Пенсіонер знайшов під ліжком рідкісне твір стародавнього мистецтва

Стародавній золотий вінок, знайдений в Тоунтоне. Фото: Phil Yeomans / BNPS

Золотий вінок з Тоунтона готовий до продажу на аукціоні. Фото: Dukes / BNPS

Золотий вінок з Тоунтона віком 2000-2300 років. Фото: Phil Yeomans / BNPS

Золотий вінок пролежав у старій коробці десятки років. Фото: Dukes / BNPS

Золотий вінок мирта з гробниці цариці Меди в Вергіні, IV століття до нашої ери. Фото: The Hellenic Ministry of Culture and Tourism

Мрія мільйонів людей по всьому світу - знайти що-небудь цінне в старій картонній коробці у себе під ліжком (в підвалі, на горищі, в гаражі і можна не в коробці). Але чим старше люди стають, тим менше вони мріють про подібні знахідки: життєвий досвід підказує, що скарби - під ліжком або де-небудь ще - штука в принципі малоймовірна. Скромний пенсіонер з міста Тоунтон в Англії вже точно ні про що подібне не думав, коли вирішив розібрати старі речі, що дісталися йому в спадок від діда.

Одна з пошарпаних картонних коробок, набита пожовклими газетами, кілька років припадала пилом під ліжком в невеликому сімейному котеджі. Перш ніж викинути старий мотлох, пенсіонер все ж відкрив коробку і витягнув газети, вірно розсудивши, що дідусь не став би зберігати картон і папір. У коробці виявився незвичайний предмет, дуже схожий на вінок - такі в давнину носили царі та імператори, а до них - переможці давньогрецьких спортивних змагань. Жовтий метал вінка підозріло нагадував золото.

Золотий вінок пролежав у старій коробці десятки років. Фото: Dukes / BNPS

Британський пенсіонер (який побажав приховати своє ім'я від широкої публіки) не втратила самовладання і не став мучити себе здогадками. Зрештою, які шанси знайти у себе під ліжком античний золотий вінок, якщо дідусь не був ні грецьким атлетом, ні римським імператором? Правильно, ніяких шансів. Під час генерального прибирання дідового спадщини пенсіонер виявив ще кілька цікавих предметів, тому вирішив разом оцінити всі, включаючи дивне виріб з коробки. Для оцінки він викликав експертів з аукціонного будинку Duke's в Дорчестері, звідки до Тоунтона всього 70 км.

Далі історія стає ще більш загадковою. британське видання Mail Online , А слідом за ним і інші ЗМІ, цитують емоційні розповіді власника вінка і оцінювача з Duke's, Гая Суінджа. Однак ні той, ні інший, не дивлячись на майже шоковий стан, не згадують вартість знахідки. Це за них роблять журналісти.

Ось розповідь оцінювача Duke's Гая Суінджа: "Коли власник витягнув вінок з пошарпаної коробки зі старими газетами, у мене мало серце з грудей не вискочило. Вирушаючи в Тоунтон, останнє, що я очікував побачити, - древній предмет із золота. Такі вінки - величезна рідкість , в приватних руках вони майже не зустрічаються. Я дуже давно працюю з предметами старовини, але подібний артефакт мені попався вперше ".

Потім Суіндж повідомив основні характеристики артефакту: "Такі вінки дуже складно точно датувати. Судячи по стилю і формі, він був виготовлений в період еллінізму на півночі Греції. Діаметр вінка становить майже 20 см, вага - близько 100 грам, матеріал - чисте золото. Робота дуже тонка, над вінком явно працював вправний майстер. Для предмета віком майже 2300 років стан артефакту дуже гарне ".

Золотий вінок з Тоунтона готовий до продажу на аукціоні. Фото: Dukes / BNPS

Гай Суіндж не раз оцінював і продавав давнини, "завалялися" у скромних на вигляд британців - мова йде про суми з багатьма нулями. В даному випадку експерта вразила не вартість, а рідкість предмета.

Датувати вінок, нехай і з розкидом в пару-трійку століть, було нескладно. Відомо, що подібні золоті вінки набули найбільшого поширення в період еллінізму, тобто з 323 року до нашої ери (рік смерті Олександра Македонського) до 31 року нашої ери (час встановлення римського панування на територіях, колись підконтрольних Олександру Великому і грецьким спадкоємцям його імперії) .

Золоті вінки існували і раніше - найзнаменитіші були знайдені в Вергіні, в гробниці царя Філіпа II Македонського (батька Олександра) і однією з його дружин, цариці Меди. Золотий вінок Філіпа пліток з 313 найтонших дубового листя і 68 жолудів загальною вагою 730 грам. Вінок Меди - із золотого листя і квітів мирта неймовірної краси.

Золотий вінок мирта з гробниці цариці Меди в Вергіні, IV століття до нашої ери. Фото: The Hellenic Ministry of Culture and Tourism

Твори мистецтва, гідні царів, незабаром стали доступні ширшому колу бажаючих: після східних завоювань Олександра Македонського золото потекло в Грецію рікою. Золоті вінки змогли собі дозволити не тільки особи царської крові, але і заможні представники знаті.

Вінці з жовтого дорогоцінного металу імітували давніші вінки зі справжніх рослин. У Стародавній Греції вінками зі священних листя нагороджували переможців Олімпійських та інших великих ігор, вінки мали сакральне значення в релігійних обрядах. Виникає враження, що все церемоніальні вінки робилися з лавра - з давніх-давен в різних мовах закріпилися такі слова і вирази як "лавровий вінок", "спочивати на лаврах" і "лауреат". Дійсно, вони беруть початок у давньогрецькій традиції вшанування видатних людей вінками з листя лавра. Однак в реальності вибір рослин для вінків був набагато ширше, в залежності від божества, якому було присвячено ту чи іншу рослину. Дуб - священне дерево Зевса (не просто так вінок царя Філіппа імітує дубове листя), лавр - рослина Аполлона, мирт - Афродіти, олива - Афіни, плющ і виноградне листя - Діоніса, трави - Деметри.

Однак в IV столітті до нашої ери, в період піднесення стародавньої Македонії, набули поширення розкішні вінки з золота. Судячи з того, де такі вінки знаходять - здебільшого в гробницях царів і знаті епохи еллінізму, - функція золотих вінків теж змінилася: з живого символу тріумфу (мудрості, миру, родючості ...) вони стали поховальними дарами, здатними пережити вічність. Географія поширення золотих вінків - від стародавньої Македонії на півночі Греції до півдня Італії (етруски) і протоки Дарданелли на сході.

Ця інформація добре відома фахівцям з античного мистецтва, до того ж знаходиться у відкритому доступі. Гай Суіндж, досвідчений експерт солідного аукціонного будинку, нічим не ризикував, визначаючи вік золотого вінка з картонної коробки: 2000-2300 років.

Додатковою підказкою стали частинки бруду, виявлені на вінку з Тоунтона: по всій видимості, цей вінок був колись витягнутий з чиєїсь гробниці. Ймовірно, жіночої - вінок пліток із золотого листя і квітів мирта, рослини Афродіти.

Золотий вінок з Тоунтона віком 2000-2300 років. Фото: Phil Yeomans / BNPS

Залишається нез'ясованою одна незначна деталь: яким чином рідкісний золотий артефакт з реліквією виявився в дідової картонній коробці під ліжком пенсіонера з Тоунтона?

Відповідь міг би дати сам дідусь, але він давно помер. Про вінок він ніколи нікому не розповідав, клянеться його онук пенсійного віку. Відомо лише те, що дід був завзятим колекціонером, багато подорожував, захоплювався археологією і стародавніми цивілізаціями. Сім'я передбачає, що цей золотий вінок дідусь просто купив в 1930-х (або 1940-х, або 1950-х) роках під час одного зі своїх подорожей.

Ця версія виглядає не дуже переконливо: якщо вінок був просто куплений під час подорожі, то чому дід нікому не розповів про своє придбання? Чи не розумів його цінність? І що за подорожі в 1940-х роках, коли весь світ воював?

"Я точно знаю, що в 1940-х і 1950-х роках мій дід часто виїжджав в далекі країни. Наприклад, він провів багато часу на північно-західному кордоні [Індії - прим. Ред.], В тих же місцях, де в давнини побував Олександр Великий. Можливо, там йому і попався цей вінок. але мені він ніколи про золотом вінку не розповідав. Після смерті діда я успадкував багато різних речей, але просто склав їх в сторонці і років десять про них не згадував.
Нещодавно я вирішив розібрати всі ці коробки і викликав оцінювачів з аукціонного будинку Duke's, подивитися кілька предметів з дідової колекції. Вінок - гарна річ, але я й уявити не міг, що він виявиться таким цінним. Коли мені сказали, що це за предмет, мене переповнили дуже змішані почуття - від радісного подиву до повного невіри в те, що відбувається ", - розповів новоспечений власник стародавнього артефакту.

На цьому загадки не закінчуються. Mail Online і всі інші видання, передрукували повідомлення про сенсаційну знахідку, привертають окрему увагу до вартості золотого вінка. Журналісти впевнено заявляють, що Гай Суіндж оцінив знахідку в 100 тисяч фунтів стерлінгів, мовляв, це і буде стартова аукціонна ціна. В цьому випадку змішані почуття і шоковий стан пенсіонера легко пояснити. Журналісти додають, що в 2012 році подібний золотий вінок був проданий на аукціоні за 200 тисяч фунтів.

Суми вражають, однак досить заглянути на сайт аукціонного будинку Duke's, щоб помітити пару дивних невідповідностей. В описі золотого вінка датування, "еллінізму", взята в лапки (хоча це питання здавалося вирішеним), а стартова ціна не відповідає статусу рідкісного артефакту з чистого золота: всього лише 10000-20000 фунтів стерлінгів. У порівнянні з оцінкою, заявленої в ЗМІ, явно не вистачає одного нуля справа.

Можливо, дещо проясниться за підсумками продажу - 9 червня загадковий золотий вінок піде з молотка на аукціоні Duke's.

Зрештою, які шанси знайти у себе під ліжком античний золотий вінок, якщо дідусь не був ні грецьким атлетом, ні римським імператором?
Ця версія виглядає не дуже переконливо: якщо вінок був просто куплений під час подорожі, то чому дід нікому не розповів про своє придбання?
Чи не розумів його цінність?
І що за подорожі в 1940-х роках, коли весь світ воював?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация