Піти по-англійськи. Все, що потрібно знати про референдум Brexit в Великобританії

Новітня історія Британії з часів вступу в ЄС до нинішнього референдуму про членство в Євросоюзі - в сценах з фільмів про Гаррі Поттера

23 червня в Великобританії пройде референдум про вихід країни з ЄС, що отримав назву Brexit (від British Exit - "Вихід Британії"). Хайес Браун, редактор відділу міжнародних новин платформи BuzzFeed News, пропонує зануритися в чарівний світ магії разом з героями Джоан Роулінг, простеживши за причинами і наслідками приєднання Великобританії до ЄС, а також оцінити, наскільки великі шанси її виходу з Євросоюзу.

Зараз піддані Сполученого Королівства активно дискутують про майбутній на цьому тижні референдумі.

Зараз піддані Сполученого Королівства активно дискутують про майбутній на цьому тижні референдумі

Ці дискусії ставлять багатьох іноземців в глухий кут - так, немов на них наклали "Конфундус", путати і умопомрачающіх заклинання.

Ці дискусії ставлять багатьох іноземців в глухий кут - так, немов на них наклали Конфундус, путати і умопомрачающіх заклинання

Давайте скористаємося маховик часу і повернемося на багато років назад.

Альянс країн, що склався після завершення Другої світової війни, який в один прекрасний день став Євросоюзом, був заснована на дружбі. І на економічне співробітництво. І на вугіллі.

Європейське об'єднання вугілля і сталі з часом збільшилася з шести країн-учасниць, які бажають спростити торгівлю необхідними для відновлення після війни сировиною і матеріалами, до нинішніх 28 держав, пов'язаних один з одним відсутністю внутрішніх кордонів, загальними торговими стандартами, дотриманням прав людини і багатьом іншим. Все почалося з підписання Римського договору в 1957-му, документа, який став фундаментом Європейського економічного співтовариства (ЄЕС).

У 1973 році Великобританія приєдналася до ЄЕС. А в 1975-му британці навіть провели референдум, результати якого показали, що люди були налаштовані доброзичливо по відношенню до цього союзу: "Привіт Європа, яка чудова ідея, ми згодні в цьому брати участь!"

Переносимося в 1999 рік. ЄС розширився до 13 країн, 11 держав - учасників спільного ринку перейшли на єдину валюту: євро.

ЄС розширився до 13 країн, 11 держав - учасників спільного ринку перейшли на єдину валюту: євро

Це був величезний крок вперед. Він означав, що країни починали вести загальну кредитно-грошову політику. Європейський центральний банк контролює друк купюр євро і кількість грошей, які перебувають в системі.

Тільки не Британія! Сполучене Королівство вважало за краще залишитися за межами так званої єврозони, зберегти власну грошово-кредитну систему і фунт стерлінгів як офіційна валюта.

Почасти таке рішення диктувалося економічною кризою, яка сталася при спробі адаптувати британську економіку до переходу на євро. Це викликало у людей сильне відторгнення, і "п'ять економічних тестів", розроблених в 1997-му тодішній міністр фінансів Гордоном Брауном для того, щоб перевірити готовність Великобританії приєднатися до єврозони, ніколи не були виконані.

Проте Сполучене Королівство досі тісно пов'язане з економікою ЄС, а британці і їх товари досі безперешкодно перетинають кордони Союзу, і навпаки. Великобританія направляє своїх представників до Європарламенту і дотримується правил ЄС, які стосуються, наприклад, стандартів безпеки автомобілів.

З часів введення євро до ЄС приєдналися ще 13 країн, і 19 з 28 стали частиною єврозони.

Незалежно від того, використовує країна - член ЄС спільну валюту чи ні, загальний ринок союзу надає всім учасникам свободу пересування товарів, послуг, людей і капіталу.

Однак приєднання нових членів, якими стали країни Східної і Центральної Європи, змусило євроскептиків ще більше засумніватися в корисності цього об'єднання. Розширення ЄС породило сплеск антиміграційних настроїв, зокрема, розмови про низькокваліфікованих працівників з країн колишнього соцтабору і виникнення стереотипів про "польських водопровідників".

Одним з найбільш затятих євроскептиків сучасності став Найджел Фарадж, лідер націоналістичної Партії незалежності Сполученого Королівства (ПНСК).

ПНСК - одна з найвідоміших за межами Великобританії організацій, яка з'являється у заголовках завдяки своїй антііміграціонной позиції. Багато членів цієї партії вважаються шовіністично налаштованими політиками. Незважаючи на ці звинувачення, вони отримали підтримку на місцевих виборах і разом з деякими рядовими членами Консервативної партії навіть чинили тиск на прем'єр-міністра Великобританії Девіда Кемерона.

Вплив націоналістів проявилося під час виборів у 2015 році, коли Кемерон пообіцяв, що в разі перемоги консерваторів проведе референдум, присвячений тому, чи варто Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії залишатися в складі ЄС

Вплив націоналістів проявилося під час виборів у 2015 році, коли Кемерон пообіцяв, що в разі перемоги консерваторів проведе референдум, присвячений тому, чи варто Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії залишатися в складі ЄС

І він дійсно переміг, отримавши рекордну кількість голосів. Виявляється, Незаперечний Обітниця існує навіть в політиці.

Спочатку ситуація виглядала як повна перемога Кемерона, який в січні скористався загрозою виходу з ЄС, щоб домогтися вигідних для Сполученого Королівства угод з ЄС.

Якщо Великобританія проголосує за те, щоб залишитися в ЄС, їй гарантують особливий статус, що має на увазі серед іншого "екстрене гальмування" вигод для мігрантів протягом наступних семи років. Наприклад, протягом перших чотирьох років життя у Великій Британії держава не буде виплачувати новоприбулим мігрантам соціальну допомогу.

На жаль, це не втримало ПНСК від агітації на користь виходу Британії з ЄС.

На жаль, це не втримало ПНСК від агітації на користь виходу Британії з ЄС

Кампанія "Голосуй за вихід", організована декількома відомими членами консервативного уряду і лейбористами, лобіювала голосування.

Основною причиною для виходу з ЄС, на їхню думку, є те, що негативні наслідки відмови від суверенітету переважують користь від доступу до спільного ринку. В першу чергу вони хочуть повернути повний контроль над законодавством, судовою системою, а також міграційною політикою Великобританії.

Це, в свою чергу, може бути пов'язано з їх опозиційної позицією по відношенню до діючого з початку 1990-х в ЄС принципу "якомога тіснішого союзу". Вони побоюються, що приймаючи все більше і більше законів, ЄС повністю позбавить Сполучене Королівство можливості робити щось самостійно.

Члени партії ПНСК і організатори кампанії "Голосуй за вихід" акцентують увагу на міграційну політику ЄС, стверджуючи, що одного цього достатньо для виходу з Євросоюзу.

У числі лякають чуток, які розповсюджуються проектом "Голосуй за вихід", заяву про швидкий вступ Туреччини в Е С і про те, що перебування в Євросоюзі може привести до британського варіанту недавньої трагедії в Орландо (США).

Прихильники рішення "залишитися" стверджують, що в складі Європейського союзу Великобританія буде в більшій безпеці, ніж в разі виходу з нього. Вони нагадують, що не тільки половина британського експорту йде в ЄС, але і майже половина фінансових вливань в королівство є європейськими інвестиціями.

До того ж з Ірландією і Бельгією Великобританія все ж торгує більше, ніж з Китаєм і Індією.

Проте розрив між "за" і "проти" досі мізерно малий. За даними опитування YouGov, опублікованого в минулу середу, "вийти" хочуть 46% опитаних, а "залишитися" - 39%. Ще 11% заявили, що до сих пір не визначилися, а 4% зізналися, що не братимуть участі в голосуванні.

Референдум призначено на 23 червня, і чим ближче дата, тим більше дивно поводяться британські політики.

Референдум призначено на 23 червня, і чим ближче дата, тим більше дивно поводяться британські політики

Наприклад, минулої середи човнова флотилія ідейних супротивників організувала бій один проти одного на річці Темза. І таке буває.

Сталося минулого тижня і щось трагічне. Британський парламентарій Джо Кокс, відомий своєю проімміграціонной позицією і закликами не залишати ЄС, був убитий на території свого виборчого округу. Це змусило призупинити дискусії на два дні

У міру того, як агітації підходять до завершення, здається, виборці стають більш прихильними до ідеї залишитися в ЄС.

У той же час банкіри в лондонському Сіті шукають відповідь на питання про те, чи стане відхід з ЄС панацеєю, або, навпаки, призведе до фінансової катастрофи.

США переконані, що Brexit не принесе Великобританії користі. Міністр фінансів Джек Лью минулого тижня заявив, що він передбачає "тільки негативні наслідки", якщо голосують за вихід здобудуть перемогу.

Як відомо, передбачення - суб'єктивна річ. Таким чином, залишається почекати голосування і на власні очі побачити його наслідки.

За матеріалами: BuzzFeed
Переклад Анни Сінящік

Статті по темі

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация