Педагогічні методи виховання

  1. Переконання як метод виховання в педагогічному процесі
  2. Спонукання як педагогічний метод виховання
  3. Заохочення і осуд

Все різноманіття педагогічних методів навчання і виховання можна розділити на дві категорії - оцінюють людську діяльність і спонукають до конкретних дій. До першої групи відносять всілякі осуду і заохочення, а до другої - спонукання і переконання. Все різноманіття педагогічних методів навчання і виховання можна розділити на дві категорії - оцінюють людську діяльність і спонукають до конкретних дій

Переконання як метод виховання в педагогічному процесі

Світова практика дозволяє розцінювати переконання як головний цивілізований педагогічний метод виховання. Його суть полягає в роз'ясненні, впливі слів і справ на свідомість вихованців. Переконання формує у них цінні гуманістичні якості.

Щоб переконання стало успішним, потрібно дотримати ряд умов:

  • Будь-яке слово повинні бути підкріплені ділом;
  • Сам наставник повинен бути впевнений у власній позиції і точки зору, в іншому випадку він обов'язково буде викритий в фальші;
  • Наставник повинен володіти ораторським мистецтвом, вміти вести бесіду і полеміку: його думки і мова повинні бути точними і викликати зацікавленість;
  • Вихованців слід спонукати до діяльності; для цього їм демонструють переваги і недоліки їх поведінки, створюють умови для реалізації вірних вчинків, відзначають і заохочують позитивні дії, формують почуття товариськості і скромність.

Спонукання як педагогічний метод виховання

Спонукання ставить вихованця в такі рамки поведінки, які схвалені суспільством. Суть даного педагогічного методу виховання полягає в націлювання особистості на бажану для соціуму діяльність. Як форма спонукання можна розглядати будь-які прийоми взаємодії між наставником і вихованцями. Зокрема це може бути наказ - суть засіб управління і організації, основа взаємодії всередині колективу.

Заохочення і осуд

Оцінка діяльності є невід'ємною частиною повсякденної виховної практики. Для неї використовують такі педагогічні методи виховання як заохочення і осуд. Коректне заохочення - хороший мотиватор і сильний фактор для об'єднання колективу. Воно є одним із стовпів виховної системи та може приймати найрізноманітніші форми - нагорода, поплескування по плечу, дружнє рукостискання. Оцінка діяльності є невід'ємною частиною повсякденної виховної практики

Заохочення - об'єктивна потреба людини, який доклав зусиль на шляху досягнення мети. Воно відображає оцінку цих зусиль в якості позитивних. У той же час заохочення як педагогічний метод виховання повинно відповідати певним вимогам:

  • Оцінювати реальні і конкретні заслуги;
  • Не може застосовуватися в якості «оплати» за просте адекватне людську поведінку;
  • Бути своєчасним і публічним.

Осуд як педагогічний метод виховання являє собою реакцію на негативний вчинок. Воно виховує в людині волю і відповідальність, формує твердий характер. Осуд може, наприклад, мати форму несхвального відкликання про такий вчинок. Виносячи осуд також необхідно дотримуватися певних правил:

  • Працюється тільки конкретний вчинок;
  • Статечно осуду оцінюється індивідуально, з урахуванням тяжкості проступку і особливостей особистості вихованця;
  • Форма гудити висловлювання не повинна містити роздратування;
  • Осуд має бути своєчасним і обов'язково реалізованим;
  • Провина одного не може стати приводом осуду колективу.

Педагогічні методи виховання не є самоціллю, а є шляхи досягнення поставлених наставником цілей і вироблення у вихованців заданих якостей. У разі якщо традиційні прийоми не приносять результату, завдання педагога знайти інші шляхи, відповідні даній конкретній ситуації.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter.

Чи знаєте ви, що:

Знайшли помилку в тексті?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация