Парламентські вибори в Німеччині: чого очікувати від основних партій

  1. Які партії проходять в Бундестаг і що вони пишуть у своїх програмах?
  2. Хто переможе і як буде виглядати нова коаліція?
  3. А що ж буде з ЄС і з нами?

До виборів у Німеччині залишилося менше місяця і так звана "гаряча фаза" вже в самому розпалі: партії проводять кампанії в виборчих округах, основні претенденти на посаду канцлера провели теледебати, а решта кандидатів намагаються стежити за кожним словом, щоб не спровокувати скандал. Забігаючи наперед, скажемо, що виходить не у всіх.

Нижче ви знайдете основну інформацію про всі партії, які на сьогоднішній день мають найбільший шанс пройти в Бундестаг. Що стосується програм, то для зручності ми виділили топ теми, на які робиться ставка кожною партією.

Крім цього, ми навмисне винесли питання про Європейський Союз та відносини з Україною в окремий блок. Адже ці теми, в порівнянні з локальними німецькими справами, будуть особливо цікаві нашому читачеві.

Які партії проходять в Бундестаг і що вони пишуть у своїх програмах?

Блок ХДС / ХСС: Християнсько-демократичний союз Німеччини і Християнсько-соціальний союз в Баварії

Оригінальна назва німецькою: Christlich Demokratische Union Deutschlands (CDU); Christlich-Soziale Union (CSU)

Колір: чорний

Голова партії: Ангела Меркель (Angela Merkel) - ХДС (CDU); Хорст Зеехофер (Horst Seehofer) - ХСС (CSU)

Кандидат на пост канцлера від партії: Ангела Меркель

Результат партії на виборах в Бундестаг в 2013 році: 41,5%

Прогноз на виборах в Бундестаг в 2017 році: 38,8%

Програма на виборах-2017

"За Німеччину, в якій ми живемо добре і з задоволенням" - з таким слоганом йде ХДС / ХСС на вибори в Бундестаг в цьому році. В основі програми блоку можна виділити чотири головні теми:

  • Благополуччя. На самому початку програми говориться: "Більшість жителів нашої країни живе сьогодні так добре, як ніколи раніше". Головна ж мета тепер - це не тільки допомогти тому залишився меншості, а й як мінімум закріпити сталий розвиток економіки. Зарплати повинні рости, а рівень безробіття продовжуватиме падати.
  • Безпека. "Сильна держава повинна охороняти своїх громадян" - під таким твердженням ХДС / ХСС на увазі збільшення штату поліції, впровадження сучасних систем спостереження в потенційно небезпечних місцях по всій країні, а також інвестиції в сферу кібербезпеки.
  • Сім'я. Партія Ангели Меркель обіцяє збільшити розмір грошової допомоги на дитину і знизити оподаткування для сімей з дітьми.
  • Діджіталізація. Зробити питання інновацій, в тому числі в цифровому полі, центральним для своєї передвиборної кампанії - це не зовсім типовий крок для консервативного блоку. Але саме таким чином ХДС / ХСС намагається відповідати викликам сучасності.

Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН)

Оригінальна назва німецькою: Sozialdemokratische Partei Deutschlands (SPD)

Колір: червоний

Голова і кандидат на пост канцлера від партії: Мартін Шульц (Martin Schulz)

Результат партії на виборах в Бундестаг в 2013 році: 25,7%

Прогноз на виборах в Бундестаг в 2017 році: 24%

Програма на виборах-2017

Програма німецьких соціал-демократів на чолі з Мартіном Шульцом повністю відповідає їх гаслу: "Час для більшої справедливості". Основними темами програми можна назвати:

  • Робота. Як справжні соціал-демократи, партія СДПН буде боротися за гідну оплату праці для всіх. Крім цього вони впевнені, що робота по короткочасним контрактам забирає у людей впевненість в завтрашньому дні. Тому такий вид працевлаштування повинен бути скасований. Допомога по безробіттю через три місяці пошуків роботи та підвищення кваліфікації - все це є в програмі.
  • Сім'я. Батьки повинні мати більше часу для своїх дітей, і цей час має гарантуватися роботодавцем.
  • Освіта. Починаючи з дитячого садка і закінчуючи університетом - все повинно бути безкоштовно і доступно кожній родині. Незалежно від рівня їх доходу.
  • Інвестиції. На думку СДПН, Німеччина повинна перестати економити і почати інвестувати.

Вільна демократична партія (ВДП)

Оригінальна назва німецькою: Freie Demokratische Partei (FDP)

Колір: жовтий

Голова і кандидат на пост канцлера від партії: Крістіан Лінднер (Christian Lindner)

Результат партії на виборах в Бундестаг в 2013 році: 4,8% (не пройшли в парламент)

Прогноз на виборах в Бундестаг в 2017 році: 9%

Програма на вибори-2017

Після того як вільні демократи не пройшли в минулому скликанні Бундестагу, головним слоганом в 2017 році вони вибрали фразу "Давайте думати по-новому". Ось які сфери пропонує переосмислити ВДП:

  • Освіта. Партія Вільних демократів планує вивести Німеччину до п'ятірки світових лідерів за рівнем фінансування освіти. Крім цього вони наполягають на єдиних освітніх стандартах для всіх федеральних земель.
  • Діджіталізація. Два головні акценти в цьому напрямку: створення Міністерства діджіталізаціі і будівництво всеосяжної оптоволоконної мережі.
  • Економіка. ВДП наполягає на скасуванні так званого "податку на солідарність". Даний податок спрямований на допомогу федеральним землям, які раніше входили в НДР. Вільні демократи впевнені, що його скасування допоможе витягнути близько 30 мільярдів євро для потреб середнього класу.
  • Безпека. Один з пріоритетів в цьому напрямку - це підвищення витрат на потреби поліції і юстиції.

ліва партія

Оригінальна назва німецькою: Die Linke

Колір: червоний

Голова партії: Катя Кіппінг (Katja Kipping), Бернд Ріксінгер (Bernd Riexinger)

Кандидат на пост канцлера від партії: Сара Вагенкнехт (Sahra Wagenknecht), Дітмар Барч (Dietmar Bartsch)

Результат партії на виборах в Бундестаг в 2013 році: 8,6%

Прогноз на виборах в Бундестаг в 2017 році: 8,5%

Програма на виборах-2017

"Соціальна справедливість, соціальна захищеність, роззброєння і мир" - навколо цих цілей побудована програма Лівої партії в 2017 році. Нижче про ці теми трохи детальніше:

  • Умови праці. Ліва партія виступає за підвищення мінімального розмір оплати праці до 12 євро на годину (зараз - 8,90 євро), а також створення робочих місць на умови безстрокових трудових договорів.
  • Житло. Збільшення числа соціальних квартир і заборона на спекуляцію житловою нерухомістю - так "Ліві" хочуть зробити житло доступним.
  • Оподаткування. Багаті повинні платити більше податків, а бідні - менше.
  • Роззброєння. "Ліві" планують не тільки заборонити експорт зброї, але і домогтися виведення німецьких солдатів бундесверу, що виконують військову місію за кордоном.

"Альтернатива для Німеччини" (АДГ)

Оригінальна назва німецькою: Alternative für Deutschland (AfD)

Колір: блакитний

Голова: Фрауке Петрі (Frauke Petry); Йорг мийте (Jörg Meuthen)

Кандидат на пост канцлера від партії: Олександр Гауланд (Alexander Gauland), Аліс Вайдель (Alice Weidel)

Результат партії на виборах в Бундестаг в 2013 році: 4,7% (не пройшли в Бундестаг)

Прогноз на виборах в Бундестаг в 2017 році: 8%

Програма на виборах-2017

Ще рік тому завдяки кризі з біженцями ультраправа партія "Альтернатива для Німеччини" набирала майже 15%. Незважаючи на те, що криза вже ніби як і закінчився, антиіммігрантські і євроскептичні настрої є основою програми АДГ. Ось чого вони хочуть:

  • Повний реформування ФРН. Тут і вихід Німеччини з Європейського Союзу, і введення загальнонаціональних референдумів по швейцарському зразком, і прямі вибори президента, і багато іншого.
  • Мігранти та біженці. "Альтернатива" прямим текстом в своїй програмі відмовляється від допомоги мігрантам та біженцям: "Європа не може врятувати всю Африку". Крім цього вони хочуть посилити контроль на власних кордонах і заборонити подвійне громадянство.
  • Сім'я. АДГ обіцяє збільшити фінансову підтримку молодим сім'ям, щоб ті не боялися народжувати дітей. Але сім'я для цього повинна бути традиційною: тато і мама. Ніяких одностатевих шлюбів.
  • Енергетика і клімат. Хлопці з партії не дуже вірять в проблеми з кліматом і виступають за повернення Німеччині до атомної енергетики.

Партія "Союз-90" / "Зелені"

Оригінальна назва німецькою: Bündnis 90 / Die Grünen

Колір: зелений

Голова: Джем Оздемір (Cem Özdemir); Сімоне Петер (Simone Peter)

Кандидат на пост канцлера від партії: Джем Оздемір; Катрін Герінг-Еккард (Katrin Göring-Eckard)

Результат партії на виборах в Бундестаг в 2013 році: 8,4%

Прогноз на виборах в Бундестаг в 2017 році: 7,3%

Програма на виборах-2017

Останні роки партію "Союз-90" / "Зелені" звинувачували в тому, що вони почали менше концентруватися на типовою для зелених політиці, розсіюючи увагу на інші питання. У відповідь усім критикам "Союз-90" / "Зелені" представили дуже навіть "зелену" програму. Нижче її основні пункти:

  • Довкілля. "Зелені" не були б "зеленими", якби це питання не стояло на першому місці в їхній програмі. Головна мета Оздеміра і компанії - це повний перехід ФРН на поновлювані джерела енергії до 2030 року.
  • Рівність статей. Чоловіки і жінки в Німеччині остаточно повинні зрівнятися у всіх сферах життєдіяльності. Але в першу чергу це стосується зарплат.
  • Свобода. Партія "Союз-90" / "Зелені" наполягає на тому, що незалежно від статі, сексуальної орієнтації або віри, все люди в Німеччині повинні відчувати себе не тільки безпечно, але і вільно.
  • Інтеграція. Замість того, щоб будувати паркани проти мігрантів, краще зайнятися їх інтеграцією. Курси німецької, соціальне житло, достатня кількість місць в школах - це все повинно бути вдосконалено.
Хто переможе і як буде виглядати нова коаліція?

Можна сказати, що вибори в Німеччині 2017 року - це одні з найбільш нудних виборів за останні кілька років в Європі. Мало того, що боротьба між основними кандидатами на пост канцлера - це точно не протистояння "добра і зла", так ще й інтрига зовсім зникла. Ще в лютому цього року багато говорили про "ефект Шульца" і навіть пророкували якщо не перемогу його партії, то хоча б напружену передвиборну гонку. Але за пару тижнів до виборів залишився лише один фаворит - це блок ХДС / ХСС на чолі з Ангелою Меркель.

Єдине питання, яке залишилося невирішеним - це формування коаліції. У разі перемоги християнських демократів найбільш ймовірними є два результату подій: знову "велика коаліція" між ХДС / ХСС і СДПН або так звана "ямайська коаліція", куди увійдуть ХДС / ХСС, ВДП та "Зелені". При будь-яких розкладах "Ліві" і "Альтернатива" опиняться в опозиції до діючої влади.

А що ж буде з ЄС і з нами?

Європейський Союз

По відношенню до ЄС у більшості перерахованих вище партій схожа проєвропейська позиція: "Союзу бути, але його потрібно реформувати". Так що без різниці - чи це "велика коаліція" або "ямайська" - наступні чотири роки ФРН буде розвиватися під слоганом: "Чим сильніше Європа, тим сильніше Німеччина".

АДГ, як єдині євроскептики з усіх прохідних партій, вже точно можуть забути про будь-якому виході Німеччини з Євросоюзу або Єврозони. Основні суперечки в Бундестазі розгортатимуться хіба що навколо інтенсивності інтеграції ФРН та інших країн в ЄС.

Україна, Росія, санкції

недавні теледебати між Ангелою Меркель і Мартіном Шульцем ще раз довели, що українське питання не є ключовим на німецьких виборах, хоча і згадується майже в усіх програмах.

ХДС / ХСС, наприклад, відкрито називають речі своїми іменами: дії Росії - агресією, а конфлікт - російсько-українським. Особливої ​​впевненості додає той факт, що Ангела Меркель непохитна в питаннях санкцій. У своєму недавньому інтерв'ю вона сказала, що ніякі економічні втрати не варті того, щоб ФРН прийняла окупацію чужої території. Ці слова були звернені в тому числі і до лідера "сестринської" партії ХСС Хорста Зеехоферу, який безуспішно намагається продавити ослаблення санкцій.

СДПН у своїй програмі також засуджують дії Росії на Сході України і анексію Криму. Але в той же час вони говорять про можливість поступового зняття санкцій у відповідь на прогрес в рамках Мінського процесу. Варто визнати, що подібні голоси в рядах соціал-демократів звучать досить давно. У тому числі від лідерів партії - Франка Вальтера Штайнмайера і Зигмара Габріеля, які останні пару років відповідали за зовнішню політику ФРН. Але далі розмов справа поки не заходило.

Що стосується, Вільної демократичної партії, то у них в програмі чітко сказано, що "Росія не тільки анексувала Крим, а й розгорнула війну на Сході України". Крім цього, ВДП прописала, що санкції повинні тривати до тих пір, поки Росія буде продовжувати свою агресивну політику. Сюди ж, звичайно, зовсім не вписується недавню заяву лідера ВДП про те, що питання Криму поки варто заморозити, щоб досягти прогресу з Росією по іншим пунктам. Але будемо сподіватися, що Крістіан Лінднер просто поки не до кінця усвідомлює те, з ким він має справу в Кремлі. А його заява - це не більше, ніж загравання з німецькими бізнесменами, які втрачають прибуток через санкції. По крайней мере, хвиля виправдань з боку Лінднера після скандального інтерв'ю явно вказує на це.

А от партія "Союз-90" / "Зелені", як і ХДС, є стовідсотковою союзницею України. У них що в програмі, що на ділі - все чітко: Росія агресор, а санкції продовжувати.

Але не тільки в України, а й у Росії будуть свої друзі в новообраному німецькому парламенті. "Альтернатива для Німеччини" і Ліва партія ніколи не приховували своєї близькості до Кремля. Навіть вкрай протилежні погляди не завадили їм об'єднатися навколо Путіна . Вони відкрито визнають анексію Криму і підтримують лідерів сепаратистів на Сході України. Для них найважливіше - це хороші відносини Німеччини з Росією, а зближення України з ЄС і НАТО сприймається як провокація Кремля.

На щастя, голоси "Альтернативи" і "Лівих" навряд чи зможуть вплинути на зовнішню політику ФРН протягом наступних чотирьох років. Міжнародної порядком в Німеччині займається Міністерство закордонних справ, а основні рішення в будь-якому випадку приймає канцлер. Так що до яких би результатів не прийшли лідери партій під час майбутніх "коаліційних переговорів", не варто очікувати різкої зміни курсу ФРН по відношенню до України і Росії. Що наступний глава МЗС Німеччини, що канцлер повинні бути на українській стороні.

Які партії проходять в Бундестаг і що вони пишуть у своїх програмах?
Хто переможе і як буде виглядати нова коаліція?
А що ж буде з ЄС і з нами?
Які партії проходять в Бундестаг і що вони пишуть у своїх програмах?
Хто переможе і як буде виглядати нова коаліція?
А що ж буде з ЄС і з нами?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация