ПІР-Центр

4 грудня 2012 генерал Герасимов, трьома тижнями раніше призначений начальником Генерального штабу, позначив позицію нового керівництва збройних сил щодо військової реформи: скільки-небудь серйозних змін стратегії військового будівництва не буде. Певне коригування можлива стосовно військовим освіти і науки, а також аутсорсингу, але після того, як буде «детально проаналізовано стан справ, що склалося» в цих областях.

Це - відповідь традиційно-мілітаристському крила генералітету, який побачив в кадрових змінах в Міністерстві оборони можливість повернутися до масової мобілізаційної армії. У парламенті, засобах інформації, експертному співтоваристві їм розгорнута пропагандистська кампанія, націлена на відновлення колишніх організації збройних сил, системи управління ними і практики комплектування армії. Особливе значення надається збільшенню терміну служби за призовом.

Герасимов підкреслив, що цей термін, що становить з 2009 року дванадцять місяців, збільшений не буде, що до 2017 року кількість рядових і сержантів, які служать за контрактом, досягне, як і передбачалося, 425 тисяч чоловік, а число контрактників буде щорічно збільшуватися не менш, ніж на 50 тисяч осіб протягом п'яти років. Військовослужбовці за контрактом складуть в 2017 році 60 відсотків, а військовослужбовці за призовом - 40 відсотків від загальної чисельності солдатів і сержантів [I] . Це ставить кілька запитань.

З 2012 року штатна чисельність збройних сил (кількість посад, що підлягають заміщенню конкретними людьми) визначена в один мільйон чоловік. Чому була обрана саме ця цифра - неясно. Військове командування зазвичай пов'язує її з площею території і протяжністю кордонів Росії. Це не витримує критики. Чисельність збройних сил визначається не розмірами території, але завданнями, поставленими перед ними керівництвом країни, її економічними та демографічними можливостями, військово-політичною обстановкою в регіоні або в світі в цілому, підготовкою особового складу, якістю озброєнь і так далі. Але цілком можливо, що в рамках військової реформи було вирішено просто привести штатну чисельність у відповідність з середньої облікової (реальної) чисельністю армії в 2000-08 роках.

У 2000-і роки штатна чисельність збройних сил підтримувалася на рівні 1,2 мільйона чоловік з незначними коливаннями від року до року. Облікова чисельність була нижче. Займемося арифметикою. У 2010 році в російській армії було 350 тисяч офіцерів і генералів. Ця цифра навряд чи серйозно змінювалася в попередньому десятилітті. Далі, в 2000-08 роках на військову службу закликалося в середньому близько 300 тисяч осіб на рік, з яких кілька десятків тисяч прямували у внутрішні війська МВС та інші воєнізовані відомства. Оскільки до 2008 року термін служби за призовом становив два роки, в збройних силах в середньому налічувалося приблизно 500 тисяч військовослужбовців за призовом. Крім того, в 2003 році в армії було 135 тисяч контрактників. Їх кількість в 2004-10 роках невідомо, але в 2011 році було оголошено, що воно становить 186 тисяч осіб. З урахуванням цих цифр можна припустити, що в 2000-08 роках спискова чисельність російських збройних сил, змінюючись від року до року, перебувала в середньому близько одного мільйона чоловік.

У 2000-і роки демографічна ситуація дозволяла комплектувати таку армію. До 2011 року кількість чоловіків, яким в даний рік виповнювалося 18 років перевищувало один мільйон чоловік, а щорічний заклик, за винятком 2000 року, був еквівалентний 28-30 відсоткам від цієї кількості.

А - кількість чоловіків у віці 18 років, тисячі людей (за даними ГКС Росії)

В - величина призову, тисячі людей (згідно з указами президента Росії про призов)

С- заклик в процентному відношенні до кількості чоловіків, які мають призовний вік

У 2009 і 2010 роках у зв'язку з переходом на однорічний термін служби рядового і молодшого начальницького складу в армію було призвано, відповідно, майже 580 і 550 тисяч чоловік. Був скорочений перелік відстрочок від служби, в тому числі що стосуються випускників ВНЗ. Частка останніх серед призовників зросла з 13 до майже 22 відсотків [Ii] . Але небажання загострювати обстановку напередодні виборів змусило в 2011 році скоротити заклик до 350 тисяч, а в 2012 році - до приблизно 300 тисяч чоловік [Iii] .

Продовжувати склалася в пострадянський період практику призову більше неможливо. З кінця 2000-х років кількість потенційних призовників стало швидко спадати. У 2011 році тих, кому виповнилося 18 років, було менше одного мільйона, а в 2015-20 роки, за розрахунками ГКС Росії, їх чисельність скоротиться до приблизно 650 тисяч осіб. Уже навесні 2012 року в армії з урахуванням військових медиків, курсантів і викладачів військових училищ, а також офіцерів, що знаходяться за штатом, було близько 800 тисяч чоловік. Серед них - 160 тисяч офіцерів на штатних посадах, 190 тисяч контрактників і 317 тисяч призовників [Iv] . В середині того ж року в Міністерстві оборони було 886 тисяч штатних посад цивільного персоналу, з яких приблизно 15 відсотків були вакантні. Передбачається скоротити цивільний персонал на 30 відсотків, приблизно до 600 тисяч осіб [V] .

За нинішніми планами в збройних силах має бути 220 тисяч офіцерів і генералів, а до 2017 року - 425 тисяч контрактників. Останні, за словами Герасимова, складуть 60 відсотків пересічних і сержантів. Відповідно, все рядових і молодших командирів повинно бути 708 тисяч, а загальна чисельність армії - 928 тисяч чоловік. Отже, навіть якщо ці плани будуть виконані, що саме по собі аж ніяк не очевидно, штатна чисельність збройних сил буде скорочена на 72 тисячі чоловік. Крім усього іншого, це ставить під питання здійснення оголошених у 2012 році планів збільшення числа бригад Сухопутних військ на 10-15 відсотків.

Кількість призовників, яких планується направляти в збройні сили, має бути не менше 283 тисяч чоловік, а весь щорічний заклик з урахуванням потреб МВС та інших відомств повинен бути 320-340 тисяч чоловік. Це еквівалентно більш, ніж половині числа чоловіків, що досягають в середині нинішнього десятиліття 18-річного віку. Отже, потрібно істотно посилити практику призову і скоротити кількість відстрочок.

Але ключове завдання - залучити в армію 425 тисяч фізично і розумово здорових молодих людей, здатних освоїти складну техніку, підкорятися військовій дисципліні і злагоджено діяти в складній бойовій обстановці. Вони повинні отримувати грошове утримання, що перевершує доходи порівнянних вікових та професійних груп в цивільному секторі, щоб компенсувати обмеження, пов'язані з військовою службою. Повинні бути створені відносно комфортабельні побутові умови, вирішені соціальні проблеми. Як показує американський досвід, важко обійтися без додаткових стимулів, наприклад, пільг для здобуття вищої освіти. В ідеалі, армія повинна стати соціальним ліфтом, що дозволяє вирівняти «стартові умови» молоді, яка належить до привілейованих і непрівілігерованним верствам.

Будуть ці завдання вирішені чи ні залежить від того, чи вдасться подолати опір військового істеблішменту переходу до переважно контрактним принципом комплектування армії. Зазвичай це опір пояснюють тим, що контрактна система позбавляє офіцерство можливості використовувати рядових як безкоштовну робочу силу, перекриє важливе джерело корупційних доходів від незаконного надання звільнень і відстрочок від військової служби. В ідеалі, і це - найважливіше, після одного-півтора років служби контрактник стає кваліфікованим і відносно добре оплачуваних фахівцем. Рядовий склад перестане бути безправною, погано навченої масою, придатної для виконання найпростіших функцій. Це, в свою чергу, різко підвищить вимоги до якості офіцерського корпусу і генералітету. Це, природно, спричинить за собою масштабні кадрові зміни, в тому числі на верхніх щаблях військової ієрархії, чого там всіма силами прагнули уникнути.

І останнє. Перехід на переважно контрактний метод комплектування, як і військова реформа в цілому, суттєво підвищить ефективність російських збройних сил. Це відразу ж ставить питання: для реалізації яких саме політичних і стратегічних цілей вони призначені?

Використані матеріали:

[I] http://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=11508048@egNews

[Ii] Національна ідея Росії. У 6 томах. Том IV. Авторський рада: Якунін В.І., Сулакшин С.С., Багдасарян В.Е., Вілісов М.В., Кара-Мурза С.Г., Лексин В.М. Центр проблемного аналізу та державно-управлінського проектування Москва. Науковий експерт. 2012. Стор. 2267

[Iii] Чисельність і склад населення. Федеральна служба державної статистики. - http://www.gks.ru/wps/wcm/connect/rosstat/rosstatsite/main/population/demography/c2cb4b80449fc2f3a8fcb8b37074422a . Дані за призовом взяті з указів президента РФ Про призов громадян Російської Федерації на військову службу і про звільнення з військової служби за відповідні роки. Див. Http://www.president.kremlin.ru

[Iv] Олексій Нікольський. Міноборони: некомплект в Збройних силах досягає 20 відсотків. Відомості. 9 червня 2012 року. - http://www.vedomosti.ru/politics/news/ 1837940 / voennyh_ne_hvataet # ixzz29RbEz21g

[V] Міноборони РФ може на третину скоротити цивільний персонал. РІА Новини. 24 травня 2012 року. - http://ria.ru/defense_safety/20120524/656535503.html

Це відразу ж ставить питання: для реалізації яких саме політичних і стратегічних цілей вони призначені?
Htm?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация