Петро Перший. реформи

Урок 38. РЕФОРМИ ПЕТРА I.

1. Відхід від російськості

Так як Петро твердо вирішив, що все хороше знаходиться на заході, то з самого початку свого правління він став ламати російську життя на західний лад. У країні було змінено практично все за допомогою цілого ряду реформ, як-то:

    1. Церковна.
    2. Військова.
    3. Громадянська.
    4. Становище станів.
    5. Селянська.
    6. Фінансова.
    7. Освіта.
Церковна реформа,

головним чином, полягала в скасуванні патріаршества (з таким трудом придбаного російськими царями!) І установі "Святійшого Урядового Синоду", якому стала підкорятися церква. Зробив це Петро для того, щоб, на зразок західним королям, позбутися від морального контролю над собою церкви. Скасування патріарха і подальше ослаблення участі церкви в житті країни привело, зрештою, до краху російської православної монархії.

Схема управління за Петра I
Схема управління за Петра I.

Військова реформа була продовженням змін, започаткованих Олексієм Михайловичем. Але, в той час, як при Олексієві Михайловичу такі зміни підганялися до російських умов, петровські реформи заганяли російську армію в західні форми, не беручи до уваги їх прийнятність для росіян. На службу в російську армію стикалися пройдисвіти з усього світу.

Громадянська реформа полягала в створенні абсолютно нової системи управління країною. Замість думи був влаштований "сенат"; замість наказів - "колегії"; країна була розділена на 8 "губерній". Все стало схоже на західний лад.

Реформа про положення станів в корені змінила все колишнє пристрій. Так як Петро багато воював, то служба в армії або робота на виробництво зброї стали відігравати чільну роль. Солдат, який відзначився на війні, ставав офіцером. Петро також посилав російських вчитися за кордон.

Селянська реформа призвела до повного закріпачення російських селян. Зробив це Петро для зручності управління країною: замість того, щоб мати справу з мільйонами громадян, йому доводилося мати справу з обмеженим числом поміщиків, які отримали повну владу над селянами. З ослабленням впливу церкви, поводження з селянами погіршився і незабаром почалися часті селянські повстання.

Фінансова реформа

була потрібна для збільшення зборів на військові потреби і для того, щоб змусити російських людей скоріше сприймати західні звичаї. За Петра було введено безліч податків: на лазні (на заході в той час взагалі не милися!), Бороди (на заході голилися), млини, льохи, бджіл, розкольників, візників і ін. Збір податків вівся суворо і скарбниця за Петра постійно поповнювалася .

Знак про сплату мита за бороду
Знак про сплату мита за бороду

Метою освіти стало давати учням якомога більше наукових і військових знань. тобто освіту відходить від традиційної російської духовності і починається захоплення матеріалістичним гуманізмом. Всі вищі школи влаштовувалися на західний лад, де про Бога вже немає й мови. За Петра також був введений новий, спрощений цивільний шрифт для друкування всіх книг, крім церковних. Це ще більше прискорює модне на заході "відділення церкви від держави".

Букви нового цивільного шрифту обрані Петром I, закреслено літери не прийняті.

Як свого роду освіту, Петро змушував людей влаштовувати вечірні збори з танцями ( "асамблеї"), куди гості, порушуючи церковні правила, повинні були приходити зі своїми дружинами і дочками. Це теж робилося для того, щоб російське суспільство більше схоже на західне.

Крім цих головних реформ, Петро зробив безліч інших більш дрібних змін.

За Петра вся російська життя змінилося і по виду почало скидатися на європейську. Навіть назва "Московська держава" не подобалося Петру і Росія стала називатися "імперією", а себе Петро став називати "імператором". Ця зміна в назві, як і багато інших петровські нововведення, не було добре продумано: термін імперія має на увазі насильницьке захоплення людей і земель під владу імператора - тобто як раз те, чим Росія ніколи не займалася.

Всі ці зміни, особливо скасування патріарха, ослаблення церкви, вимоги відмовлятися від свого рідного побуту і закріпачення селян були чужі росіянам людям.

Питання. Реформи Петра I.

  1. Які головні реформи були проведені Петром?
  2. У чому суть церковної реформи? Військової? Громадянської? Про становище станів? Селянської? Фінансової? Освітньої?
  3. Які інші зміни вводив Петро?
  4. Чому назва "імперія" не підходить до Росії?
  5. Як російські дивилися на реформи Петра?

--------------------------------------

Відкрити наступний урок

На початок

Які головні реформи були проведені Петром?
У чому суть церковної реформи?
Військової?
Громадянської?
Про становище станів?
Селянської?
Фінансової?
Освітньої?
Які інші зміни вводив Петро?
Чому назва "імперія" не підходить до Росії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация