Патріотичне виховання: громадянином бути зобов'язаний

- А ти любиш свою Батьківщину? - питання, ніби грім серед ясного неба. Мовчання. Вираз обличчя таке, як якщо у чоловіка після 50 років спільного життя дружина раптом запитає: «Ти мене любиш?»

11815

Автор публікації: Ольга Князєва, педагог-психолог

- А ти любиш свою Батьківщину? - питання, ніби грім серед ясного неба. Мовчання. Вираз обличчя таке, як якщо у чоловіка після 50 років спільного життя дружина раптом запитає: «Ти мене любиш?».

»

Часто ми не замислюємося над тим, які почуття відчуваємо до країни, в якій живемо. Кажуть там щось в новинах про важливість виховання патріотизму у дітей, про те, що прийняли на федеральному рівні програми патріотичного виховання молодого покоління. Кажуть так кажуть, «а Васька слухає та їсть».

Іноді, правда, відчуваєш себе патріотом, коли хворієш за російську спортивну команду, співаєш гімн. Георгіївську стрічку на машину в честь 9 травня повісиш. Згадаєш, вздохнёшь: «Ось, мовляв, раніше патріоти були, життя своє за Батьківщину віддавали, а тепер ... не той народ пішов, виродилися патріоти».

Найчастіше постоїш в Ощадбанку у величезній черзі, потрапиш у відкритий люк на дорозі, впаде на голову бурулька з даху, і замість слів любові до своєї батьківщини зовсім інше говоримо. Лаємо Росію-матінку. Що, це теж форма патріотизму?

Патріоти чи ті, хто виправдовує жорстоку розправу над двірником-таджика своєю турботою про батьківщину: потрібно рідну землю очищати від бруду?

Чи можна в одних ситуаціях бути патріотом, а в інших ні?

Як бачимо, з проявом патріотизму у дорослих росіян сьогодні склалася неоднозначна ситуація. Більшість дорослих не розуміють суті патріотизму, що вже говорити про дітей, яке виховання патріотизму в цих умовах відбувається у них.

Вони повторюють, за великим рахунком, своїм батькам, педагогам. Коли треба, патріоти: сказали ветеранам квіти подарувати - подарували, на парад сходити - сходили, а ось що всередині у дітей твориться, мало хто цікавиться. Важлива красива картинка.

Чи може йти мова про патріотичне виховання, якщо в сімейних розмовах, в звичайному житті діти раз у раз стикаються з розмовами дорослих, які засуджують сьогоднішню Росію, з її корупційною владою, сировинною економікою, бездуховним суспільством?

За допомогою системно-векторної психології Юрія Бурлана спробуємо розібратися в суті патріотизму і патріотичного виховання.

Що таке патріотизм

Для розуміння явища перший крок - це аналіз його поняття. У Вікіпедії знаходимо визначення: «Патріотизм (від грец. Співвітчизник, отечество) - моральний і політичний принцип, соціальне відчуття, змістом якого є любов до Батьківщини і готовність підпорядкувати його інтересам свої приватні інтереси».

Згідно системно-векторної психології Юрія Бурлана секрет патріотичного виховання наступний: основою батьківських почуттів, принципів, теплого ставлення до Батьківщини є любов. Любов до своєї країни - це зворотна сторона ненависті. Там, де є ненависть, немає любові.

Там, де є ненависть, немає любові

Абсолютно вірно помітив протоієрей Димитрій Смирнов: «Патріотизм - це любов до своєї країни, а не ненависть до чужого».

З чого починається патріотизм?

Патріотичне виховання - це виховання любові до Батьківщини. Любов до Батьківщини, до місця, де ти народився і виріс. Виховання патріотизму починається з дитинства. Дитина приходить у цей світ з заданими йому від природи властивостями - векторами, які спочатку знаходяться на базовому рівні розвитку своїх властивостей. Такий маленький звіря з архетипічних поведінкою. На тваринному рівні патріотизм - це охорона і захист своєї території, що забезпечує твоє виживання.

Далі в процесі становлення людини людиною в повному розумінні цього слова - за допомогою прилучення до культури, розвитку соціальних навичок, почуттів - поняття патріотизму наповнюється новим змістом.

«Поки свободою горимо,

Поки серця для честі живі,
Мій друг, вітчизні присвятимо
Душі прекрасні пориви! »

А. С. Пушкін

Хіба ви не наповнюється.

Класика патріотичного виховання

Традиційно вважається, що патріотичне виховання - це складова частина шкільного і сімейного виховання. Крім того, патріотичним вихованням дітей дошкільного віку займаються в дитячому саду. У шкільному віці виховувати патріотизм покликані історичні суспільні дисципліни, виховна система школи за допомогою додаткової освіти, різних позакласних заходів.

Так, запрошують ветеранів. Згадують про знаменні історичні дати. Проводять концерти, виставки, екскурсії по місцях бойової слави. Ростять патріотів.

Вважається, що велику роль в патріотичному вихованні нового покоління грають дитячі громадські об'єднання, патріотичні клуби.

Розбрід і хитання

Якщо розглядати сучасні педагогічні підходи до патріотичного виховання, то їх основоположними принципами є спадкоємність поколінь, знання історії, толерантність.

Розуміючи, що на практиці більша частина молоді споживацьки, вкрай цинічно ставиться до Батьківщини, часто проявляє свій патріотизм, вступаючи в ряди скінхедів, чиновники навіть подумували ввести окремі уроки патріотизму.

Уявляєте ЄДІ з патріотизму? Патріотичне виховання - це ... і варіанти а, б, в. Поки обмежилися введенням курсу світської етики або основ релігії. Спробували стару формулу міністра освіти часів Миколи I С. С. Уварова - «Самодержавство. Православ'я. Народність »- воскресити в сучасних реаліях. Виховати патріотизм у дітей, повага до державних інституцій через релігію.

Виховати патріотизм у дітей, повага до державних інституцій через релігію

Однак спроби поліпшити якість патріотичного виховання залишаються безрезультатними.

Результати опитування

Молодь виправдовує свої антипатріотичні настрою тим, що слова дорослих сильно дисонують з їх справами (чи багато дітей чиновників служить в нашій армії?). Найважливіші проблеми в нашому суспільстві замість вирішення або замовчуються, або зашліфовиваются, або висміюються, але не наважуються, тому виховання патріотизму не може здобути належної дії:

  • Тоді який сенс жити в Росії? ( «Золота молодь» голосує ногами.)

  • А що Батьківщина мені дала? (За те, що я росіянин, банківський приводу не поповнився, як, скажімо, в Арабських еміратах.)

  • Понаїхали тут ... Гнати всіх поганою мітлою з Росії. Жити мені добре заважають.

Отже, факт залишається фактом: не дивлячись на довгі пострадянські спроби виховати нове покоління патріотами своєї країни, ми бачимо повне фіаско. Велика кількість підлітків або націоналісти, або відносяться до Батьківщини вельми меркантильно, або планують емігрувати. Патріотичне не в моді.

Нові закони, програми з патріотичного виховання - хороші, грамотні, але, на жаль, не працюють. Неприязнь, ненависть у суспільстві тільки збільшується, як сніжний ком.

Причини такого плачевного стану патріотичного виховання в нашій країні розкриває Юрій Бурлан на тренінгу «Системно-векторна психологія».

Родись і стань патріотом

Патріотизм - це любов до Батьківщини, до свого народу, до своєї історії і культурі. З точки зору системно-векторної психології Юрія Бурлана, патріотами не народжуються, а стають, тобто все люди спочатку народжуються з вродженими властивостями, які людина має розвивати до пубертату включно і реалізовувати протягом життя. Разом з правильним розвитком відбувається виховання патріотизму. При цьому істотне значення для наповнення природних бажань мають умови виховання, навколишнє середовище.

Людина стає людиною тільки в суспільстві, найбільше задоволення, як, втім, і засмучення, приносить спілкування людини з іншою людиною. Відповідно, рівень розвитку суспільства, колективу, в який потрапляє дитина, дуже важливий для його особистісного розвитку, відчуття їм повноти життя, так як там створюються (або не створюються) умови для розкриття його потенціалу.

Патріотизм - це властивість, властиве людям, які володіють анальним вектором . Для них життєвими цінностями є будинок, сім'я, Батьківщина, справедливість, вірність, порядність, чесність, дружба, братерство.

Для них життєвими цінностями є будинок, сім'я, Батьківщина, справедливість, вірність, порядність, чесність, дружба, братерство

І якщо за радянських часів в суспільстві були створені сприятливі умови для успішної реалізації анальних людей (вони могли спокійно отримати гарну освіту, одружитися на порядної, «чистої» жінці, домогтися пошани і поваги на роботі), то сьогодні їм вижити вкрай непросто.

Вони не вміють пристосовуватися, вивертатися на догоду обставинам, швидко міняти свої принципи, знаходити вигоду з будь-якої ситуації, як ті, хто має шкірним вектором. Анальні люди, розвинені в своїх властивостях , - це «золоті голови» (при верхніх векторах) і «золоті руки», професіонали своєї справи, які здатні працювати на одному місці довгий час і відшліфовувати свої навики, вміння.

Зараз в суспільстві затребувані шкірні цінності: матеріальні блага, кар'єра, а також існує попит на шкірні якості - гнучке мислення, здатність до швидкої обробки інформації, перенавчання, легкої адаптації до мінливих умов. Шкірні чоловіки більше цінуються на шлюбному ринку.

Відповідно, у анальних людей мало можливостей в сучасному російському суспільстві для повної реалізації, вони не відчувають себе в своїй тарілці, відчувають загальну незадоволеність.

Потрапляючи в світ шкірних цінностей, анальний дитина не отримує бажаного - немає цінності міцної дружби, чесності у відносинах, не хвалять і не цінують відмінне навчання. В результаті світлі сторони анального вектора часто не розвиваються, особливо якщо вихованням анального дитини займаються шкірні батьки, які не розуміють, хто перед ними (підганяють, лають за повільність і тугодумни), і незадоволені життям анальні педагоги. В такому випадку почуття патріотизму не розвивається і дитина стає націоналістом. Не любить Батьківщину, а ненавидить все чуже. Це мало схоже на патріотичний настрій.

Набагато простіше сьогодні не знайшли собі місця під сонцем анальнікам об'єднуватися проти Америки, проти таджиків, проти сусідньої республіки, ніж в ім'я любові до Росії, оскільки ненависть, несприйняття іншої культури розвинути набагато простіше, ніж любов до своєї. У позитивному стані анальні люди люблять Батьківщину, готові самовіддано її захищати, служити на благо Вітчизни.

Таким чином, патріотичне виховання дітей не може існувати окремо від рівня розвитку самого суспільства, воно не може відразу заробити за допомогою нових законів. Після розпаду СРСР довгий час накопичувалися індивідуальні і колективні брак людей з анальним вектором, справжніх патріотів країни, які були її потужним тилом, забезпечували об'єднання всього суспільства на здоровому патріотизмі - любові до Батьківщини.

Ттолько при створенні комфортних умов для розвитку і реалізації в суспільстві кожної людини (і кожного, і анального, і інших) можна позбутися від якоря колективних образ анального вектора , Що не дозволяють нам виховувати патріотів (і бути ними самим), а також впевнено дивитися в майбутнє.

Автор публікації: Ольга Князєва, педагог-психолог

Стаття написана за матеріалами тренінгу «Системно-векторна психологія»

А ти любиш свою Батьківщину?
Вираз обличчя таке, як якщо у чоловіка після 50 років спільного життя дружина раптом запитає: «Ти мене любиш?
Вираз обличчя таке, як якщо у чоловіка після 50 років спільного життя дружина раптом запитає: «Ти мене любиш?
Що, це теж форма патріотизму?
Патріоти чи ті, хто виправдовує жорстоку розправу над двірником-таджика своєю турботою про батьківщину: потрібно рідну землю очищати від бруду?
Чи можна в одних ситуаціях бути патріотом, а в інших ні?
З чого починається патріотизм?
Уявляєте ЄДІ з патріотизму?
И багато дітей чиновників служить в нашій армії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация