Підроблені та фальшиві монети РРФСР і СРСР.

Фальшивих монет СРСР відомо не так вже й багато. Найбільш поширеними є двадцять копійок з датою «тисячі дев'ятсот двадцять три», виконані з міді або іншого дешевого сплаву, що не містить дорогоцінний срібло. Пізній період СРСР характерний кустарними виливками рублів тисячі дев'ятсот шістьдесят один року (набагато рідше зустрічаються полтиники з тією ж датою), так як монета мала гладкий гурт. Рублі з іншою датою робити було на порядок складніше, так як зімітувати правдоподібну гуртову напис «гаражні» технології того часу не дозволяли.

Для обороту простіше було виготовити не фальшивка, а підробку, «модернізуючи» справжню монету. В основному, цим займалися школярі, різними способами перефарбовуючи «жовті» латунні монети в «світле» подобу нейзильберу. Основна маса таких підробок припадала на монети трёхкопеечного гідності, які треба було з упевненим виглядом покласти перед продавцем гербом вгору. До сих пір творіння тих часів оголошуються на нумізматичних форумах під виглядом перепуток по металу. Але нестандартний вага швидко розвінчує чергову «рідкість». Імітувати полтиники фарбуванням п'ятаків було вигідніше, але рифлений гурт замість гладкого миттю викликав підозру у уважною продавщиці, яка вже не лінувалася повернути підозрілу монету номіналом вгору.

Тому основна маса присутніх на ринку підробок призначалася не для обороту, а для обману колекціонерів, їх вабить можливістю придбати рідкісний екземпляр за вигідною ціною. Слід розділяти підробки на шкоду колекціонерам на дві категорії. Першу складають справжні екземпляри, випущені монетним двором, в які ручним способом внесені модифікації. Друга складається з предметів, виготовлених з нуля, без будь-якої участі монетного двору.

Підробка рідкісної монети 2 копійки 1925 року
Підробка рідкісної монети 2 копійки 1925 року

Підробку видає нахил нижнього закінчення цифри 5 (у оригіналу воно горизонтальне)
Підробку видає нахил нижнього закінчення цифри "5" (у оригіналу воно горизонтальне)

Перша категорія в більшості своїй представлена перерізання дати. Були часи, коли срібні рублі 1921 року коштували не так уже й дорого. Чимало справжніх рублів з цією датою знайшли сумну долю підробок, коли остання одиниця з різним ступенем достовірності модифікувалася в двійку, імітуючи набагато більш рідкісний рубль з датою «тисяча дев'ятсот двадцять дві». Та ж доля очікувала копійки і двокопійкові монети 1924 року, які ручним втручанням ставали на рік молодший. У трьох копійок монет з датою «1 925» не існує. Тут «фахівцями» нарізаються рифлення на гурті, пробуючи видати звичайну монету неколекційна стану. Для виявлення оригіналу поки досить просто покласти на «трояк» з гуртом монету аналогічного номіналу царських часів: гуртові насічки повинні співпасти.

Дуже багато підробок двадцять копійок 1931 роки (срібло) і 1934 роки (мельхіор). Але інше розташування дати щодо інших елементів малюнка відразу відкриває справжнє обличчя підробки. На жаль, іноді страждають і рідкісні монети інших років. Відома перерезка, що імітує 20 копійок 1934 року народження, виконана з монети 1932 року, різновид якої, на сленгу нумізматів, зветься «ковбаса», і яка сама по собі є бажаним екземпляром в будь-якій солідній колекції. Неправильне положення дати видає і перерізання монет п'ятикопійковими гідності з датою «одна тисяча дев'ятсот тридцять три».

Аверс монети 20 копійок з 15-ю витками в стрічці
Аверс монети 20 копійок з 15-ю витками в стрічці

Реверс тієї ж монети, де підробку видає нехарактерна форма і товщина цифри 4
Реверс тієї ж монети, де підробку видає нехарактерна форма і товщина цифри "4"

Часто «передельщіков» підводить незнання історії. Так двадцять копійок з датою «1947» ріжуть з рядовий монети 1957 року народження, не замислюючись про те, що в її гербі вже 15 витків стрічки, а не 16, як на оригіналі. А ось виготовити раритет 1958 року через монети 1968 року важко. Рельсообразний шрифт дати на нейзильберу абсолютно несхожий на округле число «1958» на реверсі оригіналу. А у латуні підробку видає величина шрифту (у 1958 роки він помітно менше).

3 копійки 1958 роки (оригінал)
3 копійки 1958 роки (оригінал)

3 копійки 1958 з модифікованою цифрою 6
3 копійки 1958 з модифікованою цифрою "6"

З пізнього СРСР найчастіше підробляють монети «чорного квадрата» (номінали від 5 до 20 копійок з 1965 року до середини 70-х) шляхом врізки цифри «7» в монету, випущену на десять років пізніше. Але додаток поки виглядає на загальному тлі досить чужеродно, тому уважний огляд легко виявляє підробку. У 1991 році на аверсі монет праворуч від герба СРСР з'явилися літери "М" і "Л", що позначають, який монетний двір викарбував дану монету. Але невелика частина тиражу 5 і 10 копійок 1990 року також обзавелася буквою "М", зате у настільки ж малу частину випуску наступного року буква відсутня. 20 копійок без букв - монета дорога. Тому букву справжньої монети просто сточують. Для гривенника сигналом тривоги служить рівний кант аверсу, тому що на оригіналі він рясніє напливами. Справжність двадцатчіка визначають або по додатковій ості, або по шліфовці - видимої косою лінії під літерою "Р" та рисочки над зіркою. З огляду на високі ціни на 5 копійок 1990 М , Сучасні умільці навчилися врізати букву в поле безбуквенную монети.

Підробки рідкісних монет пізнього СРСР з врізаної в дату цифрою 7
Підробки рідкісних монет пізнього СРСР з врізаної в дату цифрою "7"

Робляться спроби вклинитися на ринок дорогих різновидів. Відома підробка рідкісної копійки 1931 роки (штемпель 1.2), де «майстри» підняли кому на потрібну висоту. Однак експерти вказали явні ознаки штемпеля 2 на пропонованої до продажу монеті. І афері судилося швидко згорнутися.

Цікаві і ніколи не існували в природі «мутанти» виготовляють зі справжніх монет за технологією «стакан». Тут вже потрібні дві монети різних років. В одній по внутрішній стороні канта робиться поглиблення, куди підсаджується друга монета в сточена стані. У різний час на нумізматичних ринках з'являлися монети з алюмінієвої бронзи, у яких на реверсі стояла дата другої половини 30-х років, тоді як варіант герба аверсу прийшов з першої половини цього десятиліття. Часто монети состаривают так, що шов «склянки» забивається брудом і помітний лише при ретельному огляді під великим збільшенням.

Виготовлення копій в наші дні поставлено на широку ногу. А це і є друга категорія - предмети, виготовлені без участі монетного двору. з монет РРФСР тут знову лідирує рубль 1922 року. Істотну допомогу в пізнанні подібних підробок надає те, що виконуються вони за єдиним трафаретом. Виходить велика партія, кожен екземпляр який відрізняється від побратимів. І якщо виявлено підроблений рубль, у якого товсті двійки в даті і змащені лінії в одиниці номіналу, то слід перевіряти всі монети, що володіють характерними ознаками. Для великої партії рублів 1924 року характерний «шип», що стирчить з ноги колгоспника. Хоча, звичайно ж, існують і справжні рублі з подібним доповненням. Але найчастіше підробку видає дешевий метал, що володіє магнітними властивостями, від яких, зрозуміло, позбавлено срібло.

Наплив на зерні 5 копійок 1924 року, характерний для всієї партії підробок
Наплив на зерні 5 копійок 1924 року, характерний для всієї партії підробок

Останнім часом виробники «копій» освоюють ринок колекціонерів, які шукають високу якість монет. П'ятаков 1924 року нарили предостатньо. Але екземпляри відмінного підлягаючих зберіганню і раніше цінуються високо. І раптом на ринку оголошується достатню кількість «Анцев» монет. Але експертів насторожив «наплив» на верхньому зерні правого колоса. Відразу знайшлося кілька монет-клонів, які повторюють дрібніє механічні дефекти один одного, чого зі звичайними оборотними трапитися не може. Мідні монети гідністю в півкопійки також пережили друге народження у вигляді самопальних «Новоділів» найвищому ступені схоронності. Ця партія «клонів» спочатку ввела в оману навіть досвідчених колекціонерів.

Аверс монетовидний вироби 5 копійок 1933 року«
Аверс монетовидний вироби "5 копійок 1933 року«

Реверс монетовидний вироби 5 копійок 1933 року«
Реверс монетовидний вироби "5 копійок 1933 року«

Існує достатня кількість дивовижних п'ятаків 1933 року, чий аверс і реверс відрізняється від оригіналу. Але малюнок штемпелів напам'ять знає лише той, через чиї руки пройшло безліч оригіналів. А новачок цілком може хватануть нелегітимну монету, віддавши за неї далеко не маленьку суму. Уже виготовлено досить копій і монет з «Чорного квадрата». Разом з «царськими» рублями тепер торгується будь-яка копія досить рідкісної монети. З представників юбілейкі можна відзначити серію «Барселона-тисячі дев'ятсот дев'яносто два» і знамениту «Шайбу» ( 5 рублів 1987 року «70 років радянської влади» ). Копіям монетного ряду з датою «1947» або «1958» взагалі немає числа.

Дуже часто состаренная копія рідкісної монети служить своєрідною принадою. Прогулюючись по ринку, ви бачите непримітного мужичка з мискою монет пізнього СРСР. І серед рядових примірників раптово помічаєте утёртие 15 копійок 1970 року. Шанс знайти рідкість за низькою ціною затьмарить очі, але продавець бажає розлучитися лише з усієї мискою відразу. Побоюючись звернути його увагу на затесався серед нісенітниці дорогу монету, ви купуєте купку за тисячу або дві. Але, принісши монету фахівцям, отримуєте глибоке розчарування. В цьому випадку ви обдурили самі себе, оскільки ніхто покупку вам не нав'язував і нічого не обіцяв. Тому в будь-якій ситуації, що викликає підозру, завжди пам'ятайте, що замість раритету легко можна придбати шматок металу укупі з жменькою нікому не потрібних монет.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация