Підсумки виборів-2018: "зовнішнє" згуртування на тлі "внутрішнього" невдоволення: Аналітика Накануне.RU

Підсумки виборів-2018: "зовнішнє" згуртування на тлі "внутрішнього" невдоволення

думки експертів

18 березня в Росії пройшли вибори президента. На пост глави держави претендували вісім кандидатів: Володимир Путін (самовисуванець), Сергій Бабурін (партія "Російський загальнонародний союз"), Павло Грудінін (КПРФ), Володимир Жириновський (ЛДПР), Ксенія Собчак ( "Громадянська ініціатива"), Максим Сурайкін ( " комуністи Росії "), Борис Титов (" Партія зростання "), Григорій Явлінський (" Яблуко ").

Після початкового підрахунку голосів підтвердилося те, що стало відомо в результаті екзитполів - перемогу в передвиборній гонці (за результатами обробки 57% бюлетенів) одержувати Володимир Путін з 75,4% голосів. На другому місці йде висунутий від КПРФ Павло Грудінін (13%), що може тепер вплинути на внутрішню ситуацію в Комуністичної партії. Лідер партії ЛДПР Володимир Жириновський »не пішов далеко" від своїх минулих результатів 2012 (6,2%), Ксенія Собчак отримала менший відсоток голосів, ніж прогнозували соціологи до дня виборів (1,4%).

За даними Центрвиборчкому на 18.00, явка в зазвичай найактивнішої на виборах регіоні - Чеченській республіці - впала з 2012 року майже на 16% і склала 78,99% проти 94,89% на минулих виборах. Зате Москва влаштовувати бойкот, як закликав Олексій Навальний, не стала - явка 51,57%. В цілому, традиційно великі міста голосували неохоче: північна столиця дала 55,35% явки, Новосибірськ 51,46%.

Американські та інші зарубіжні журналісти вже виходили в ефір своїх каналів з розповідями про "небувалою російської явку", але насправді до заявлених - як установка 70% явки - дотягнути, мабуть, не вдасться. Центрвиборчком уточнить відсоток вранці, але вже зараз всі експерти схиляються до того, що 60-65% - це максимально можливий результат, в кращому випадку він буде точно таким же, як в 2012 році. У гіршому - навіть нижче.

Зате друга складова відомої заповітної формули перемоги кандидата від Кремля - ​​70 (явки) / 70 (відсотків голосів) - перевершила очікування.

Що стосується порушень, то МВС порушило 13 кримінальних справ, пов'язаних з виборчою кампанією, на момент закриття дільниць в 2012 році порушених справ було 23. Наприклад, в підмосковних Люберцях стався вкидання бюлетенів в 9 ранку, голова ділянки і член комісії з правом вирішального голосу були відразу відсторонені від роботи, а вкинуті бюлетені анульовані.

Наприклад, в підмосковних Люберцях стався вкидання бюлетенів в 9 ранку, голова ділянки і член комісії з правом вирішального голосу були відразу відсторонені від роботи, а вкинуті бюлетені анульовані

Експерти вважають, що фіналіст президентських перегонів був відомий за прогнозами соціологів заздалегідь, питання було в тому, як розподіляться місця у другому ешелоні і наскільки високою буде явка. Ксенія Собчак втратила частину голосів через заяви про створення власної партії. Володимир Жириновський - утримав звичну кількість тих, хто проголосував, а ось Павло Грудінін отримав підтримку від росіян в два рази більшу, ніж електоральний ветеран Володимир Вольфович, що свідчить про запит на оновлення влади і невдоволення людей соціальною сферою. У той же час представник КПРФ набрав менше, ніж Геннадій Зюганов в 2012 році, не переступивши позначку в 17%. Політологи схильні пояснювати це кардинально різною атмосферою на виборах: у 2012 році протестні настрої були сильніше, зараз консолідація консервативних сил навколо Путіна відбулася на тлі зовнішнього тиску.

Політолог, декан кафедри соціології і політології Фінансового університету при Уряді РФ Олександр Шатілов:

- Ці вибори відрізняються від 2012 року, перш за все, по духу - в 2012 році люди голосували в досить спокійній, милостивої обстановці, голосували не стратегічно, розуміли, що виграє Володимир Путін, і могли дозволити собі розслабитися - Ці вибори відрізняються від 2012 року, перш за все, по духу - в 2012 році люди голосували в досить спокійній, милостивої обстановці, голосували не стратегічно, розуміли, що виграє Володимир Путін, і могли дозволити собі розслабитися. Зараз, в умовах жорсткої зовнішньої і внутрішньої політичної кон'юнктури ці вибори перетворилися в референдум про довіру голові держави - це можна було бачити по обличчях людей, багато хто йшов на ділянки як на бій, що називається. На бій "за" або "проти" Володимира Путіна. Ці вибори набагато більше, на мій погляд, підспудно жорсткі, але набагато більш прозорі і чисті, тому що влада знаходиться під постійним вогнем критики, під мікроскопом Заходу і дозволити собі вільності в ході виборчої кампанії керівництво Росії не могло, щоб не скомпрометувати ідею виборів і не підірвати легітимність кандидата-переможця. З цим пов'язано і падіння явки в Чечні, і відсутність серйозних порушень, "натуральних" порушень, спроби політичних провокаторів вдаватися до створення фейків з примиренням фотошопа та інше.

В цілому вибори пройшли в досить необхідною для влади атмосфері - хотілося б, щоб була явка побільше, але для країни, яка знаходиться в стані політичного і соціально-економічної кризи, жорсткого зовнішньополітичного тиску - явка більш, ніж достатня для підтвердження повноважень даного політичного режиму.

Павло Салін, політолог, директор Центру політологічних досліджень Фінансового університету при Уряді РФ:

- Явка трохи нижче, ніж очікувалося, є певна невелика, не надто значна втома електорату, але вона не носить критичного характеру - Явка трохи нижче, ніж очікувалося, є певна невелика, не надто значна втома електорату, але вона не носить критичного характеру. А що стосується результатів, то вони були цілком передбачувані, звичайно. Що стосується Грудінін, було принципово важливо - набере він більше або менше 15% голосів. Досить високий рівень підтримки Грудінін показує, що є певний запит на оновлення політичної системи, і те, що Грудінін набрав майже в два рази більше голосів, ніж Жириновський, - це означає, що у нас електорат дуже сильно втомився від старих облич. Якщо на президента це поки не поширюється, то на інших політиків дуже сильно.

Запит на оновлення політичної системи, її візуального ряду не кричущий, але дуже помітний. Зюганов саме для цього його і висував, у нього це не проектувалося на позиції в партії - якщо Грудінін набере менше, ніж він, то можна приписати перемогу самому собі, а якщо більше, то партії. Так, Зюганов набирав більше в 2012 році (17%), але тоді була інша атмосфера, там було "протестне голосування", особливо в великих містах. Не можна говорити, що зараз ситуація повторюється.

Не можна говорити, що зараз ситуація повторюється

Що стосується явки, в регіонах, де найбільше падіння, - це регіони зі специфічною електоральною культурою, там просто далося взнаки те, що мінімізували застосування адміністративного ресурсу. Напевно, така явка, і навіть менше, була в 2012 році. Просто тоді не було такого жорсткого вказівки з федерального центру мінімізувати застосування адміністративного ресурсу.

Повідомлення про порушення не завдали удару по легітимності виборів, можна сказати, що Центрвиборчком з цим завданням впорався. Явка в 2012 році була 65,3%, але влада відразу почала інформаційну кампанію з основною тезою, що явка була дуже високою, а цифри приводитися не будуть. Зараз це вже помітно з інформаційного висвітлення. Провладні коментатори говорять про високу явку, при цьому немає ніяких порівнянь з 2012 роком.

Микита Данюк, заступник директора Ісип РУДН:

- Нинішній електоральний цикл був схожий на попередній, тому що на внутрішню політику в нашій країні, на ставлення до існуючої влади дуже сильно вплинули події на Україні, і в даному випадку це стало справжньою щепленням російському суспільству - Нинішній електоральний цикл був схожий на попередній, тому що на внутрішню політику в нашій країні, на ставлення до існуючої влади дуже сильно вплинули події на Україні, і в даному випадку це стало справжньою щепленням російському суспільству. Тому представники несистемної опозиції не мали жодних шансів для дестабілізації суспільно-політичної ситуації напередодні виборів. Мета була дискредитувати сам інститут виборів. Але всі спроби провалилися, в нашому суспільстві помітно підвищення рівня політичної культури.

Дуже сильно на виборний процес в нашій країні вплинула зовнішня кон'юнктура, то, що наша держава знаходиться зараз під великим пресингом з боку колективного Заходу. Велику заслугу в підвищенні явки зіграла британська королева, умовно. Саме жорсткі заяви Терези Мей, консолідація західних країн проти Росії на тлі справи Скрипаля підстьобнули дуже багатьох людей висловити своє природне бажання продемонструвати, що народ буде гуртуватися.

Що стосується фінальних результатів, можна дати задовільну оцінку тим прогнозистам, що говорили про встановлення "70-70". Ось мені здається, що цей показник без використання адміністративного ресурсу за допомогою плідної роботи вдалося забезпечити. З приводу перших "70", звичайно, з натяжкою, явка нижча, але день приєднання Кримського півострова до Російської Федерації дуже сильно вплинув на другі "70" - результат Путіна.

Політолог Максим Жаров:

- Я вважаю, що вибори пройшли нормально, була цікава конкуренція в другому ешелоні кандидатів, Володимир Путін переміг упевнено - Я вважаю, що вибори пройшли нормально, була цікава конкуренція в другому ешелоні кандидатів, Володимир Путін переміг упевнено. Його перемога переконлива, вона підтверджує його провідну роль в нашій політиці. Павло Грудінін показав досить серйозний результат, це свідчить про те, що, хоча люди і голосують за владу, але вони незадоволені тим, що відбувається всередині країни, вони хочуть, щоб влада все-таки реагувала на недоліки в соціальній сфері: в охороні здоров'я, освіті. Володимир Путін говорив про це в своєму посланні, але результат Грудінін - свідоцтво невдоволення людей поточної соціально-економічною ситуацією.

Що стосується того, як успіх Грудінін вплине на ситуацію всередині КПРФ, то для партії зараз настають важкі часи, необхідно визначатися з тим, хто встане на місце Геннадія Зюганова на чолі партії, і результат Грудінін буде безпосередньо впливати на цей вибір. Варто зазначити, що не всі в партії задоволені тим, що Зюганов висунув Грудінін, але друге місце в передвиборній гонці, впевнена перемога над Жириновським натякає Зюганову про необхідність нових облич в керівництві партії.

Ксенія Собчак, на мій погляд, виступила слабо, вона допустила зараз фатальну помилку, заявивши про створення власної партії, цього не треба було робити зараз, вона налякала і так свій клаптевий електорат, в результаті цього вона отримає менше, ніж їй прогнозували соціологи перед днем голосування.

Що стосується явки, то вона коригується до ранку наступного дня, Центрвиборчком її уточнює, я думаю, що буде 62-64%, в цілому вийде на рівень минулих виборів. Чи не дотягує до встановлених 70%, є питання до програм корпоративної мобілізації, вони, на мій погляд, сьогодні дали в регіонах Далекого Сходу і в Сибіру досить серйозний зсув показників явки на той момент часу, в порівнянні з 2012 роком, потім це все було нівельовано . Цей феномен має бути ще вивчати, чи було це вплив програми корпоративної мобілізації або це було щось інше. В принципі явка залишилася на рівні минулих виборів, але якщо дивитися по регіонах, то в кожному є досить серйозні приводи для глибокого аналізу ситуації по соціальному самопочуттю.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация