Парламентські вибори в Білорусії (2016)

  1. переваги [ правити | правити код ]
  2. Тиск і фальсифікації [ правити | правити код ]
  3. «Каруселі» [ правити | правити код ]
  4. результати [ правити | правити код ]
  5. Акція протесту 12 вересня [ правити | правити код ]
  6. провокації [ правити | правити код ]
  7. скарги [ правити | правити код ]
← 2012 2019

Парламентські вибори в Білорусії (2016) Вибори в палату представників Національних зборів Республіка Білорусь VI скликання 11 вересня 2016 року Явка виборців 74,68% [1] Парламентські вибори в Білорусії (2016) Вибори в   палату представників   Національних зборів   Республіка Білорусь   VI скликання   11 вересня   2016 року   Явка виборців 74,68%   [1]   глава партії   Ігор Карпенко   Василь Заднепряний   Микола Улаховіч   партія   Комуністична партія Білорусі   Республіканська партія праці і справедливості   Білоруська патріотична партія   Глава партії з   20 жовтня   2012   26 березня   2006   1999   місць отримано глава партії Ігор Карпенко Василь Заднепряний Микола Улаховіч партія Комуністична партія Білорусі Республіканська партія праці і справедливості Білоруська патріотична партія Глава партії з 20 жовтня 2012 26 березня 2006 1999 місць отримано

8/110

(▲ 5)

3/110

(▲ 2)

3/110

(▲ 3) Голосів 380 770
(7,40%) 147 378
(2,87%) 111 045
(2,16%) Минуле число місць

3/110

1/110

0/110

глава партії Сергій Гайдукевич Анатолій Лебедько партія Ліберально-демократична партія Об'єднана громадянська партія безпартійні кандидати Глава партії з 30 вересня 1995 15 квітня 2000 місць отримано

1/110

(▲ 1)

1/110

(▲ 1)

94/110

(▼ 11) Голосів 218 081
(4,24%) 111 227
(2,16%) 3. 445 562
(67,01%) Минуле число місць

0/110

0/110

105/110

Інші партії партія БНФ (1,72%), Білоруська партія лівих «Справедливий світ» (1,4%), Білоруська соціал-демократична партія (Грамада) (1,29%), Білоруська партія «Зелені» (0,18%)
Результати виборів по одномандатних округах

вибори депутатів палати представників Національних зборів Республіки Білорусь VI скликання ( біл. Вибари депутатаў Палати прадстаўнікоў Нациянальнага відразу Республікі Білорусь) відбулися 11 вересня 2016 року . На виборах обрано 110 депутатів з одномандатних округах , При цьому тільки 16 чоловік представляють будь-які партії (опозиційні - тільки двоє), а 94 парламентарія є безпартійними. У Білорусії ці вибори були першими парламентськими виборами за 12 років, які визнав ЄС [2] .

Палата представників Національних зборів Республіки Білорусь складається з 110 депутатів, які обираються за одномандатних виборчих округах по мажоритарною виборчою системою в один тур, щоб вважатися обраним кандидата достатньо отримати просту більшість голосів виборців.

переваги [ правити | правити код ]

  • Мажоритарна система універсальна: з її використанням можна проводити вибори як окремих представників, так і колективних органів державної влади або місцевого самоврядування (парламент країни, муніципалітет міста).
  • Оскільки при мажоритарній системі висуваються і конкурують між собою окремі особи-кандидати, виборець приймає рішення, ґрунтуючись на особистих якостях кандидата, а не його партійної приналежності.
  • Мажоритарна система дозволяє невеликим партіям і безпартійним кандидатам реально брати участь і перемагати на виборах.
  • Мандат, виданий виборцями конкретного кандидата, робить його більш незалежним від партійної машини; джерелом влади стають виборці, а не партійні структури.

недоліки [ правити | правити код ]

  • Представництво найбільш потужної партії або безпартійних в парламенті вище, ніж дійсний відсоток виборців, які їх підтримують.
    • Зокрема, розкидані по країні меншини не можуть домогтися більшості в кожному окремо взятому окрузі. Щоб обрати свого представника до парламенту, потрібно компактне проживання.
  • Виборці, щоб їх голос «Не пішов даремно», голосують не за того, хто їм подобається, а за найбільш прийнятного з двох лідерів.
  • Мажоритарна виборча система в кінці кінців призводить до двопартійної системи або зовсім безпартійної системі в державі ( закон Дюверже ).
  • Передумови до таких порушень, як підкуп виборців і джерримендеринг .
  • Результат виборів в значній мірі визначається фінансовими можливостями конкретного кандидата, що робить його залежним від невеликого числа донорів.

Перші парламентські вибори в історії Республіки Білорусь пройшли в 1995 році. У 1996 році був проведений загальнонаціональний референдум . За його підсумками Верховна Рада (Колишній парламент) був замінений національними зборами , В якому тільки одна палата обирається народом. Під час парламентських виборів 2000 року в неї увійшло лише 2 кандидата від опозиції, які тут же покинули ряди своїх партій [3] . В ході наступних парламентських виборів 2004 року опозиція взагалі не потрапила в парламент і організувала масові акції протесту, в результаті яких був відпущений один з лідерів молодіжного руху «Зубр», затриманий раніше [4] . За підсумками парламентських виборів 2008 року опозиція знову не потрапила в парламент і знову організувала акції протесту. В результаті наступних виборів опозиція в черговий раз не потрапила в парламент , І тільки у вересні 2016 року представники ОГП Анна Канопацкая і ТБМ Олена Онисим зуміли отримати депутатський мандат.

З 1996 року ЄС , ОБСЄ і США не визнали демократичною жодної виборчої кампанії в Республіці Білорусь, спостерігачі від СНД навпаки визнають всі результати народного волевиявлення жителів Білорусії демократичними. Варто відзначити, що перед виборами влада часто здійснювали тиск на громадян і незалежну пресу [5] .

вибори в палату представників Національних зборів Республіки Білорусь 6-го скликання були призначені Указом Президента Республіки Білорусь 6 червня 2016 року [6] .

В ході проведення підготовки до парламентських виборів 27 червня в Білорусії було створено 7 виборчих комітетів - 6 обласних, а також Мінський територіальний виборчком. Крім цього також було створено 110 окружних комісій.

В основному в комісії включали представників провладних організацій: БРСМ , «Білої Русі» , Білоруського союзу жінок, ветеранської організації, Компартії , Республіканської партії праці і справедливості , Організації воїнів-афганців. При цьому опозиціонерів в комісії практично не включали [7] .

Три опозиційні структури Білорусії - Об'єднана громадянська партія , Рух «За Свободу» і незареєстрована партія «Білоруська християнська демократія» оголосили про створення правоцентристської коаліції для висунення спільних кандидатів на парламентських виборах 2016 року. Погоджено список потенційних кандидатів в депутати по 95 з 110 округів. Перший заступник голови Руху «За Свободу» Юрій Губаревич зазначив, що на деяких потенційних кандидатів в депутати від об'єднаної опозиції вже зараз чиниться тиск з боку влади [8] .

члени партії БНФ мають намір брати участь у парламентській кампанії, однак не ставлять собі за мету потрапити в Палату представників. Партія не буде вступати в будь-які коаліції. При цьому в спостереженні за виборами представники партії будуть зайняті в рамках кампанії «Право вибору 2016», куди також входять оргкомітети партії «БХД» і Партії свободи і прогресу , Білоруська соціал-демократична партія (Грамада) , Рух «За Свободу», Білоруська партія «Зелені» , профспілка РЕП і Об'єднана громадянська партія [9] . Партія БНФ збирається оскаржити невключення до складу обласних, територіальних та окружних виборчих комісій для роботи на парламентських виборах більшої частини своїх активістів [10] . Голова Партії БНФ, кандидат в депутати по 92-ий Автозаводській окрузі в столиці Олексій Янукевіч розкритикував пасивних білорусів, які відмовляються брати участь у виборах і звинуватив їх в підіграванні владі. Політик зазначив, що «за всіх" домалювали "людей будуть вкинуті або вже вкинуті бюллютени» [11] .

На майбутніх 11 вересня парламентських виборах Білоруська партія лівих «Справедливий світ» має намір представляти себе «як реальну політичну силу, яка пропонує жителям Білорусії позитивну альтернативу політичного і соціально-економічного розвитку країни». Виборчу кампанію партія «Справедливий світ» планує вести під гаслом «За справедливу Білорусь!» [12] .

лідери "Кажи правду" екс-кандидат Тетяна Короткевич і політтехнолог Андрій Дмитрієв заявили, що будуть висувати кандидатів по всіх 110 виборчих округах.

«Біла Русь» висуває своїх представників в сім територіальних виборчкомів і 110 окружних. Об'єднання має право і на одного спостерігача при ЦВК. І хоча висунення кандидатів розгорнеться в липні, «Біла Русь» заявляє про готовність підтримати своїх представників з усіх 110 виборчих округах [13] .

КПБ має намір висунути 110 кандидатів у всіх округах. В рамках виборчої кампанії буде також відбуватися підготовка до конгресу «Лівих сил», який повинен пройти в Мінську восени 2016 р

На парламентські вибори були запрошені іноземні спостерігачі. [14]

Вибори визнаються такими, що відбулися, якщо в голосуванні взяло участь більше половини виборців округу, включених в списки громадян, які мають право брати участь у виборах. Обраним вважається кандидат у депутати Палати представників, який отримав найбільшу кількість голосів виборців, які взяли участь в голосуванні. При проведенні голосування по одній кандидатурі кандидат вважається обраним, якщо він одержав більше половини голосів виборців, які взяли участь в голосуванні.

У бюлетень включаються в алфавітному порядку всі зареєстровані кандидати в депутати із зазначенням прізвища, імені, по батькові, дати народження, посади (заняття), місця роботи та місця проживання, партійності кожного кандидата. В кінці переліку кандидатів поміщається рядок «Проти всіх кандидатів» з розташованим праворуч від неї порожнім квадратом. Якщо в бюлетень внесено прізвище лише одного кандидата в депутати, то в тексті бюлетеня повинні міститися слова «за» і «проти», під якими поміщаються порожні квадрати.

Бюлетені друкуються на білоруському або російською мовою.

Процес висунення кандидатів у депутати Палати представників Національних зборів Білорусії починається 4 липня і триватиме до 1 серпня [15] .

З 630 висунутих кандидатів у депутати 521 пройшли етап реєстрації і можуть почати агітувати за себе. 16 людей знялися з дистанції самі, а 93 (15%) висуванцям відмовили в реєстрації [16] [17] :

Правоцентристська коаліція не дорахувалася 14 своїх висуванців після реєстрації: цей етап пройшли 67 з 81 представників трьох структур - ОГП , БХД і руху «За свободу» . При цьому вісім з непрошедших - представники християнських демократів. БХД «втратила» чверть своїх висуванців.

партія БНФ подавала на реєстрацію 60 осіб, але 11 вибули з гонки. Втім, БНФ провів в кандидати свого лідера Олексія Янукевича , Двох екс-кандидатів у президенти Григорія Костусєва і Алеся Михалевича, а також відомого доктора з Слонима Івана Шего.

Білоруська партія лівих «Справедливий світ» отримала 38 зареєстрованих кандидатів при висунутих 46.

Білоруська соціал-демократична партія (Грамада) отримала 27 зареєстрованих кандидатів при висунутих 29.

Але по мірі «шкоди» під час реєстрації лідирує кампанія "Кажи правду" . З 25 висуванців лише 16 отримали реєстрацію. За даними кампанії, причиною відмови стали помилки в оформленні підписних листів та неточності при заповненні декларації.

Білоруська партія «Зелені» і зовсім зареєстрували всіх п'ятьох зі своїх висуванців.

Найбільше потенційних кандидатів втратила Ліберально-демократична партія . ЛДП анонсувала висування 110 своїх членів, висунула 90, але лише 77 отримали реєстрацію.

Близько 15% кандидатів «втратила» Комуністична партія Білорусі , Яка виступає в підтримку влади. З 52 висуванців вісім не пройшли реєстрацію.

Республіканська партія праці і справедливості отримала 18 зареєстрованих кандидатів при висунутих 20.

Білоруська патріотична партія отримала 16 зареєстрованих кандидатів при висунутих 18.

Решта партій - провладні та опозиційні - пройшли реєстрацію з невеликими втратами.

Більшість кандидатів в цей раз пішло на вибори від партій. Деякі вважали за краще висуватися від трудових колективів або шляхом збору підписів. Були навіть ті, хто про всяк випадок скористався всіма трьома опціями.

  • громадяни - 122
  • трудові колективи - 31
  • політичні партії - 354
  • громадяни-трудові колективи - 90
  • громадяни і політичні партії - 121

Серед політичних партій висунули своїх кандидатів Зелені, Справедливий світ, БПП, БСДГ, КПБ, ЛДП, ОГП, БНФ, РПТС.

З 6 вересня розпочинається дострокове голосування на виборах депутатів Палати представників білоруського парламенту.

спостерігачі від ОБСЄ критикують практику масового дострокового голосування на виборах в Білорусії за неможливість забезпечити повноцінний контроль за вмістом бюлетенів і факти використання адміністративного ресурсу при організації дострокової явки. Опозиційні кандидати закликають своїх прихильників голосувати тільки в основний день виборів [18] .

Тиск і фальсифікації [ правити | правити код ]

Перед достроковим голосуванням президент Білорусії Олександр Лукашенко заявив, що:

«Заганяти людей на дільниці не треба, треба їх попросити. Треба попросити, щоб люди прийшли і проголосували » [19] .

Однак після початку процесу незалежні спостерігачі і правозахисники стали фіксувати факти примусового дострокового голосування серед студентів. Протягом першого дня голосування приходили повідомлення від студентів різних вузів про те, що їх наполегливо просять проголосувати достроково, іноді натякаючи при цьому на можливі проблеми з гуртожитком [20] . Особливо сильний тиск здійснювалося в Могильові . Наприклад, начальник відділу виховної роботи з молоддю МДУ ім. А. А. Кулешова Людмила Набокова в своєму виступі перед студентами заявила:

«Хлопці, перевірити, голосували ви або не голосували, дуже легко. Є багато контролерів - це і куратори, і вихователі, і заступники деканів ... » [21]

Також під час дострокового голосування мали місце фальсифікації. Наприклад, Дільнична комісія № 38 підрахувала на достроковому голосуванні в п'ять разів більше людей, ніж їх було насправді. Про це заявило відразу два незалежних спостерігача на цій ділянці - Олексій Гавриленко і Олександр Бураков. Гавриленко також опублікував у своєму Facebook фотографію копії протоколу, з якого випливає, що 8 вересня проголосувало 263 людини. У той же час, за підрахунками Гавриленко і Буракова, в цей день на ділянці побувало тільки 46 виборців. Як зазначено в коментарі під постом, спостерігач від БРСМ нарахувала «в п'ять разів менше людей», ніж комісія. Ніяких претензій, втім, вона не висувала [22] .

«Каруселі» [ правити | правити код ]

Відразу на декількох ділянках Калинівського 108-го і Домбровського 103-го виборчого округу в Мінську були зафіксовані так звані «каруселі»: групи людей, які переходять від дільниці до дільниці і незаконно на них голосують. Також такі випадки, за даними спостерігачів, були зафіксовані на дільницях № 631, № 635, № 607 і № 618 [23] .

результати [ правити | правити код ]

За даними ЦВК, 31,3% виборців проголосували достроково. Ця цифра менше аналогічної на останніх президентських виборах (36%), але більше минулої парламентської кампанії (26%). Втім, незалежні спостерігачі ставлять цю цифру під сумнів, вказуючи, що на більш ніж половині дільниць, де вони вели моніторинг, число реально прийшли на вибори не співпало з офіційними даними дільничних комісій (УІКов). Відстаючим регіоном в плані дострокового голосування став Мінськ. У столиці, за даними ЦВК, на дільниці прийшли трохи більше чверті виборців. Рекордсмени - Вітебська і Могилевська області. Тут явка склала 34,56 і 33,79% відповідно [24] .

11 вересня було основним днем ​​голосування на виборах Палати представників шостого скликання. З 8 ранку і до 20 вечора по всій країні були відкриті ділянки для голосування. Майже 500 кандидатів претендували на 110 депутатських місць. В цьому році вибори проходили за новими правилами - в один тур. Переможцю досить набрати просту більшість голосів. За даними ЦВК, явка виборців станом на північ 12 вересня становила 74,32% [25] .

Відомо, що в Мінську на виборах традиційно нижча явка в порівнянні з іншими регіонами. Голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина пояснила традиційно низьку явку в столиці наступним чином:

«Це традиційно. Балувані вони, жителі міста Мінська, і нічого іншого. Ніяких приводів для того, щоб вибори ігнорувати, у мінчан немає. Видно, хто пішов на вибори. І, напевно, ходити на вибори - це ознака хорошого тону. У Мінську, на мою думку, люди менш дорожать тим, що вони мають, це і породжує байдужість надалі до долі батьківщини. Байдужість, пасивне ставлення і тягне цю ситуацію з явкою ' [26] ».

11 вересня 2016 року в Білорусі відбулися парламентські вибори. За даними на 12 вересня 2016 року в Палату представників проходять 94 безпартійних кандидата (причому 27 з них вже були депутатами білоруського парламенту), 8 комуністів, 1 ліберал-демократ, по три людини від РПТС і БПП , А також вперше по одному делегату від опозиційних партій ТБМ і ОГП [27] .

Партія Голосів% Місць +/- Комуністична партія Беларуси 380 770 7,40 8 ▲ 5 Ліберально-демократична партія 218 081 4,24 1 ▲ 1 Республіканська партія праці и справедлівості 147 378 2,87 3 ▲ 2 Об'єднана громадянська партія 111 227 2,16 1 ▲ 1 Білоруська патріотична партія 111 045 2,16 3 нова партія БНФ 88 511 1,72 0 0 Білоруська партія лівіх «Справедлива світ» 72 185 1,40 0 0 Білоруська соціал-демократична партія (Грамада) 66 381 1,29 0 0 Білоруська партія «Зелені» 9 038 0,18 0 нова безпартійні 3 445 562 67,01 94 ▼ 11 проти всіх 491 986 9,57 - - Недійсніх бюлетенів 69 707 - - - Лише 5 211 871 100 110 0 Зареєстровано / явка 6 978 490 74,68 - - Джерело: ЦВК (результати) , ЦВК (обрані депутати)

Акція протесту 12 вересня [ правити | правити код ]

Лідери опозиції заявили, что вибори пройшли з чисельністю порушеннях. 12 вересня за призовому Миколи Статкевича 300 пріхільніків опозиції Прийшли на Жовтневий площу и провели там Акцію протесту проти результатів віборів. Деякі Тримай біло-червоно-білі прапори. Активісти розгорнулі розтяжка «За Нови вібарі» и «Лукашенка, Сіходзь». На площу також принесли звукопідсилювальну апаратуру, звучали пісні Brutto, Лявона Вольського. На мітингу виступали опозиційні політики: Володимир Некляєв , Віталій Римашевський , Алесь Логвинець , Павло Северінець , Дмитро Дашкевич та інші лідери демократичних рухів. Коли черга виступати дійшла до лідера підприємницького руху Алеся Макаева, до нього підійшов капітан міліції і спробував скласти протокол. Однак мітингувальники відтіснили його від Макаева. О 18:20 демонстранти пішли на площа Незалежності , До будівлі ЦВК. На площі залишилися кілька опозиціонерів з імпровізованої ланцюга і міліція. Зав'язалася бійка, в якій брали участь кілька співробітників міліції в штатському і активісти. Зрештою співробітникам міліції вдалося вивести з натовпу капітана міліції, який складав протокол. Тим часом основна частина мітингувальників прийшла на майдан Незалежності. Там і закінчився мітинг [28] .

провокації [ правити | правити код ]

Провокації почалися ще під час збору підписів за висунення кандидатів в депутати.

9 липня під час пікету зі збору підписів в Мінську на вулиці Калиновського, біля торгового центру «Схід», пікетників провокували чоловік і жінка, які розпивали поблизу спиртне. Жінка запитала, скільки мітингувальників заплатили за пікет. Чоловік почав провокувати бійку, ображаючи учасників пікету, білоруську мову і країну. Він втік з місця проведення пікету тільки після того, як знаходилися поблизу молоді люди запропонували йому відійти поговорити з ними за універсамом [29] .

10 липня двоє молодих хлопців вчинили напад на пікет зі збору підписів Юрія Губаревич, що проходив у Мінську на вулиці Калиновського. Учасники пікету викликали міліцію, яка затримала хуліганів і склала протокол [29] .

13 липня на пікеті зі збору підписів за Алеся Толстико в центрі столиці, біля столичного універсаму «Центральний», невідомий вкрав репродукцію картини «Наші ляльки» художника Алеся Марочкіна, на якій карикатурно зображені Олександр Лукашенко і з десяток чиновників. Це сталося в той момент, коли до збирачам підписів підійшли начальник ГУВС Мінського міськвиконкому Олександр Барсуков і заступник начальника міліції громадської безпеки ГУВС Максим Грищенко в супроводі великої кількості людей в штатському і стали перевіряти їх документи, що дозволяють організацію вуличного заходу [30] .

скарги [ правити | правити код ]

5 липня Мінський міський суд не задовольнив скаргу групи громадян на включення правозахисниці Тамари Сидоренко до складу 101-ї Сухаревського виборчого округу, де під час нинішньої виборчої кампанії планує балотуватися заступник голови руху «За свободу» Алесь Логвинець. Суд порахував скаргу групи громадян необгрунтованою. Заступник голови руху «За свободу» вважає, що «Тамару Сидоренко не включили, так як вона дуже кваліфікований юрист, вона порядна людина і буде керуватися законом, а не побажанням адміністрації» [31] .

Брестський обласний суд відмовився задовольнити скаргу представників руху «За cвободу» на невключення до складу комісій його регіональних представників. В результаті в територіальні та окружні виборчкоми потрапило тільки два представника руху з 48-ми [31] .

За час виборів один спостерігач по Вітебській області направив понад 30 скарг в ЦІК.Председатель Центрвиборчкому Лідія Єрмошина заявила, що в цих скаргах описані вигадані ситуації. Однак цей же спостерігач продовжив направляти скарги в ЦВК, тільки тепер всі вони починаються зі слів «невигадана ситуація» [32] .

9 вересня спостерігач кампанії «Право вибору» Ярослав Науменко подав скаргу до окружної комісії, в РУВС і прокуратуру Першотравневого району Мінська, що 9 вересня в урну для дострокового голосування на столичній виборчій дільниці Калинівського виборчого округу № 108 були вкинути в великій кількості фальсифіковані бюлетені. За підрахунками Науменко, в той день на дільниці проголосувало 42 виборця, а в протоколі комісії значилося 228 осіб. Голова окружної виборчої комісії Калинівського виборчого округу № 108 Ірина Родик заявила, що ця інформація є провокацією і спрямована на дискредитацію виборчої кампанії [33] .

11 вересня спостерігач руху «За свободу» Алесь Логвинець направив в ЦВК скаргу в зв'язку з тим, що на дільниці для голосування № 347 в Мінську дітям безкоштовно роздавали повітряні кульки, в скарзі політик написав, що вважає безкоштовну роздачу кульок дітям цинічною спробою грати на почуттях дітей. Через безкоштовних подарунків, на його думку, діти привертають на дільниці голосування всіх дорослих членів сім'ї. Ділянка знаходиться в середній школі № 199 Мінська, виборчу комісію тут очолює відомий бізнесмен Павло Топузідіс [34] .

  1. Повідомлення ЦВК РБ за результатами виборів в Палату представників Національних зборів VI скликання
  2. Артем Шрайбман. БелАЕС, опозиція в парламенті, права людини. Як євродепутати обговорювали ситуацію в Білорусі // новини TUT.BY.
  3. СПИСОК депутатів Палати представників Національних зборів Республіки Білорусь другого скликання на 1 грудня 2002 р .
  4. Огляд-хроніка порушення прав людини в Білорусі 2004. - С. 295-296 .. - 351 с.
  5. Сьогодні в Білорусі пройдуть вибори в парламент. Опозиція закликала бойкотувати голосування .
  6. Указ № 190 від 6 червня 2016 г. Про призначення виборів в Палату представників Національних зборів Республіки Білорусь шостого скликання
  7. У Білорусі сформували територіальні виборчкоми і окружні комісії .
  8. interfax.by. Білоруська опозиція перед парламентськими виборами об'єдналася в правоцентристську коаліцію (Рос.). - 2016. - 10 червня.
  9. Олексій АЛЕКСАНДРОВ. Партія БНФ: бути в складі парламенту, призначеного владою, нам не цікаво (Рос.). - 2016. - 8 червня.
  10. Захар Щербаков, БелаПАН. Партія БНФ оскаржить невключення своїх представників в обласні і окружні виборчкоми .
  11. Кіраўнік Партиі БНФ Аляксєй Янукевіч: Тия, хто НЕ ідзе на вибари, падигриваюць уладам // Наша ніва
  12. TUT.BY. Опозиційні комуністи розповіли, з чим підуть на вибори .
  13. «Біла Русь» розповіла про свою підготовку до участі в парламентських виборах .
  14. Тетяна Коровенкова, БелаПАН. БДІПЛ ОБСЄ прийняло запрошення спостерігати за парламентськими виборами в Білорусі (Рос.). - 2016. - 14 червня.
  15. БЕЛТА. Висування кандидатів у депутати Палати представників стартувало в Білорусі (Рос.). - 2016. - 4 липня.
  16. Реєстрація кандидатів у депутати: хто зійшов з дистанції .
  17. Влада омолоджується, опозиція старіє. Сюрпризи передвиборної гонки в інфографіку TUT .
  18. TUT.BY. Дострокове голосування почалося на парламентських виборах в Білорусі .
  19. TUT.BY. Президент закликав "не гнати людей на вибори" і повідомив, що і сам не голосуватиме достроково .
  20. TUT.BY. Пол-ділянки студентів, колона в'язнів: підсумки першого дня дострокового голосування .
  21. TUT.BY. Щоб не потрапити в "списки невдах". Як студентів в Могильові "просять" голосувати достроково .
  22. В ГІМНАЗІЇ №2 МОГИЛЬОВА ВИРІШИЛИ ФАЛЬСИФІКУВАТИ "ПО ПОВНІЙ"? .
  23. TUT.BY. Спостерігачі повідомляють про "каруселі": одні й ті ж люди голосують в різних місцях .
  24. TUT.BY. Явка на достроковому голосуванні не дотягнула до рекорду президентських виборів - 2015 .
  25. TUT.BY. "Вибори відбулися всюди". У Білорусі проголосували 74,32% виборців // новини TUT.BY.
  26. БЕЛТА. Єрмошина пояснила нижчу явку в Мінську в порівнянні з іншими регіонами: "Балувані вони" // новини TUT.BY.
  27. Що за люди проходять до нового парламенту Naviny.by, 12 вересня 2016
  28. TUT.BY / Фото: Вадим Заміровський. Опозиція в Мінську зажадала від влади нові вибори. .
  29. 1 2 Андрій Середа. На учасників пікету заступник голови руху "За Свободу" Юрія Губаревич в Мінську напали хулігани. .
  30. Опозиційні висуванці побоюються провокацій під час збору підписів .
  31. 1 2 Влада почала підготовку до фальсифікації «парламентських виборів» (Рос.). - 2016. - 5 липня.
  32. Спостерігач по Вітебській області направив понад 30 скарг про "невигаданих ситуаціях" на виборах .
  33. TUT.BY. Спостерігач кампанії "Право вибору" повідомив про масове вкидання бюлетенів // новини TUT.BY.
  34. БелаПАН. Спостерігач Логвінец поскаржився на роздачу дітям кульок на ділянці бізнесмена Топузідіса // новини TUT.BY.

Політичні партії Білорусі

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация