Патріоти Росії і її вороги

  1. виконавці
  2. Батальйон «Північ»
  3. Що доповіли президенту
  4. Версії і мотиви
  5. Політичний глухий кут і війна заяв

Вбивство Бориса Нємцова змушує президента робити вибір

Фото: Євген Фельдман
Фото: Євген Фельдман

Про те, як і ким було скоєно вбивство Бориса Нємцова, йдеться занадто багато, і тому насправді відомо занадто мало. В піні коментарів, «зливів від слідчих органів» народжуються чутки, від цих чуток - інші, і так по експоненті. Але головний слух оприлюднили в понеділок, і він як раз зовсім не випадковий: заарештовані були одночасно організаторами, замовниками та виконавцями найгучнішого політичного вбивства в історії сучасної Росії. Мотив - особиста неприязнь, викликана ображеними почуттями віруючих, таке відлуння «Шарлі Ебдо». І це - вже чиясь позиція, на якій, можливо, заснована спроба Кремля і особисто президента Путіна вийти з ситуації, що вкрай важкої ситуації. Біда в одному: це - насправді не відповідає.

А що відповідає? Не будемо брати в розрахунок коментарі криміналістів-любителів і версифікатор, різноманітні «витоку від слідства», оскільки це - політичний білий шум, а всі посилання на слідство - блеф. Слідство нічого нікому не коментує, і це можна зрозуміти хоча б тому, як акуратний в своїх висловлюваннях спікер СК Володимир Маркін, практично який закликав не вірити нічому з того, що пишуть.

Логіка подій дозволяє припустити: в Кремлі були шоковані від події і захотіли, щоб спочатку їм розповіли правду - що це було. Тому вибір припав на слідчого з особливо важливих справ Краснова, який в політику не відіграє і чий стиль - ніколи не спілкуватися з пресою. Це заборонено робити і членам слідчої групи - навіть після розкриття злочину і винесеного вироку. «Нова газета» знає це, оскільки саме генерал Краснов розкрив вбивство Станіслава Маркелова і Анастасії Бабурової, а потім - «справа Борна».

виконавці

Відомо, що у виконанні вбивства Бориса Нємцова підозрюються колишній заступник командира батальйону ВВ МВС РФ «Північ» Заур Дадаєв і колишній боєць цього підрозділу Беслан Шаванна Відомо, що у виконанні вбивства Бориса Нємцова підозрюються колишній заступник командира батальйону ВВ МВС РФ «Північ» Заур Дадаєв і колишній боєць цього підрозділу Беслан Шаванна. Дадаєву пред'явлено звинувачення, і він заарештований разом зі своїми троюрідними братами Шагідом і Анзор Губашевимі, ​​а також Рамзатом Бахаевим і Тамерланом Ескерхановим (колишній співробітник МВС Чечні), яких звинувачують в співучасті (швидше за все, стежили за політиком). Належність двох підозрюваних до елітної структурі чеченських силовиків підтвердив і глава Чечні Рамзан Кадиров у своєму інстаграме, і сам Заур Дадаєв - єдиний з усіх, що дає показання і бере всю провину на себе. Другого - Шаванова - опитати ніхто не встиг, тому що він або сам підірвався на гранаті під час суботнього штурму в Грозному, або був підірваний в ході цієї спецоперації.

Знайшли підозрюваних стрімко. Мабуть, ще жодного разу в російській історії розслідувань вбивств на замовлення не було настільки швидкої реалізації. Причин у цього декілька. По-перше, спрацювала агентура ФСБ. Є й інші.

Камери і на мосту, і на Кремлі, природно, працювали. І те, що відео з цих камер не потрапило в інтернет, свідчило про серйозність намірів слідства, на відміну від численних витоків по інших кримінальних справах, коли злочинців мало не в режимі реального часу інформували, чи варто їм робити ноги або на них нічого немає . (ТВЦ виклало в мережу відео зі своєю камери, очевидно, з власної ініціативи - до того, як цей речовий доказ було вилучено.)

Інша справа, що відео з тих камер, які належать ФСТ, могли бути не відразу віддані слідству. Так уже влаштована у нас процедура: спочатку в «чуже» відомство пишеться запит, який розглядають, потім приймають постанову про розсекречення матеріалів і лише після всього цього віддають слідству.

Читайте також: Читайте також:

Як російська влада могла б відреагувати на загибель Бориса Нємцова

Якийсь час було потрібно для того, щоб проглянути відео системи «Потік», що фіксує трафік на основних московських магістралях. Далі було витрачено час, щоб розсекретити імена співробітників «наружки», які «вели» Бориса Нємцова напередодні акції 1 березня. Це, судячи з усього, якраз і були ті, невідомі співробітники правоохоронних органів, які опинилися на місці подій і допомогли в результаті слідству. Допомогли не відразу, не мали права без санкції керівництва - вони засекречені, і тому не варто дивуватися, якщо їхні свідчення теж матимуть гриф «секретно», а при їх допиті в суді журналістів і глядачів попросять піти. «Топтуни» живуть згідно з інструкціями, які не можуть порушити. Наприклад, вони не мають права втручатися в будь-які події, що відбуваються на їхніх очах. Дико звучить, але всі закиди - ні до ним, а до авторів відомчих наказів.

До того ж піші «топтуни» (пішохода не «ведуть» на машині) і не змогли б кинутися в погоню: виходячи з тактики зовнішнього спостереження, автомобілі «наружки» повинні були бути розставлені по передбачуваних маршрутами прямування «об'єкта» і прибути стрімко на місце події просто б не встигли.

Особливо не таїлися і самі виконавці, залишивши камерам на пам'ять свої обличчя та інші докази в машині, яку навіть не потрудилися спалити. Вони просто були впевнені в своїй безкарності і вбивали в 100 метрах від Кремля зовсім не для додання особливої ​​сакральності розправі, а просто тому, що так було зручніше - «добре» місце з драбинкою, різноманітні шляхи відходу ... Навряд чи вони знали і про майбутній марші , а значить, і про те, що Борис Нємцов знаходився під контролем. Все говорить про те, що вбивці були професійними кілерами і зробили все помилки з можливих, тому що звикли до силових дій іншого роду.

Батальйон «Північ»

Окремий спеціальний моторизований імені Героя Росії Ахмат-Хаджі Кадирова батальйон «Північ» входить до складу 46-ї окремої бригади оперативного призначення внутрішніх військ Росії, чисельність - близько 600 бійців, дислокується в Грозному. Їм командує Герой Росії полковник Алібек Делімханов, родич Героя Росії і депутата Держдуми. Виходячи з усього перерахованого вище можна здогадатися, що це підрозділ стоїть осібно навіть в ієрархії чеченських силових структур.

Бійці «Півночі» неодноразово нагороджувалися державними орденами і медалями. Були нагороджені і Дадаєв з Шавановим (Дадаєву, згідно з офіційним сайтом чеченського уряду, орден Мужності особисто вручав тоді ще міністр внутрішніх справ Росії Рашид Нургалієв). Та й 46-я бригада в цілому не була обділена увагою: її неодноразово відвідували високі чини і «шефи» - члени організації ветеранів локальних війн і спецслужб «Бойове братство» на чолі з сенатором Дмитром Сабліним, одним з організаторів «антиМайдан».

Сенатор Дмитро Саблін у «підшефних» чеченських силовиків
Сенатор Дмитро Саблін у «підшефних» чеченських силовиків

Бійці батальйону «Північ» (може бути, екс-бійці або відпускники - достеменно невідомо) в кількості до роти воюють і зараз - на боці «ДНР». Так, зовсім недавно під Дебальцевому загинув боєць батальйону з позивним «Малюк» (нам відомо лише його ім'я - Рустам, на фото - разом з діячем «ДНР» Денисом Пушилін Денис Володимирович).

Рустам, загиблий під Дебальцовом (зліва), разом з функціонером «ДНР» Денисом Пушилін Денис Володимирович
Рустам, загиблий під Дебальцовом (зліва), разом з функціонером «ДНР» Денисом Пушилін Денис Володимирович

... Якщо проаналізувати кримінальні справи, в яких був виявлений так званий чеченський слід, то в очі кинеться одне майже неодмінна умова: заарештовані, навіть ставши обвинуваченими, а потім підсудними, ніколи не давали ніяких свідчень, крім як «народився, одружився». Якщо справа стосувалася «силовиків», то вони, по-перше, вважали, що виконували наказ. А ще мовчали тому, що для скоєння злочинів дуже часто залучалися родичі (як у випадку з вбивством Анни Політковської, а тепер і Бориса Нємцова), яких закладати недобре. І ще тому, що замовниками, як правило, теж були родичі або ж шановні старші товариші, яких теж здавати не можна. І зізнатися самому, щоб скостити термін, теж не можна - підставити інших. Тому і мовчали.

Заур Дадаєв заговорив тут же, мало того - демонстративно відмовився від адвоката. Єдина причина - так поставлена ​​задача, якщо вже попався: єдиний шанс (якщо не брати до уваги політичних інтриг) - відвернути слідство від справжніх організаторів в надії, що після вироку наша гуманна система виконання покарання відправить відбувати термін на малу батьківщину, де може статися багато чого дивного . І все це - таємниця полішинеля.

Що доповіли президенту

Ще в середині минулого тижня президенту Росії було повідомлено про все, що на той час стало відомо правоохоронним органам.

А саме. Що дійсно існує «розстрільний список», в який включені крім Бориса Нємцова Олексій Венедиктов, Михайло Ходорковський і, ймовірно, Ксенія Собчак. Що, швидше за все, по кожному з фігурантів цього списку працює не одна група, а, як прийнято у кілерів з Чечні, мінімум дві - так званий тендер .

Були названі імена деяких виконавців і прізвище організатора вбивства, і це - зовсім не Дадаєв.

Звуть ймовірного організатора Руслан, звання - майор. Його прізвище відоме президенту, і саме його допитували в Грозному в понеділок, не допустивши витоку в пресу, але натякнувши, що близький родич Руслана - високопоставлений чеченський силовик. Ця прізвище відоме і нам, але ми не будемо її називати, пам'ятаючи про презумпцію невинуватості. І взагалі - проте прізвище відомо вже десяткам, якщо не сотням, співробітників МВС, ФСБ і СК.

Руслан теж колись служив в батальйоні «Північ» і також був неодноразово нагороджений. Потім перебрався в Москву, де працюють два його дядька. Один з яких був затриманий восени 2006 року співробітниками Красносільського ОВС разом з групою товаришів і «набором кілера» в багажнику - там був виявлений «Гвинторіз», здатний прошити броньовану автомашину. На виручку до ліпшим з корочками, але без посвідчень про відрядження співробітників МВС Чечні тоді приїхав полковник ФСБ Бажанов. Однак черговий уперся і мало не затримав самого «рятувальника». Правда, потім все одно всіх відпустили.

Читайте також: Читайте також:

Тендер. Як працюють чеченські кілери.

Про цей інцидент стало відомо завдяки колишньому меру Грозного Беслана Гантамірова, який приїхав в «Нову газету» з повідомленням про те, що нібито саме ці громадяни були спрямовані в Москву з метою його вбивства. Варто нагадати, що до візиту Гантамірова в Москві вже була розстріляна Анна Політковська, а після - підполковник ФСБ Мовладі Байсаров.

Потім цей же дядько Руслана допитувався у справі про зникнення в січні 2008 року кримінального авторитета і близького знайомого колишнього заступника директора ФСБ Руслана Атлангеріева, який був вивезений з Москви до Чечні в багажнику автомобіля (наскільки відомо «Новой», з санкції одного з колишніх генералів МВС , який курирував «кавказьке напрямок»). Допитувався цей дядько і в 2009 році - у справі про вбивство депутата Руслана Ямадаєва. Тепер ця людина в політиці.

В політиці і інший дядько Руслана. Згідно з даними системи «Сирена» (продаж авіаквитків), Руслан часто супроводжував свого другого високопоставленого родича в якості чи то охоронця, то чи помічника. Прізвища двох дядьком теж відомі президенту, як і те, що вони дуже близькі Рамзана Кадирова.

У Руслана є і третій дядько - він займає високий пост в Шелковському РВВС Чечні, де колись служив заарештований за підозрою у вбивстві Бориса Нємцова Ескерханов.

Версії і мотиви

Якщо відкинути всю брехню - вбивали за наказом президента, за указом Ходорковського, спецоперація СБУ, - все одно версій залишалося багато. І всі вони повинні були бути відпрацьовані: і побутова, і особиста, і економічна, і можлива причетність пані Дурицької, і навіть - участь у вбивстві марсіан, якби науково було доведено їх існування. Цьому вчать слідчих на першому курсі: перевірити все можливе і доказово відсікти зайве. Тому істерика з приводу допитів деяких дівчат, колись знали Бориса Нємцова, нічого крім роздратування не викликає. Їх і мали допитувати.

Ще одна з версій, яка оперативниками відпрацьовувалася в першу чергу, - «ярославський слід». Як відомо, будучи депутатом Ярославської обласної думи, Борис Нємцов грунтовно розворушив тамтешнє корупційне гніздо, добившись навіть гучних відставок в керівництві. Обшуки в Ярославлі пройшли вже в неділю 1 березня, а в понеділок були допитані члени обласного керівництва на чолі з губернатором.

У оперативників існувало і ще дві версії: вбивство через якихось мотивів вчинили жителі Чечні і вбивство скоїли люди, так чи інакше залучені в конфлікт на сході України і навколо нього.

Після перших арештів багато чого прояснилося, хоча як насправді можуть бути пов'язані різні сорти «патріотів», варто ще розбиратися.

Чи міг бути мотивом вбивства той, який зараз нам намагаються пред'явити ЗМІ з посиланням на джерела в правоохоронних органах, а саме: образа за висловлювання у справі про розстріл співробітників журналу «Шарлі Ебдо»? Чому немає - цілком, якщо навіть виходити з прізвищ людей, занесених в «розстрільний список». При чому тут Нємцов? При тому, що, наприклад, в знятої НТВ програмі «Анатомія протесту-3», так поки і не вийшла в ефір, Нємцов був головним героєм і називався найближчим соратником Михайла Ходорковського, який, як відомо, був настільки різким в оцінках по «Шарлі Ебдо », що викликав публічне невдоволення глави Чечні Рамзана Кадирова, який назвав його мало не особистим ворогом і огудником ісламу.

Так, цей мотив не варто скидати з рахунків, але тільки як частина складносурядної гри, жертвою якої став Борис Нємцов, - мотив, скоріше, в більшій мірі стимулює самих виконавців, чи то пак - формальний привід для розправи.

Все інше - виразний сигнал Кремлю: «патріоти Росії» втомилися чекати; ворогів треба знищувати; вистачить зволікати; якщо цього не зробите ви, знайдеться, кому це зробити, але тільки тоді ви будете залежати від нас і повинні будете вважатися тільки з нами; ми - та сила, яка захистить вашу слабкість, і робота ця - по захисту Батьківщини від ворогів, з якою не справляються ваші спецслужби, повинна бути по праву винагороджена.

Політичний глухий кут і війна заяв

Але є й інша сила - та, яка була неодноразово принижена на догоду «політичної стабільності» на Кавказі, - правоохоронні органи і спецслужби. Вони довго були поставлені в незручну позу людей з решетом, що пішли по воду. Вони розкривають вбивство - вбивць відпускають, вони розкривають вбивство - їх не допускають до підозрюваних, що сміялися, їм в обличчя. І якщо в 2006-2009 роках, коли вирішувалося питання про політичну стійкість Чечні, а по лісах гуляло достатню кількість «вірних синів ісламу», які бажали відокремитися від Росії і влаштувати халіфат, доводилося миритися з де-факто легітимізувати насильством, то після спецслужби почали працювати на випередження. Чому першим сигналом було запобігання замаху на Ісу Ямадаєва, а останнім - запобігання замаху на главу Хасав'юрту Умаханова (знову ж таки - відсилаємо до тексту «Тендер» ), Хоча до замовників, відомих слідству, дістатися знову-таки не дозволили.

І тепер, судячи з усього, ні в МВС, ні в ФСБ, ні в СК перебувати в положенні використаних і поставлених в кут більше не бажають. Досить згадати скандал з арештом і подальшим звільненням співробітників МВС Чечні, відряджених до Москви для охорони перших осіб республіки. Тоді тих, хто викрав і катував людину, тільки дивом в результаті вижив, так і не змогли залучити до відповідальності , Незважаючи на особистий контроль за ходом розслідування глави СК Олександра Бастрикіна і керівництва ФСБ. Нагадаємо: після цього обурливого події кілька високопоставлених офіцерів центрального апарату ФСБ відмовилися виходити на службу і готові були подати рапорти про відставку.

Читайте також: Читайте також:

Москва-Юрт. «Охоронців Кадирова» знову випустили

Так і вийшло, що дві опори Кремля зчепилися лобами і тепер стрімко роз'їжджаються в різні боки, змушуючи керівництво Росії визначитися: кого вважати справжнім патріотом, а кого ні, і на кого в підсумку зробити ставку в контексті ситуації, що непростій політичній ситуації, де-факто війни , економічної кризи і неминаючого переляку перед придуманої піарниками «помаранчевою загрозою».

У цьому контексті важливі не численні коментарі, а кілька фактів і чотири заяви.

Факти такі: злочин в цілому розкрита; перша особа держави детально про те поінформовано директором ФСБ Бортникова; на території Чечні ведуться активні оперативно-слідчі дії, про що раніше і подумати не важко; в ЗМІ вкинута версія про відсутність замовника, щоб, очевидно, заміряти середню температуру по лікарні.

Заяви такі:

Перше - Володимира Путіна, зроблений на Колегії МВС: «Найсерйозніша увага слід пріділіті резонансних злочінів, в тому чіслі и з політичним підґрунтям. Потрібно позбавити, нарешті, Росію від ганьби і трагедій на зразок тієї, яку ми зовсім недавно з вами пережили і бачили, маю на увазі зухвале вбивство Бориса Нємцова прямо в центрі столиці ». Сталося це 4 березня, коли президент вже міг знати все.

Друге - Рамзана Кадирова, зроблене відразу після вбивства і до арештів. «Тільки сили, зацікавлені в нагнітанні напруженості, могли піти на такий підступний крок. Організатори вбивства сподівалися, що в смерті Нємцова весь світ звинуватить керівництво країни <...>. Не доводиться сумніватися в тому, що вбивство Нємцова організували спецслужби Заходу <...>. Перш за все Борис Нємцов громадянин Росії, а посягання на життя громадянина Росії має бути строго карається <...> ».

Третє - Рамзана Кадирова, зроблене вже після арештів. «Я знав Заура (Дадаева. - Ред.) Як справжнього патріота Росії. <...> Я твердо переконаний, що він щиро відданий Росії, був готовий віддати за Батьківщину життя. <...> Все, хто знає Заура, стверджують, що він є глибоко віруючою людиною, а також що він, як і всі мусульмани, був вражений діями «Шарлі» і коментарями на підтримку друкування карикатур. <...> У будь-якому випадку, якщо суд підтвердить провину Дадаева, то, вбивши людину, він скоїв тяжкий злочин. Але хочу знову відзначити, що він не міг зробити й кроку проти Росії, заради якої багато років ризикував власним життям ». Загиблий під час затримання Беслан Шаванна теж в цій заяві названо «хоробрим воїном».

Четверте - висловлювання одного з найближчих осіб з оточення Володимира Путіна, глави РЖД Володимира Якуніна, опубліковане після другої заяви глави Чечні: «Це вбивство було показовим. Не випадково він був скоєний в центрі столиці, на очах у всіх. Це була ретельно спланована акція, спрямована на підрив репутації російського керівництва ».

Володимир Якунін, як і інші члени «близького кола» президента, - виходець зі спецслужб і людина серйозна, він просто так ніколи нічого не говорить і ні на що мимохідь чи не натякає.

... На жаль, але виходить все-таки, що долю розслідування вбивства Бориса Нємцова буде визначатимуть не Слідчий комітет і ФСБ, а президент особисто. Тому що від цього рішення буде залежати не стільки конфігурація обвинувачених на лаві підсудних, скільки подальша політична конфігурація країни, що опинилася на межі війни між «опорами режиму». Доведеться визначатися: хто - патріоти, а хто ні. І яким буде знайдений вихід з цього глухого кута, куди президента загнали насильно і з особливим цинізмом, очевидно, дізнаємося скоро.

А що відповідає?
При чому тут Нємцов?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация