Пенсії по-новому: кому дадуть надбавки і як зростання мінімалки відобразиться на пенсіонерах

Що зміниться в Україні. Фото: архів

Українцям з першого січня 2017 го в два рази піднімуть мінімалку. Разом з зарплатами виростуть і відрахування в Пенсійний фонд (Єдиний соціальний внесок). Так, за словами міністра соціальної політики, 40% всіх платників ЄСВ декларують мінімальну зарплату 1450 гривень, з неї і платять внески. Уже в наступному році сума податку разом із зарплатою для українців на мінімалки виросте в два рази. Однак, як кажуть експерти, цей крок в кращому випадку дозволить скоротити дефіцит Пенсійного фонду, але про кардинальне підвищення пенсій не йдеться. У проекті бюджету на 2017-й передбачено зростання пенсій на рівні 10,1%, крім того, п'ять мільйонів пенсіонерів отримають надбавку в розмірі 300 гривень.

Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, як на пенсіонерів вплине зростання мінімальної зарплати і хто стане багатшим.

чому українські пенсіонери біднішими своїх "колег"

Українці на заслуженому відпочинку отримують не менше 1170 гривень, вже з 1 грудня мінімальна пенсія зросте до 1247 гривень, а в наступному році - до 1400 гривень. Однак навіть після всіх надбавок частина пенсіонерів залишиться за межею бідності, а Пенсійний фонд - з "дірою" в бюджеті. Чиновники впевнені: щоб пенсіонери отримували більше, що працюють українці повинні вивести свої зарплати з "тіні" і сумлінно сплачувати податки. Однак і цього кроку може виявитися недостатньо - кожному працюючому українцеві доводиться утримувати одного пенсіонера, і при цьому демографічна ситуація в країні залишає бажати кращого.

Як розповідає головний демограф країни Елла Лібанова, в середньому українські чоловіки живуть на пенсії (після 60 років) 14,8 років, а жінки - 19,9 років. При цьому в 1959-му українців старше 60 років було всього 11%, в 2001-му - 21%, а в 2036-му, за оцінками інституту демографічних досліджень, буде 28%. Пенсіонерів стає більше, а молодих людей - менше. Такими темпами вже в 2032-му українців віком від 20 до 60 років буде менше, ніж українців старше 60 років.

Фото: архів

Щоб покоління дітей повністю замінило покоління батьків, 100 жінок повинні народжувати 230 дітей. Жодна з країн Європи цей показник не досягла. В Україні на 100 сімейних пар доводиться всього 150 дітей, в 2001-му цей показник був ще гірше - 108 дітей на 100 сімей. 2000-й був високосним роком, менше пар узаконили свої стосунки, і в результаті на наступний рік народилося менше дітей.

За словами міністра соцполітики, Єдиний соціальний внесок сплачують 10 мільйонів українців, а пенсії отримують 12,3 мільйона чоловік. На даний момент мінімальна пенсія в Україні знаходиться на рівні 44 доларів, в той час як в сусідній Білорусі - 145 доларів.

За даними Пенсійного фонду, на мінімальну пенсію в 1130 гривень живуть понад 100 тисяч українців. Цього року дефіцит в бюджеті Пенсійного фонду досяг рекордного показника - 145 мільярдів гривень. Як повідомили "Сегодня.ua" в Міністерстві фінансів, за сім місяців минулого року бюджет ПФ поповнився на 102 мільярди гривень за рахунок ЄСВ, а за аналогічний період цього року - всього на 73 мільярда.

Експерт групи "Пенсійна реформа Реанімаційного пакету реформ "Віталій Мельничук пояснює: ще до зниження процентної ставки ЄСВ зібраних коштів не вистачало на пенсії, зараз же ситуація значно загострилася: дефіцит в цьому році виріс на 45 мільярдів гривень." Податкова політика різкого зниження ЄСВ стала причиною такого дефіциту. У нас пенсійна система побудована на основі обов'язкового пенсійного страхування. Це страхування передбачає самодостатність пенсійного фонду ", - зазначає Віталій Мельничук.

Що зміниться в наступному році

З першого грудня мінімальна пенсія в Україні досягне 1247 гривень, а з першого травня 2017 го - 1312 гривень, за словами віце-прем'єра Павла Розенка, влада вирішила осучаснити виплати для п'яти мільйонів - в середньому на 300 гривень. "Мінімальна пенсія зростатиме до прив'язки до мінімальної заробітної плати не буде! Немає такої прив'язки на законодавчому рівні. Рости вона буде так, як передбачено в проекті бюджету на наступний рік", - впевнена гендиректор Української федерації страхування, представник реанімаційне пакету реформ Галина Третьякова.

"Мінімальна пенсія зростатиме до прив'язки до мінімальної заробітної плати не буде! Немає такої прив'язки на законодавчому рівні", - пояснює експерт.

На думку експерта, ресурс, який отримає Пенсійний фонд в результаті підвищення мінімалки, дозволить скоротити дефіцит в бюджеті. Так, за різними оцінками експертів, ПФ отримає податків на 5-17 мільярдів гривень більше, однак при дефіциті в 145 мільярдів ця сума кардинально ситуацію не змінить.

Аналітик "Альпарі" Антон Козюра також упевнений: підвищення мінімальної зарплати дозволить скоротити дефіцит ПФ, однак про різке підвищення пенсій не йдеться.

"Мінімальна заробітна плата підвищується для нівелювання перекосу, створеного зниженням єдиного внеску, який в результаті привів до зростання дефіциту пенсійного фонду. Таким чином, уряд намагається вирішити швидше проблему дефіциту ПФ, при цьому наскільки успішно цей план буде реалізований - питання відкрите", - упевнений аналітик.

Галина Третьякова вважає: для того, щоб ліквідувати дефіцит ПФ, необхідно вивести економіку України з тіні. "У нас навіть не 40% економіки знаходиться в тіні, як оцінює МЕРТ (Міністерство економічного розвитку - Ред.) І Набанк, я думаю, вона набагато більше", - розповідає експерт. Для того щоб українці почали платити податки з "сірих" доходів, в реанімаційному пакеті реформ пропонують дозволити українцям займатися підприємницькою діяльністю без реєстрації.

"Потрібно дати можливість людям займатися підприємницькою діяльністю незалежно від реєстрації в Податковій інспекції. Незалежно від того, чи зареєструвався ти як СПДшник (суб'єкт підприємницької діяльності - Ред.) Чи ні, ти повинен мати право після роботи зробити зачіску за гроші, відремонтувати чоботи. Та підприємницька діяльність, яку нам за радянських часів заборонили виконувати без реєстрації, її потрібно дозволити ", - впевнена Галина Третьякова.

Крім того, на думку експерта, розмір неоподатковуваного мінімуму потрібно збільшити з 17 до 3200 гривень. "Ми повинні ввести систему оподаткування домогосподарств. Припустимо, пара містить двоє дітей і батьків, у них беруть податки на доходи фізосіб. Вони в кінці звітного року повинні скласти декларацію. У цій декларації потрібно сказати, скільки заробили. Я пропоную не оподатковувати 3200 на кожного члена сім'ї. Якщо це п'ять осіб, то цю суму потрібно помножити на п'ять і на дванадцять. і сума переплаченого податку повинна повернуться. Якщо зрушений фінансовий рік, його повернуть до Нового року. Мені кажуть, що це буде як ПДВ, так, але люди повинні гаранти ровано отримати гроші ", - пояснює Третьякова.

Фото: архів

"Я роками приходжу до переконання, що тіньовий бізнес живить наші домогосподарства і ми не настільки бідні, як показує наша економіка. Для цього уряд повинен показати, до чого ми рухаємося ... Суспільство стало дорослішими, і ми повинні розуміти, що будь-які" коврішкі ", які отримують соціально незахищені верстви населення, вони виходять за рахунок працюючих. І біла частина економіки не буде рости, поки не буде зниження податкового тиску ", - впевнена Галина Третьякова.

Нагадаємо, на даний момент в Україні діє солідарна система пенсійного забезпечення. Працюючі українці платять податок до Пенсійного фонду і ці гроші розподіляються між сучасними пенсіонерами. Уже кілька років в уряді обговорюють пенсійну реформу.

Звідки українці отримуватимуть пенсії після реформи:

  • Солідарна система (діє зараз). З цих коштів нараховуються пенсії
  • Накопичувальна система (планують запустити). Частина внеску буде накопичуватися на індивідуальному пенсійному рахунку
  • Накопичувальна добровільна система (недержавні пенсійні фонди)

Якщо накопичувальну систему запустять, крім ЄСВ українцям доведеться платити ще один податок. Ці кошти будуть акумулюватися на персональному рахунку. Як каже віце-прем'єр Павло Розенко, нова система запрацює вже в наступному році, відповідний закон вже знаходиться в Раді. "Наша позиція щодо реформування пенсійної системи в Україні зараз є принциповою, а введення накопичувальної системи пенсійних виплат - це наш пріоритет", - зазначив Розенко.

Сучасних пенсіонерів реформа не торкнеться, проте всім українцям віком до 35 років доведеться в 2017-м додатково платити 2%, а у 2022-му - 7%. Українці старше 35, але молодше 55 років, можуть добровільно приєднатися до накопичувальної системи і виплачувати внески.

"З 1 січня 2017 вводиться другий рівень системи пенсійного забезпечення. Учасниками накопичувальної системи пенсійного страхування будуть особи, яким на зазначену дату виповниться не більше 35 років", - йдеться в законопроекті про пенсійну реформу. Також планується звільнити солідарну систему від невластивих для неї виплат (дострокові пенсій, пільгових пенсій тощо). На ці цілі кошти будуть виділятися з державного бюджету.

Заступник голови Пенсійного фонду Микола Шамбір в інтерв'ю "Сегодня.ua" заявив: солідарна система не повинна існувати самостійно - для забезпечення фінансової стабільності пенсійної системи необхідно запускати накопичувальний рівень.

"Треба подивитися на ситуацію. Коли був внесок 38,4%, можна було запускати накопичувальну систему, тобто перерозподілити внесок від солідарної до накопичувальної системи. Ми знизили ЄСВ до 22%. Це призвело до дефіциту. Ми повинні побачити, які результати нам дасть легалізація, поки таких результатів немає ", - розповідають в Пенсійному фонді.

У той же час міністр соціальної політики Андрій Рева відзначає, що в умовах величезного дефіциту в бюджеті Пенсійного фонду акумулювати кошти вкрай складно. Крім того, існує проблема і в тому, як зберегти кошти на накопичувальних рахунках від інфляції.

"Мій аргумент на користь накопичувальної системи дуже простий. Якщо працює солідарна система, щоб забезпечити коефіцієнт заміщення 0,6 (тобто пенсія буде на рівні 60% від мінімальної зарплати - Ред.) Працює поколінню потрібно відраховувати 32-36% від заробітної плати. А для того щоб забезпечити такий же коефіцієнт заміщення при накопичувальній системі потрібно платити 0,12-0,17% від зарплати. Ми пропонуємо залишити солідарну систему і ввести накопичувальну поки на маленьких рівнях ", - вважає Галина Третьякова.

До слова, накопичені кошти "на пенсію" будуть "працювати" на економіку України. Поки кошти знаходяться на рахунках для того, щоб примножувати капітал (інакше кошти просто з'їсть інфляція), їх будуть інвестувати.

"Накопичувальна система в 2,5 рази дешевше. Чому ми, українці, настільки безглузді, що не можемо використовувати цей плюс. У накопичувальної системи є ще одна перевага - накопичувальна система починає стимулювати економіку, це довгий ресурс", - вважає гендиректор Української федерації убезпечення .

До слова, частина українських пенсіонерів знаходиться за межею бідності. Як розповідає з Аведа відділом досліджень рівня життя інституту демографічних досліджень НАУ Людмила Черенько, бідними можна вважати тих українців, кому не по кишені споживчий кошик, який в наступному році подорожчає до 3200 гривень.

"Споживчий кошик не під силу" середнього "пенсіонеру. Однак значне подорожчання кошика пов'язане з ростом ціни на енергоносії в тому числі і на комунальні послуги в цілому. Ця проблема, згідно з планом уряду, повинна зніматися за допомогою субсидій, механізм яких успішно знижує вартість споживчого кошика" , - пояснює Антон Козюра.

При цьому експерт відзначає, що співвідношення мінімальної зарплати і мінімальної пенсії в Україні все ще вище, ніж в деяких інших країнах. "Якщо вдаватися в крайнощі то можна відзначити, що в Швеції пенсія складає близько 60% від середньостатистичної зарплати по країні, а в Китаї це співвідношення коливається між позначками 11 - 20%, при тому, що право на отримання пенсійних внесків в Піднебесній є далеко не у всіх. що стосується України, то до підвищення мінімальної заробітної плати це співвідношення коливалося в районі 50%, а з підвищенням міні мальной зарплати впаде приблизно до 30% ", - розповідає аналітик" Альпарі "Антон Козюра.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация