Парк Феофанія. Маленька перлина великого Києва

Парк Феофанія. Маленька перлина великого Києва

Один з найбільш, мабуть, маловідомих і при цьому красивих парків не тільки Києва, а й України. На слуху значно частіше з'являється клінічна лікарня Феофанія, розташована неподалік. Та й більш іменитий сусід - музей під відкритим небом Пирогово просто затьмарив цю маленьку перлину на околиці Києва. І абсолютно даремно. Знайомтеся: парк-пам'ятник ФЕОФАНІЯ

Один з найбільш, мабуть, маловідомих і при цьому красивих парків не тільки Києва, а й України. На слуху значно частіше з'являється клінічна лікарня Феофанія, розташована неподалік. Та й більш іменитий сусід - музей під відкритим небом Пирогово просто затьмарив цю маленьку перлину на околиці Києва. І абсолютно даремно.

А починалося тут все ще в далекому XV столітті. А може і ще раніше. У 1471 році ця місцевість вперше була згадана документально. Носила вона інша назва - Лазаревщина - нібито жив та був тут чернець самітник Лазар. Але вже на початку XIX століття оселився тут перший київський вікарій (єпископ, який не має своєї єпархії). Йому і виділили ділянку землі між нинішніми Теремки, Голосієво і Пирогово для благоустрою та наведення порядку. Ім'я його Феофан Шиянов. Митрополит Київський благословив перейменування Лазоревіни в Феофанію. Ця назва збереглася і донині.

На початку XX століття тут будують Пантелеймонівський собор. Але ще до нього тут при Феофане був побудований перший храм на честь Чуда Архангела Михайла. В середині XIX століття було прийнято рішення відкрити на цій території Скит. За наступні 70 років тут з'явилося На початку XX століття тут будують Пантелеймонівський собор відразу 4 храми - головним з яких став Пантелеймонівський собор. У роки війни ці місця піддавалися жорстокому мінометного обстрілу. Постраждав навіть собор. Далі - зовсім дико. Собор був переданий інституту механіки Академії Наук УРСР для експериментів з спрямованими вибухами. Як йому вдалося пережити цей час - одному Богу відомо, але вже в 1990-му році понівечене і напівзруйновану будівлю знову передали церкви. І закипіли відновлювальні роботи. З 1993 року Феофанію визнали скитом Покровського жіночого монастиря. Почали зведення Благовіщенського храму. У 2002 році обитель набула самостійність.

Але це справи церковні. Ми ж як звичайні обивателі прийшли насамперед в парк. Нехай і волею не волею оглядаючи ці чудові володіння погляд постійно впирається в собор. Той самий Пантелеймонівський собор. Якщо в 1903-1912 тут будували храм, то з 1920 територію віддають під потреби радгоспи і починається розвиток Феофанії як лікувально-відновлювальної території. Тут же розміщують окремі інститути і об'єкти Інституту Ботаніки НАН України: польову експериментальну лабораторію і головну астрономічну обсерваторію.

З 1972 року приймається рішення розбити в Феофанії парк. Але лише в 1992 урочищі отримує статус парку-пам'ятки садово паркового мистецтва. У 2003 році починають 7-річну програму по відновленню парку. У грудні 2010 року вона повинна закінчитися і ознаменувати поява, напевно, найкрасивішого і, що важливо, доглянутого парку Києва. За цей час повинні бути облагороджені ставки, пров З 1972 року приймається рішення розбити в Феофанії парк еделана система водостоків і каналізацій, вимощені доріжки, організовані місця для відпочинку відвідувачів. Та й багато чого ще. Як відвідувач парку в жовтні 2010 року я з упевненістю можу сказати, що автори проекту і його реалізатори на 90% впоралися з поставленим завданням. Нехай є ще дрібні недоробки, але зроблене приємно вражає своєю красою і доглянутістю.

Потрібно відзначити цікавий момент - на відміну від парку-сусіда Пирогово, вхід в який коштує близько 20 грн, тут все абсолютно безкоштовно. Можливо, ситуація зміниться вже в наступному сезоні - по закінченню реконструкції, але зараз це дуже приємний виняток з правил в нинішній комерційної реальності життя.

Працює парк щодня до 23:00. На територію заїхати не вийде, та це й не потрібно, адже поруч з парком розбиті кілька парковок для автомобілів. Особистий порада - намагайтеся потрапити в парк серед тижня, тому що в вихідний день тут просто засилля весільних кортежів: по 2-3 нареченої на квадратний метр площі парку. Спочатку це приємно і розчулює. Але незабаром починає трохи стомлювати.

Автор: Кочетов Євген

Мітки: Відгуки та враження , Парки та сади , Церкви і монастирі

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация