Планова економіка обіграла ринкову економіку

  1. Чи буває при капіталізмі планова економіка
  2. Планова економіка допомагає оптимізувати всі процеси
  3. Кому потрібна каламутна вода
  4. Панацеї немає, але рецепт знайдеться

Ще до санкцій деякі депутати вносили пропозиції повернутися до планової економіки і звітувати кожні п'ять років про виконану роботу. Сьогодні багато країн розвиваються в умовах планової економіки, найяскравіший приклад - Франція, де, на думку багатьох, є ознаки саме такої економічної моделі. А чи потрібна в Росії планова економіка? Ще до санкцій деякі депутати вносили пропозиції повернутися до планової економіки і звітувати кожні п'ять років про виконану роботу

Джерело: фотоархів Pravda.Ru

Чи буває при капіталізмі планова економіка

Заглянемо для початку в підручник економіки для 10-11 класів звичайної російської школи. Ось тільки деякі цитати звідти: "Елементи демократичної планової економіки успішно застосовуються багатьма розвиненими країнами ринкової економіки, а також деякими країнами, що розвиваються ... Наприклад, в Індії з 1951 року по теперішній час розробляються п'ятирічні плани соціально-економічного розвитку країни, які сприяють координації економічної діяльності" .

Тобто те, що планова економіка як така в світі є, в Росії визнається, хоча б на рівні підростаючого покоління. Але визнають це люди, які старші, та ще й де-небудь на самому верху, припустимо, в уряді?

Виявляються, визнають. Якщо згадати лихі 90-е і кількість не тільки публікацій в пресі, але і "антирадянських" рішень на найвищому державному рівні, то можна навіть стверджувати: наші нинішні урядові економісти ще якісь плановики в порівнянні з тими ... Правда, судячи з публікацій останніх років і навіть місяців, у них вже сталася якась трансформація: вони зараз не заперечують можливостей планової економіки як такої, але в той же час орієнтуються на економіку ринкову.

Втім, хто сказав, що план повністю відкидає ринок? Вони цілком можуть поєднуватися, доповнювати і допомагати один одному. Чи може бути планова економіка при капіталізмі? Опубліковано чимало матеріалів про те, що зараз ринок і план найчастіше примудряються дружити. Найбільше прикладів такої дружби різних способів господарювання виявилося у Франції, багато є в Німеччині, а ось прикладів з США мало.

Зате про Китай - ціле море публікацій. Всього лише одна цитата: "Де-факто капіталістична Піднебесна досі живе в соціалізмі де-юре, і не журиться, причому плановий, чисто соціалістичний метод господарювання не заважає їй претендувати на ринкове лідерство в капіталістичній світовій економіці". А що у нас?

Планова економіка допомагає оптимізувати всі процеси

"Все нове - це добре забуте старе, - заявила в інтерв'ю Правде.Ру відомий російський економіст, член редколегії журналу" Наука і економіка "Світлана Криворучко. - Природно, що планова економіка - це досить хороший інструмент, який допомагає оптимізувати всі процеси і пов'язати роботу галузей між собою. Інше питання, що в Радянському Союзі планова економіка прийняла такі потворні форми, які зробили у нас цей термін загальним в негативному варіанті.

А між тим, планування дійсно широко використовується в різних країнах, і введення елементів планування в російську економіку, але тільки в розумних межах, цілком доцільно ".

Своя точка зору у експерта і на те, яким чином планова економіка може допомогти Росії подолати економічні труднощі: "Якби вона сприяла підвищенню ефективності за рахунок більш чіткої організації роботи галузей, за рахунок їх розвитку, то, безумовно, це внесло б свій внесок в економічне зростання. Щоб не було диспропорцій у розвитку, коли, з одного боку, є якісь надлишки, з іншого боку, є недовироблення, перевиробництва в тих чи інших галузях економіки.

Планування має бути таким, щоб програми були не за принципом "залити проблему", а щоб планово ставилися якісь завдання, під них планувалися відповідні ресурси. І тоді це посприяло би нашому економічному зростанню ".

Кому потрібна каламутна вода

"По-моєму, зараз все зрозуміли, що без плану нічого неможливо зробити, - розповів в бесіді з кореспондентом Правди.Ру професор кафедри міжнародних фінансів МГИМО, економіст Валентин Катасонов. - План - це мета, це засіб, а якщо немає ні мети, ні кошти, тоді починається хаос. Це вже перевірено. Звичайно, є економіки, які обслуговують господарів грошей, а господарям грошей потрібна каламутна вода. Тому їм якраз план не потрібен. а план потрібен такий моделі суспільства, в якій головними і єдиними бенефіціарами є люди ".

Економіст зазначив, що Франція дійсно десь після Другої світової війни використовувала радянський досвід планової економіки, там були так звані плани Моне, але вони сильно відрізнялися від радянських. Радянські плани, на його думку, були директивними, кожен план оформлявся як закон, який виконувався. А там були індикативні плани. Тобто якісь побажання, рекомендації.

І модель індикативного планування не була достатньо ефективною. Японці дуже уважно вивчали наш досвід і теж використовували планування. І коли Радянський Союз розвалювався, він говорили: що ви робите, ви руйнуєте систему, яка показала свою ефективність.

І відповідь на питання, чому планову економіку пов'язують саме з періодом застою в СРСР, у експерта вельми своєрідний, якщо не сказати, оригінальний. "Період застою - це вже 70-80-ті роки, це інша епоха, яку можна назвати соціалістичною економікою. План був, але планування було вже й не директивне, і не індикативне. Відбувалися часті коригування цих планів, маніпуляції з показниками. Але все це робилося для того, щоб чиновники не несли ніякої відповідальності, а з іншого боку, це робилося, щоб такі коригування дозволяли отримувати незаслужені доходи ", - підкреслив Валентин Катасонов.

Проте, допомогла б планова економіка Росії подолати економічні труднощі, нехай навіть не відразу і не швидко?

"Існував план певної соціально-економічної моделі, просто не треба сприймати план як якусь паличку-виручалочка, - каже Валентин Катасонов. - Щоб він був ефективним інструментом економіки, для цього необхідно, щоб було централізоване управління економікою, щоб був потужний державний сектор, щоб була державна грошово-кредитна система, а не така, як у нас сьогодні. Для цього необхідна державна валютна монополія, тобто це цілісна система. Але планування є найважливішою умовою дл того, щоб ми вийшли з нинішнього кризового стану ".

При цьому економіст зазначив, що нинішня антикризова програма - це просто якийсь піар: "Бюджетні гроші у величезній кількості фактично перекачуються в банківський сектор. А реальний сектор економіки нічого не отримує. А оскільки банківський сектор протягом багатьох років відпрацював технологію виведення грошей в офшори, то зрозуміло, що це просто величезна панама під назвою антикризова програма.

На мою думку, ці гроші просто підуть з країни. Тут взагалі ніяким плануванням не пахне. Для того щоб красти, щоб виводити з країни гігантські суми грошей, потрібна каламутна вода. Вони цю каламутну воду називають ринковою економікою ".

Панацеї немає, але рецепт знайдеться

Відповіді на питання, винесені в анонс, я знайшов на офіційному сайті Московського економічного форуму. Традиційно саме на цьому форумі проводиться аналіз протиріч домінуючого сьогодні курсу розвитку Росії, оцінюється потенціал альтернативного розвитку і можливості для його реалізації.

Цитата: "Російський уряд переходить на планування економічного і соціального розвитку на більш тривалий період - план заходів щодо досягнення країною цільових показників буде розроблятися на п'ять років. Складений план буде розглядатися на засіданні уряду і затверджуватися спеціальною постановою".

Тобто виявляється, до планової економіки, нехай навіть в якійсь її раніше незвичній формі, ми вже і переходимо! Причому без особливого шуму в пресі, без стогонів ліберальних економістів, без оглядки на західних економічних світил ...

Згадаймо також, що в минулому році президент вже підписав закон "Про стратегічне планування", в який саме вкладається концепція "майбутніх п'ятирічок" уряду. Торішня цитата з "Известий": "Останнім часом необхідність такої системи значно підвищилася в силу того, що рішення в оборонній, соціальної, технологічної та економічної сферах набувають довгостроковий стратегічний характер".

Коротше, ізольоване імпортозаміщення щосили вже рве ураганом економіку Росії, ламає наші уявлення про економіку останніх десятиліть, і як тут без стратегічних планів, скажіть?

Читайте також:

"П'ятирічка: все нове - добре забуте старе" - експерт

Валентин Катасонов: "П'ятирічка - це план, а без плану взагалі нічого не можна зробити"

Бюджетно-фінансові ворожіння не збуваються

Читайте статтю на англійської версії Pravda.Ru

А чи потрібна в Росії планова економіка?
Але визнають це люди, які старші, та ще й де-небудь на самому верху, припустимо, в уряді?
Втім, хто сказав, що план повністю відкидає ринок?
Чи може бути планова економіка при капіталізмі?
А що у нас?
Проте, допомогла б планова економіка Росії подолати економічні труднощі, нехай навіть не відразу і не швидко?
Коротше, ізольоване імпортозаміщення щосили вже рве ураганом економіку Росії, ламає наші уявлення про економіку останніх десятиліть, і як тут без стратегічних планів, скажіть?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация