Пастернак Леонід Осипович - біографія художника, особисте життя, картини

  1. Випускник мюнхенської Академії витончених мистецтв
  2. «Перший російський імпресіоніст»
  3. Портретист, дослідник, засновник ленініани

П ерші роботи на замовлення Леонід Пастернак написав у шість років, а свого замовника - місцевого двірника - художник все життя називав «мій Лоренцо Медічі». Пізніше у творчій біографії Пастернака з'явилися портрети родичів і знаменитих сучасників, полотна і малюнки з Левом Толстим, а також ілюстрації до його творів. Роботи художника зберігаються в російських і зарубіжних музеях і приватних збірках.

Випускник мюнхенської Академії витончених мистецтв

Леонід Пастернак народився в 1862 році в єврейській родині в Одесі. З раннього дитинства хлопчик багато малював, вугіллям він робив миттєві начерки за все, що бачив навколо. Перший замовник у маленького художника з'явився, коли йому було 6 років: місцевий двірник попросив його створити замальовки на мисливські теми. Кожен малюнок коштував 5 копійок, які Леонід Пастернак витратив відповідно до віку: на цукерки. Однак в родині не вітали легковажного захоплення малюванням. Батьки, власники заїжджого двору, бачили молодшого сина в майбутньому лікарем, аптекарем або «на худий кінець, ходитиме у справах». Незважаючи на це, Пастернак відвідував Одеську школу малювання.

Поступаючись батьківській волі, в 1881 році Леонід Пастернак вступив на медичний факультет Московського університету . Однак медицину він не любив і через 2 роки перевівся на юрфак Новоросійського університету в Одесі. У Російській імперії студенти тільки цього вузу могли виїхати за кордон.

Практично відразу після надходження на юрфак Пастернак поїхав до Мюнхена: паралельно він вирішив вчитися живопису в Королівській Академії образотворчих мистецтв у німецького художника Йоганна Каспара Гертеріха. Приїжджаючи до Одеси для складання іспитів, Пастернак друкував в місцевих журналах карикатури, гумористичні та побутові сценки.

У 1885 році художник блискуче закінчив Академію і екстерном юридичний факультет. Після навчання випускнику потрібно було пройти службу в армії, і в 1885-1886 роках він був добровольцем в артилерії. Звичка робити швидкі і точні начерки не покинула його і на службі. Один з ескізів того часу став сюжетом для великого полотна «Вісті з батьківщини».

Повернувшись до Одеси, Леонід Пастернак познайомився з талановитою піаністкою Розалією Кауфман. У 1889 році вони одружилися і переїхали в Москву.

«Перший російський імпресіоніст»

П ерші роботи на замовлення Леонід Пастернак написав у шість років, а свого замовника - місцевого двірника - художник все життя називав «мій Лоренцо Медічі»

Леонід Пастернак. Дебютантка. Ескіз. 1893

1893

Леонід Пастернак. Вісті з батьківщини. 1889. Державна Третьяковська галерея

Державна Третьяковська галерея

Леонід Пастернак. Ілюстрація до роману Льва Толстого «Воскресіння». 1899

У тому ж 1889 року Леонід Пастернак подарував Павлу Третьякову своє полотно «Еврейка з панчохою», а трохи пізніше, на виставці передвижників, меценат придбав його роботу «Вісті з батьківщини». Гроші від продажу Пастернак вклав в паризьке подорож. Він вивчав французьке мистецтво і пробував нові прийоми живопису. Критики відзначали, що після поїздки рука художника стала «більш вільною і вишуканою».

Повернувшись до Москви, Леонід Пастернак разом з портретистом Віктором Штембером відкрили школу живопису і малюнка. У 1890 році художник став редактором літературно-художнього журналу «Артист» і зблизився з гуртком Василя Полєнова , Куди входили Валентин Сєров , Костянтин Коровін , Ісаак Левітан , Михайло Врубель . Пізніше з цього об'єднання виріс «Союз російських художників». Учасники гуртка пропагували повну свободу в творчості, і Леонід Пастернак першим з російських художників назвав себе імпресіоністом.

Однак він регулярно брав участь у виставках передвижників . На одній з таких експозицій в 1893 році Пастернак зустрівся з Львом Толстим , Який розглядав його картину «Дебютантка», а пізніше зізнався, що стежить за творчістю художника. Через деякий час художника запросили в гості до письменника, і незабаром Пастернак стали часто бувати у нього - і в Ясній Поляні , І в Москві.

Поступово художник створив серію сімейних портретів Толстих. Крім того, Пастернак зробив ілюстрації до роману «Воскресіння» , І ці роботи отримали медаль на Всесвітній виставці 1900 року в Парижі. У 1902 році картину Леоніда Пастернака «Толстой з родиною в Ясній Поляні» для російського музею придбав великий князь Георгій Олександрович. Інший великий князь - Сергію Олександровичу - особисто затвердив кандидатуру Леоніда Пастернака на пост професора Московського училища живопису, скульптури та архітектури.

До 1902 року у Пастернаків було вже четверо дітей: два хлопчика - Борис і Олександр, і дві дівчинки - Жозефіна і Лідія. Художник писав сімейні портрети і сценки з сімейного життя, ці роботи успішно продавалися. Друзі сім'ї жартували, що так діти годують своїх батьків.

Портретист, дослідник, засновник ленініани

Леонід Пастернак. Привітання. 1914. Державна Третьяковська галерея

Державна Третьяковська галерея

Леонід Пастернак. Сини Борис і Олександр. Після 1890. Приватні збори

Приватні збори

Леонід Пастернак. Лідія і Жозефіна. 1908

У 1905 році Петербурзька академія мистецтв обрала Пастернака академіком живопису, але з початком революції і заворушень в Москві сім'я виїхала до Німеччини. У Берліні Леонід Пастернак влаштував виставку своїх робіт і писав портрети на замовлення.

Незабаром Пастернак повернулися в Москву. У 1910-х роках художник написав безліч портретів культурних діячів і політиків Росії та Європи. У його портретній галереї з'явилися композитори Олександр Скрябін і Сергій Рахманінов , літератори Максим Горький і Костянтин Бальмонт , Валерій Брюсов і В'ячеслав Іванов, мікробіолог Ілля Мечников , Англійський режисер Генрі Крег, творець ідеології анархо-комунізму князь Петро Кропоткін. Також Леоніда Пастернака вважають одним із засновників ленініани. Він першим з художників академічного напряму почав робити замальовки Володимира Леніна та інших революційних діячів на з'їздах і зборах.

На початку 20-х років Пастернак з дочками емігрували в Німеччину. У Берліні художник продовжив писати портрети літераторів, художників і вчених. Серед них був і Альберт Ейнштейн. З ним подружня пара познайомилася на музичному вечорі в радянському посольстві, де Розалія Пастернак акомпанувала на фортепіано грає на скрипці вченому.

Тоді ж Пастернак зацікавився темою єврейства в історії мистецтва: випустив монографію «Рембрандт і єврейство в його творчості», 2 альбому про діячів єврейської культури. У 1924 році Леонід Пастернак брав участь в Палестинській історико-етнографічної експедиції, звідки привіз десятки етюдів і малюнків, щоб включити їх в монографію. У Німеччині пройшли персональні виставки Пастернака в 1927 і 1932 роках.

У Німеччині пройшли персональні виставки Пастернака в 1927 і 1932 роках

Леонід Пастернак. Портрет Льва Толстого. 1908

1908

Леонід Пастернак. Портрет О.С. Цетлін і Д.В. Висоцького. За чашкою кави. 1913. Курська обласна картинна галерея імені О.О. Дейнеки

Дейнеки

Леонід Пастернак. Диригент В.І. Сук. Не раніше 1906 року Донецький обласний художній музей, Україна

Однак в той період в країні вже почали проявлятися нацистські настрої: майже весь тираж монографії Пастернака зі спогадами про Толстого спалили, наступну виставку заборонили. Коли до влади прийшов Адольф Гітлер, порядки зовсім посилилися. Переговори про повернення в Радянський Союз затягнулися. У 1935 році, коли вийшли Нюрнберзькі расові закони, пастернак переїхали в Лондон. Там пройшла ще одна персональна виставка художника.

23 серпня 1939 року, за кілька днів до початку Другої світової війни, померла Розалія Пастернак. Художник продовжував працювати над полотнами. Останньою і вже незакінченої його роботою став портрет Володимира Леніна. Леонід Пастернак помер в Оксфорді 31 травня 1945 року.

Сьогодні роботи Леоніда Пастернака зберігаються у відомих російських музеях і за кордоном - в Парижі, Лондоні, Оксфорді, Брістолі - а також в приватних колекціях.

Згадуємо приклади, коли батьками всім відомих поетів, художників були не менш талановиті люди, відомі, правда, в зовсім інших сферах.

На що надихали відомих діячів культури їхні діти.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация