«Папа поїхав за кордон», або чи можна отримати аліменти від громадянина Німеччини

У зв'язку з цим хотілося б звернути увагу читачів на компетентну думку головного спеціаліста відділу міжнародно-правової допомоги Головного управління Мін'юсту по Північно - Західному федеральному округу Оксани Маркової: «Російська громадянка може звернутися в наш суд з позовом про стягнення аліментів на утримання дитини, якщо батько дитини - іноземець, але проживає в Росії або в країні, з якої є договір про правову допомогу, що передбачає взаємне виконання судових рішень

У зв'язку з цим хотілося б звернути увагу читачів на компетентну думку головного спеціаліста відділу міжнародно-правової допомоги Головного управління Мін'юсту по Північно - Західному федеральному округу Оксани Маркової: «Російська громадянка може звернутися в наш суд з позовом про стягнення аліментів на утримання дитини, якщо батько дитини - іноземець, але проживає в Росії або в країні, з якої є договір про правову допомогу, що передбачає взаємне виконання судових рішень.

Росія ратифікувала двосторонні договори про правову допомогу з Польщею, Литвою, Естонією, Латвією. Діють угоди з Іспанією, Болгарією, Угорщиною, Грецією та Чехією. Ще за часів СРСР були підписані договори з Китаєм, Фінляндією і Югославією. Вони не втратили законну силу. З країнами СНД укладена конвенція про правову допомогу і правових відносин у цивільних, сімейних і кримінальних справах. Ми направляємо окремим дорученням клопотання про визнання і право примусового виконання рішення російського суду на території іноземної держави, з яким існує двосторонній договір. До клопотання додаються три довідки: про те, що рішення суду вступило в законну силу, що відповідач був повідомлений про день судового засідання і перед судом отримав позов, що рішення суду не виконувалося на території Росії. Комплект документів повинен бути переведений на іноземну мову і завірений у нотаріуса. Документація направляється до Мін'юсту або МВС країни, громадянином якої є відповідач. А потім виконавчі листи на виплату аліментів направляють за адресою фактичного проживання одного з батьків або за місцем його роботи. І там, незалежно від місцевого законодавства і процентних ставок по аліментах, примусово стягують стільки, скільки вказано нашою стороною.

Але якщо домовленостей між державами немає, то офіційно нічого зробити не можна. Наприклад, змусити платити аліменти громадян Німеччини і США, якщо вони виїхали з Росії на батьківщину.

Чи не діють угоди про правову допомогу з Бразилією, Індією, Кубою і Туреччиною ». А ось думка іншого фахівця про те, чи можна отримати аліменти від громадянина Німеччини?

«В даний час це неможливо. В даний час між Росією і Німеччиною немає договору про надання взаємної правової допомоги у цивільних, сімейних і кримінальних справах (який був раніше між СРСР і НДР). Тому рішення судових органів однієї держави сьогодні не зізнається і не може бути примусово виконано на території іншої держави. Однак ми радимо Вам звернутися до суду за своїм місцем проживання і вирішити питання про стягнення аліментів. Нехай рішення суду поки буде перебувати без виконання - не виключена можливість підписання договору між Росією і Німеччиною ».

Насправді Ви можете добитися оплати аліментів від свого чоловіка, або колишнього чоловіка, що проживає в Німеччині, незважаючи на те, що між країнами колишнього СРСР і Німеччиною немає ніяких договорів і угод про правову допомогу в даній області.

Так, що не завжди потрібно вірити написаному (маю на увазі наведені вище висловлювання).
Процес про стягнення аліментів можна провести в судах країн колишнього СРСР. Але хочу звернути увагу на наступне: Виконавчий судовий лист жодної з цих країн не діє на території ФРН (§§ 722, 723 ZPO mit Hinweis auf BGH 122, 18). Не можна просто пред'явити в німецьку службу судових приставів рішення суду, наприклад, з Росії, і вимагати його виконання. Російське судове рішення повинно бути доповнено ще й виконавчим німецьким судовим рішенням. Допомогти в цій ситуації може Гаазька конвенція (Haager UEbereinkommen ueber das auf Unterhaltspflichten anwendbare Recht (UntPflUEbk) від 02.10.1973.
Однак аналогічний процес можна провести і в судах Німеччини. Необхідно, звичайно, відзначити, що при розрахунку аліментів німецьким судом буде враховуватися місце проживання дитини, так, що розраховувати на аліменти в «німецьких» розмірах не варто. Гроші будуть нараховуватися з дня подачі позову в суд до тих пір, поки дитині не виповниться 18 років. Також батьки повинні містити абсолютно - літніх дітей, якщо їх заробітку або інших доходів недостатньо для забезпечення себе засобами в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого в країні його постійного проживання (наприклад, якщо дитина вчиться на денному факультеті вузу).

Як приклад, хотілося б розповісти про процес, в якому ми брали участь, і який відбувся в Дюссельдорфі на початку 2005 року.

Заява на виплату аліментів для своєї неповнолітньої дитини проживає на території України, подала громадянка України, яка мешкає удвох з дитиною. Шлюб розпався ще задовго до виїзду чоловіка за кордон. Згідно з судовим рішенням, після розлучення батько дитини працював і регулярно виплачував аліменти. У нього з'явилася інша сім'я. Перед виїздом на постійне місце проживання до Німеччини колишнє подружжя уклали нотаріально завірений договір. Колишній чоловік, в якості одноразової сплати аліментів вперед, передав право на свою частину спільного майна і виплатив певну суму грошей, а натомість отримав нотаріально завірене підтвердження, що він виконав по відношенню до дружини всі свої зобов'язання, і до нього більше ніяких майнових претензій немає .

А ось думка іншого фахівця про те, чи можна отримати аліменти від громадянина Німеччини?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация