Підсумки року. валютна політика

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

24 грудня 2012, 8:41 Переглядів: 24 грудня 2012, 8:41 Переглядів:   У 2012 році Нацбанк стримував зростання долара і рятував гривню від падіння

У 2012 році Нацбанк стримував зростання долара і рятував гривню від падіння.

Цього року у валютній політиці України було не так-то й багато нововведень, зате яких! Деякі, скажімо, обов'язковий продаж валютної виручки, змушували бізнес згадувати про гарячих 90-х. Інші - обіцяли простим українцям додаткові 80 гривень з продажу кожних 100 доларів. Ми попросили експертів назвати найрезонансніші рішення, які були прийняті в сфері валютної політики в цьому році. А також уточнити, якими будуть їхні наслідки.

Утримання курсу гривні. Це, мабуть, головна мета, яку намагався (і, треба сказати, досить успішно) реалізувати Нацбанк протягом року. "У сфері валютної політики головне рішення - це тримати гривню до останнього патрона (останнього долара у валютних резервах), - вважає Дмитро Боярчук, виконавчий директор центру соціально-економічних досліджень CASE Україна . - Решта рішення - це похідні від цього ". До похідних можна, на його думку, віднести такі ініціативи НБУ, як продаж валюти за паспортом, обов'язкову реалізацію валютної виручки або, скажімо, ідея збору до Пенсійного фонду.

Ідею тримати курс до останнього експерт не підтримує. "Чим далі, тим вище ціна цього рішення - незрозумілою валютною політикою ми відлякуємо інвесторів, стабільність валюти підтримуємо за рахунок нових боргів і чим довше ми продовжуємо в тому ж дусі, тим далі ми заганяємо себе в кут. Уже в цьому році підтримка стабільності коштувало країні 6.4 млрд. дол (в минулому 2.8 млрд. дол), і далі ціна буде тільки рости ", - вважає він.

Продаж валютної виручки. 15 листопада Президент був підписаний закон , Яким Нацбанку надавалося право вводити на строк до 6 місяців обов'язковий продаж експортерами валютної виручки. Треба сказати, що міра ця для України не нова. Вперше її застосували ще в кінці 90-х, зажадавши у резидентів продавати на міжбанку 50% валютних надходжень. Згодом влада намагалася повертатися до такого заходу. Скажімо, під час фінансової кризи 2007-2009 років. Або на початку 2011-го, коли Міністерство економічного розвитку і торгівлі виступило з відповідним законопроектом. Але саме в 2012-му році продаж валютної виручки знову стала реальністю.

Завдяки ініціативі НБУ експортери будуть продавати 50% надходжень в інвалюті. Таким чином стало можливо "збалансувати вхід і вихід валюти", відзначали в Нацбанку. Не варто, однак, забувати про те, що обов'язковий продаж - це і захист від девальвації, і контроль над коливаннями курсу.

Звичайно, подібна міра в меншій мірі торкнулася валюту населення, але зате істотно збільшила пропозицію валюти на міжбанківському валютному ринку, відзначають експерти.

Валютний "податок". 19 листопада в парламенті був зареєстрований законопроект про введення 15% збору до Пенсійного фонду з продажу готівкової валюти фізособами. Тобто при обміні кожних 100 доларів людина повинна була б платити державі близько 120 гривень. Законопроект так і не був винесений до сесійної зали, а автор документа Віталій Хомутинник вирішив його відкликати. Відкликаний був ще аналогічний проект депутата Шаманова, який, правда, замість 15% пропонував ввести 10% збір.

НБУ, правда, на цьому вирішив не зупинятися, заявивши, що 15% - це і справді було багато, тому "люди стали переживати через таку велику ставки" і запропонував знизити ставку до 10%.

Ідею ввести подібний збір аналітики називають головною подією валютної політики, що минає. Після появи відповідного законопроекту люди почали відмовлятися від долара і курс гривні пішов вгору. У деяких банках навіть не вистачало національної валюти для всіх бажаючих здати долар.

Штрафи для банків. Чергова адміністративний захід, якій комерційним банкам пригрозив Нацбанк. Офіційно підтвердивши в листопаді, що ряд банків відмовляє населенню в продажу валюти, регулятор пообіцяв застосувати до таких установ санкції і навіть попросив українців повідомляти про порушення. Раніше НБУ застосував санкції до банків, які спровокували у вересні обвал гривні на міжбанківському ринку.

Паспортизація. Пред'явлення паспорта при валютообмінних операціях - не новина. Постановою від 23 вересня 2011-го року НБУ зобов'язав банки вимагати посвідчення особи у фізосіб, які здійснюють покупку валюти. З 1 січня 2013-го року в силу вступить нова законодавча норма, яка зобов'язує пред'являти паспорт не тільки при купівлі валюти, але і при продажу.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Підсумки року. Валютна політика". інші Підсумками 2012 року дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

шамота Марія

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация