 жовтня, він привітав мене і вручив нові погони, - розповідає Тетяна Олександрівна. - Жінок ніколи не брали в козаки, тому що козацтво має на увазі військову підготовку. А у мене її немає - і наша прикордонна застава, з якою ми співпрацюємо, взяла наді мною шефство. Так що курс молодого бійця пройду у них. А вогневу підготовку я зараз проходжу разом з нашими хлопцями. Нещодавно на заставі ми готувалися до військово-спортивній естафеті «Амурські хлопці», яка пройшла на базі ДВВКУ, - вчилися збирати і розбирати автомат. І на стрільби я теж хочу потрапити - постріляти з кулемета. Мрію навчитися верховій їзді - якби не повінь, то в цьому році у ліцею вже була б стайня на 18 голів.

Звання завуча привласнили нема за козачі вміння, які їй ще тільки належить освоїти, а за заслуги перед козацтвом і за виховання молодого покоління козаків, пояснює Микола Тарасенко. Крім курсантів, які в свої 16 років вже на півтори голови вище підхорунжого, Тетяна Олександрівна тепер має справу і з п'ятьма кадровими офіцерами.

- Вона трошки страждає, тому що офіцери у нас - і подосавул, і осавули, тобто старший за неї за званням. Вони не звикли, щоб ними командувала жінка, хоч вона і старше їх за посадою. Але Тетяна Олександрівна знаходить можливість з ними працювати, - посміхається директор ліцею.

У минулому році в ліцей набрали три взводи курсантів, а в цьому вже шість - географія розширилася з двох-трьох районів до 14. Зараз тут навчаються хлопці та дівчата з Благовещенська, Сковородіно, Шимановська і навіть Магдагачи.

- Дуже часто батьки телефонують і просять прийняти дитину. Вони сподіваються на наш порядок і дисципліну. Тому до нас надходять різні підлітки - і з шкідливими звичками, і такі, які перебувають на обліку у відділі у справах неповнолітніх, - каже завуч. - Але відсів став менше - раніше, коли ми були професійним ліцеєм, діти могли передумати і піти. Зараз таких дуже мало.

Тетяна Олександрівна зізнається, що ще не усвідомила себе в новому чині - як працювала, так і працює. Розповідає, що чоловік позитивно поставився до призначення. «Він мені погони-то і пришивав», - посміхається підхорунжого, киваючи на срібні лички. У ліцеї до неї як і раніше звертаються по імені-по батькові. А вдома чекають свої особисті «курсанти» - 18-річна дочка і син-другокласник - великий шанувальник козацтва і мами, авторитет якої з отриманням нового звання, безсумнівно, виріс.

- Він у мене з малих років виховується з козачим компонентом, - сміється Тетяна Олександрівна. - Мріє стати військовим, і тільки військовим. Бігає в пілотці і з погонами і просить: «Ну візьміть мене в козаки!» Новий чин поки запам'ятати не може і говорить, звертаючись до мене: «Слухаю, пане старший урядник!» Ну і слухається, звичайно!

цифри

цифри

Матеріали по темі

Від десятків козаків-поселенців до 231 тисячі жителів: Благовєщенськ згадав батьків міста 02.06.2019, 17:53 Сім амурських сільрад готові видати козакам землю без торгів 29.04.2019, 15:22 Виховання справжнього козака: в Амурському козачому коледжі готують надійних захисників Вітчизни 25.05.2018, 9:01 Амурські козаки махали шашками в Благовєщенську (фото) 31.03.2018, 11:01 Амурські козаки з'їдуться в Благовєщенськ на фестиваль 22.03.2018, 13:14 Кулачні бої пройдуть під Благовіщенському: амурський столиця прийме «Козачий сполох» 24.08.2017, 17:55 Неопублікований роман про Муравьеве-Амурському відправили до друку 15.08.2017, 9:58 Амурські козаки вийшли з перевіркою в інтернет і зробили історичне відкриття 16.04.2017, 7:58 У амурском селищі школярам почнуть викладати історію амурського козацтва 13.07.2016, 16:56 На честь козацького воєводи в прикордонному Толбузін встановили Поклінний хрест 23.06.2016, 17:53 Амурський козачий коледж випустив 46 кадетів 05.02.2016, 17:56

показати ще

Чи був страх?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация