Передумови утворення держави в Стародавній Русі

  1. Поняття та ознаки держави в науці визначення 1 У науці питання визначення поняття держава дискусійне,...
  2. Підйом Новгорода і Києва

Поняття та ознаки держави в науці

визначення 1

У науці питання визначення поняття держава дискусійне, але можна позначити під державою систему органів і права, що діє на певній території. Формування держави є закономірною стадією розвитку суспільства.

Формування держави у східних слов'ян відбулося під впливом внутрішніх процесів в суспільстві слов'янських племен. Для того щоб виділити передумови до утворення, держави, слід позначити ознаки, за якими виділяють державність в епоху раннього середньовіччя. До цих ознак відноситься наявність влади, відокремленої від мас, а також зміст цієї влади за рахунок збирання данини з народу. Забезпечення зміцнення влади і держави досягається теж за допомогою народу. Важливою ознакою держави є розміщення населення за територіальною ознакою.

Малюнок 1
Малюнок 1.

Тенденція об'єднання на територіях, зайнятих слов'янськими племенами, почалася до $ VII-VIII $ ст. Ці прагнення виявилися в створенні дванадцяти спілок племен. До цього часу позначилася родоплемінназнати, їй стали властиві адміністративні функції. У той же час складається стан військової верхівки.

У той же час складається стан військової верхівки

Нічого не зрозуміло?

Спробуй звернутися за допомогою до викладачів

зауваження 1

Говорячи про епоху формування держави на Русі, завжди слід враховувати, що історія цього часу часто легендарна, а всі дані дискусійні. Будь-які точні дати вказані за матеріалами літописів, які, в свою чергу, рясніють вільними і мимовільними неточностями.

В цілому для історичної науки немає єдиної стрункої і загальноприйнятої концепції оформлення соціальної та економічної організації у східних слов'ян. Також йде справа і з проблемою утворення держави на першому етапі його розвитку.

Відповідно, не можна визначити конкретну дату появи давньоруської держави. Необхідно розуміти, що формування державності у слов'ян було тривалим і складним процесом. Держава почала складатися, коли треба було регулювання міжособистісних, групових і соціальних відносин у зв'язку із загальним ускладненням життя суспільства і наростанням внутрішніх суперечностей.

Малюнок 2
Малюнок 2.

Причин виникнення державності у східних слов'ян кілька, їх можна розділити їх на зовнішні і внутрішні, якщо брати до уваги, що зовнішні і внутрішні причини взаємопов'язані. Ми можемо сказати, що існувала група взаимовлияющих чинників, які впливали на соціальні, економічні, політичні та духовні процеси в слов'янському суспільстві.

Внутрішні і зовнішні причини утворення держави

Отже, в цілому можна виділити наступні внутрішні причини утворення давньоруської держави. Перехід до орного землеробства і в зв'язку з цим відділення ремесла від землеробства. Також свою роль зіграло розвиток торгівлі та ремесел. Вищезазначене поява аристократії також вплинуло на оформлення держави - знати сама була елементом державності, також їй були потрібні надаються державою захист своїх привілеїв і приєднання нових територій. Родова громада поступово змінюється сусідської, разом з цим з'являється такий феномен як соціальна нерівність і тут вже закономірно вимагається контроль над суспільними відносинами. У розглянутий період складався давньоруський етнос. Особливості духовної культури, релігія, традиції теж вплинули на оформлення державності у слов'ян.

Зовнішні передумови появи держави в деяких рисах схожі у всіх народів, наприклад, загроза навали недружніх племен. У той же час слов'яни самі вели певну експансію, і, значить, підкорення сусідніх племен теж вплинуло на появу державності. Окремий важливий зовнішній факт - це військові походи російських правителів. Зазвичай найхарактернішим чинником утворення давньоруської держави визнається покликання варягів як основоположників правлячої династії.

На сучасному етапі цілком однозначно визнається важливість варязького фактора у формуванні держави у слов'ян. При цьому питання все одно не може бути закритий, так як при згоді з самим фактом їх участі, залишаються багато спірних питань. Наприклад, поділяються думки щодо того, яким був лад у слов'ян до «покликання варягів», попросту кажучи, чи існувало якесь державне утворення чи ні. Згідно прихильникам норманської теорії, варяги стали вирішальним фактором при формуванні держави, слов'яни ж самі на тому етапі не могли створити подібне політичне об'єднання. В основному норманська теорія превалює в зарубіжній історіографії, але. Також в середовищі вчених суперечки виникають з приводу ролі варяг у справі освіти Давньоруської держави. Вітчизняна історична наука в основному спирається на внутрішні причини при поясненні оформлення державності у слов'ян. При цьому радянські історики навмисне нівелювали роль варягів у цьому процесі. Сучасна вітчизняна історіографія трактує роль варягів в якості найманців, торговців, будівельників і засновників династії Рюриковичів, але саме створення держави відносить до досягнення слов'ян.

зауваження 2

Як вже було сказано, не можна точно датувати момент появи держави у слов'ян. Політичні освіти слов'янських племен поступово трансформувалися в феодальне Давньоруська держава. Історіографія та література прив'язують різні дати до цього явища: $ 862, 882 $ рр. і т.д., але в цілому думки сходяться на тому, що поява держави відбулося в другій половині $ IX $ століття.

Підйом Новгорода і Києва

Головними центрами політичного і культурного життя держави стали Київ та Новгород. Обидва міста вигідно розташовані з точки зору торгівлі - на шляху «з варяг у греки», вони з'єднували північну гілку слов'ян з південної. Північну частину представляли собою словени, кривичі і деякі сторонні племена, до південної частини ставилися галявині, в'ятичі, сіверяни. Об'єднання слов'янських територій під Києвом стало «стартом» російської держави. Літопис досить докладно описує ці події. В $ 862 $ році, згідно з «Повісті временних літ» Рюрик, варязький конунг, прийшов в Новгород і княжив там до 879 року. Після Рюрика князем став Олег, в $ 882 $ році він зі своєю дружиною пішов походом на Київ. По дорозі до Києва Олег зайняв Смоленськ і Любеч, там стали правити його намісники. Відкритий штурм міста Олегу був не під силу, тому він пішов на обман. Аскольд і Дір були запрошені на зустріч з купцем, де і були вбиті дружиною Олега. Так Олег став князем у Києві, об'єднання земель під його владою стало вирішальним знаком в житті східних слов'ян. Таким чином, $ 882 $ рік вважається роком злиття Новгорода і Києва і освіти Давньоруської держави. Олег вибрав в якості столиці саме Київ, це легко зрозуміти, так як Київ був з точки зору культури східних слов'ян найдавнішим центром з великими і гарними традиціями і зв'язками. З точки зору землеробства Новгород без сумніву програвав Києву з його м'яким кліматом, родючим грунтом, хорошими пасовищами, багатими покладами руд і повноводними ріками.

зауваження 3

Таким чином, Київ став центром східнослов'янського світу; він був однаково близький Сходу, Заходу і Візантії, і це сприяло активному розвитку культурні, політичні та торгових зв'язків. прийняття християнства мало на меті зміцнення єдності всередині держави, а також на світовій арені, стали складатися міждинастичних шлюби.

Нічого не зрозуміло?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация