Перелітний птах соловей в природі і в неволі

  1. Соловей - птах перелітний
  2. пісні солов'я
  3. Бережіть солов'я!
  4. Соловей в неволі

Пісні солов'я чули всі. Ця непомітна птах зовні нагадує горобця. Якби не її дивовижні трелі, то вона цікавила б більше орнітологів і пристрасних любителів птахів, а не «широку публіку». Визначити місце знаходження обережного і таємного солов'я складно, коли він не співає. У момент співу птах забуває про небезпеку. Вона опускає крила і повністю віддається співу. Пісні солов'я чули всі

Соловей. Фото з Вікіпедії

Соловей - птах перелітний

Солов'ї відносяться до загону Горобцеподібні. Це перелітні птахи, які на зиму відлітають в сторону Північної Африки. До нас вони повертаються навесні. Найперші - до середини квітня, більша частина - після появи комах, коли на деревах і чагарниках починають розпускатися молоді листочки. Солов'ї селяться на узліссях лісу, в заростях чагарників по берегах річок, в парках і садах.

Навесні співають і інші птахи: зарянки (малинівки) і зяблики . Іноді їх дзвінкі мелодійні трелі плутають з піснями солов'їв.

Вага солов'я - близько 25 м Звичайний (східний) соловей більший і темніше південного (західного). Забарвлення оперення буро-сіра, на горлі та грудях трохи яскравіше. Черевце (особливо у молодих птахів) пестроватое. Очі великі, темні. Прямий хвіст може бути закруглений на кінці. Якщо соловей сидить, то часто його піднімає і опускає. По землі соловей стрибає, поддёргівая хвостом і кланяючись.

На території більшої частини Росії (включаючи південь Західного Сибіру) і в Східній Європі чують характерне дзвінкий спів солов'я звичайного (східного), яке відрізняється різкою зміною ритму, розкотистим, свистами, трелями і клацання.

У Європейській частині Росії (західної і південної) водиться південний (західний) соловей. Він світліше звичайного (східного) солов'я. У польоті цього птаха видають рудуваті Надхвістя і хвіст. Спів звучне. У довгій дзвінкою пісні може бути більше десяти колін.

Є й інші види солов'я. У Сибіру і на Далекому Сході живе соловей-красношейка з яскраво-червоним горлом у самця. Цей вид в Росії гніздиться на Уралі, на узбережжях Охотського і Японського морів.

Синій соловей дрібніше горобця, його пісня - гучна трель. Вид зустрічається від басейну Обі до узбережжя Охотського і Японського морів.

Для солов'я-свистуна характерна коротка Свистова трель. Місце її проживання в Росії - південна частина Сибіру, ​​територія до Сахаліну і Камчатки.

Є й інші види.

Солов'ї харчуються в основному комахами. Вони з задоволенням їдять скльовує жучків і павучків. У раціон входять мурахи і черви. З кінця літа можуть покуштувати ягоди і фрукти.

З кінця літа можуть покуштувати ягоди і фрукти

пісні солов'я

Пісню солов'я ми частіше чуємо навесні і на початку літа. Як тільки птах прилітає в наші краї, вона освоюється протягом декількох днів, а потім видає позивкі. Ці короткі пісні орнітологи описують як «фіуіть-трр» і «фю».

Близько двох тижнів пісню солов'я чутно цілодобово з короткою перервою в середині дня. Потім дзвінкий спів починається на заході, частіше в сутінках. Воно триває всю ніч до ранкової зорі, рідше поновлюється днем. Піснями солов'я можна насолоджуватися до кінця червня.

Якщо потривожити солов'я, то він видасть низький свист.

Аналогів солов'їною співу немає. Кажуть, що у кожного солов'я свій тембр, повнота звуків і неповторна мелодія. Іноді солов'ї наслідують іншим птахам. Можуть вставляти в свою пісню різні почуті ними звуки. Ця здатність до наслідування яскраво виражена у молодих птахів, які беруть уроки співу у старших.
У піснях підмосковних солов'їв зазвичай до десяти колін. У деяких областях чують птахів, в довгих піснях яких можна нарахувати до 40 колін!

Знавці птахів виділяють позивкі, пропевкі і самі пісні.

Бережіть солов'я!

Солов'ї уразливі. Не тільки в момент самозабутньо співу, а й в період гніздування. Птахи будують чашоподібні гнізда (діаметром до 10 см) на землі або на нижніх гілках чагарнику. В кінці травня в гнізді вже лежать оливково-бурі яйця. На кожну пару солов'їв доводиться від 4 до 6 яєчок. Червень - час появи пташенят. Вони ростуть швидко і здатні полетіти разом з дорослими птахами в теплі краї вже з кінця серпня або у вересні.

Так відбувається тільки тоді, коли птах і її потомство не стали їжею для інших тварин або жертвою нещасних випадків. Нерідко ситі домашні кішки знищують голосистих солов'їв. Це так легко запобігти, якщо привчити кішку до тонкого нашийника з дзвіночком! Моя знайома, у якої телепень-кіт за кілька днів знищив кількох солов'їв, які співають поблизу, стала купувати йому спеціальні дзвіночки. Кот їх часто втрачав, тому доводилося вішати нові. Продаються і готові нашийники з бубонцями і мініатюрними дзвіночками. Коштує це все недорого.

Соловей в неволі

Солов'ї можуть жити в неволі. У дореволюційній Русі був широко розвинений солов'їна промисел. В кінці XIX століття з ним навіть довелося боротися на законодавчому рівні. У деяких губерніях були введені повні або часткові заборони на ловлю солов'їв. Ловити птахів дозволялося тільки на самому початку їх прильоту до утворення пар. Для солов'їв спеціально виготовляли клітини з дерев'яними прутами.

У наш час любителі співочих птахів тримають солов'їв будинку. Їх зазвичай ловлять навесні. Спійманим птахам пов'язують крила і привчають до неволі. Перестав битися і почав харчуватися в неволі соловей співає. Спочатку несміливо, потім сміливіше.

Птахи швидко звикають до клітки, але остаточно ручними не стають. Утримувати їх клопітно, однак при грамотному догляді солов'ї можуть жити п'ять - сім років, рідше довше. Клітка повинна бути великою, з високими стінками та матерчаті верхом (обов'язкова умова в перший час). Краще, якщо буде зроблений вольєр. У тісній клітці у солов'я обов'язково з'явиться небезпечне ожиріння.

Перші дні птах б'ється, ризикуючи поранитися. Тому клітку (особливо верхню частину) обтягують м'якою тканиною і накривають напівпрозорої матерією. Під час співу бажано прикрити клітку білою тканиною. Полохливих солов'їв краще більшу частину часу тримати під таким укриттям.

Годують цю комахоїдних птахів три рази в день. Борошнистими хробаками (не менше 8 шт. На добу), мурашиними яйцями і рубаними курячими яйцями. Поступово в раціон харчування вводять терту моркву, листя салату, пророщені зерна і дають зовсім небагато мелених сухарів (тільки з білого хліба). Радять давати подрібнене варене м'ясо. Поступово солов'їв переводять на готові кормові суміші з додаванням вітамінів і мінералки.

Деякі любителі солов'їної співу у себе вдома довго не витримували. Вони регулярно не висипається, адже всю ніч поруч з їх вухом голосно дзвенів мелодійний «будильник». Домочадці теж протестували, тому що могли спати тільки з беруші у вухах.

У неволі спів триває до восьми тижнів. Іноді солов'я після цього випускають на волю. Погано, якщо в «кам'яні джунглі» з точковою забудовою. Правильно, якщо відвозять в парк або лісопаркову зону.

© Сайт «Підмосков'ї» , 2012-2019. Копіювання текстів і фотографій з сайту pоdmoskоvje.cоm заборонено. Всі права захищені.

Статті по темі:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация