пастирська відповідь

На 140-річчя визволення Болгарії від османського ярма місцеві русофіли мріяли запросити президента Путіна. Мрія не збулася. Приїхав патріарх Кирило. В ході візиту і участі в святкових заходах вищої духовної особи Росії вибухнув скандал, який не вщухає досі.

Приводом послужила репліка патріарха на зустрічі з президентом Болгарії. У відповідь на подячні слова Румена Радєва на адресу не тільки російських, але і румунів, фінів, литовців, поляків, українців, інших народів, також брали участь у визвольній війні, глава РПЦ висловив своє «розчарування, що почув неправильну історичну інтерпретацію подій» того часу .

На думку Кирила, не може бути «політичних і прагматичних причин» замовчувати або помилково інтерпретувати роль Росії. І додав: «Ми - за історичну правду, пане президенте. Ми цю історичну правду завоювали своєю кров'ю ».

У свою чергу, президент Радев, зазначивши, що поважає «кожну краплю крові, пролиту на болгарській землі», підкреслив:

«Ні в якому разі ми не недооцінюємо вклад російської армії в звільнення Болгарії, але російська армія була багатонаціональна, і ми вшановуємо пам'ять кожної нації».

Здавалося б, сторони висловилися, взяли до відома протилежні точки зору, і тема закрита. Однак повчальний тон патріарха Кирила в дусі «старшого брата» викликав в болгарському суспільстві бурхливі дискусії про те, як в даний час слід оцінювати ставлення Росії до Болгарії.

Однак повчальний тон патріарха Кирила в дусі «старшого брата» викликав в болгарському суспільстві бурхливі дискусії про те, як в даний час слід оцінювати ставлення Росії до Болгарії

Митрополит Софійський Неофіт, президент Болгарії Румен Радев і патріарх Кирило (зліва направо). Фото: РИА Новости

Треба зауважити, що грунт для них в останні роки була добре підготовлена ​​низкою неоднозначних заяв російських офіційних осіб. Так, президент Путін, зустрічаючись зі своїм колегою з Македонії, сказав, що писемність в Давню Русь прийшла з македонської землі, геть викресливши з історії Болгарське царство, де на момент створення слов'янського алфавіту проживали брати Кирило і Мефодій.

Новоспечений віце-спікер Держдуми Петро Толстой образив болгар, заявивши, що Росія давно купила Болгарію, оскільки, мовляв, росіяни вже володіють значною частиною болгарської нерухомості. Що насправді далеко не відповідає істині.

Представник МЗС Росії Марія Захарова взагалі стверджувала, що в 1943 році болгарських євреїв від Голокосту врятували не героїчний зусилля місцевої інтелігенції і духовенства, а радянська армія, яка в той час перебувала ще за тисячі кілометрів від Болгарії.

Реакція в болгарському суспільстві на подібні висловлювання завжди була болючою і однозначною: Кремль, постійно нагадуючи про свою роль «великого визволителя», втручається у внутрішнє життя країни без належної поваги до національної самосвідомості болгарського народу. І на цей раз, як вважають місцеві спостерігачі, високий московський гість «в ювілейний рік затьмарив національне свято, кинув тінь на пам'ять воїнів (до того ж християн), героїчно загиблих за болгарську свободу, і відкрив нову рану в російсько-болгарських відносинах».

Спеціальну заяву зробив екс-президент Болгарії Росен Плевнелієв, в якому, зокрема, написав : «Я не згоден з патріархом Кирилом, який вів себе як наставник на офіційному обіді в Священному синоді і нав'язував« правильну інтерпретацію історії », що стало не чим іншим, як черговою маніпуляцією історії з боку Росії. У кількох своїх промовах я попереджав про нав'язування президентом Путіним ідеології агресивного панслов'янського ортодоксального націоналізму. Російська православна церква сьогодні повністю підпорядкована державі і є нероздільною частиною амбіцій президента Путіна про розподіл сфер впливу ».

Не обійшлося і без особистих випадів на адресу російського патріарха. Віце-прем'єр уряду Валерій Симеонов, співголова коаліції «Об'єднаних патріотів» (ОП), в інтерв'ю болгарському телебаченню назвав Кирила «сигаретним митрополитом» і «другорозрядним агентом радянського КДБ», який має «особистий літак і носить годинник за 30 тисяч євро».

Соратник Симеонова по ОП і лідер відомої своїми промосковськими настроями націоналістичної партії «Атака» Волен Сидеров виступив на захист глави РПЦ і зажадав, щоб віце-прем'єр публічно вибачився перед Кирилом і пішов у відставку. Симеонов в категоричній формі відмовився вибачатися. Коаліція виявилася на межі розколу, що може обернутися урядовою кризою.

Без уваги преси Болгарії не залишилася і та антіболгарская вакханалія, яку влаштували на Першому каналі російського телебачення в передачі Володимира Соловйова від 6 березня так звані аналітики і експерти з міжнародної політики. Вони, звинувативши весь болгарський народ в невдячності, визнали, що при владі в країні «знаходяться зрадники і негідники».

Особисто президент Радев, на якого в Москві покладалися великі надії, продався Заходу. Виходячи з цього пора, мовляв, допомогти болгарам змінити своїх правителів.

Апологети «обложеної фортеці» і тези «кругом одні вороги» в пропагандистському угарі навіть не хочуть помічати, як відштовхують від себе цілі народи. А адже болгари, незважаючи на те, що давно не хочуть миритися з роллю вічно повчати «молодшого брата», як і раніше дуже тепло ставляться до росіян, люблять нашу культуру, літературу, музику. Вони дбайливо зберігають пам'ятники і могили полеглих у Російсько-турецькій війні російських солдатів і офіцерів. Практично в кожному болгарському місті є вулиці, названі на честь російських генералів і дипломатів, і ніхто не збирається їх перейменовувати. Поки що.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация