Пекло в "Іловайськ котлі": як розвивалися події і хто винен в самій масової загибелі українських військових

  1. Автор:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

11 серпня 2015 року, 8:00 Переглядів:

Українських військових розстрілювали у відкритому полі. Фото: ukropnews.com.

У серпні 2014 розгорнулися запеклі бойові дії за місто Иловайской Донецької області, які 29 числа закінчилися масовою загибеллю українських військових.

До сих пір не вщухають суперечки навколо однієї з найтрагічнішої сторінки війни на Донбасі. Люди задаються питаннями - хто винен, чому ніхто досі не покараний і хто відповість за сотні загиблих солдатів і тисячі покалічених душ їх рідних і близьких?

наступ бойовиків

Перші повідомлення про наближення ворога до великих міст Донбасу з'явилися в кінці липня. так, 24 липня 2014 року в військовому керівництві повідомили, що бойовики на сході України перекидають броньовану техніку в Горлівку і Іловайськ.

"Спостерігається подальше зміцнення і обладнання вогневих позицій, оборонних споруд, а також перекидання броньованої техніки в населені пункти навколо Донецька, а саме: Горлівка, Іловайськ", - відзначали тоді в керівництві військової операції.

Звільнення Іловайська і Первомайська було розпочато 30 липня . Однак всі можливості вогневого ураження застосувати було неможливо, так як в містах були мирні жителі.

"Чи не використовується важка техніка, артилерія і авіація. Звичайно, важку зброю значно спростило б проведення військових операцій зі звільнення міст і сіл. Але це могло б призвести до жертв серед мирного населення. Українська армія не може цього допустити", - говорилося в повідомленні військового керівництва.

Крім того, керівництво відрапортувало про успішне просування армії і "паніці серед бойовиків".

"Розуміючи, що програють, вони намагаються застосовувати фашистську тактику" випаленої землі "і терору проти мирного населення, щоб знизити опір місцевих жителів", - зазначалося в зведенні військових.

Більш пильна увага на Іловайськ, враховуючи активні бойові дії в багатьох напрямках на Донбасі, було звернуто 10 серпня. У цей день під містом в бою загинув боєць батальйону міліції спецпризначення "Азов", чоловік Тетяни Чорновіл - Микола Березовій.

"Кілька годин тому під містом Іловайськ в бою загинув смертю хоробрих Герой України боєць батальйону міліції спецпризначення" Азов ", чоловік Тетяни Чорновіл - Микола Березовій. Як завжди смерть забирає першої кращих. Разом з Миколою загинув ще один боєць батальйону" Азов ", ім'я якого встановлюється. (В районі бою зараз не працює зв'язок.) не заздрю ​​я тому снайперу, який вбив Миколи. я особисто знав цього сміливого і мужнього і одночасно дуже доброго і вразливого людини із загостреним почуттям справедливості. Сумую разом з Тать ної і всіма, хто знав Миколу ", - написав тоді на своїй сторінці в Фейсбук радник міністра МВС Антон Геращенко.

Запеклі бої за місто тривали. 17 серпня надійшло повідомлення, що бойовики посилили обстріли українських позицій.

"Поки українським військам не вдається закріпитися в місті", - повідомили тоді в військовому керівництві.

В цей же час тривали битви поблизу населених пунктів Новосвітлівка, Хрящувате, Старобешеве, Красногорівка, Новоганнівка, Весела Гора, аеропорту "Луганськ", який знаходиться під контролем українських бійців. Чи не вщухали бої і в Пісках ...

18 серпня стало відомо про те, що українські силовики звільнили частину Іловайська. "Після запеклого денного бою батальйон" Донбас "увійшов до Іловайськ - ключовий пункт оборони сепаратистів на захід від Донецька. Бій триває", - говорилося в повідомленні прес-служби батальйону на сторінці в "Фейсбуці". Час вказувалося - 19.00.

Тим часом, Донецька міська рада повідомив, що ввечері в місті як і раніше зберігалася напружена обстановка. Періодично були чутні звуки вибухів з боку сусідніх міст - Ясинуватої та Макіївки.

19 серпня українським військовим вдалося прорватися в центр Іловайська і навіть підняти український прапор .

Бойовики всіляко намагалися утримати контроль над Іловайськ. "Його (Іловайська, - ред.) Взяття армією означатиме для" ДНР "втрату комунікацій. А військові зможуть ще більше стиснути кільце навколо Донецька і відкрити собі шлях на Зугрес та Харцизьк. Нині українські сили контролюють дві третини міста. Вчора ввечері про вихід з бою через втрати оголосив батальйон "Донбас", який дві доби штурмував Іловайськ. У них четверо загиблих ... Відомо про кілька поранених, серед них - і командир Семен Семенченко, його прооперували. Є втрати і серед бійців батальйону "Шахтарськ" , - двоє бійців загинули. Близько опівночі жу рналіст Макс Левін написав в фейсбуці "бої тривають," жителі Донбасу "закріпилися на позиціях, їх звідусіль обстрілюють з важкої техніки, потрібна підмога. А бійці батальйонів "Азов" і "Дніпро" залишили Іловайськ ", - говорилося в новинних зведеннях за 20 серпня 2014 року .

20 серпня не стало Сергія Шкарівскої, чоловіка ще однієї відомої журналісти Михайлина Скорик . Сергій загинув під час бою.

"Він хотів піти героєм. Пішов. В Іловайську. За Україну, за друзів, за перемогу і за мирний Донбас", - написала Михайлина на своїй сторінці в "Фейсбук".

"Дзвонити не треба. Писати теж. Досить помолитися за мир і кінець цього кошмару", - додала вона.

Всього в боях за Іловайськ Донецької області 20 серпня загинули 4 бійця батальйону Нацгвардії "Донбас" і 4 солдати зі спецбатальйону міліції "Шахтарськ" . Про це в своєму "Фейсбуці" написав Антон Геращенко.

"Батальйон" Донбас "контролює половину міста, розділеного залізницею. Залишки терористів закріпилися в іншій половині і запекло сопротівляются.К ним через поля дрібними групами просочуються підкріплення з боку Харцизька та Макіївки", - зазначив Геращенко.

Він також повідомив, по периметру міста виставлені блок-пости з метою не допущення підходу до міста підкріплень бойовиків.

Вночі в місті йшли вуличні бої. "Вуличні бої - це найскладніше мистецтво серед всіх інших видів тактики ближнього бою. Ворог може чекати тебе де завгодно і стріляти з горища, з підвалу, з дитячого садка. Терористи ведуть мінометний вогонь з поки контрольованої ними частини міста по нашому боці, не розбираючись при цьому, куди вони потрапляють в житлові будинки чи ні ", - пояснював тоді радник Авакова.

21 серпня в РНБО заявили, що армія контролює дві третини території міста . Зате в прес-штабі бойовиків, навпаки, з ранку повідомили, що Іловайськ знову за ними.

В українському керівництві же відрапортували - допомогло підкріплення. На підходах до Іловайськ бійці батальйону "Донбас" зупинили прорив бойовиків з шістьма танками і мінометами. "Під час двох годинного бою два танки були підбиті, два підняли білий прапор - ще два - відійшли", - про це повідомлялося на сторінці батальйону в "Фейсбуці".

"Іловайськ заблокований за основними дорогами, але терористи не здаються, скажу відверто, тому що для них Іловайськ - це важливий комунікаційний пункт на шляху в Росію і вони розуміють, що з втратою Іловайська вони значно погіршують оборону Донецька", - сказав тоді радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко.

"Дуже важкі бої, місто знаходиться під постійним під ураганним вогнем, величезна кількість противник витрачає боєприпасів, щоб затримати просування українських частин. Все, що може стріляти, накриває місто постійно десятки, сотні розривів", - розповідали в с ою чергу очевидці бою.

21 серпня Антон Геращенко повідомив, що в цей день все добровольчі батальйони міліції понесли великі втрати в боях за місто Іловайськ - 19 загиблих і 46 поранених.

"Донбас" - вісім убитих, 12 поранених. "Азов" за вчорашній день - двоє вбитих і семеро поранених. Якщо рахувати з початку боїв за Іловайськ буде - п'ять убитих і 11 поранених. "Шахтарськ" - четверо вбитих і 16 поранених, в тому числі двоє важко. "Дніпро" - двоє вбитих і семеро поранених "- написав він на своїй сторінці в facebook.

"Все втрати" Азова "," Шахтарська "і" Дніпра "понесені за останні дні під час операцій з блокування Іловайська, яка робилася з метою підтримати дії батальйону" Донбас ", який захопив контроль над половиною міста в ході нічного штурму в ніч з понеділка на вівторок ", - додав Геращенко.

Разом з тим тодішній спікер РНБО Андрій Лисенко повідомив, що за добу загинули п'ятеро українських військових, ще 21 - був поранений.

А далі було оточення ...

27 серпня більше тисячі активістів прийшли пікетувати Адміністрацію президента, вимагаючи відправити допомогу українським бійцям, які вже п'ятий день перебували в оточенні бойовиків під Іловайськ .

Як повідомив повідомив командир батальйону "Донбас" Семен Семенченко, в цей же день до українських силовиків, які потрапили в оточення в Іловайську, нарешті висунулося підкріплення.

"Є інформація про початок руху колон і штурмових груп в сторону Іловайська. Радіоперехоплення Сепар підтверджують. Зв'язки з містом поки немає, командування та бійці" Донбасу "поки підтвердити не можуть (зв'язок). Крига скресла", - написав він на своїй сторінці в " Фейсбуці ".

"Очевидно, (активісти - ред.) Довели до відома президента (інформацію про необхідну допомогу - ред.). Дякую друзі за все", - написав комбат "Донбасу".

але вже 28 серпня Семенченко повідомив, що підкріплення так і не прийшло.

За його словами, в цей час в Іловайську перебували російські танки, які відкривали вогонь по позиціях українських бійців.

"За інформацією з двох джерел - комбат" Дніпра "і замкомбата" Донбасу "- ніякої допомоги поки не прийшло. Зараз по місту їздять два російських танка і" працюють "по нашим. Хлопці тримаються молодцем, втома позначається, але бойовий дух на висоті. у "Донбасу" - троє поранених ", - написав Семенченко на своїй сторінці в" Фейсбуці ".

За його словами, слухати "браві мови генералів і їх прес-секретарів, які не мають ніякого відношення до дійсності, більше не можна". "Не можна, щоб про добровольців" забули ", - зазначив він.

"Деякі ЗМІ перекрутили мої слова, що нібито я підтвердив, що допомога прийшла. Це неправда. Така інформація надходила від начальства, але відразу було ясно, що до підтвердження реальними, а не міфічними (як у спікера АТО) бійцями і командирами, робити висновки рано. Так і виявилося ", - зізнався Семенченко.

АТ 29 СЕРПНЯ

У цей день президент Росії Володимир Путін звернувся до збройним формуванням в Донбасі із закликом звільнити з оточення українських військових. Заява була опублікована на офіційному сайті Кремля. Володимир Путін називав адресатів "ополченням Новоросії" та констатував, що "вони досягли успіхів в боротьбі з українськими військовими". Він також попросив бойовиків "пошкодувати солдат".

"В результаті дій ополчення велика кількість українських військовослужбовців, що беруть участь у військовій операції не по своїй волі, а виконуючи наказ, потрапило в оточення. Я закликаю сили ополчення відкрити гуманітарний коридор для українських військовослужбовців, які опинилися в оточенні, для того, щоб уникнути безглуздих жертв" , - заявив Путін.

Історія жінки-бійця, яка вижила в "Іловайська м'ясорубці"

Після цього звернення один лідерів бойовиків Олександр Захарченко заявив про готовність надати гуманітарний коридор, проте висунув українським військовим ультиматум - потрібно здати всі важке озброєння.

Однак ніякого коридору не виявилося: українські бійці опинилися в пастці ...

У Службі безпеки України пізніше заявили про те, що доведеним фактом є присутність 3,5 тисячі військових збройних сил Російської Федерації під час "Іловайського котла".

Скільки загинуло - відкрите питання

Цифри загиблих українських військових в "Іловайськ котлі" різняться. Так, 5 серпня 2015 року головний військовий прокурор Анатолій Матіос на брифінгу в Києві повідомив, що в ході боїв під Іловайськ в Донецькій області в серпні минулого року загинули понад 360 військовослужбовців ЗСУ .

Так, за його словами, в "Іловайськ котлі" загинули 366 українських бійців, 429 отримали поранення.

17 квітня цього року Матіос заявляв, що документально підтверджена загибель 459 осіб в боях під Іловайськ.

Читайте також: Одкровення бійців, які вижили під Іловайськ: пили з корит для свиней і терпіли приниження

Командир батальйону "Донбас" Семен Семенченко говорив, що під Іловайськ загинуло більше тисячі українських військових. В свою чергу президент України Петро Порошенко заявив, що інформація про тисячі загиблих під Іловайськ є недостовірною.

9 жовтня голова тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань розслідування причин трагедії в Іловайську Андрій Сенченко заявив, що за період з 23 липня до 23 серпня угруповання сектора Д Збройних сил України, яка брала участь в операції в Іловайську, втратила 3,4 тисячі бійців.

"За нашими даними, станом на 23 липня в секторі Д було 4000 бійців, на ранок 23 серпня їх залишалося 600", - сказав Сенченко.

За даними Генпрокуратури, оприлюдненими 11 грудня 2014 року, під Іловайськ загинув 241 український військовий.

Експерти: Трагедії можна було уникнути

У подіях, які сталися під Іловайськ, де в "котлі" загинули українські військові, є дві причини. Про це в інтерв'ю українським телеканалам заявив президент Петро Порошенко .

"Перша - це здача позицій, які дозволили взяти в оточення військових. Друга - тепер я можу про це сказати - ударне угруповання щодо відновлення боєздатності, яка повинна була підійти на допомогу - затрималася на три дні", - сказав президент.

"Якби вона підійшла за планом, наші дії б кардинально відрізнялися", - додав він.

12 жовтня 2014 року Порошенко звільнив міністра оборони Валерія Гелетея. В останні тижні перебування на посаді останнього постійно критикували за поразку українських військ під Іловайськ.

У ГПУ заявили, що 5-й батальйон територіальної оборони "Прикарпаття" скоїв злочин, покинувши свої позиції під Іловайськ, це нібито і стало відправною точкою трагедії .

З цією думкою не згоден екс-командувач військами сектора "Д", в який входили дані підрозділи, генерал-лейтенант Петро Литвин, пише zn.ua .

За його словами, загальна чисельність підпорядкованої йому угруповання військ не перевищувала 650 військовослужбовців. "Згідно з бойовим завданням і розпорядженням командування штабу, підрозділи були розсіяні на широкому фронті, і не могли надати один одному вогневу підтримку і взаємодію", - відзначає він.

При цьому завданням угруповання, за словами Литвини, було прикривати більше 150 кілометрів державного кордону.

"У нас не було ні сил, ні коштів для забезпечення охорони навіть великих вузлів комунікацій, не кажучи вже про створення оборонних рубежів і ударних угруповань. Підрозділи прикриття були виснажені постійними боями і артобстрілами переважаючих військ противника", - заявив Литвин.

"Я не думаю, що основною причиною відбулися трагічних подій був тільки відхід без наказу батальйону" Прикарпаття "і підрозділів 51-ї механізованої бригади", - зазначив генерал і закликав дочекатися результатів розслідування.

Також Литвин зазначив, що в тилу угруповання діяло велика кількість диверсійно-розвідувальних груп, які нападали на українські війська і порушували їх постачання.

"Чи була можливість у військ сектора" Д "зупинити атаку чотирьох російських повновагих батальйонно-тактичних груп? Чи був 5-й батальйон територіальної оборони" Прикарпаття ", що складався з приблизно 300 військовослужбовців, мобілізованих і оснащених тільки легким піхотним озброєнням, здатний відобразити атаку повнокомплектних бронетанкових частин РФ? Очевидно, ні ", - зазначає автор статті.

Комбат батальйону Віталій Комар був заарештований, проте пізніше вийшов під заставу. Самі ж близько 400 бійців "Прикарпаття" пояснили свій вчинок небажанням воювати автоматами проти "Градів"

На думку президента Атлантичної Ради України, генерал-майора у відставці Вадима Гречанінова, причинного трагічних подій під Іловайськ стала відсутність єдиного керівництва, а трагедії можна було уникнути.

"Тоді вийшло так, що у нас велика частина військових формувань, там були добровільні, пішла прориватися в Іловайськ ... Склалася така географічна ситуація, що можна було відламати великий шматок території у бойовиків", - зазначив він в коментарі Сегодня.ua.

Експерт зазначає, що в Іловайську українські військові виявилися в тилу ворога, який посилював свої угруповання. Потім вже перед Генштабом стояло завдання по організації виведення військ з найменшими втратами.

"На мій погляд, вина в тому, що у нас, особливо тоді, відсутнє єдине керівництво всіма угрупованнями, узгоджене єдине керівництво", - сказав він.

На думку Гречанінова, потрібно було організувати все так, щоб і добровольчі батальйони, і Національна гвардія, і ВСУ підкорялися єдиному головнокомандувачу.

Відповідаючи на питання, чому допомогу українським військовим прийшла з такими затримками, він сказав: "Просто тому, що немає єдиного управління, я так вважаю. Тому що одні угруповання робили одну справу, інші угруповання робили інша справа", - сказав він і додав, що в подібних ситуаціях багатоступінчате управління дуже шкодить.

29 грудня 2014 року президент України Петро Порошенко назвав рейд в районі Іловайська "блискучою операцією" . "За Іловайськ були покарані сотні вбивць. 25 серпня на нашу територію було вторгнення російських військ. 3 вересня ми зібрали всіх, хто у нас були - дві батальйонних тактичних групи і під керівництвом Муженко (керівник в зоні бойових дій Віктор Муженко, - авт.) більше 1200 українських десантників-штурмовиків пішли в рейд по тилах Іловайська і покарали сотні вбивць ", - сказав президент.

Читайте найважлівіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

війна , Донбас , військові , Азов , Геращенко , бойовики , бої , батальйон , Семенченко , іловайськ , Іловайський котел

Ви зараз переглядаєте новина "Пекло в" Іловайськ котлі ": як розвивалися події і хто винен в самій масової загибелі українських військових". інші Останні новини України Дивіться в блоці "Останні новини"

Автор:

Дарина Нинько, Сергій Рюмочкін

Если ви нашли помилки в тексті, віділіть ее Ведмедики и натісніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати ПОВІДОМЛЕННЯ про помилки автора?

Віділіть некоректно текст ведмедика

Дякуємо! ПОВІДОМЛЕННЯ Відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Люди задаються питаннями - хто винен, чому ніхто досі не покараний і хто відповість за сотні загиблих солдатів і тисячі покалічених душ їх рідних і близьких?
Quot;Чи була можливість у військ сектора" Д "зупинити атаку чотирьох російських повновагих батальйонно-тактичних груп?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация