Павло I. Олександр I

  1. Урок 48. РОСІЯ НА ПОЧАТКУ XIX СТОЛІТТЯ. 1. Реформи Павла I Після смерті Катерини II 6 листопада...
  2. У своїй зовнішній політиці Павло I теж різко змінив курс. Замість непотрібного союзу з Англією, яка...
  3. 2. "Швейцарець" -імператор
  4. Виконуючи бажання тих, завдяки кому він став імператором (Англії і дворян), Олександр відразу ж заявив,...

Урок 48. РОСІЯ НА ПОЧАТКУ XIX СТОЛІТТЯ.

1. Реформи Павла I

Після смерті Катерини II 6 листопада 1796 імператором став її син, Павло I, якого Катерина не любила і не допускала до державних справ. Він багато вважав неправильним в діях Катерини II, як, наприклад, безправне становище селян.

Указом 1797 він заборонив поміщикам примушувати селян працювати в недільні дні і по православних свят, а також встановив "панщину" не більше трьох днів в тиждень, тобто що поміщик не міг змушувати селян працювати на нього більше трьох днів на тиждень. Павло I любив говорити, що він вважав за краще б правити 20 мільйонами громадян, а не рабів (маючи на увазі кріпаків).

На дворянство Павло I дивився, як на стан зобов'язана державі довічної військовою службою, тобто відповідно до свого "служивим" положенням в Московському, допетровська державі. Тому, порушуючи указ Петра III "про вольності дворянства" (який перетворив дворян в клас дармоїдів), він наказав усім дворянам, записаним в різні полки (але фактично і не бував в них), з'явитися і нести службу. Всіх дворян, що ухилялися від військової служби, висилали зі столиці. І, нарешті, Павло I скасував указ Петра I про престолонаслідування, повернувши йому допетровскую ясність і визначеність.

Павло I
Павло I

У своїй зовнішній політиці Павло I теж різко змінив курс. Замість непотрібного союзу з Англією, яка старається всіляко використовувати російських в її війні з Наполеоном, Павло I відкликав Суворова і уклав з Францією світ.

2. Вбивство Павла I

Ці та інші заходи Павла I багатьом не подобалися: дворянству не подобалися його укази, що обмежують їх влада над селянами і змушують їх працювати на користь держави, Англії не подобалася дружба Росії з Наполеоном. Крім цього, уклавши угоду з Наполеоном, Павло I на початку 1801 р послав до Індії загін козаків з наказом вигнати звідти англійців.

Тоді, за підтримки британського посла в Петербурзі, була організована змова вищої знаті (більшість - масони) проти Павла I. Є свідчення, що спадкоємець престолу, Олександр, знав про змову і співчував йому. 11 березня 1801 змовники вбили Павла I в його палаці.

2. "Швейцарець" -імператор

Олександр I, який успадкував престол після Павла I, виховувався під наглядом Катерини II і її вплив відбилося в багатьох його діях. Виховувався він "помірним республіканцем" швейцарцем на прізвище Лагарп (масоном), виписаним для цієї мети Катериною II. Виховання це, зрозуміло, було чуже всього російського. Олександр з дитинства захоплювався усім військовим і навіть, до того, як Наполеон провчив його, вважав себе великим полководцем і сучасники називали його "наполовину швейцарським громадянином, наполовину прусським капралом".

Олександр I
Олександр I

Виконуючи бажання тих, завдяки кому він став імператором (Англії і дворян), Олександр відразу ж заявив, що буде правити "за законами і серцю бабки своєї Катерини II". Він негайно відновив всі дворянські привілеї та повернув із заслання і ув'язнення дворян, засуджених його батьком. Похід до Індії скасували, дружній союз з Англією був відновлений і був дозволений ввіз англійських товарів в Росію. Відразу ж в 1801 р з Англією був укладений союз про взаємну дружбу, до якого приєдналися Австрія та Швеція.

У 1805 р, коли Франція збиралася висадити в Англії десант в 150 тисяч, проти Франції виступили австрійська і російська армії. Але Наполеон розбив австрійців до того, як вони з'єдналися з російськими і зустрів російських у Аустерліца.

Командувач російською армією Кутузов, знаючи, що російська армія була занадто стомлена тривалими переходами при поганому постачанні, а також і те, що у Наполеона було більше сил, пропонував відступити, зібрати сили, а потім вже дати Наполеону бій. Але Олександр I, який мріяв про славу полководця, не хотів і чути про відступ. Кутузов був відсторонений і австрійський генерал Вейротер склав план битви.

Французи завдали страшного удару розрізненим силам росіян і австрійців. Російські билися героїчно (на чому наголосив сам Наполеон), але не змогли витримати натиску переважаючих сил французів. Олександр I ганебно втік з поля битви, ледь не потрапивши в полон. Військові історики всього світу визнають, що поразка під Аустерліцем було наслідком втручання в командування арміями російського і австрійського імператорів. Австрії довелося укласти з Францією мир, Наполеон зайняв Відень і став готуватися до походу проти Пруссії. У 1806 р він взяв Берлін і підійшов до річки Вісли, погрожуючи Росії. Два битви з росіянами в 1807 (при Прейсиш Ейлау і при Фридланде) закінчилися внічию. Наполеон, вирішивши, що у нього мало сил для війни з Росією, уклав з росіянами світ, за яким Росія визнавала його імператором, а також всі його завоювання, а Росія повинна була стати союзницею Франції. Укладаючи цей світ, і Франція і Росія знали, що він буде недовговічний, всього лише перепочинком для рішучого бою.

Питання. Росія на початку XIX століття.

  1. Яких поглядів дотримувався Павло I?
  2. Що зробив Павло I для селян?
  3. Що зробив Павло I з дворянами? Чому?
  4. Як був змінений закон про престолонаслідування?
  5. Що було зроблено у зовнішній політиці Росії?
  6. Кому не подобалися нововведення Павла I?
  7. Що трапилося з Павлом I?
  8. Які зміни на присутніх справив Олександр I?
  9. Як Росія воювала з французами?
  10. Чому російські програли під Аустерліцем?
  11. Як закінчилася війна з Францією?

--------------------------------------

Відкрити наступний урок

На початок

Яких поглядів дотримувався Павло I?
Що зробив Павло I для селян?
Що зробив Павло I з дворянами?
Чому?
Як був змінений закон про престолонаслідування?
Що було зроблено у зовнішній політиці Росії?
Кому не подобалися нововведення Павла I?
Що трапилося з Павлом I?
Які зміни на присутніх справив Олександр I?
Як Росія воювала з французами?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация