Патріарх Кирило: Через Хрест світу дано відрізнити добро від зла і правду від брехні

23 вересня 2012 року Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил звершив велике освячення храму Усікновення глави Іоанна Предтечі в Братєєво - першого храму, зведеного в Москві в рамках «Програми-200», повідомляє Патриархия.ru . Після закінчення чину освячення і Літургії Предстоятель Руської Церкви звернувся до присутніх із Первосвятительським словом.

Ваше Високопреосвященство, владика Арсеній Ваше Високопреосвященство, владика Арсеній! Ваше Преосвященство, владика Тихон! Многочтімий батько Олег! Дорогі отці, брати і сестри! Шановний Георгій Вікторович, префект Південного округу граду Москви! Дорогі отці, брати і сестри!

Я хотів би всіх вас сердечно привітати з великою подією в житті міста Москви і всієї Росії. Розпочата три роки тому програма будівництва 200 храмів, яка здійснюється з ласки Божої незважаючи на багато обставин - складні, гріховні, суєтні, -увенчалась вже на цьому етапі освяченням першого храму - Усікновення глави Іоанна Предтечі в Братееве. Чудовий величний храм, який був задуманий ще до початку «Програми-200», зведений саме в рамках цієї програми, що допомогло вирішити безліч різного роду проблем, раніше стояли на шляху його творення. Я вже висловив свою вдячність батькові Олегу і на завершення свого слова висловлю подяку всім тим, хто тут особливо потрудився.

А зараз я б хотів звернути вашу увагу на сьогоднішній день, який згідно з церковним Статутом називається тижнем перед Воздвиженням. Тиждень в перекладі з слов'янського на російську - неділя; значить, мова йде про воскресіння перед святом Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього. Апостольське і євангельське читання (Гал. 6: 11-18; Ін. 3: 13-17) сьогодні присвячуються Хресту - але не Розп'яття, як це буває у Велику п'ятницю, а змістом того, що є Хрест для життя світу, для життя всього людського роду. Так, в Посланні до галатів апостол Павло говорить: «Я не бажав би хвалитися, хіба тільки хрестом Господа нашого Ісуса Христа, яким для мене світ розп'ятий, і я для світу».

Ми часто прочитуємо вражаючі за своїм значенням слова, що містяться в Новому Завіті, наполовину, на чверть, а іноді взагалі не вникаючи в сенс, - слова настільки глибокі, що навіть люди, які живуть поза Церквою, можуть, читаючи їх, зрозуміти, чт про є хрест Христовий. Нагадаю вам, що праворуч і ліворуч від Спасителя були розп'яті розбійники - люди, дійсно тяжко переступили закон, судимі за законом і підлягали страти. І розбійник, який був праворуч від Христа Спасителя, абсолютно незрозумілим, незбагненним по-людськи чином - адже він був розбійник, а не пророк - побачив в Господі Ісусі Сина Божого. Зрозуміло, коли апостоли на горі Фавор побачили перетвореного Спасителя в славі, в світлі. Зрозуміло, коли вони побачили Його воскреслим, Коли Він через стіну пройшов до кімнати, де вони були зібрані, і сказав їм: «Мир вам». Зрозуміло, коли вони бачили, як ішов Він на небо. Але як це могло бути в момент приниження, коли, здавалося, все закінчено і ніякий це не Син Божий, ніякий не пророк, а нещасний проповідник, який намагався сказати людям щось добре, значне, навіть зціляв людей і воскрешав, - але де ж тепер Його сила? Ось Він висить на хресті - побитий, принижений, ображений, більш того, вмираючий! Ніякої перемоги - тільки поразки! Але в приниженні, розп'ятого Спасителя розбійник, що був праворуч, побачив Сина Божого і сказав Йому: «Пом'яни мене, Господи, коли прийдеш у Царство Твоє».

За всю історію роду людського не було такого сповідання Господа Спасителем і Сином Божим і, напевно, не буде. Своя власна біль - адже він страждав так само, як Спаситель, - повинна була закрити йому очі на будь-яке прозріння, на будь-яку милість, на усе те добре слово, що і сталося з його товаришем, що висів зліва від Христа. Той зневажив Його і говорив: «Ти, який так багато зробив, спаси Себе, а заодно і нас». Загалом, природна логіка: якщо Ти всемогутній, якщо Ти зцілював, якщо Ти воскресив, так давай зараз прояви Свою силу, і ми разом з Тобою зійдемо з хреста і спасемося ... Господь простив розбійника, що був праворуч, і сказав: «Нині будеш зі Мною в раю ». І нічого не сказав, що той, хто зліва, гинув фізично і гинув духовно.

На Хресті була виявлена ​​правда, яку не здатен був в той момент побачити ніхто - ні Пілат, ні Ірод, ні навіть ті, хто стояв біля Хреста. Навіть апостол Іоанн, який стояв біля Хреста, в той час, напевно, не розумів. На Хресті на Голгофі була виявлена ​​правда Божа, і розбійник, що справа, виявився виправданим, хоча був розбійником, а той, що зліва, - засуджений. І цей дивовижний суд Хреста відображений в нашому російською розп'яття, коли нижня перекладина справа піднята вгору, а зліва опущена: Хрест як ваги, як міра правосуддя, як міра добра і зла, як міра істини.

Що ж означають ці дивні слова апостола Павла, які ми сьогодні чули: «Для мене світ розп'ятий Хрестом, а я для світу»? Якби він сказав, що на Хресті розп'ятий світ, тоді кожен би з нас зрозумів, що на Хресті розп'яті гріхи світу. А що означає «розп'ятий світ Хрестом»? Чи означає тільки одне, що через Хрест світу дано відрізнити добро від зла і правду від брехні. І якщо світ не відрізняється добро від зла, докладаючи цей чудотворний, сповнений стражданнями Самого Бога критерій, але живе своїм розумом, формулює свої мірила добра і зла, створює свої ідеології від самих що ні на є хитромудрих, філософських, до найпростіших, прозових, споживчих ідеологій похоті, гріха, то світ розпинається Хрестом. Тому що в Хресті - остаточна правда, яка так само незрозуміла сьогодні багатьом, як незрозуміла була розбійникові зліва, як незрозуміла була римським воїнам, які стояли біля Хреста, - вони не бачили цієї правди і не могли нічого побачити, крім спливав, зраненого, приниженого людини.

Ось і сьогодні дуже багато, зважаючи на Хрест Христовий, нічого не бачать, окрім того, що хто-то про Хрест розповідає як про якусь казку, про оману або про те, що Хрест нічого не приніс світові і що Церква, яка покликана проповідувати про хресті світу, не відповідає цій проповіді: і священики погані, і не на таких машинах їздять, і не те роблять ... Скільки всього сказано, щоб людина відвернув свій погляд від Хреста Господнього, щоб сказав в кращому випадку: «не знаю, що означає Хрест », а в гіршому:« і знати не хочу ».

«А для мене, - каже апостол, - цей світ має на собі печать Хреста як великого мірила Божої правди». І як співзвучні з цим слова Євангелія від Іоанна, які теж сьогодні чули і які, звичайно, відносяться до змістом та значенням Голгофської Жертви: «Не для того Бог послав Свого Сина на світ, щоб Він світ засудив, але щоб світ був врятований через Нього» . І Хрест - це не печать скорботи, це не знак суду, а символ порятунку, тому що кожен, хто приймає Хрест як мірило правди і приймає у своє серце подвиг Христа Спасителя, той разом з розбійником, з тим, що був розіп'ятий праворуч, має велику надію почути від Господа: «З Мною будеш у раю». І це чудове неділя перед святом Воздвиження Хреста Господнього дає нам гостроту духовного зору, щоб бачити, що відбувається з нами, зі світом, з родом людським, докладаючи до цієї картини Хрест Христовий. Саме тому і відкрито його бачив «сім переможеш» рівноапостольному Костянтину, при якому християни отримали свободу. При цьому малася на увазі не тільки перемога Костянтина над Максентієм, не тільки перемога християнства як суспільної інституції - малася на увазі та сама перемога, про яку ми сьогодні говоримо. «Цим переможеш» - Хрестом переможеш! Бо якщо дотримуєшся того, куди вказує Хрест, то йдеш по дорозі правди, а значить, по шляху порятунку, а порятунок - це і є перемога людини над будь-якої неправдою і над всяким злом силою благодаті Божої.

Я всіх вас сердечно вітаю з цим чудовим днем ​​і радію, що саме сьогодні мав можливість разом з вами зробити освячення цього першого з 200 московських храмів - в чудовому районі Москви, в Братееве. Я хотів би в пам'ять про сьогоднішнє освяченні храму піднести Казанську ікону Божої Матері. Нехай вона знаходиться в цьому храмі і нагадує всім вам, і вашим дітям, внукам і наступним поколінням, про те чудовому історичну подію, учасниками і свідками якого ми були сьогодні.

Я також хотів би висловити свою щиру подяку тим людям, чиїми матеріальними жертвами, добротою серця був споруджений цей храм. У його будівництві брали участь тисячі і тисячі людей. Хтось жертвував дуже багато, а хтось стільки, скільки міг, але перед Богом жертва кожного є пахучий, бо гроші ці були пожертвувані нема на будівництво чогось, ніж люди б просто насолоджувалися в цьому житті, а на будівництво будинку Божого , в якому благодать сходить на віруючих людей і де ми можемо підносити до Престолу Всевишнього свої молитви.

Ще раз всіх вас, мої дорогі, вітаю зі святом, з недільним днем; причасників - з прийняттям Святих Христових Таїн. Молитвами святого пророка, Предтечі і Хрестителя Іоанна, найбільшого Між народженими від жінок, як про нього було сказано Самим Христом, Господь нехай вирівняє нашу наше життя для спасіння і дарує мир, радість в серці, здоров'я і благополуччя кожному. Береже вас Господь.

Що ж означають ці дивні слова апостола Павла, які ми сьогодні чули: «Для мене світ розп'ятий Хрестом, а я для світу»?
А що означає «розп'ятий світ Хрестом»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация