Перший за рік обмін полоненими в Донбасі: як це було

  1. З місця подій
  2. З МІСЦЯ ПОДІЙ
  3. Донецька партія
  4. За посередництва патріарха
  5. Тюрми і колонії
  6. "Чи не відмовлялися"
  7. передноворічний обмін

Media playback is unsupported on your device

"Приїхав з дому додому": як в Донбасі обміняли полонених

На лінії зіткнення в Донецькій області в середу відбувся обмін полоненими між Києвом і самопроголошеними Донецької і Луганської "народними республіками". Українська сторона передала ДНР і ЛНР 233 затриманих - в обмін на звільнення 74 осіб.

"Процес обміну завершився. Українська сторона отримала 74 заручника, які перебували в полоні на окупованій частині Донбасу. Вони повертаються додому!" - написала в "Фейсбуці" представник президента у Верховній раді Ірина Луценко.

За даними СБУ, 73 людини були передані ЛНР і 160 - ДНР.

Передача пройшла в два етапи в двох різних пунктах в районі Горлівки: спочатку відбувався обмін між Києвом і ЛНР, потім - з ДНР.

Як передає кореспондент Бі-бі-сі, перший етап обміну почався в 10 км від контрольно-пропускного пункту "майорських" о 15:00 мск, хоча спочатку був запланований на 13:00.

Другий етап розпочався на самому КПП через півтори години.

В рамках першого етапу на підконтрольну Києву територію передали 16 осіб, які перебували в полоні у ЛНР.

Серед перших звільнених - контрактник зі Львова Валентин Богдан, який потрапив в полон взимку 2016 року, і фанати луганської "Зорі" Владислав Овчаренко та Артем Ахмеров, які були затримані в Луганську 10 жовтня 2016 року і засуджено до 17 і 13 років позбавлення волі за звинуваченням у шпигунстві на користь України.

З місця подій

Кореспондент Бі-бі-сі Святослав Хоменко, Харків:

Журналісти чекали прибуття вертольотів з тільки що звільненими з полону українцями в харківський аеропорт вже третю годину, коли в термінал увійшла непримітна жінка з пошарпаної сумкою в руках.

Зінаїда Литвинова не мала особливих ілюзій, що їй вдасться побачити Романа Фурсова, ще кілька годин тому колишнього в'язнем так званої ЛНР.

"Маму б на злітну смугу пустили. Дружину, там. А теща - це ж далекий родич вважається, так? Але хто ж знав, що вони в Харкові зроблять посадку? Все в Київ поїхали. А я ось навіть копію паспорта його взяла. А його хоч би на трохи побачити, підбадьорити ", - бідкалася вона.

Коли вертольоти все ж сідають на злітній смузі, на вулиці вже зовсім темно.

Петро Порошенко, який прилетів в одному з них, називає відбувся в середу обмін "другим народженням" для 73 українців, які повернулися на підконтрольну Києву територію.

Image caption Олексій Кириченко, за його словами, пробув у полоні у сепаратистів 1215 днів

"Ви повертаєтеся в іншу країну - вільну, демократичну, реформовану", - говорив він.

Журналісти реагують на слова президента України тихими смішками. Самі недавні полонені, багато з яких провели в ув'язненні не один рік, здавалося, не звертають на пишномовні промови президента ніякої уваги. Їм не до того.

Один з них, Олексій Кириченко, відповідаючи на питання журналістів, скільки часу він пробув в полоні, каже: "Три роки, чотири місяці - 1215 днів".

Ще недавно у нього в руках був букет червоних троянд: він виявився єдиним звільненим, до якого на злітну смугу харківського аеропорту допустили рідних. Він визнає, що, можливо, реагує на навколишнє його дійсність не дуже адекватно. Відповідає на питання небагатослівно.

"Яке ваше найбільше бажання зараз?" - не відпускають Олексія журналісти.

"Сказати вам" до побачення ", - з посмішкою відрізає він і йде до мами.

На цей момент велика частина звільнених вже занурилися в транспортний літак, який ось-ось злетить у напрямку Києва.

"А де теща?" - раптом згадує хтось із журналістів.

Зінаїді Литвинової прорватися на "взлетка" так і не вдалося. Роман Фурсін, солдат інженерних військ, вперше після полону побачить рідне обличчя не в рідному Харкові, а через годину, в Києві. Але це для щойно звільненого Романа Фурсіна, по суті, не має ніякого значення.

В процесі обміну полоненими з ДНР звільнений в тому числі харків'янин Олексій Кириченко, який перебував в полоні найдовше інших українських військовослужбовців.

Він потрапив в полон ще 2 вересня 2014 року в Старобешеве після того, як кілька днів виходив з оточення, в яке його частина потрапила в районі Саур-могили.

Представник ЛНР повідомила, що Луганську з боку Києва передані 75 полонених замість 99 заявлених раніше.

Як повідомила раніше уповноважений з прав людини в Україні Валерія Лутковська, 43 людини зі "списку 306" відмовилися від передачі ДНР і ЛНР і виявили бажання залишитися на підконтрольній Києву території.

З МІСЦЯ ПОДІЙ

Кореспондент Української служби Бі-бі-сі Жанна Безп'ятчук:

"Герої, герої", - скандували українським полоненим, коли ті виходили з автобусів. За цим процесом безмовно, кілька суворо спостерігали сотні чоловіків, що стояли навпроти.

Тримаючи великі дорожні сумки в руках, вони групувалися біля автобусів і тенту, де перевіряли їх особистості і уточнювали, чи готові переїхати на території, контрольовані ЛНР і ДНР. Представники Червоного Хреста опитували кожного на цей предмет.

З'ясувалося, що з першої групи на обмін, що нараховує 99 осіб, 24 відмовилися в результаті їхати в окуповані Луганськ і Донецьк.

Причини у кожного свої. "Всі мої рідні в Україні", - пояснює таке своє рішення Вадим Киналь з Миколаєва. За його словами, в Україні він був засуджений за "свою помилку", пов'язану якимось чином з тим, що поїхав під час війни на територію сепаратистів.

Що саме це була за "помилка", він відмовляється уточнювати.

Президент України Петро Порошенко поговорив по телефону з першими звільненими і привітав їх. "Кожен крок (переговорів) перебував на його особистому контролі", - сказав прес-секретар Порошенка Святослав Цеголко.

Донецька партія

"Омбудсмен ДНР Дарина Мороза наполягла на проведенні другого етапу обміну на підконтрольній нам території. Разом з групою з обміну у напрямку до КПП" майорських "йдуть автобуси з усіма полоненими, які перебували на території України", - сказав журналістам представник ДНР в Спільній центрі з контролю за режимом припинення вогню (СЦКК).

Перед обміном звіряються списки звільняються, на місці присутні представники Києва, передає кореспондент РІА Новини.

Як заявив представник ДНР в СЦКК, через те, що українська сторона не перекрила дороги, що ведуть до місця обміну, українські військовополонені (16 осіб, що містилися в Луганській області, і 58 - в Донецькій) були змушені залишатися в проміжному пункті, чекаючи, поки пройде транспортний потік.

Група обміну з української сторони також затрималася на шляху до КПП. Як передавав кореспондент Бі-бі-сі, кілька затриманих заявили, що не хочуть повертатися на територію, підконтрольну сепаратистам. У самопроголошених республіках раніше заявляли, що згодні на обмін тільки в тому випадку, якщо їм будуть передані не менш 304 чоловік.

З боку Києва в організації та супроводі обміну полоненими брали участь віце-спікер Верховної ради Ірина Геращенко, уповноважений з прав людини Валерія Лутковська, а також представники СБУ. Колону супроводжували співробітники Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ).

Точний час і місце, де буде проведено обмін, до останнього моменту тримали в таємниці. Журналістів заздалегідь сповістили лише про те, що рано вранці їм треба зібратися в готелі в Краматорську.

Напередодні обміну, 26 грудня, глава ДНР Олександр Захарченко підписав указ, яким "помилував" підлягають обміну українських полонених. У середу аналогічний указ підписав в.о. керівника ЛНР Леонід Пасічник.

Предстоятель Української православної церкви Московського патріархату митрополит Онуфрій закликав усіх віруючих молитися за те, щоб обмін пройшов успішно і звільнені українські солдати змогли зустріти різдвяні свята вдома.

За посередництва патріарха

Провести обмін за формулою "306 на 74" до різдвяних і новорічних свят хотіли як в Москві, так і в Києві, проте учасникам переговорів ніяк не вдавалося узгодити остаточні списки і дату.

Напередодні останнього в 2017 році засідання контактної групи в Мінську всі сторони переговорів вже досить скептично оцінювали перспективи проведення обміну до Нового року. При цьому Москва і Київ традиційно звинувачували у зриві обміну один одного.

Домовитися про обмін полоненими сторонам вдалося лише 25 грудня. Лідер самопроголошеної ДНР Олександр Захарченко повідомив про це в Москві в Свято-Даниловому монастирі після зустрічі з патріархом Московським і всієї Русі Кирилом.

У цій зустрічі також взяли участь в.о. глави ЛНР Пасічник і лідер руху "Український вибір - право народу" Віктор Медведчук, який припадає кумом російського президента Володимира Путіна. "Сьогодні були обговорені останні умови, і 27 числа цього місяця відбудеться обмін", - заявив Захарченко журналістам.

Пізніше цю інформацію підтвердила віце-спікер Верховної ради України і учасник переговорів в Мінську Ірина Геращенко: "Ми в рамках звільнення передамо 306 з тих, де це дозволяє українське законодавство", - написала вона в своєму "Фейсбуці".

Image caption У переговорах з лідерами ДНР і ЛНР брали участь Віктор Медведчук (на фото - крайній зліва), який припадає кумом Путіна, і патріарх Кирило

Уже після того, як обмін був анонсований, російський представник в контактній групі в Мінську Борис Гризлов повідомив, що "запланований обмін утримуваними сторонами конфлікту на Донбасі людьми - це перший етап" по повного визволення всіх утримуваних осіб.

"Російська делегація в контактній групі буде домагатися від сторін конфлікту виконання їх зобов'язань по повного визволення утримуваних, незважаючи на будь-яке можливе протидія, - заявив Гризлов. - Контактна група працює і буде працювати з обміну всіх утримуваних осіб".

Тюрми і колонії

Як стало відомо Російській службі Бі-бі-сі, в остаточні списки на обмін не потрапили росіяни, які відбувають покарання в українських в'язницях за звинуваченням у замаху на територіальну цілісність України, ні знаходяться в російських в'язницях українці.

Ще в середині грудня адвокат Віктор Чевгуз заявив, що в списках на обмін немає росіянина Віктора Агєєва, про попадання в полон якого Бі-бі-сі розповіла в червні .

Адвокат Ілля Новіков, який захищав Надію Савченко і брав участь в інших гучних процесах проти українців в Росії, напередодні обміну повідомив Бі-бі-сі, що за його даними, які не будуть видані і залишаються в російських колоніях громадяни України.

Прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков, відповідаючи на питання, чи може потрапити під обмін, наприклад, режисер Олег Сенцов, 25 грудня сказав: "Процес [узгодження обміну] настільки чутливий, що зараз краще про якісь деталі не говорити".

"Чи не відмовлялися"

Адвокат Валентин Рибін, який захищав співробітника російського ГРУ Євгена Єрофєєва, опублікував в "Фейсбуці" список з восьми прізвищ тих, хто "за станом на 14:20 не поїхали на обмін". Серед них - громадянин Росії Євген Мефедов, який тривалий час знаходився під арештом у справі про події 2 травня 2014 року в Одесі. "Україна надає недостовірну інформацію про те, що вони відмовилися від обміну!" - написав Рибін.

14 грудня Приморський районний суд Одеси скасував Мефьодова запобіжний захід у вигляді утримання під вартою. У прокуратурі Одеської області тоді заявили: "Запобіжний захід скасовано з метою подальшого обміну на українських військовослужбовців та інших осіб, незаконно утримуваних на території злочинних формувань".

передноворічний обмін

З попереднього обміну полоненими між Києвом і самопроголошеними ДНР і ЛНР пройшов рік. У грудні 2016 року за посередництва Української православної церкви Московського патріархату і патріарха Кирила, зокрема, був звільнений український військовослужбовець Тарас Колодій - останній із захисників Донецького аеропорту, який пробув у полоні майже два роки.

У відповідь представники Служби безпеки України звільнили громадян Росії Володимира Безобразова і Владислава Кондалова. Кондалєв брав участь в бойових діях на стороні ЛНР, а Безобразов був затриманий в Одеській області і звинувачений в посяганні на територіальну цілісність України.

У наступний рік боку в рамках мінського процесу неодноразово поверталися до теми обміну полонених, але зрушити з мертвої точки їм довго не вдавалося.

А теща - це ж далекий родич вважається, так?
Але хто ж знав, що вони в Харкові зроблять посадку?
Quot;Яке ваше найбільше бажання зараз?
Quot;А де теща?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация