Петро Колар: агресія Росії, з якою не можна миритися

  1. Чи можна Росію розумом зрозуміти?
  2. Невдала політика «рестарту», ​​Крим і гібридні загрози

Ярослав Вацулік, фото: Катерина Сташевська   Премія, заснована в 2008 році дарчим фондом ангажованих безпартійних і Національною бібліотекою ЧР - Слов'янської бібліотекою, була названа на честь чеського поета, прозаїка, драматурга, солдата і видного представника першого чехословацького опору Рудольфа МЕДЕК (1890-1940) Ярослав Вацулік, фото: Катерина Сташевська Премія, заснована в 2008 році дарчим фондом ангажованих безпартійних і Національною бібліотекою ЧР - Слов'янської бібліотекою, була названа на честь чеського поета, прозаїка, драматурга, солдата і видного представника першого чехословацького опору Рудольфа МЕДЕК (1890-1940). Сьогодні одним з організаторів Премії також виступає товариство «Руська традиція».

Першим лауреатом 2018 року стало історик і педагог Ярослав Вацулік (* 1947), який протягом багатьох років досліджує історію волинських чехів, описує процес їх рееміграції і репатріації на територію Північної Моравії після Другої світової війни, присвячує себе вивченню чеських національних меншин за кордоном, бере участь в наукових проектах, а також займається дидактикою підручників історії.

Далі Премія ім. Рудольфа МЕДЕК було вручено чеському послу і дипломату Петру Колар (* 1962), який після закінчення офіційної церемонії погодився відповісти на кілька наших запитань.

Чи можна Росію розумом зрозуміти?

- Розкажіть, будь ласка, про Дослідницькому центрі з питань миру і роззброєння, що знаходиться під егідою Чехословацької академією наук. Ви з ним почали співпрацювати незабаром після революції 1989 року.

Петро Колар, фото: Катерина Сташевська   - Тоді нас надихнула «перебудова» і Стокгольмський інститут дослідження проблем миру SIPRI Петро Колар, фото: Катерина Сташевська - Тоді нас надихнула «перебудова» і Стокгольмський інститут дослідження проблем миру SIPRI. Ми вважали, що світ після завершення «холодної війни» відтепер стане ідеальним місцем для життя, що все будуть друзями, зникнуть конфлікти. Люди, що працюють в даному центрі, вважали, що зуміють до цього відшукати правильний шлях. Як би там не було, ситуація склалася інакше - наш світ як і раніше далекий від ідеалу. Саме тому діяльність, спрямована на запобігання непотрібних конфліктів і усіляких непорозумінь, доцільна і до цього дня.

- Який вам запам'яталася робота в Росії, де з 2011 по 2012 рр. ви виконували обов'язки посла Чеської Республіки?

- Туди я прибув прямо зі Сполучених Штатів Америки. Для мене цей період був вкрай цікавим як з особистої, так і професійної точки зору. Даний досвід складно описати в двох реченнях: з одного боку, я тут зустрів неймовірно привітних і щирих людей, а з іншого - зіткнувся з певними політичними і дипломатичними конфліктами і суперечностями. Росія - як про неї часто говорять самі росіяни - це країна, яку розумом не зрозуміти - тільки серцем.

У 1986 році Петро Колар закінчив філософський факультет Карлового університету. До 1987 року працював науковим співробітником в Чехословацької академії наук в Інституті етнографії та фольклористики. Після того як став неугодним комуністичному режиму, змушений був шукати альтернативні робочі професії. З 1993 року Петро Колар співпрацював з Міністерством закордонних справ, де протягом двох років керував відділом неурядових зв'язків і контактів з земляками; в 1999 році був радником з питань європейської інтеграції та балканського регіону в Канцелярії президента ЧР. Обов'язки посла Колар виконував в чотирьох державах: 1996-1998 - в Швеції, 1999-2003 - в Ірландії, 2005-2010 - в США, 2011-2012 - в Росії.

Невдала політика «рестарту», ​​Крим і гібридні загрози

- Чи можна порівняти Росію 2012 года с Росією сьогоднішньої? Чи змінилося щось за цей час?

Петро Колар (направо), фото: Катерина Сташевська   - Чи змінилося настрій людей Петро Колар (направо), фото: Катерина Сташевська - Чи змінилося настрій людей. У 2010-2012-і рр. - попри те, що в повітрі як і раніше висіло багато питань, що ж станеться далі - було більше надії, відчувалося, що Росія знову хоче стати відкритою і демократичною, прагне до модернізації та вдосконалення своєї економіки. Тоді західні країни намагалися закрити очі на грузинські події 2008 року, почати політику «рестарту», ​​запропоновану президентом Бараком Обамою. Однак стало ясно, що російські політичні діячі подібну прихильність трактують інакше, сприймають її як слабкість Заходу. Далі пішла Україна ... На жаль, ми бачимо, що з сучасними політичними лідерами Росії хоча б частково необхідно спілкуватися мовою сили - так вони усвідомлюють, що наше дружелюбність - аж ніяк не слабкість.

- Як ви ставитеся до анексії Криму?

- Зрозуміло, я сприймаю її не просто як порушення міжнародного права, а й конкретних угод між Росією та Україною. Це акт агресії, з яким в XXI столітті не можна миритися.

- У 2017 році в Чехії був створений Центр по боротьбі з тероризмом і гібридними погрозами. Які його основні завдання?

- Він функціонує відповідно до своїх можливостей. Дуже важливо, що такий центр взагалі з'явився і існує, так як кампанія Росії по дезінформації щодо Заходу і нашим цінностям є тим підступним зброєю, з яким необхідно протистояти: воно спрямоване на розум і серця наших громадян, використовує наші власні помилки, за допомогою напівправд, брехні і маніпуляцій намагається відхилити нас зі шляху демократичного розвитку. Таким чином, існування даного центру вкрай важливо, а його робота - неоціненна, - підсумовує Петро Колар.

Серед минулих лауреатів Премії ім. Рудольфа МЕДЕК - журналіст і політик Яромир Штетина, дисидент, політик і перекладач Лубош Добровський, журналіст і перекладач Мілан Дворжак, перекладач Лібор Дворжак, історик і публіцист Анастасія Копршівова, поет і перекладач Вацлав Данек, літературознавець, письменник і педагог Мартін Ц. Путна, історик Едмунд Оріан і ін.

Чи можна Росію розумом зрозуміти?
Чи можна Росію розумом зрозуміти?
Ви виконували обов'язки посла Чеської Республіки?
Чи змінилося щось за цей час?
Як ви ставитеся до анексії Криму?
Які його основні завдання?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация