Перша хвиля російської еміграції на Лемносе (лютий - листопад 1920 року)

Вид на частину таборів біженців в місцевості Калоеракі і на мисі Пунда (на другому плані)
Вид на частину таборів біженців в місцевості Калоеракі і на мисі Пунда (на другому плані). Червень 1920 р

«Лемносское сидіння» козачих військ армії генерала П. Н. Врангеля (листопад 1920 - жовтень 1921 рр.), Звичайно, відомо з історичної і мемуарної літератури. Правда, дослідники і публіцисти, говорячи про евакуацію російської армії з Криму, переважна увага приділяють Галліполі (нинішня Туреччина), де протягом року розміщувався корпус генерала А. П. Кутепова, понад 27 тисяч осіб. Певною мірою це зрозуміло - кутеповскій корпус можна вважати ядром і кольором Білій армії. Але лемносская епопея, більше 24 тисяч кубанських, донських, терських і астраханських козаків, по своїй драматичності, масштабності, значенням в боротьбі П. Н. Врангеля за збереження російської армії ні в чому не поступається Галліполійській.

Є тільки одна серйозна відмінність Лемноса від Галліполі: на цьому грецькому острові для наших співвітчизників драматичні події повторилися двічі. Адже ще в березні 1920 року, тобто за 8-9 місяців до евакуації Врангеля з Криму, на Лемнос були перекинуті сотні біженців з Росії. Ця зовсім маловідома сторінка «російського Лемноса» носить трагічний характер. Але про все по порядку.

З на початку 1920 збройні сили Півдня Росії (ЗСПР) під командуванням генерала А. І. Денікіна зазнають поразки за поразкою. Все виразніше стає загроза катастрофи. Генерал Денікін приймає рішення про перекидання поранених і хворих військовослужбовців, а також членів їх сімей і рідних залишаються в строю офіцерів за кордон. Англійцями і французами в якості місць розміщення були запропоновані острова Халки, Прінкіпо, Антігона та Проти в Мармуровому морі, Константинополь, Кіпр, Єгипет, грецькі Салоніки, Пірей і Лемнос. Малося на увазі надати російським біженцям частина військових таборів і госпіталів, що використовувалися союзниками в ході операцій Першої світової війни.

Перші пароплави з пораненими і хворими пішли з Новоросійська в середині січня 1920 року. Потім до них додалися кораблі з Одеси і Севастополя. У лютому 1920 року червоні підійшли до Одеси, і почалася масова евакуація величезної кількості людей, які не бажали жити під більшовицької диктатурою. В кінці лютого - початку березня масовий характер придбала евакуація з Новоросійська. Пароплави «Ганновер», «Іртиш», «Херсон», «Браунфельз», «Бюргермейстер Шредер» та інші брали на борт по дві, а то і по три тисячі російських біженців, хоча не були пристосовані для транспортування такої кількості людей.

Боєздатні військові підрозділи перекидалися в Крим для продовження боротьби, а сім'ї офіцерів, їх батьки, близькі відпливали на невідомі острова. Мало кому потім довелося зустрітися ... Останні пароплави з біженцями пішли з Новоросійська 25 березня 1920 року.

Марина Дмитрівна Шереметьєва (уроджена Левшина), якій тоді було вісім років, так згадує про евакуацію 5 березня братів - генерал-майора Д. В. Левшина і капітана 1 рангу С. Ф. Левшина з дружинами і дітьми на пароплаві «Браунфельз»: « трюм без вікон, ... без ліжок, на підлозі розкидані мати, ... лежали на них тіло до тіла, ... палуби заповнені, ... лавок не було, ... сиділи хто на чому ... перші два дня нас не годували, на третій день дали суху провізію ... через 36 годин прийшли з Новоросійська до Константинополя, де простояли тиждень, ... на берег не пускали, так як на пароплаві було виявлено висипний тиф і скарлатина ... Одного разу увечері несподівано відпливли і на наступний ранок побачили перед собою майже безлюдний острів, гористий, далеко видно якісь споруди, схожі на сараї, і більше нічого ».

Це був Лемнос. З корабля як і раніше не випускали - чекали намети з Єгипту. Серед біженців зростала кількість хворих - все той же висипний тиф і скарлатина. Щодня катер відвозив на берег 15-20 хворих. Англійці, які взяли на себе турботу про розміщення біженців на Лемносе, «не дозволяли матерям супроводжувати навіть крихітних дітей і попрощатися з померлими».

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация