Перший МГМУ ім. І.М. Сеченова

  1. У фонді бібліотеки є такі видання:

- найстаріший і найбільший вітчизняний медичний вуз - є правонаступником медичного факультету Імператорського Московського університету і веде свою історію з 1758 р Саме в той рік почалися регулярні заняття зі студентами, які вів професор хімії, фармакології та мінералогії Йоганн Християн Керштенс, магістр вільних наук і філософії , доктор медицини, запрошений графом І.І. Шуваловим з Лейпцігського університету.

Першими професорами медичного факультету були в основному іноземці, і тільки в 60-х роках XVIII століття на факультет приходять молоді російські вчені, які витримали іспит у професорів Московського університету і визнані «гідними навчати медицині та ону відправляти в практиці». У 1792 р ІМУ отримав право присвоювати науковий ступінь. У другій половині XVIII століття медичний факультет мав трьома кафедрами, за цей час було підготовлено 36 випускників, 26 з яких стали докторами медицини, а 17 - професорами.

Важливою віхою в становленні медичної освіти в Росії став «Статут Імператорського Московського університету» 1804 р передбачав організацію клінічної бази медичного факультету і наказував її використання для навчання студентів внутрішньої медицини, хірургії та акушерства.

У 1805 році на медичному факультеті під найменуванням Клінічного інституту відкриваються перші клініки. Однак остаточне впровадження клінічного викладання відбулося лише в кінці 20-х років XIX століття. Не можна не відзначити роль професорів, викладачів і студентів медичного факультету Московського університету в грізні і славні для нашої Батьківщини дні війни з Наполеоном. Незважаючи на катастрофічну нестачу медичного персоналу, на недостатнє матеріальне забезпечення, військові лікарі з честю виконали свій патріотичний і професійний обов'язок.

У 40 - 60-х рр. XIX ст. з ініціативи професорів ІМУ була проведена реформа вищої медичної освіти, результатами якої стали нова система етапності клінічної освіти, збільшення терміну навчання студентів, організація самостійної кафедри патологічної анатомії та патологічної фізіології, організація факультетських клінік в колишній будівлі Московської медико-хірургічної академії на Рождественке і госпітальних клінік на базі Ново-Екатерініской лікарні у Петровських воріт. Друга половина XIX ст. є періодом розквіту клінічної медицини в Росії, які висунули цілу плеяду талановитих дослідників природи і лікарів, імена яких стали добре відомі не тільки в Росії, але і за її межами.

В кінці 90-х рр. XIX століття в Москві, на дівочому поле, відкрився унікальний комплекс університетських клінік, діючий по теперішній час. Було відбудовано 13 будівель, в яких розмістилося 15 клінічних установ на 710 ліжок і 9 навчально-наукових інститутів. Створення нової клінічної бази було ініційовано професорами і викладачами медичного факультету ІМУ і знайшло підтримку не тільки в урядових колах, а й у приватних осіб, котрі виділили значні кошти на будівництво та обладнання клінік. На XII Міжнародному конгресі лікарів (1897 г.) цей комплекс, названий «Клінічною містечком», отримав високу оцінку зарубіжних вчених-медиків.

Перша світова війна (1914-1918 рр.) Внесла корективи в навчальний процес. При медичному факультеті ІМУ були відкриті курси по догляду за пораненими, почалися прискорені випуски лікарів. На базі клінік факультету працював військовий госпіталь, велика група студентів була мобілізована на боротьбу з епідеміями.

У перші роки Радянської влади медичний факультет 1-го МГУ став центром розвитку профілактичного напрямку в медицині, були створені нові кафедри і нові клініки. Чи не припинялася і плідна науково-дослідна діяльність.

У 1930 р була проведена реорганізація підготовки лікарських кадрів. Медичний факультет був виведений зі складу Московського університету і перетворений в самостійний вуз, який отримав назву 1-й Московський медичний інститут. У 1940 р за видатні заслуги в галузі розвитку медичної науки і підготовки висококваліфікованих медичних кадрів 1-ий ММІ був нагороджений орденом Леніна.

У роки Великої Вітчизняної війни викладачі, студенти та випускники вузу зіграли істотну роль в наданні медичної допомоги та лікуванні поранених на фронті і в тилу. Близько половини колективу інституту пішли добровольцями на фронт.

Восени 1941 року інститут з усім професорсько-викладацьким складом був евакуйований в м Уфу, де знаходився до 1943 року. Однак, незважаючи на важкі умови воєнного періоду, за роки війни в 1-му ММІ було підготовлено 2632 лікаря. У перші ж місяці війни на базі клінік 1-го ММІ були розгорнуті госпіталі, в яких не тільки надавалася допомога хворим і пораненим, але і велася велика науково-дослідницька робота, тематика якої диктувалася в основному умовами воєнного часу. Велася планомірна санітарно-епідеміологічна робота. Необхідно відзначити, що за весь період з 1941 по 1945 р ні в тилу, ні на фронті не спалахнуло жодної епідемії.

У 1955 р 1-му ММІ було присвоєно ім'я Івана Михайловича Сєченова. Ім'я цього видатного російського фізіолога було нерозривно пов'язано з медичним факультетом Московського університету. Успішно закінчивши його в 1856 році, Іван Михайлович повернувся туди в 1891 році вже маститим вченим і очолив кафедру фізіології. Його плідна науково-дослідна і викладацька діяльність справила величезний вплив на розвиток не тільки фізіології, а й медицини в цілому.

У ХХ столітті 1-й ММІ незмінно зберігав за собою славу лідируючого вітчизняного медичного вузу. У 1965 р Указом Президії Верховної Ради СРСР Інститут був нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора. У 1989 році на підставі всебічного аналізу наукового та навчально-методичного потенціалу міжнародною асоціацією ЮНЕСКО був складений рейтинг медичних шкіл світу. Примітно, що 1-й ММІ в цьому рейтингу посів друге місце, поступившись лише медичному факультету Сорбонського університету. У 1990 р 1-й Московський медичний інститут імені І.М. Сеченова був перетворений в Московську медичну академію імені І.М. Сеченова. У 2008 році на урочистій церемонії професійного конкурсу Росії в номінації «Вища школа» ММА імені І.М. Сеченова була удостоєна головної нагороди - премії «Платинова унція». 20 липня 2010 р ММА імені І.М. Сеченова був привласнений статус університету з перейменуванням в Перший Московський державний медичний університет імені І.М. Сеченова.

В останні роки ведеться активна робота з міжнародного співробітництва. Провідні вчені світу приїжджають до вузу, щоб читати лекції. Традиції медичної освіти, закладені ще на медичному факультеті Московського університету, продовжують зберігатися і в даний час в Першому МГМУ ім. І.М. Сеченова, де готують лікарів в умовах сучасних інформаційних технологій і нових стандартів освіти XXI століття.

джерело

У фонді бібліотеки є такі видання:

Щоб переглянути картку, клікніть по маленькому зображенню внизу


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация