Під крилом стерха. Чому губернатор Владимиров не по зубам навіть ФСБ?

Володимир Володимирович Владимиров став губернатором Ставропольського краю після того, як організував для свого тезки політ на чолі зграї стерхов на Ямалі.

І вже п'ятий рік Ставропіллі не знає, як позбутися від такого подарунка. Регіон все глибше занурюється в кризу, а корупція розквітає буйним цвітом. Фігурантами кримінальних справ один за іншим стають чиновники з найближчого оточення губернатора. В регіоні заговорили про те, що силовики оголосили справжню війну Володимирового. Чому поки навіть ФСБ не вдається дістатися до самого губернатора? І чому в столиці ігнорують численні вимоги відставки Владимирова?

4 листопада козаки Кавказької козачої лінії Ставропольського краю провели «Громадянський форум Ставропольського краю». Обговоривши ситуацію в регіоні, учасники прийняли резолюцію, копію якої направили Володимиру Путіну. Основна вимога авторів документа - відправити у відставку чинного губернатора Ставропілля Володимира Владимирова. 7 листопада до протесту зазвичай лояльних до влади козаків приєдналися прихильники Жириновського. Ставропольське відділення ЛДПР провело акцію: «Владимиров, йди! Чи не муч край ». А на початку року змінити главу регіону зажадали і представники опозиції - партія «Яблуко».
4 листопада козаки Кавказької козачої лінії Ставропольського краю провели «Громадянський форум Ставропольського краю»

Незважаючи на разючі відмінності в політичних поглядах, всі противники Владимирова сходяться в одному: він винен в різкому погіршенні соціально-економічного становища в регіоні. А головна причина невдоволення діями губернатора - корумпованість всього його оточення. «Четвертий рік спостерігається повсюдне падіння рівня життя і чиновницьке свавілля, у всіх ешелонах влади процвітає корупція», - заявили учасники козацького форуму в прийнятій резолюції.

Наша
довідка

Володимир Владимиров народився в 1975 році в місті Георгієвську Ставропольського краю. У 1997 році закінчив Уфимський державний нафтогазовий університет, в 2006 році - Тюменський державний нафтогазовий університет. З 1997 по 2007 рік працював в різних організаціях нафтовидобувної і нафтопереробної промисловості на керівних посадах. У 2010 році був призначений першим заступником губернатора Ямало-Ненецького автономного округу. На цій посаді в 2012 році в рамках проекту «Політ надії» організував політ президента Росії на дельтаплані зі Стерх. У вересні 2013 року указом Володимира Путіна призначений виконуючим обов'язки губернатора Ставропольського краю. У вересні 2014 року обраний головою регіону. Одружений, виховує трьох синів і дочку.

Дійсно, з тих пір як губернатором Ставропілля став Владимиров, корупційні скандали в регіоні йдуть один за іншим.

Тільки за останній рік був заарештований цілий ряд високопоставлених чиновників з оточення глави краю. Так, в липні минулого року було порушено кримінальну справу стосовно міністра будівництва, дорожнього господарства та транспорту Ставропольського краю Ігоря Васильєва, призначеного на цю посаду Владіміровим. Васильєву інкримінують три епізоди перевищення посадових повноважень (ч. 2 ст. 285 КК РФ). За версією слідства, в 2016 році колишній міністр «з особистої зацікавленості, яка полягала в бажанні досягти цільових показників», зловжив повноваженнями при наданні субсидій приміських сільраді і місту-курорту Кисловодська. Міністр невиправдано ввів режим НС, отримавши таким чином можливість укладати контракти з ремонту доріг без проведення торгів. Зараз справа розглядається в суді.

Колишній міністр будівництва, дорожнього господарства та транспорту Ставропольського краю Ігор Васильєв

Під час слідства з'ясувалося, що Васильєв сколотив цілий статок на розпилюванні бюджетних коштів, виділених на будівництво доріг. Так, на родичів колишнього міністра виявився оформлений скромний на вигляд, але шикарний зсередини триповерховий особняк. Залучені наслідком експерти оцінили вартість самого будинку в 158 млн рублів, а одного тільки меблів всередині набралося ще на 20 млн. І це ще без урахування грошей, витрачених на вантажні сходи, обробку сухозлітним золотом або розкішні люстри італійського виробництва. Щоб зрозуміти, що значить «жити по-міністерськи», досить знати один факт: у дворі особняка була покладена плитка з підігрівом.

Коли Васильєва відсторонили від посади, пост міністра будівництва зайняв його перший заступник Андрій Лазуткін. Однак уже в серпні, всього через місяць після призначення, він теж опинився під слідством. Лазуткіна звинуватили в перевищенні посадових повноважень і отриманні хабара (ч. 1 ст. 286 КК РФ і п. «В» ч. 5 ст. 290 КК РФ). Слідчі вважають, що в серпні 2016 року посадовець без проведення конкурсних процедур уклав два держконтракту на реконструкцію доріг в Ставропольському краї на суми понад 335 і 50 млн рублів, а також отримав хабар від підрядника при будівництві Ставропольського клінічного перинатального центру. Підрядник безкоштовно зробив ремонт на суму в 200 тисяч рублів в квартирі Лазуткіна, а заступник міністра у відповідь допоміг йому безперешкодно підписати документи на оплату робіт з будівництва центру.

Андрій Лазуткін

Не встиг вщухнути цей скандал, як розгорівся новий. У березні цього року кримінальну справу було порушено стосовно першого заступника міністра економічного розвитку Ставропольського краю Олени Кільпи. Як і колег з міністерства будівництва, чиновницю також запідозрили в зловживанні посадовими повноваженнями (ч. 1 ст. 285 КК РФ). За версією слідства, в грудні 2015 року Кільпа уклала держконтракт «з одним з підприємств на надання послуг зі створення медіаконтенту для просування продукції товаровиробників Ставропольського краю, що включає створення брендованої майданчика на домені Рунета і окремого брендованого каналу на YouTube». Чиновниця без проведення експертизи підписала акт виконаних робіт на суму понад 9,9 млн рублів, після чого гроші були перераховані виконавцеві. Однак, як з'ясувалося пізніше, ринкова вартість робіт становила всього 950 тисяч рублів, а значить, з вини Кільпи було витрачено на 9 млн більше бюджетних коштів.

Однак, як з'ясувалося пізніше, ринкова вартість робіт становила всього 950 тисяч рублів, а значить, з вини Кільпи було витрачено на 9 млн більше бюджетних коштів

Колишній перший заступник міністра економічного розвитку Ставропольського краю Олена Кільпа

Показово, що відразу після порушення кримінальної справи стосовно Кільпи свій пост покинув її колишній начальник, заступник голови уряду Ставропольського краю Андрій Мурга. Інсайдери пояснили причини відставки так: Мурга дружив з заарештованим Лазуткіним і поспішив піти, щоб уникнути його долі. Адже кримінальну справу стосовно Кільпи було порушено в результаті обшуків в кабінеті Лазуткіна.

Екс-начальник Кільпи, колишній заступник голови уряду Ставропольського краю Андрій Мурга

Незабаром журналісти з'ясували, що у Мурги були підстави побоюватися уваги силовиків. Вони напевно б зацікавилися, як сім'я чиновника зуміла стати однією з найбагатших в Ставропіллі. Так, у подружжя Мурги в Іспанії є два автомобілі Land Cruiser і Lexus, а також відкриті розрахункові рахунки в банках Banco Bilbao і Banco de Sabadell. А сам Мурга через родичів та ділових партнерів контролює Ставропольський пивзавод, готель «Євроготель», торговий комплекс «Південно-Західний», фірму «Італ Піца». Причому прокуратура Ставропольського краю вже виносила Мурзі догану за те, що в деклараціях чиновника «невідомий дохід від цінних паперів і вкладів у банках його і дружини, не вказано його участь в некомерційних організаціях і участь його дружини в діяльності ряду комерційних організацій, а також транспортний засіб подружжя ». Проте чиновник продовжив приховувати частину свого майна. Тому в минулому році прокурор Ставропольського краю Юрій Туригіна направив наглядове подання на ім'я губернатора краю, зажадавши звільнити заступника голови уряду. Однак Владимиров відмовився звільняти Мургу - той пішов сам, і обережність його врятувала.

Однак Владимиров відмовився звільняти Мургу - той пішов сам, і обережність його врятувала

Андрій Мурга

Замість Мурги під удар потрапив інший ставленик губернатора. Через місяць після арешту Кільпи, в квітні цього року, поліцейські затримали в аеропорту Краснодара генерального директора ГУП СК «Корпорації розвитку Ставропольського краю» Заура Абдурахімова. Як виявилося, саме з цією структурою, створеною в 2015 році за розпорядженням Владимирова, Кільпа і уклала держконтракт на створення медіаконтенту за завищеною вартістю. Якщо вірити паперів, Корпорація розвитку створила сайт і наповнила його контентом менш ніж за добу. І в той же день Кільпа розмістила на сайті держзакупівель ще один тендер на аналогічну суму - 9,9 млн рублів. Закупівля стосувалася просування окремих видів продукції Ставропольського краю в умовах імпортозаміщення. Новий держконтракт також дістався структурі Абдурахімова, яка в той же день відзвітувала про його виконанні. Підрядник нібито зумів за два дні провести конкурс серед виробників регіону, розробити програмне забезпечення для інтернет-голосування, залучити 200 добровольців до дегустації місцевої продукції, розробити 11 програм для федеральних радіостанцій тощо.

Колишній генеральний директор ГУП СК «Корпорації розвитку Ставропольського краю» Заур Абдурахимов

Відносно Абдурахімова також порушено кримінальну справу, він підозрюється в шахрайстві в особливо великому розмірі (ст. 159 КК РФ). Причому висока ймовірність того, що всім підлеглим Владимирова, які зараз перебувають під слідством, не вдасться відбутися умовним терміном. Адже на відміну від багатьох регіонів, силовики в Ставропіллі налаштовані рішуче і домагаються посадки корупціонерів. Так, колишній міністр освіти Ставропольського краю Василь Лямін, який вимагав у директора Кисловодського багатопрофільного технікуму мільйон за те, щоб він залишався на посаді, був засуджений на реальний термін - 7,5 року в колонії строго режиму.

Чому чиновники з оточення глави регіону постійно під прицілом? Спостерігаючи за низкою посадок, багато експертів прийшли до висновку, що за роки губернаторства Володимирового так і не вдалося знайти спільну мову з силовиками. «Ситуація показує, є конфлікт, і він досить явний, тому що сильних губернаторів, у яких є діалог, заздалегідь попереджають про те, до кого є претензії, і відправляють у відставку», - поділився спостереженнями політолог Дмитро Фетисов. А після арешту Васильєва, якого вважали одним з основних гравців команди нинішнього губернатора Ставропілля, політолог Антон Чаблін вирішив, що метою силовиків є сам Владимиров. «Правда, не до кінця зрозуміло, які це саме силовики. Тому що різні відомства займалися арештами чиновників. Але, швидше за все, можна говорити про конфлікт з ФСБ », - розповів Чаблін.

Можливо, саме тому під пильною увагою правоохоронців в регіоні знаходяться не тільки чиновники крайового уряду, але і всі керівники, готові працювати з Владіміровим. Так, в жовтні минулого року був затриманий Валерій Евлахов, директор ГУП «Водоканал». Йому інкримінували отримання хабара (ст. 290 КК РФ). За версією слідства, Евлахов вимагав від однієї з комерційних організацій гроші за видачу довідки про виконання технічних умов для введення в експлуатацію водоводу. І в жовтні 2017 року одержав необхідну мзду у вигляді прав на майно - водовід і камеру врізки на загальну суму понад 4 млн рублів.

І в жовтні 2017 року одержав необхідну мзду у вигляді прав на майно - водовід і камеру врізки на загальну суму понад 4 млн рублів

Колишній директор ГУП «Водоканал» Валерій Евлахов і Володимир Владимиров

Причому тут Владимиров? Справа в тому, що Евлахов вважався креатурою губернатора. Як і колишній міністр будівництва і транспорту Васильєв, Евлахов був призначений на пост з ініціативи голови регіону, а до цього був помічником губернатора. Тому політологи вважали Евлахова жертвою конфлікту між Владіміровим і силовиками. А заодно підкреслили, що директора «Водоканалу» затримали в день його народження, що стало символічним «подарунком» не тільки ставленику губернатора, але і йому самому. До речі, кримінальну справу стосовно Евлахова порушили за матеріалами, що надійшли з крайового УФСБ, що побічно підтверджує висновки Чабліна.

Валерій Евлахов

Спробою вдарити по самому Володимирового виглядають і арешти його безпосередніх представників. У 2013 році, відразу після призначення на посаду в.о. глави Ставропілля Владимиров ввів новий для регіону інститут - повноважних представників губернатора. Оцінюючи нововведення, багато спостерігачів тоді говорили, що очільник краю створює синекуру для чиновників, яких побоюється просто відсунути від влади. Однак бути повпредом Владимирова виявилося непросто і навіть небезпечно для життя.

У 2013 році глава Ставропілля призначив сім повпредів - по числу територіальних округів. Представляти губернатора в східних районах краю став Андрій Уткін, колишній віце-мер Ставрополя і колишній спікер крайової думи. У квітні минулого року Уткину інкримінували перевищення посадових повноважень (ст. 286 КК РФ). За версією слідства, чиновник влаштував дочка місцевого бізнесмена на бюджетне цільове місце в медичний університет без конкурсу. А в грудні минулого року в відношенні Уткіна було порушено ще одну кримінальну справу - про шахрайство в особливо великому розмірі (ч. 3 ст. 30, ч. 4 ст. 159 КК РФ). Як з'ясували слідчі, Уткін і двоє його знайомих запропонували ставропольському підприємцю за хабар закрити заведені на нього кримінальні справи за ст. 159 КК РФ (шахрайство), ст. 160 КК РФ (привласнення і розтрата), ст. 174 КК РФ (здійснення операцій з фінансовими засобами, здобутими незаконним шляхом) і ст. 199 КК РФ (ухилення від сплати податків). Усіх трьох затримали на гарячому під час передачі грошей.

Колишній віце-мер Ставрополя

А в січні цього року було порушено кримінальну справу стосовно другого повпреда Владимирова - Сергія Батинюка, який курирував курортні міста Ставропілля. В середині місяця чиновника з пошаною проводили на пенсію, але буквально через кілька днів після цього правоохоронці затримали Батинюка при отриманні хабара в розмірі понад 12 млн рублів. Новоспеченому пенсіонерові інкримінували шахрайство в особливо великому розмірі (ч. 4 ст. 159 КК РФ). 7 листопада справу було передано до суду. Як встановили слідчі, Батинюк брав гроші з директора місцевої фірми - нібито для того, щоб передати хабар співробітникам правоохоронних органів. Екс-повпред пообіцяв, що зуміє позбавити бізнесмена від відповідальності за приховування податків, а замість цього просто привласнив отримані мільйони.

Екс-повпред пообіцяв, що зуміє позбавити бізнесмена від відповідальності за приховування податків, а замість цього просто привласнив отримані мільйони

Другий повпред Владимирова - Сергій Батинюк

А ще через місяць, в лютому цього року, при загадкових обставинах загинув третій повноважний представник губернатора Ставропілля Олександр Коробейников. Його знайшли у дворі власного будинку з вогнепальним пораненням в груди. Тіло виявив особистий водій чиновника. Ряд ЗМІ припустив, що Коробейников звів рахунки з життям, щоб не стати фігурантом чергового корупційного справи слідом за Уткіним і Батинюком.

Олександр Коробейников

Слідчі так і не змогли відтворити повну картину того, що сталося. Смерть Коробейникова виявилася не менш загадковою, ніж загибель заступника начальника УФСБ по Ставропольському краю Сергія Бондаренко. У липні 2016 року полковника теж знайшли у власному будинку, але не з вогнепальними, а з ножовими пораненнями. Газета «Комерсант» з посиланням на власні джерела повідомила після вбивства Бондаренко, що він був заступником з економічних питань та вів всі найгучніші корупційні справи. Хто і чому вирішив розправитися з полковником ФСБ, громадськість так і не дізналася.

Цікавий збіг, але саме до цього часу силовики впритул підібралися до кращого друга Владимирова - Володимиру Вдовіну, якого глава Ставропілля умовив переїхати разом з ним на південь з Ямалу і призначив директором ГУП СК «Ставрополькрайводоканал». У липні 2016 року креатуру губернатора відсторонили від посади і порушили проти нього кримінальну справу про халатність і розтраті коштів. Як з'ясувало слідство, перебравшись на Ставропіллі, Вдовін оселився в службовому особняку, який придбав за рахунок водоканалу за 17 млн ​​рублів. Однак щомісяця отримував компенсацію за оренду квартири в розмірі 40 тисяч рублів. Крім того, один Владимирова уклав з двома жителями краю договори про оренду об'єктів водозабору «Скачки» на території міста П'ятигорська, сума договору перевищила 22 млн рублів. В результаті держпідприємству було завдано збитків у розмірі 7 млн ​​рублів, оскільки орендувати об'єкти взагалі не було необхідності.

Володимир Вдовін

У березні цього року Вдовіну БУВ вінесеній вирок. З двох статей звинувачений залиша одна. Ленінський районний суд Ставрополя визнав одного Владимирова винним у привласненні грошових коштів з використанням службового становища (ч. 3 ст. 160 КК РФ) і призначив покарання у вигляді трьох років умовного терміну, штрафу в сумі 10 тис. Рублів і заборони на два роки обіймати керівні посади.

Рублів і заборони на два роки обіймати керівні посади

Службовий особняк, в якому оселився Вдовін

Чи є зв'язок між смертю Бондаренко і тим, що справа Вдовіна фактично розвалилася в суді, судити складно. Зате відомо, що силовикам не вдавалося впоратися з одним Владимирова, поки вони не привернули до конфлікту більш могутні сили. Незважаючи на порушення кримінальної справи, припис прокуратури і рішення суду, яке зобов'язало розірвати угоду з купівлі особняка для Вдовіна, він продовжував жити в купленому на кошти Гупало будинку і оплачувати його зміст із засобів держпідприємства. Лише коли журналіст місцевої телекомпанії зуміла на медіафорумі «Правда і справедливість» звернутися безпосередньо до Путіна з питанням, чому Вдовін ігнорує закон, справа зрушила з мертвої точки. Друга губернатора вдалося прибрати з вигідної посади і притягнути до відповідальності хоча б з умовним терміном. Однак поки звернення до Путіна не допомагають позбутися від покровителя корумпованого Вдовіна - самого глави регіону Володимира Владимирова.

crimerussia.com

Чому поки навіть ФСБ не вдається дістатися до самого губернатора?
І чому в столиці ігнорують численні вимоги відставки Владимирова?
Чому чиновники з оточення глави регіону постійно під прицілом?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация