Підводний човен «С-56»

Попередній розповідь з Далекого Сходу був про їжу матеріальної, сьогодні - про культурне дозвілля у Владивостоці. Я ніколи не ставлю собі за мету обійти в незнайомому місті всі музеї. Ходити по виставкових залах треба під настрій і з задоволенням. У Владивостоку ми були всередині підводного човна «С-56", дружили з мешканцями річкових і морських глибин, а також переймалися історією міста в фортеці.

Текст: Марія Бахирева, фото автора

Хотіла об'єднати все це в одному пості, але щось тексту виходить багато, тому розіб'ю на частини. Сьогодні розповідь про підводний човен «С-56". Вона стоїть на Корабельній набережній, скромна і схожа з певного ракурсу на усміхнену акулу. Ми прийшли туди вже ввечері, але музей працює до восьмої вечора, так що можна і припізнилися.

Попередній розповідь з Далекого Сходу був про їжу матеріальної, сьогодні - про культурне дозвілля у Владивостоці

посмішка акули

Що взагалі таке «С-56"? Радянська дизель-електрична торпедний підводний човен часів Другої світової війни серії IX-біс і сама результативна радянський підводний човен у Великій Вітчизняній війні за кількістю достовірно потоплених цілей. Переконливо! Німці боялися і вважали її непотопляемой, хоча за час війни «С-56" 19 разів оголошувалася загиблої. Крім того, це перша радянська підводний човен, яка здійснила кругосвітній похід. За дії в роки ВВВ «С-56" нагороджена орденом Червоного Прапора і удостоєна гвардійського звання.

Після війни човен продовжила службу в складі Тихоокеанського флоту, потім була виведена з бойового складу і переобладнана в навчально-тренувальну станцію для навчання молодих підводників. А в 1975 році була поставлена ​​на Корабельній набережній на п'єдесталі Вічної слави.

Спати можна в обнімку з торпедою Червона зірка Ліжка і боєзапас Люк за люком, в глибину Сталін з нами Вузькі проходи Човен всередині Човен зовні Корабельна набережна

Підводний човен входить до складу меморіального комплексу «Бойова слава Тихоокеанського флоту" разом з кораблем «Червоний вимпел» (йому більше ста років), пам'ятниками - адміралу Кузнєцову і «Піонерам підводного плавання на Тихоокеанському флоті» (перші підводні човни з'явилися на Тихому океані в 1905 році ), Вічним вогнем з меморіалом полеглих за Батьківщину владівостокцев в роки Великої Вітчизняної і храмом святого апостола Андрія Первозванного.

Зараз «С-56" - філія Військово-історичного музею Тихоокеанського флоту. Внутрішні приміщення переобладнані під музей. У кормовій частині демонтовані механізми і розташована експозиція, присвячена підводним силам Тихоокеанського флоту. Можна подивитися в перископ, злякатися радисту, який сидить в кімнатці за склом (манекен, звичайно, але бачиш його дуже раптово). Над ліжками, де в житті повинні спати люди, чомусь висять торпеди - чи було так справжньою підводному човні?

На човні ж ми купили карту Владивостока і на прохання доглядача шукали втік кошеня. Він знайшовся десь в глибинах, а ми на самоті пройшли по всіх відсіках. Цікаво почитати про історію човни і про її подорожі по всьому світу. Я все-таки клаустрофобія, і мені всередині було тісно, ​​але все одно не можу укласти в голові - як в такому обмеженому просторі можна йти в глибини, подорожувати по морях і ще й бойові дії вести. Наша країна - наймогутніша країна, ось що.

Де: Владивосток, Корабельна набережна.
Вхідний квиток: 100 рублів.
Час роботи: з 10.00 до 20:00, без вихідних.

Ще цікавенького?

Над ліжками, де в житті повинні спати люди, чомусь висять торпеди - чи було так справжньою підводному човні?
Ще цікавенького?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация