Піти по-грузинськи: чому Саакашвілі подав у відставку і що буде далі

Міхеїл Саакашвілі. Фото: Архип Верещагін / ТАСС

Піти по-грузинськи: чому Саакашвілі подав у відставку і що буде далі Зеленюк Христина, Дарина Нинько, Ірина Крикуненко, Олександра Чабаненко https://cdn.segodnya.ua/img/article/7677/8_main.1478584914.jpg https: // cdn.segodnya.ua/img/article/7677/8_tn.1478584914.jpg 2016-11-08T06: 55: 44 + 02: 00 Політика Міхеїл Саакашвілі подав у відставку з поста губернатора Одеської області, але пообіцяв почати новий етап боротьби. На думку експертів, екс-президент Грузії має намір повернутися в український політикум

Вчора в Одесі екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі оголосив про свою відставку з поста глави Одеської державної обласної адміністрації. За словами його помічників, поки відставка буде підписана президентом, Саакашвілі перебуватиме в Одесі. В Адміністрації президента заявили, що Петро Порошенко підпише відповідний документ, як тільки Кабінет міністрів внесе його. Втім, політичну арену Саакашвілі не покине - експерти впевнені, що він буде намагатися повернутися у владу з новою партією.

"Я вирішив подати у відставку і почати новий етап боротьби"

Про своє рішення покинути пост губернатора Одеської області Саакашвілі заявив в ході прес-конференції. Мова вийшла емоційною - з вуст чиновника звинувачення на адресу представників української влади летіли направо і наліво.

Міхеїл Саакашвілі подав у відставку з поста глави Одеської ОДА. Відео: Youtube / FastViralShow

В цілому, своє рішення піти Саакашвілі пояснив неможливістю проводити реформи - зокрема, губернатор нагадав про закриття Центру обслуговування громадян в Одесі. Цей центр негласно вважався його дітищем, однак, за словами Саакашвілі, він закрився через норм закону, який забороняє подібним установам брати гроші з населення, і що істотно знизила спектр послуг центру та обмежив можливості його фінансування.

"Мені це реально набридло, я реально від цього втомився, від ще одного невиконаної обіцянки. Ми бачимо, що сили регресу атакують все прогресивне, ми бачимо, що всі нові починання вбиваються на корені, і все це відбувається на очах всієї України", - заявив вчора Саакашвілі.

Окремо він виділив і e-декларації, які вразили Україну минулого тижня.

"Якщо чесно, для мене останньою краплею стали електронні декларації. Коли я бачу ці знахабнілі пики - немає більше слова, - які і тут, і по всій Україні заявляють нахабно, що у них є мільярди тільки в грошовій, так і ще вони отримують соціальну допомогу від держави, від тих пенсіонерів, які просто тремтячими руками останні копійки збирають, щоб не загинути з голоду ", - сказав Саакашвілі.

Заявивши про відставку, Саакашвілі тут же пообіцяв, що з політики не піде.

"У цій ситуації я вирішив подати у відставку і почати новий етап боротьби. У мене не опустяться руки - я не втомлюся. Нехай вони не сподіваються і нехай вони тільки не розраховують позбутися від мене, - заявив він, - Я - той солдат, який йде стільки, скільки може, а потім стільки, скільки треба для повної перемоги для того, щоб позбавити Україну від цієї мерзоти, від цієї корупційної бруду, яка капіталізує на крові наших солдатів, на жертви Майдану, яка зрадила ідею української революції, і у якій єдина мотивація свого існування - пов про набивати собі кишені, посилювати свій клан і остаточно пограбувати Україну до нитки. Не дочекаєтесь ".

Для Саакашвілі Одеська область була трампліном для політичної кар'єри - експерт

Як вважає директор Інституту соціально-політичного проектування "Діалог" Андрій Миселюк, причиною відставки Саакашвілі з посади губернатора Одеської області стало "поступове наростання протиріч між його обіцянками благ і досягненнями Одеської області". Експерт підкреслює, що за те, коли чиновник був "біля керма" області, реальних його досягнень було мало. При цьому, на думку політичних експертів, після відставки Саакашвілі буде далі будувати політичну кар'єру в Україні, зокрема в рамках поки не зареєстрованою партії "Хвиля", яку з ним пов'язують.

"У минулому році він взяв чіткий курс на те, що він буде в українській публічній політиці лідером політичної сили, яка під нього створювалася. Він повертається в ту стезю, де він може бути ефективний і проявить себе. Він знову буде домагатися дострокових парламентських виборів, щоб зайти в парламент і там вже згенерувати значну політичну силу ", - розповів Андрій Миселюк.

У розумінні Саакашвілі Одеська область була трампліном для його політичної кар'єри в Україні на більш серйозному рівні

"Очевидно, що в розумінні Саакашвілі Одеська область була трампліном для його політичної кар'єри в Україні на більш серйозному рівні. Вибори навесні не відбулися, конфлікт з центральною владою триває - очевидно, що він не може і далі перебувати на своїй посаді", - вважає політолог Ярослав Макітра.

На думку політолога Володимира Фесенка, йдучи, Саакашвілі розв'язує собі руки не тільки для політичної діяльності, але і для критики влади. На думку експерта, це рано чи пізно мало статися, адже відносини екс-президента Грузії і Банкової охололи ще в кінці минулого року.

"Не будемо забувати, що його рейтинг суттєво впав за останній рік, і тепер, атакуючи президента, він його буде підвищувати. Правда таким чином як він, так і люди, які вкладалися в його партію можуть нажити собі чимало неприємностей. Тому що до них могжет виникнути багато цілком обґрунтованих питань, в тому числі і фінансового характеру ", - вважає Фесенко.

Як зазначає політолог Ярослав Макітра, зараз все свідчить про політичний конфлікт одіозного губернатора з президентом Петром Порошенко і його оточенням, і про те, що саме вони в подальшому стануть основною політичною мішенню Саакашвілі.

Саакашвілі йде з поста глави Одеси, але не йде з української політики

Втім, є в експертному середовищі й протилежні думки. Як упевнений політолог Вадим Карасьов, відставка Саакашвілі з поста глави Одеської ОДА була узгоджена з президентом - піти перший повинен був після парламентських виборів в Грузії .

"Там була давно домовленість (з президентом - Авт.), Що після парламентських виборів в Грузії Сакаашвілі йде у відставку. Тому що як управлінець він менш успішний, ніж як публічний політик. І область стала фактично безглавий - там править Труханів (мер Одеси Геннадій Труханів - Авт.) і одеська еліта. А по-друге, розглядайте це як індикатор можливих дострокових парламентських виборів - до них готуються. Саакашвілі йде з поста глави Одеси, але не йде з української політики і буде вибудовувати цю партію ( "Хвиля" - Авт.). Вони б дуть в руслі від пропрезидентських політичних сил відбирати голоси у Тимошенко, "Самопомочі", і якщо увійдуть до парламенту, то зайдуть в пропрезидентську коаліцію ", - вважає політолог Вадим Карасьов.

Більш того, незважаючи на розгорталась вчора галас, чутки про відставку Саакашвілі ходили як мінімум останні півроку. І, як стало відомо "Сегодня.ua" не останню роль тут зіграли соратники екс-президента Грузії по ще незареєстрованої партії "Хвиля".

"Не може глава області, який призначається президентом, критикувати самого президента і його команду. Рано чи пізно йому довелося б покинути свій пост глави ОДА. Ось цей момент і настав", - сказав "Сегодня.ua" один із соратників Саакашвілі.

Тепер, за його словами, у Міхеїла Саакашвілі будуть розв'язані руки, і він де-юре і де-факто, займатися розвитком партії, не озираючись на президента. Члени ще несозданной партії "Хвиля" розповіли "Сегодня.ua", що як тільки президент прийме відставку, Саакашвілі почне готувати партію до офіційної реєстрації в Мін'юсті і до першого установчого з'їзду. Правда, про об'єднання з "ДемАльянсу", про що сьогодні заявив нардеп Сергій Лещенко, мова поки не йде.

Ще одним аспектом гучної відставки стали вибори президента США, які проходять сьогодні. Так, на думку політолога Ярослава Макітри, кандидатура переможця так чи інакше позначиться на Україні, а Саакашвілі, в свою чергу, спробує на хвилі змін залишитися в українському політикумі.

"Помилково говорити, що Саакашвілі має повну підтримку з боку Сполучених Штатів, але він вхожий в частину республіканців. Його перебування на цій посаді (глави Одеської ОДА - Авт.) Було б неможливо без впливу Заходу ... Якщо переможе Хілларі Клінтон, все буде залежати від того, яку вона сформує команду. Тут справа, скоріше, в тому, що вибори в Сполучених Штатах в цілому вплинуть на політичний процес в Україні, - і Саакашвілі в цьому процесі хоче залишитися на вигідних для себе позиціях ", - вважає Макітра

При цьому, як зазначає політолог Андрій Миселюк, Саакашвілі підготував собі платформу для повернення в українську політику. На думку експерта, вже до кінця року Україна почує від нього резонансні заяви. Однак, однієї кандидатури Саакашвілі недостатньо для того, щоб зайняти важливе місце на політичному Олімпі - сьогодні для цього йому потрібна адекватна команда, відзначає Макітра.

Саакашвілі vs Труханів

Окрему роль в історії з відставкою Міхеїла Саакашвілі грає і мер м Одеса Геннадій Труханов. Відносини Труханова і Саакашвілі не склалися з cамого початку їхньої спільної роботи. Міський голова і глава ОДА брали протилежні сторони в самих різних питаннях . Саакашвілі навіть звинувачував свого опонента і керівництво міста в цілому в причетності до "міжнародної мафії".

Саакашвілі обурений знесенням пам'ятника в Одесі. Відео: Youtube / Олексій Новинний

Втім, в коментарі Сегодня.ua Труханів заявив, що у нього не було конфлікту з главою Одеської ОДА, незважаючи на нескінченну критику останнього . За його словами, як його опонент, він буде винен більше всіх, адже екс-президент Грузії не скаже: "Вибачте, я не справився".

"Людина не здатна ні управляти, практично нічого не здатний робити - це видно неозброєним поглядом з першого дня по системі його роботи, які він акценти розставляє, і він цього не приховував. На жаль, політична еліта, політичний бомонд, багато українців, в тому числі і в Києві, не вслухалися в його промові. Адже він же не приховував, що він тимчасовий людина (на посаді голови ОДА - Авт.). А як може тимчасовий людина добре ставитися і навести порядок, зробити реформи? ", - сказав мер Одеси.

Хто стане новим губернатором Одеської області?

На думку політологів, на посаді голови Одеської ОДА Саакашвілі може замінити не яскрава політична фігура, а технократ. Як вважає Ярослав Макітра, це повинен бути місцевий людина, яка знає всі особливості регіону.

"З огляду на ситуацію, що склалася в Одеській області, це має бути людина, близький одеситам, особливо після такого феєричного правління Саакашвілі. Тому, я думаю, ставку президент повинен робити на представників місцевої еліти. А з іншого боку, значна частина авторитетних для одеситів персоналій в минулого була пов'язана з "Партією Регіонів", тому у президента буде непростий вибір. Ми можемо побачити кандидатури, які у іншій частині будуть викликати різку реакцію. Але важлива не конкретна персона, а її розуміння одеської ситу ації. Це повинен бути технократ ", - вважає експерт.

Більш того, на думку політолога Володимира Фесенка, цей пост, швидше за все, займе хтось із представників БПП.

"Також є ймовірність що це може бути Олексій Гончаренко, хоча і невелика - він ще не дозрів для такої посади", - сказав Фесенко.

Втім, сьогодні українські ЗМІ з посиланням на джерело, близьке до Адміністрації президента, назвали прізвище нардепа, першого заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенко . Іншим кандидатом є Віталій Ковальчук, який зараз обіймає посаду першого заступника глави АП .

Чим запам'ятається Міхо?

Одіозний губернатор за час своєї каденції встиг прославитися своєю емоційністю і яскравістю. Наприклад, перше, що привернуло увагу українців - часом безглуздий зовнішній вигляд нового чиновника. Українці навіть жартували, що штани він надів задом наперед - настільки вони не сиділи по фігурі.

Штани Саакашвілі стали причиною жартів українців. Скріншот відео hromadske.tv

А ще минулої осені губернатор ініціював відкриття Центру адмінпослуг, але нововведення опрацювало всього трохи більше року. Точно також з тріском провалилася і відкрита в серпні "світлиця" для експрес-шлюбів. Днями вона теж закрилася, хоч в ній і розписалися 800 пар.

В грудні 2015 Саакашвілі дуже голосно і по-кавказьки посварився з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим. Тоді, на засіданні в АП глава МВС вступив у перепалку з губернатором. У хід пішли взаємні звинувачення в корупції і в кінці-кінців опоненти почали чисто по-дитячому передражнювати один одного, мабуть, не знайшовши більш значних аргументів, ніж "бе-бе-бе".

Перепалка Саакашвілі і міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Відео: Youtube / Реальна політика UA Dimka Huligan

Також із завзяттям приступав Саакашвілі і до будівництва відкритого митного терміналу на морвокзалі Одеси. Взимку навіть почали роботи, але в кінці квітня ініціатори не отримали достатнього фінансування і до цього дня морвокзал варто в будівельних лісах.

Саакашвілі переніс свій робочий кабінет в намет посеред дороги. Фото: facebook.com/SaakashviliMikheil

Запам'ятався українцям і ремонт траси "Одеса-Рені". Для того, щоб домогтися фінансування від держави очільник області навіть переніс свій робочий кабінет в намет посеред дороги, де просидів більше місяця. І справа пішла - сьогодні там роблять ремонт останнього кілометра і обіцяють закінчити до 20 листопада. "На 11 з 12 дільниць уже наносять розмітку і 12-й вже закінчують", - сказала нам прес-секретар служби автодоріг Одеської області Агата Татарішвілі.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

А як може тимчасовий людина добре ставитися і навести порядок, зробити реформи?
Хто стане новим губернатором Одеської області?
Чим запам'ятається Міхо?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация