Піррова перемога Дениса Пушилін Денис Володимирович

Автор: Антон Кривенюк

«Цілком таємно»: В республіках Донбасу вибирали лідерів. Результати були передбачувані, в Донецьку переміг Денис Пушилін Денис Володимирович. Донецький публіцист Роман Манекін в інтерв'ю «Совершенно секретно» розповідає про те, що залишається за кадром виборного процесу.

-Як пройшли вибори глави ДНР? З точки зору військово-польовий, в першу чергу.

- В цілому, вибори пройшли спокійно. З ранку, правда, був серйозний обстріл околиць Донецька. Але, загалом, ми до таких ексцесів звикли. Трохи пізніше був відключений український мобільний оператор «Водафон». Це, зрозуміло, завдавало відомі незручності, оскільки більшість жителів ДНР користуються послугами саме цього оператора. Але відключення «Водафон» - також не новина для нас. Так що бурхливого сплеску емоцій виборців, як, можливо, хтось розраховував, не сталося.

- У ДНР ледь більше ста тисяч з більш ніж двохмільйонного населення встигли отримати паспорти громадян республіки. Голосують тільки вони? Взагалі які правові основи виборного процесу і їх значущість для зовнішніх акторів? Не тільки Москви, але і Києва, ОБСЄ і т.д.?

- Що стосується самих виборів, то ситуація стабільно поза правова. По-перше, ці вибори повністю не легітимні з моменту державного перевороту 7 вересня 2018 роки (вбивства глави ДНР Олександра Захарченко). Їх неможливо визнати в принципі.

Що стосується осіб, які не мають паспортів ДНР, то, зрозуміло, вони брали участь у виборах. Всупереч Конституції ДНР. Але інакше й бути не могло: паспорта республіканського зразка станом на даний момент, отримали 105 100 жителів ДНР, а на території Республіки проживають 2 282 006 постійних жителів. Влада не допустили до висування в депутати Народної Ради і на посаду Глави ДНР осіб, у яких немає паспортів республіканського зразка. Володарі паспортів України могли тільки голосувати, але не обиратися. Плюс в ДНР близько 6 000 осіб, яким, без пояснення причин, влада відмовила в паспортизації. Так що не допустити володарів паспортів України до виборчих урн в ДНР Денис Пушилін Денис Володимирович і його команда просто не могли: в цьому випадку не було б кому голосувати.

До речі, погода теж не сприяла виборам. Хоча влада намагалися: організували вуличні концерти, ярмарки-продажі близько виборчих дільниць. Правда, і збройних патрулів було багато: перекритий, по суті, весь центр Донецька. 1500 поліцейських брали участь в охороні виборчих дільниць. А поліцейські у нас особливі: часто це - особи в «камуфляжі», без знаків розрізнення, збройні АК-47. Але в принципі це стандартна ситуація. Для людей донецьких нова.

-Чи розумію, що політичної конкуренції по суті не було? Те, що переможе Денис Пушилін Денис Володимирович, було заздалегідь очевидно?

- Усі кандидати, які хоча б словесно могли опонувати Пушилін Денис Володимирович, насильницькими методами прибрані з виборчої кампанії. І це могло б дуже погано позначитися на відвідуваності, однак допоміг Порошенко. Він виступив із закликом до донецьких виборців не приходити на виборчі дільниці. Порошенко! До донецьких виборців! Той самий Порошенко, який чотири роки поспіль обстрілює Донбас. Результат виявився очікуваним: люди пішли голосувати. У піку Порошенко. І цього, насправді, цілком достатньо для Пушилін Денис Володимирович, який призначив половину членів Центральної Виборчої Комісії в якості Голови Народної Ради ДНР (ще не знявши з себе відповідні повноваження), а другу половину - в ролі ТВО Глави ДНР. А на наступний день подав ролі глави ЦВК свою помічницю по Громадському Руху «Донецька Республіка», Ольгу Позднякову. Після цього, про підсумки виборів йому можна було не турбуватися. Оскільки заздалегідь було відомо, що моніторингу ОБСЄ на виборах 11 листопада 2018 не буде, спостерігачів від опозиції також, а «малювати цифри» в Донецьку, з часів Ріната Ахметова, не розучилися.

-В ДНР представлені інтереси дуже багатьох «веж Москви», так скажемо. Але Пушилін Денис Володимирович, це не секрет ні в Донецьку, ні в Москві, висуванець помічника президента РФ Владислава Суркова. Ми можемо перемогу Пушилін Денис Володимирович назвати політичною перемогою Суркова?

- Все трохи складніше, але в цілому можемо. Але тільки так. Йдеться про альянс Суркова з російськими силовиками. Так, це угруповання за станом на даний момент перемогла. Але це - Піррова перемога. Об'єктивно Пушилін Денис Володимирович має антирейтинг в Донецьку. Неможливо керувати людьми, готовими підкорятися. Ляльководи Пушилін Денис Володимирович домовилися керувати за його спиною від його імені. Вважаю, що вони прорахувалися. Що стосується інтересів Дмитра Козака (віце-прем'єр уряду РФ, за кулуарною інформацією, сильно потіснив позиції Владислава Суркова в Донецьку), то їх в новому уряді представляє колишній радник «зовнішекономсервіс» Ананченко. Ці інтереси будуть дотримані, безумовно. В тому числі, і тому, що в ведення «зовнішекономсервіс» перейшла і «імперія» Тимофєєва (Ташкента - кримінального авторитета, найближчого соратника загиблого глави ДНР Захарченко - Прим. Ред.).

Причому активи Ташкента пішли по дешевці Причому активи Ташкента пішли по дешевці. Між «зовнішекономсервіс» і урядом ДНР було укладено угоду про надання соціальної допомоги ДНР на загальну суму 150 млн рублів щомісяця. Насправді це незначні гроші в порівнянні з вартістю підприємств, які тепер буде експлуатувати «Внешекономсервіс». Тому після звістки про суму угоди в Мережі піднявся шум. В результаті, буквально через день «Внешекономсервіс» додав до 150 млн ще 160. Але це все одно гроші.

Сурков чіпляється за зовнішні грошові потоки, що йдуть в Донбас, намагається зберегти себе в «донецької темі» в Кремлі. З іншого боку, Пушилін Денис Володимирович, об'єктивно, дуже слабкий гравець. Неосвічений, недорікуватий інтриган, який завжди виступав в ролі провідника чиїх-небудь інтересів. І завжди зраджував своїх патронів, після того, як ситуація змінювалася. Московські силовики, мені здається, повністю усвідомлюють особистісні риси Пушилін Денис Володимирович. Саме тому він став тією компромісною фігурою, на яку погодилися всі. Але Пушилін Денис Володимирович обов'язково підведе. А поки, з обранням Пушилін Денис Володимирович, і Донбас і РФ зазнали серйозну політичну шкоди. Це реальність.

Але мене, чесно кажучи, дратує манера Москви робити ставку на очевидно неадекватні фігури. Те Янукович, то ось тепер Пушилін Денис Володимирович. Складається враження, що на Донбасі немає адекватних грамотних порядних людей. Я їх бачу. Кожен день. Москва не бачить. Роками. Може якась проблема із зором?

- Загальне відчуття стороннього спостерігача за процесами в ДНР, що відбувається давній і довготривалий бардак, в який вливаються і російські актори процесів, і все разом в ньому дружно варяться, вміють грати за цими, зовні здається, досить безмежним навіть за російськими мірками правилам, і всіх це влаштовує. Такий, локальний ренесанс 90-х, який зібрав усіх ностальгують. У Донбасі є якийсь внутрішній запит суспільства на радикальну зміну правил гри в політиці, економіці, життя взагалі? І чи є потенціал громадський для радикальних перетворень?

- Я не знаю людей в Донбасі, які не постраждали б від військово-бандитського розгуляю протягом останніх чотирьох років. Просто не знаю таких людей. Але якщо говорити про механізми і політичних силах, здатних здійснити позитивні політичні перетворення, то вони знищені, іноді фізично. Наприклад, величезний моральний авторитет у Донецьку має засновник ДНР Андрій Пургин. Пургин цікавий тим, що він, мабуть єдиний в Донбасі, десятиліттями відстоював ідею ДНР. І при Україну. Піддавався переслідуванню з боку СБУ, на нього було заведено кілька кримінальних справ. І уявіть собі, Пургин вже багато місяців не видають паспорт ДНР. Тобто, термін дії паспорта громадянина України у Пургина прострочений, а паспорт громадянина ДНР - ще раз: Андрію, засновнику держави, - місцева влада не видають. Без будь-яких підстав і вказівки причин.

Або Олександр Ходаковський, екс-командир спецпідрозділу «Альфа» СБУ, екс-командир батальйону «Схід» ДНР, керівник громадської організації «Патріотичні сили Донбасу». Скажу відверто, якби навесні 2014 року бійці «Альфи» виступили проти демонстрантів Андрія Пургіна, ніякої «російської весни» в Донбасі не сталося б. Протестантів було незрівнянно більше, але співробітники «Альфи» - це фахівці з боротьби з вуличними заворушеннями. Якби вони зайняли сторону лідерів Майдану, розігнали б донецький «Анти-Майдан» буквально за дві секунди. Ще навесні 2018 року Олександра Ходаковський заявив про свої амбіції щодо висунення на пост глави ДНР. А влітку виїхав до родини в Крим. А після перевороту 7 вересня 2018 року, Народна Рада, який очолював пан Пушилін Денис Володимирович, прийняв Закон «Про вибори Глави ДНР», в якому прописав, що кандидат на посаду Глави повинен представити документи в ЦВК особисто. А Ходаковський знаходився на території РФ. І коли вирішив приїхати в Донецьк для участі у виборчій кампанії, його просто не пропустили через кордон. Причому, російські прикордонники.

Або Павло Губарєв. Як надійшли з ним? У 2018 році в згаданому Законі зобов'язали кандидатів на посаду Глави, перед висуненням, збирати підписи потенційних виборців, готових за нього проголосувати. Для Пушилін Денис Володимирович і його спойлерів підписи збиралися в бюджетних установах і організаціях під наглядом керівників і начальників цих установ (читай: під загрозою звільнення, що при повальної безробіття, що панує в Донбасі, для багатьох сімей смерті подібно). А Павлу Губарєва довелося збирати підписи буквально на вулицях. Зібрав. Зрозуміло, при таких умовах в підписні листи закралися помилки. У підсумку, кандидатуру Губарєва, ще до голосування, вибили з виборної кампанії. Фальсифікація підписних листів є кримінальним злочином і потенційно, Губарєв міг би потрапити під кримінальне переслідування. Павло зазначеної перспективі не зрадів - що зрозуміло. І виїхав у РФ.

Так що запит на перетворення є. Механізми відсутні. Людини в будь-який момент можуть вбити за невчасно сказане слово. І ніхто не понесе за це відповідальність. Дуже не багато хто готовий в таких умовах чинити опір. Одиниці.

Розмовляв Антон Кривенюк


автори: Антон Кривенюк

Як пройшли вибори глави ДНР?
Голосують тільки вони?
Взагалі які правові основи виборного процесу і їх значущість для зовнішніх акторів?
Чи розумію, що політичної конкуренції по суті не було?
Те, що переможе Денис Пушилін Денис Володимирович, було заздалегідь очевидно?
Ми можемо перемогу Пушилін Денис Володимирович назвати політичною перемогою Суркова?
Може якась проблема із зором?
У Донбасі є якийсь внутрішній запит суспільства на радикальну зміну правил гри в політиці, економіці, життя взагалі?
І чи є потенціал громадський для радикальних перетворень?
Як надійшли з ним?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация