Перша світова війна: кампанія 1914 року

  1. початок
  2. західний фронт
  3. прикордонна битва
  4. Битва на Марні ( «Чудо на Марні»)
  5. Битви у Фландрії
  6. східний фронт
  7. Галицька битва (серпень-вересень 1914 г.)
  8. Підсумки 1914 р Східному фронті
  9. У війну вступає Японія
  10. Азіатський театр військових дій
  11. Підсумки військової кампанії 1914 року
  12. "Гарматне м'ясо"

Повітряний бій

Згідно загальній думці, Перша світова війна є одним з найбільш широкомасштабних збройних конфліктів в історії людства. Її результатом був розпад чотирьох імперій: Російської, Австро-Угорської, Османської та Німецької.

У 1914 р події відбувалися наступним чином.

У 1914 р утворилося два основних театру військових дій: французький і російський, а також Балкани (Сербія), Кавказ і з листопада 1914 р Близький Схід, колонії європейських держав - Африка, Китай, Океанія. На початку війни ніхто не думав, що вона прийме затяжний характер, її учасники збиралися закінчити війну за кілька місяців.

початок

28 липня 1914 Австро-Угорщина оголосила війну Сербії. 1 серпня Німеччина оголосила війну Росії, німці без жодного оголошення війни вторглися в Люксембург в той же день, а вже на наступний день окупували Люксембург, висунули Бельгії ультиматум про пропуск німецьких військ до кордону з Францією. Бельгія не прийняла ультиматум, і Німеччина оголошує їй війну, 4 серпня вторгшись в межі Бельгії.

Король Бельгії Альберт звернувся по допомогу до країн-гарантів бельгійського нейтралітету. У Лондоні почали вимагати припинити вторгнення в Бельгію, інакше Англія погрожувала оголосити війну Німеччині. Ультиматум закінчився - і Великобританія оголошує війну Німеччині.

Бельгійський бліндірованний автомобіль марки «Sava» на франко-бельгійському кордоні

6 серпня Австро-Угорщина оголосила війну Росії.

Військове колесо Першої світової війни покотилося і стало набирати обертів.

західний фронт

Німеччина на початку війни мала амбітні плани: миттєвий розгром Франції, пройшовши через територію Бельгії, взяття Парижа ... Вільгельм II говорив: «Обід у нас буде в Парижі, а вечерю - в Санкт-Петербурзі». Росію він взагалі не брав до уваги, вважаючи її нерозторопної державою: навряд чи вона зможе швидко мобілізувати і підвести до кордонів свою армію. Це був так званий план Шліффена, розроблений начальником німецького Генерального штабу Альфредом фон Шліффеном (після відставки Шлиффена модифікований Гельмутом фон Мольтке).

Це був так званий план Шліффена, розроблений начальником німецького Генерального штабу Альфредом фон Шліффеном (після відставки Шлиффена модифікований Гельмутом фон Мольтке)

Граф фон Шліффена

Він помилився, цей Шліффена: Франція почала непередбачену контратаку в околицях Парижа (битва на Марні), а Росія швидко почала наступ, тому німецький план провалився і німецька армія почала позиційну війну.

Микола II оголошує війну Німеччині з балкона Зимового палацу

Французи вважали, що початковий і основний удар Німеччина завдасть по Ельзасу. У них була своя військова доктрина: План-17. В рамках цієї доктрини французьке командування мало намір розмістити війська вздовж свого східного кордону і почати наступ через території Лотарингії і Ельзасу, які зайняли німці. Ці ж дії передбачалися і планом Шліффена.

Далі сталася несподіванка з боку Бельгії: її армія, в 10 разів поступається чисельності німецької армії, несподівано зробила активний опір. Але все-таки 20 серпня німцями був узятий Брюссель. Німці вели себе впевнено і зухвало: вони не зупинялися перед захищали місто і фортецями, а просто обходили їх. Уряд Бельгії бігло в Гавр. Король Альберт I продовжував боронити Антверпен. «Після недовгої облоги, героїчної оборони і запеклої бомбардування 26 вересня впала остання твердиня бельгійців - фортеця Антверпен. Під градом снарядів з жерл жахливих знарядь, подвезённих німцями і встановлених на заздалегідь ними ж збудованих платформах, замовкав форт за фортом. 23 вересня покинуло Антверпен бельгійський уряд, 24 почалося бомбардування міста. Цілі вулиці стояли в полум'я. У порту палали грандіозні цистерни з нафтою. «Цепеліни» і аероплани закидали нещасний місто бомбами зверху.

«Цепеліни» і аероплани закидали нещасний місто бомбами зверху

Повітряний бій

Мирне населення в паніці бігло з приреченого міста, десятками тисяч, рятуючись хто куди: на судах в Англію і Францію, пішки до Голландії »(журнал« Іскри Воскресенье »від 19 жовтня 1914 г.).

прикордонна битва

7 серпня почалося Прикордонна битва між англо-французькими і німецькими військами. Французьке командування після вторгнення німців в Бельгію терміново переглянуло свої плани і початок активне переміщення частин в напрямку кордону. Але англо-французькі армії зазнали тяжкої поразки в битві при Монсі, битві при Шарлеруа і в Арденнской операції, втративши близько 250 тисяч чоловік. Німці вторглися до Франції в обхід Парижа, забираючи французьку армію в гігантські кліщі. 2 вересня французький уряд перемістилося в Бордо. Оборону міста очолив генерал Галлієні. Французи готувалися до оборони Парижа по річці Марна.

Французи готувалися до оборони Парижа по річці Марна

Жозеф Симон Галлієні

Битва на Марні ( «Чудо на Марні»)

Але до цього часу німецька армія вже почала вибиватися з сил. У неї не було можливості на глибокий охоплення французької армії в обхід Парижа. Німці вирішили повернути на схід північніше Парижа і вдарити в тил основних сил французької армії.

Але, повертаючи на схід північніше Парижа, вони підставляли свій правий фланг і тил під удар французької угруповання, зосередженого для оборони Парижа. Прикрити правий фланг і тил було нічим. Але німецьке командування пішло на цей маневр: повернуло війська на схід, не доходячи до Парижа. Французьке командування скористалося можливістю, що представилася і вдарило в неприкриті фланг і тил німецької армії. Для перекидання військ використовувалися навіть таксі.

«Марнське таксі»: такі автомобілі використовувалися для перекидання військ

Перша битва на Марні переламала хід бойових дій на користь французів і відкинула німецькі війська на фронті від Вердена до Ам'єна на 50-100 кілометрів назад.

Основна битва на Марні почалося 5 вересня, а вже, 9 вересня поразки німецької армії стало очевидним. Наказ про відхід був зустрінутий в німецькій армії з повним нерозумінням: вперше за час військових дій в німецькій армії почалися настрою розчарованості і пригніченості. А для французів ця битва стала першою перемогою над німцями, моральний дух французів зміцнів. Англійці усвідомили свою військову недостатність і взяли курс на збільшення збройних сил. Битва на Марні стала поворотним моментом війни на французькому театрі військових дій: фронт стабілізувався, а сили супротивників приблизно зрівнялися.

Битви у Фландрії

Битва на Марні привела до «Біжу до моря»: обидві армії рухалися, намагаючись оточити один одного з флангу. Це призвело до того, що лінія фронту зімкнулася і вперлася в берег Північного моря. ДО 15 листопада весь простір між Парижем і Північним морем було заповнене військами обох сторін. Фронт знаходився в стабільному стані: наступальний потенціал германців вичерпався, обидві сторони почали позиційну боротьбу. Антанті вдалося утримати порти, зручні для морського сполучення з Англією - особливо порт Кале.

східний фронт

17 серпня російська армія перейшла кордон і почала наступ на Східну Пруссію. Спочатку дії російської армії були успішними, але командування не зуміло скористатися результатами перемоги. Рух інших російських армій сповільнилося і не було узгоджено, цим скористалися німці, які вдарили із заходу на відкритий фланг 2-ї армії. Цією армією на початку Першої світової війни командував генерал А.В. Самсонов, учасник російсько-турецької (1877-1878), Російсько-японської воєн, наказний отаман Війська Донського, Семиріченського козачого війська, Туркестанський генерал-губернатор. В ході Східно-Прусської операції 1914 року його армія зазнала тяжкої поразки в битві при Танненберге, частина її була оточена. При виході з оточення поблизу міста Вілленберг (нині Гміна Вельбарк, Польща) Олександр Васильович Самсонов загинув. За іншою, більш поширеною версією, вважається, що він застрелився.

За іншою, більш поширеною версією, вважається, що він застрелився

Генерал А.В. Самсонов

У цій битві російські розбили кілька німецьких дивізій, але в загальному бою програли. Великий Князь Олександр Михайлович у своїй книзі «Мої спогади» написав, що 150-тисячна російська армія генерала Самсонова була жертвою, свідомо кинутої в розставлену Людендорфом пастку ».

Галицька битва (серпень-вересень 1914 г.)

Це одне з найбільших битв Першої світової війни. В результаті цієї битви російські війська зайняли майже всю східну Галичину, майже всю Буковину і обложили Перемишль. В операції брали участь 3-тя, 4-а, 5-а, 8-а, 9-а армії в складі російського Південно-Західного фронту (командуючий фронтом - генералН. І. Іванов) і чотири австро-угорські армії (ерцгерцог Фрідріх, фельдмаршал Гетцендорф) і німецька група генерала Р. Войрша. Захоплення Галичини сприймався в Росії не як окупація, а як повернення відірваної частини історичної Русі, тому що в ній переважало православне слов'янське населення.

Захоплення Галичини сприймався в Росії не як окупація, а як повернення відірваної частини історичної Русі, тому що  в ній переважало православне слов'янське населення

Н.С. Самокиш «В Галичині. кавалерист »

Підсумки 1914 р Східному фронті

Кампанія 1914 склалася на користь Росії, хоча на німецькій частині фронту Росія втратила частину території Царства Польського. Поразка Росії в Східній Пруссії також супроводжувалося великими втратами. Але і Німеччина не змогла досягти запланованих результатів, все її успіхи з військової точки зору були досить скромними.

Переваги Росії: вдалося нанести поразка Австро-Угорщини і захопити значні території. Австро-Угорщина перетворилася для Німеччини з повноправного союзника в слабкого партнера, що вимагає безперервної підтримки.

Складнощі для Росії: війна До 1915 р перейшла в позиційну. Російська армія почала відчувати перші ознаки кризи постачання боєприпасами. Переваги Антанти Німеччина була змушена боротися на двох напрямах одночасно і виробляти перекидання військ від фронту до фронту.

У війну вступає Японія

Антанта (в основному Англія) переконала Японію виступити проти Німеччини. 15 серпня Японія пред'явила Німеччині ультиматум, вимагаючи вивести війська з Китаю, а 23 серпня оголосила війну і почала облогу Циндао - німецької військово-морської бази в Китаї, яка закінчилася здачею німецького гарнізону.

Потім Японія приступила до захоплення острівних колоній і баз Німеччини (Німецької Мікронезії і Німецької Нової Гвінеї, Каролінські островів, Маршаллових островів). В кінці серпня війська Нової Зеландії захопили Німецьке Самоа.

Участь Японії в війні на боці Антанти виявилося вигідним для Росії: її азіатська частина була в безпеці, а Росія не мала необхідності витрачати ресурси на утримання армії і флоту в цьому регіоні.

Азіатський театр військових дій

Туреччина спочатку довго вагалася, чи вступати їй в війну і на чиєму боці. Нарешті вона оголосила «джихад» (священну війну) країнам Антанти. 11-12 листопада турецький флот під командуванням німецького адмірала Сушона обстріляв Севастополь, Одесу, Феодосію і Новоросійськ. 15 листопада Росія оголосила Туреччині війну, за нею послідували Англія і Франція.

Між Росією і Туреччиною утворився Кавказький фронт.

Русский аероплан в кузові вантажівки на Кавказькому фронті

У грудні 1914 - січні 1915 рр. відбулася Сарикамишская операція: російська Кавказька армія зупинила наступ турецьких військ на Карс, розгромила їх і перейшла в контрнаступ.

Але Росія разом з цим втратила найзручніший шлях повідомлення зі своїми союзниками - через Чорне море і протоки. Тільки два порти було у Росії для перевезення великої кількості вантажів: Архангельськ і Владивосток.

Підсумки військової кампанії 1914 року

До кінця 1914 р Бельгія була майже повністю завойована Німеччиною. За Антантою залишилася невелика західна частина Фландрії з містом Іпр. Лілль був узятий німцями. Кампанія 1914 відрізнялася динамічністю. Армії обох сторін активно і швидко маневрували, війська не зводили довготривалих оборонних ліній. До листопада 1914 року почала складатися стабільна лінія фронту. Обидві сторони вичерпали наступальний потенціал і приступили до будівництва траншей і дротяних загороджень. Війна перейшла в позиційну.

Війна перейшла в позиційну

Російський експедиційний корпус у Франції: начальник 1брігади генерал Лохвицький з декількома російськими та французькими офіцерами обходить позиції (літо 1916 р Шампань)

Протяжність Західного фронту (від Північного моря до Швейцарії) становила понад 700 км, щільність розташування військ на ньому була високою, істотно вище, ніж на Східному фронті. Інтенсивні військові дії велися тільки на північній половині фронту, фронт від Вердена і на південь від розглядався як другорядний.

"Гарматне м'ясо"

11 листопада сталася битва під Лангемарк, яку світова громадськість назвала безглуздою і знехтувавши людськими життями: на англійські кулемети німці кинули підрозділи з необстріляних молодих людей (робітників і студентів). Через деякий час подібне повторилося, і даний факт став закріпилися думкою про солдатів на цій війні як «гарматному м'ясі».

До початку 1915 року всі почали розуміти, що війна набула затяжного характеру. Це не було передбачено планами жодної зі сторін. Хоча германці захопили майже всю Бельгію і більшу частину Франції, ним виявилася зовсім недоступною головна мета - стрімка перемога над французами.

Запаси боєприпасів до кінця 1914 р закінчилися, потрібно терміново налагодити їх масове виробництво. Виявилася недооціненою сила важкої артилерії. Фортеці практично були не готові до оборони. В результаті Італія як третій член Троїстого союзу не вступила у війну на боці Німеччини і Австро-Угорщини.

В результаті Італія як третій член Троїстого союзу не вступила у війну на боці Німеччини і Австро-Угорщини

Лінії фронтів Першої світової війни до кінця 1914 р

З такими результатами закінчився перший військовий рік.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация