Перекроювання кордонів Близького Сходу: конспірологія або реальний план?

11 січня 2018 року в Вашингтоні пройшла закрита зустріч представників США, Великобританії, Франції, Саудівської Аравії і Йорданії, на якій обговорювалося "план перекроювання карти Близького Сходу і розділу Сирії на зони впливу" ...

11 січня 2018 року в Вашингтоні пройшла закрита зустріч представників США, Великобританії, Франції, Саудівської Аравії і Йорданії, на якій обговорювалося план перекроювання карти Близького Сходу і розділу Сирії на зони впливу

На зустріч передбачалося запросити і представників Німеччини, Єгипту та Туреччини. Однак Берлін не відповіли, а Каїр і Анкару вирішили в підсумку не запрошувати. Турецькі експерти вважають, що їхня країна не отримала запрошення "через її конфлікт з курдами, оскільки це могло негативно відбитися на підсумки вашингтонської зустрічі".

За підсумками секретних переговорів було прийнято кілька важливих пунктів, серед яких:

  • Саботаж зусиль Росії, Туреччини та Ірану по сирійському врегулюванню в рамках Астанінські і сочинських переговорів;
  • Загострення турецько-курдських відносин;
  • Вироблення спеціальної пропозиції Анкарі про план перекроювання карти Близького Сходу і розділу Сирії на зони впливу;
  • Запобігання зміцнення позицій Тегерана;
  • Потенційна можливість військового протистояння між Іраном та Ізраїлем;
  • Обговорення можливих поставок ядерного зброї малої потужності для використання в регіональних конфліктах на Близькому Сході.

***

Згідно експертам, формат зустрічей між Вашингтоном, Лондоном, Парижем, Ер-Ріяд і Амманом починає набувати все більш стійкий характер. Так, 23 січня такого ж роду переговори пройшли вже в Парижі. За їх підсумками, агентство Reuters опублікувало "неофіційний лист", що містить політичний план, розроблений згаданої п'ятіркою країн.

Даний документ був переданий спеціальному посланцеві ООН Стаффану де Містури. У коментарях до нього перераховані такі пункти як:

- проведення в Сирії і за її межами виборів під наглядом ООН;

- радикальні зміни в Конституції країни, що передбачають позбавлення сирійського президента більшості повноважень за допомогою децентралізації політичної системи;

- створення двох парламентів, яким планується передати повноваження уряду, що поставить більшість державних установ країни під контроль опозиційних сил.

***

Офіційна реакція Анкари на всі ці плани поки озвучена була. Однак вважається, що турецькі власті розглядають їх як "таємний договір рівня Сайкса-Піко, який був прийнятий після Першої світової війни і який розвалив Османську державу". Як пишуть засоби масової інформації, "дійові особи змінюються, але злість, ненависть, жага розділу, яка сягає своїм корінням сивої давнини, не висихає!".

Ще в 2015 році на саміті Організації ісламського співробітництва (ОІВ) глава Туреччини Р. Ердоган застеріг: "Коли ісламський світ мовчить, а кожна група підтримує лише своїх прихильників, цим користуються інші: терористи і" сучасні Лоуренс Аравійський "". Озвучивши ім'я Томаса Едварда Лоуренса, більш відомого як Лоуренс Аравійський, турецький президент нагадав про ту роль, яку зіграв Лоуренс в боротьбі арабських сепаратистів проти Османської держави.

Навесні 2017 року, виступаючи перед молодіжними організаціями в Стамбулі, Ердоган також торкнувся цієї теми, розповівши про те, що зараз, як і 100 років тому, робляться спроби перекроїти карту регіону. За словами Ердогана, "сьогодні ми маємо справу з" сучасними варіаціями Лоуренса ", які намагаються походити на імамів і вчених. 100 років тому було укладено таємну угоду Сайкса-Піко. Таємні обговорення ведуться і сьогодні". При цьому, згідно з турецькому лідерові, для цього використовуються терористичні організації.

Також глава Туреччини зазначив, що до загальноєвропейських цінностей сьогодні не зважають і самі європейці. "Ми переживаємо час, коли ігноруються загальноприйняті правові норми. Причому найбільше від дій терористичних організацій, таких як Даіши, сирійське крило PKK (YPG) і протягом Ф. Ґюлена (FETÖ), страждають саме мусульмани", - підкреслив тоді Ердоган.

***

Про те, що "договір Сайкса-Піко" нібито "застарів", окремі західні політики і політологи говорять вже давно. Наприклад, кілька років тому професор політології Гарвардського університету Барак Мандельсон на сторінках авторитетного американського видання Foreign Affairs прямо запропонував підготувати план розділу Сирії та Іраку.

Згідно Мандельсону, договір Сайкса-Піко, який був розроблений майже століття тому, втратив своє значення, і, на його думку, мало хто вірить, що Ірак і Сирія залишаться колишніми. Мандельсон висловив здивування тим фактом, що США досі дотримуються цих пунктів.

Вже тоді експерти відзначали, що численні вкидання на тему нового переділу Близького Сходу цілком можуть стати прологом реального розділу цього регіону і перекроювання його кордонів, що є мрією певних зацікавлених сил.

І це аж ніяк не "бред конспірологів", адже про подібні плани в відкриту міркують самі різні серйозні фігури. Наприклад, колишній агент Центрального розвідувального управління (ЦРУ) Б. Стюарт в 2015 році недвозначно заявив, що "тільки чотири арабських держави зможуть уникнути розвалу". Згідно Стюарту, серед країн. які могли б зберегти свою єдність - Туніс, Єгипет, Алжир і Марокко.

У свою чергу, екс-глава ЦРУ М. Хайден в інтерв'ю телеканалу CNN в 2016 році також зазначив, що міжнародні угоди, які були укладені після Другої світової війни, почали втрачати силу, і це призведе до зміни меж деяких країн Близького Сходу. За його словами, зараз спостерігається руйнування кордонів, які були прокреслені відповідно до угоди Сайкса-Піко. Хайден стверджував, що Сирії і Іраку більше немає, і вони ніколи вже не стануть колишніми, і подібна доля може очікувати і Лівію, і Ліван.

Примітно, що, на думку американських розвідників, "США, в силу ряду причин, не здатні зупинити цей процес". При цьому, однак, експертне співтовариство не без підстав вважає, що саме західні стратеги і розробили план нового переділу Близького Сходу ...

***

Французькі ЗМІ вважають, що рано чи пізно, але американцям доведеться покинути Сирію, де вони "перебувають в незручній геополітичної ситуації, маючи місцевих курдів в якості єдиного і нетривкого союзника". І щоб упередити для себе такий небажаний хід подій, Вашингтону важливо "трансформувати сирійську кризу в масштабний регіональний конфлікт, що включає зіткнення між Іраном, Саудівською Аравією, Туреччиною, Катаром і Ізраїлем".

При цьому, щоб поставити турецька влада в ситуацію "вибору", з огляду на їх зв'язки з Росією і велику роль в Астанинському мирному процесі, на них "буде чинитися тиск через курдський фактор". Саме такий сценарій і відпрацьовує зараз державний департамент США, намагаючись через активізацію своїх контактів з Туреччиною умовити її досягти угоди з питання територій на захід від Євфрату.

Попадеться чи Анкара на цю вудку? Чи помітять турецька влада ту пастку, що підготували їм заокеанські стратеги? Від цього залежить не тільки територіальна цілісність самої Туреччини, але і всього арабо-мусульманського світу в цілому ...

Muslim Politic за матеріалами турецьких і західних ЗМІ

Попадеться чи Анкара на цю вудку?
Чи помітять турецька влада ту пастку, що підготували їм заокеанські стратеги?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация