плоска Земля

Плоска Земля - застаріла гіпотеза , по котрій земля нібито є плоский диск. Концепція плоскої Землі була присутня в космогонічної міфології багатьох народів давнини, зокрема, стародавніх єгиптян, вавилонян, в ранньому індуїзмі , буддизмі і скандинавської міфології [ Джерело не вказано 470 днів ( обс. )]. В результаті розвитку астрономії і географії в Стародавній Греції уявлення про плоску Землю втратив підтримку вчених, а кулястість Землі отримала переконливе наукове обгрунтування.

У ранньому Середньовіччі уявлення про плоску Землю знову отримало розвиток в працях деяких представників Антіохійської богословської традиції і прямував їм Козьми Индикоплова . Поширення давньогрецьких астрономічних і географічних знань в Західній Європі в пізньому Середньовіччі призвело до того, що уявлення про кулястість Землі вже не ставилося під сумнів освіченими людьми і не зустрічало протидії з боку релігійних авторитетів. Таким чином, з'явилося в XIX столітті твердження про те, що до великих географічних відкриттів люди вважали Землю плоскою, не має серйозних підстав [1] [2] [3] . Однак на Русі концепція плоскої Землі розглядалася нарівні з геоцентричної картиною світу аж до XVII століття [4] . У XXI столітті існує невелика кількість прихильників лженаучной теорії плоскої Землі, яких вчені і суспільство не сприймають всерйоз [5] .

Земля здається пласкою спостерігачеві, що знаходиться на ній або поблизу неї, так як кривизна земної кулі незначна на дистанціях, які людина здатна оглянути з доступних для його спостереження висот. Викривлення лінії горизонту помітно спостерігачеві тільки з великої висоти. Так, при спостереженні з гори висотою 6 км кутовий викривлення лінії горизонту становить близько 0,1% (6371 км / 6 км) від кутової протяжності лінії горизонту. Таким чином, в первісну епоху уявлення про Землю як плоскій рівнині було викликано суб'єктивними причинами: неможливістю безпосереднього спостереження кривизни Землі і відсутністю теорій і засобів вимірювань, які дозволили б встановити справжню форму Землі без безпосереднього її спостереження.

Подання про Землю як про диск відбувається з міфології .

В індуїзмі і буддизмі Джамбудвіпа - земля людей - розглядається як гігантський диск, оточений океаном . В центрі світу розташована гора міру , Вершина світу, а все материки є її схилами. Навколо вершини Меру звертаються сонце, місяць і зірки [6] . В буддизмі, перейняв индуистскую концепцію світу, океан обмежений кільцем непрохідних гір, завдяки чому вода не стікає з плоскою Землі в порожнечу [7] .

У скандинавській міфології Мидгард , Створений асами з століття убитого велетня Имира , Являє собою середній світ в багатоярусному світобудові, розташованому на гілках ясена Иггдрасиль [ Джерело не вказано 470 днів ( обс. )].

Раннеантічние філософи, такі як Левкіпп і Демокріт , Були прихильниками теорії плоскої Землі [8] [9] . Анаксимандр вважав Землю циліндричної [10] .

Аристотель в 330 році до н. е. привів докази сферичності Землі, засновані на зміні лінії горизонту і зміщення положення сузір'їв в різних широтах; крім того, форма тіні Землі при місячному затемненні завжди кругла [11] .

У I столітті нашої ери Пліній Старший пише про сферичної землі як про загальноприйнятому факт. Додаткові аргументи на користь сферичної концепції привів Птолемей . Зокрема, він відзначав, що прибережні гори видно з моря немов би стирчать з води, що можливо тільки якщо вони частково закриті водною гладдю [ Джерело не вказано 3286 днів ].

Плоска Земля - застаріла   гіпотеза   , по котрій   земля   нібито є плоский диск

Реконструкція уявлення про будову Всесвіту в Старому Завіті (згідно Дж. В. Скіапареллі ). На малюнку позначено: ABC - полог неба, ADC - крива безодні, AEC - площину землі і морів, EEE - Земля, GHG - підтримує його твердий звід, KK - сховище вітрів, LL - небесні води, джерело дощу, M - повітряний простір, де формуються хмари, NN - підземний водойму (з'єднаний з морем протоками), PQP - житло мертвих ( івр. «Sheol», שאול), SS - море, xxx - джерела з безодні.

Біблійні прихильники геоцентрической картини світу і плоскої форми Землі призводять близько 75 віршів з Біблії, що вказують на іншу будівлю Землі і Всесвіту, на відміну від загальноприйнятого. Також в якості ще одного з головних доказів іншого світоустрою ними наводяться знайдені в Кумране стародавні рукописи книги Еноха . Так в 3-й частині книги Еноха (Книга Небесних Палаців), представлена ​​інша від загальноприйнятої картина світоустрою видимого Всесвіту. Перекладом на російську мову знайдених рукописів займався російський учений І. Р. Тантлевскій [12] .

Як відзначають світські або атеїстичні філософи та історики науки, убогість біблійної космографії , А також відсутність в Біблії будь-яких природничо-наукових ідей робили практично неможливим побудову на її основі такої розгорнутої космологічної картини світу [13] . На думку ряду авторів, на біблійні уявлення вплинула картина світу, поширена в Стародавньому Вавилоні [14] [15] .

Деякі місця можна інтерпретувати по-різному. Так, кілька разів форма Землі названа кругом , Наприклад:

Він є Той, Хто сидить понад кругом землі, а мешканці її - немов та сарана. ( Іс. 40:22 )

Ти з усього кола земного обрав Собі одну печеру, і з усіх кольорів у всесвіті Ти обрав Собі одну лілію. ( 3Езд. 5:24 )

і в віршах Іов. 26:10 і Прип. 8:27 .

Серед дослідників не склалося остаточної думки, чи слід трактувати цей «коло» в сенсі «круглий диск» або як синонім слова « куля » [16] . На думку одних, єврейське слово «хуг», що використовується в цих віршах, можна перевести і словом «куля» [17] [18] . На думку інших дослідників, Біблія надає підтримку саме поданням про плоску землі [16] [19] [20] .

Крім того одна з фраз в неканонічною третій книзі Ездри , Перекладається по-різному: в церковнослов'янською перекладі використовується «земний круг», а в синодальному перекладі використовується «земну кулю» [21] ):

Ця голова налякала всю землю і володарювала над жителями землі з великим гнобленням, і утримувала владу на земній кулі більше всіх крил, які були .. ( 3Езд. 11:32 )

На плоску форму Землі можуть вказувати рядки Біблії, за заявами скептиків, які стверджують можливість побачити відразу всю землю з високого об'єкта [19] :

Знов диявол бере Його на досить високу гору і показує Йому всі царства світу і славу їх ( Мф. 4: 8 )

А видіння моєї голови на моєму ложі такі: я бачив, ось, серед землі дерево дуже високе.
Це дерево стало велике та міцне, і вишина його сягала до Неба, а його обвід до кінця всієї землі. ( Дан. 4: 8 )

Однак в цитаті з книги пророка Даниїла мова йде про відéніі, а не безпосередньому спостереженні. блаженний Феофілакт Болгарський (XI століття) визнає відéніем і показ дияволом царств світу Ісусу Христу, стверджуючи також, що була поширена думка про умоглядному спостереженні цих царств.

Згадки про «краях» і «кутах», а також «кінці» (хоча під цими термінами можливо розуміти околиці населеної частини суші), на думку деяких дослідників, суперечать концепції кулястої Землі [16] [19] :

Під усім небом, а світло Своє - до країв землі. ( Іов. 37: 3 )

І поганам підійме Він прапора, і збере вигнанців Ізраїля, і розпорошення Юди збере з чотирьох країв світу. ( Іс. 11:12 )

А ти, о Ізраїлю, рабе Мій, Якове, що Я тебе вибрав, насіння Авраама, друга Мого, -
ти, якого Я взяв був із кінців землі та покликав тебе із окраїн її, і сказав тобі: «Ти раб Мій, Я вибрав тебе й не відкинув тебе» ( Іс. 41: 8 , 9 )

І по цьому я бачив чотирьох Анголів, що стояли на чотирьох кутах землі та тримали чотири земні вітри, щоб не дув вітер ні на землю, ні на море, ні на яке дерево. ( Об. 7: 1 )

Коли ж скінчиться тисяча років, сатана буде випущений із в'язниці своєї і вийде він зводити народи, що вони на чотирьох краях землі, Гога і Магога, і збирати їх на війну число їхнє як морський пісок. ( Об. 20: 8 )

У самій Біблії є підтвердження того, що слово «земля» може позначати саме сушу:

І назвав Бог суходіл: Земля, а місце зібрання води назвав морями. ( Побут. 1:10 )

На Біблію посилався і Козьма Индикоплов в своїй християнської топографії , Стверджуючи що ідея кулястості Землі, і відповідно, неба , Призводить до неможливості сходження на нього людей під час загального воскресіння [22] .

Пастор і богослов Г. І. Ясініцкій в своїй книзі «Апологетика Біблії» (1937) в якості одного з аргументів про відповідність біблійного змісту науковими даними, наводив таку цитату з Євангелія від Луки :

Кажу вам: удвох будуть ночі тієї на одному ліжкові: один візьметься, а другий полишиться Дві молотимуть разом: одна візьметься, а друга полишиться Двоє будуть на полі, один візьметься, а другий полишиться "( Лк. 17: 34-36 )

і стверджував, що так як сказано це в контексті опису Другого пришестя Христа , Яке має відбутися досить швидко, то можна зробити висновок, що в цей момент в одному місці буде ніч, а в іншому день (оскільки роботу, описану в цитаті, вночі, як правило, не роблять) [23] .

Астрономічні погляди отців церкви і сучасних їм християнських письменників були результатом спроб узгодити грецьку астрономію з текстами Біблії. При цьому можна говорити про досить серйозний знанні грецької науки християнськими письменниками. Говорячи про форму, то з поданням про кулястості Землі боровся знаменитий латинський богослов Лактанцій . Таке твердження підтримували і деякі богослови Антіохійської школи , зокрема Северіян Габальскій , Діодор Тарський і деякі інші [13] . Мандрівник і купець Козьма Индикоплов в творі « християнська топографія »Представив цілу космографію, засновану на уявленні про плоску Землю:

«Деякі люди, що прикриваються ім'ям християн, стверджують, заодно з язичницькими філософами, що Небо має сферичну форму. Без сумніву, ці люди введені в оману затемненнями Сонця і Місяця ... »

В його уяві Земля була плоским чотирикутником , Накритим зверху куполом, зверху від якого розташовуються Небеса.

  • Земля і Всесвіт за поданням Козьми Індікоплевста (мініатюри з «Християнської топографії»)
  • Всесвіт у вигляді скинії

  • Велика гора на півночі, де сходить і заходить сонце

  • Ілюстрація, що висміює існування антиподів

«Християнську топографію» критикував його сучасник, Іоанн Філопон [24] .

Афанасій Великий висував компромісну теорію, за якою сферична Земля ширяє над світовим океаном і оточена небом як півсферою (Тлумачення на псалми, Пс. 103) [ Джерело не вказано 2653 дня ].

Григорій Ніський стверджує кулястість Землі, що використовує для пояснення дня і ночі:

... при появі сонця над землею тінь її звертається в протилежну сторону, тому що куляста поверхня не може в один і той же час бути кругом обійнята променем, але по всій необхідності, на яку частину землі відкине сонце промені, без сумніву, стаючи таким собі зосередженням кулі , на іншому кінці прямого діаметра буде тьма, і таким чином на прямо протилежному кінці по прямій межах йде променя невпинно супроводжує сонячного течією тьма, так що надземне і підземне місце по черзі в рівній мірі бувають у світлі і під ьме; так і про всім іншому, що вбачається у вигляді стихій на нашій земній півкулі, природно не сумніватися, що те ж саме буває з цим і на іншій півкулі. ( «Діалог про душу і воскресіння», мова від імені сестри Макрини)

Василь Великий з несхваленням відгукувався про самих подібних суперечках, вважаючи форму Землі незначним питанням для віри:

Що писали про світ, міркували про фігуру Землі, що вона таке, куля чи, або циліндр, або походить на гурток, з усіх боків однаково опудало, або на лоток, який має в середині западину (бо до всіх сім припущеннями вдавалися писали про світ, і кожен з них спростовував припущення іншого), але я не погоджуся визнати нашу розповідь про миротворении стоять менше поваги, тому що раб Божий Мойсей не міркував про фігури, не сказав, що окружність Землі має сто вісімдесят тисяч стадій, що не вимер, наскільки простягається земна тінь , і як е а тінь, падаючи на місяць, виробляє затемнення. Якщо промовчав він про се, як про даремне для порятунку, то невже за це слова Духа Святого вважатиму маловажно людської мудрості? (Бесіди на Шестоднев, 9)

Іоанн Златоуст (Антиохієць) в «Тлумаченні на пророка Ісаю», розглядаючи вищенаведений вірш Іс. 40:22, доводить їм кулястість Землі, а твердження про дископодібної її формі вважає язичницькими вигадками [ Джерело не вказано 764 дня ].

Іоанн Дамаскін в своїй праці «Точний виклад Православної віри» згадує теорію конусоподібної землі. Він каже вже не тільки про кулястості, а й про її малих розмірах в пропорціях Всесвіту:

«Деякі стверджують, що земля куляста, інші ж визнають її конусоподібної. Але вона менше, навіть незрівнянно менше неба, будучи як би деякою точкою, що висить в центрі небесної сфери. »

У той же час, серед брали кулястість Землі питанням залишалася можливість існування антиподів , Тобто мешканців зворотного боку Землі. У середньовіччі переважала точка зору, що перетнути світовий океан принципово неможливо через його розмірів і бурхливості, і кругосвітні подорожі нездійсненні. Таким чином, люди не могли заселити «зворотний бік Землі». Про існування вузького Берингової протоки в той час було невідомо. Сама можливість існування суші на протилежному боці Землі піддавалася сумніву багатьма авторами. так, Аврелій Августин в своїх творах припускав ймовірність того, що області на зворотному боці Землі покриті океаном і нежилі [25] :

Тому ж, що розповідають, ніби існують антиподи, тобто ніби на протилежному боці землі, де сонце сходить в ту пору, коли у нас заходить, люди ходять в протилежному нашим ногам напрямку, немає жодної підстави вірити. Які стверджують це не посилаються на якісь історичні відомості, а висловлюють як припущення, засноване на тому, що земля тримається серед зводу небесного і що світ має в ній в один і той же час і найнижча, і серединне місце. З цього вони роблять висновок, що й інша сторона землі, яка знаходиться внизу, не може не служити місцем людського існування. Вони не беруть до уваги, що з цього ще не випливає, що та частина землі вільна від води; да якщо навіть була б і вільна, з цього зовсім не випливає, що там живуть люди.

як свідчить Біруні , Кулястість Землі заперечували деякі ісламські богослови [26] . Головною перешкодою для визнання кулястості Землі було не так її протиріччя тексту Корану, скільки специфічна особливість ісламського віровчення: протягом священного місяця Рамадану мусульмани не могли ні їсти, ні пити в світлий час доби. Однак якщо астрономічні явища відбуваються так, як випливає з теорії кулястості Землі, то на північ від 66 ° Сонці не заходить протягом цілої доби, і так може тривати протягом декількох місяців; таким чином, мусульмани, які могли б виявитися в північних країнах, або повинні були відмовитися від дотримання посту, або повинні були померти з голоду; оскільки Аллах не міг дати такого веління, Земля не може бути круглої [27] . Проте, в мусульманському світі космологія грунтувалася на Аристотель і Клавдії Птолемее , Так що вчені поділяли уявлення про сферичної Землі [28] .

Твори Аристотеля, в яких аргументовано відстоювалася теорія кулястої Землі, були добре відомі освіченим людям Середньовіччя. На представленні про сферичну форму Землі засновані трактати з астрономії та натуральної філософії , Що вивчалися в середньовічних університетах: трактати Про природу речей і Обчислення часу біди Високоповажного , Трактати Про Сфері Сакробоско і Гроссетеста , Коментарі до природно-науковим творів Аристотеля численних схоластів . У Данте Аліг'єрі в « Божественної комедії »(XIII століття) Земля куляста.

Таким чином, поширена в XIX столітті думка, що ідея кулястості Землі відкидалася середньовічними теологами, є не більше ніж міфом [1] [2] . Не виключено, втім, що за межами академічних кіл було широко поширена думка про плоску Землю [29] . Віра в плоску землю, Мидгард , Зберігалася у скандинавських язичників в I тисячолітті н. е. Твори, в яких критикувалася ідея про кулястість Землі і відстоювалося уявлення про її плоску форму, зустрічалися навіть в епоху Відродження серед окремих авторів, далеких від наукової астрономії та географії [30] .

Христофор Колумб на основі даних про сферичності Землі зробив свою подорож до Америки, маючи намір потрапити до Індії. До цього більшість спроб морського сполучення з Індією робилися через південний край Африки . Колумб грунтувався на власній теорії, сильно применшувати відомі з часів Ератосфена істинні розміри землі, за що піддавався критиці сучасних йому вчених [ Джерело не вказано 3073 дня ]. відкриття Америки спростувало гіпотезу про гігантський океані, довівши можливість існування антиподів. експедиція Магеллана в 1519-1522 емпірично довела сферичність Землі [30] .

Образ плоскої Землі часто зустрічається в літературі і кіно, особливо в фантастиці.

Террі Пратчетт , Англійський автор гумористичної фантастики, створив об'ємний цикл творів про всесвіт, яка так і називається - Плаский світ . Цей світ, який представляє собою величезний диск, покоїться на спинах чотирьох слонів, а ті стоять на спині велетенської черепахи по імені А'Туін . Образ такого світу Пратчетт запозичив з індійської міфології [31] .

У книзі Клайва Льюїса « Підкорювач зорі, або Плавання на край світу »З циклу« Хроніки Нарнії »Герої роблять подорож на край світу. Згідно космології Нарнії, світ плоский, а за його краєм знаходиться країна Аслана - місцевий рай [32] . Льюїс прагнув таким чином підкреслити стародавність Нарнії, її близькість до реалій середньовічного міфу, і спеціально просив свого ілюстратора, щоб карта Нарнії нагадувала старовинну, перекручену карту світу [33] .

В легендаріуме Дж. Р. Р. Толкіна , Особливо в книзі « Сильмарілліон », Неодноразово підкреслюється, що світ Арди був спочатку створений плоским, і лише при зміні світу еру Ілуватаром при падінні Нуменора світ, образно кажучи, був «згорнутий» і став круглим [34] .

У повісті сучасного російського письменника Сергія Синякіна «Чернець на краю Землі» (1999) описана наступна ситуація: експедиція на стратостаті Осоавиахим-1 довела теорію плоскої Землі, досягнувши купола небес, і навіть здобула платинову зірку. Всі учасники експедиції були репресовані, оскільки товариш Сталін вважав, що матеріалістична наука більш відповідає політичній ситуації. Таким чином, запуски перших супутників, Юрія Гагаріна і польоти на Місяць - були грандіозної містифікацією спецслужб, що спотворюють дійсну картину світу.

У фантастичній новелі Філіпа Фармера «Підняти вітрила!» Колумб , Що пливе відкрити Індію, підпливає до водоспаду краю Землі, де обірвався горизонт, і каравела обрушується в нього.

У третьому фільмі « Пірати Карибського моря »Використаний той же сюжет: щоб потрапити на той світ за капітаном Джеком Горобцем , Його команда підпливає на вітрильнику до краю землі і падає з нього разом з океанським водоспадом. Аналогічний сюжет з'явився також у фільмі « бандити часу ».

У реалістичній літературі і кіно зустрічаються сатиричні зображення людей, які вірять в плоску Землю. Такими є деякі персонажі комедії Людвіга Хольберга «Горець Еразм» (Erasmus Montanus, 1723), оповідання Редьярда Кіплінга «Як голосуванням визнали Землю плоскою» (1917) та ін. У цих книгах «плоска Земля» виступає як гіпербола войовничого невігластва.

У фільмі " Напевно, боги зійшли з розуму »( ПАР , 1980) головний герой, бушмен Хі, хоче викинути з краю Землі «прокляту» порожню пляшку кока-коли . У фіналі картини він кидає пляшку з високого обриву, нижче краю якого пливуть хмари, вважаючи, що досяг своєї мети.

У фільмі " Темне місто »( США , 1998) мандрівники - інопланетяни, які вселилися в трупи людей, створюють плоский світ в рамках експерименту з вивчення людської душі. Головному герою в кінці фільму вдається отримати владу над реальністю, і над плоскою Землею сходить Сонце.

У мультсеріалі « Смішарики »В одній із серій Крош сперечається з Лосяш про форму Землі. Лосяш виступає за кулясту форму, а Крош за плоску. Потім Крош з Їжачком вирішили відправитися на пошуки краю Землі, якого вони досягають.

Незважаючи на те, що теорія сферичності Землі є загальноприйнятою, існує Суспільство плоскої Землі , Що ставить собі за мету довести, що Земля - ​​плоска. За заявами його прихильників, всі уряди Землі уклали світову змову з метою обдурити людей. Космологія суспільства така:

  • земля є плоским диском 40 000 км в діаметрі, з центром в районі Північного полюса .
  • сонце и місяць обертаються над поверхнею Землі. Те ж саме відбувається з зірками.
  • Сила тяжіння виникає з огляду на те, що Земля рухається вгору з прискоренням 9,8 м / с ² . [35]
  • Південного полюса не існує. Те, що нам здається Антарктидою - крижана стіна, що оперізує світ.
  • Всі фотографії Землі з космосу - підробки.
  • Космосу теж не існує, все запуски супутників і людей - обман.
  • Відстань між об'єктами в південній півкулі набагато більше. Той факт, що перельоти між ними відбуваються швидше, ніж повинно бути відповідно до карти плоскої Землі, пояснюється тим, що екіпаж і пасажири авіалайнерів і морських судів теж замішані в змові [36] [ немає в джерелі ] (Англ.).

Деякі фундаменталістських налаштовані діячі ісламу [ хто? ] Стверджують, що кулястість Землі суперечить мусульманським віровченням [37] .

Останній президент Республіки Трансвааль Пауль Крюгер в бесіді з моряком Джошуа Слокама , Поодинці обійшов на вітрильнику навколо Землі, повторював: «Ні, ти напевно маєш на увазі не навколо Землі, це ж неможливо!»

У 2016 році американський репер BoB , В серії твітів відстоював переконаність в площині Землі, вступив з астрофізиком і відомим популяризатором науки Нілом Деграссі Тайсоном в публічний суперечка, що переросла в обмін Діссен [38] .

25 вересня 2017 року програмі «Найбільш шокуючі гіпотези» російським телеведучим Ігорем Прокопенко була представлена ​​теорія Плоскої Землі [39] . Критичні коментарі експертів в програмі не були представлені.

  1. 1 2 (Англ.) Jeffrey Burton Russell , The Myth of the Flat Earth и Inventing the Flat Earth: Columbus and Modern Historians
  2. 1 2 (Англ.) Christine Garwood, Flat Earth: The History of an Infamous Idea
  3. Ethical Atheist, 2001., The Flat Earth: A Detailed Study of Personal Bias and Historical Thinking .
  4. Мілько В. В. , Полянський С. М. Космологічні твори в книжності Древньої Русі. / М. Н. Громов. - СПб. : Видання Товариства "мир", 2008. - 650 с.
  5. Теорія плоскої Землі. Чому люди вірять в це? - Леонід Мойжес
  6. Р едкозубова О. С., Ромах О. В. Аналітика культурології // Тамбовський державний університет (Недоступна посилання)
  7. Сергій Волков. Гора Меру (Недоступна посилання)
  8. Burch, George Bosworth. The Counter-Earth (неопр.) // Osirus. - Saint Catherines Press, 1954. - Т. 11. - С. 267-294. - DOI : 10.1086 / 368583 .
  9. De Fontaine, Didier. Flat worlds: Today and in antiquity (Неопр.) // Memorie della Società Astronomica Italiana, special issue. - 2002. - Т. 1, № 3. - С. 257-262.
  10. Анаксимандр ; Fairbanks (editor and translator), Arthur. Fragments and Commentary (Неопр.) // The Hanover Historical Texts Project. Читальний зал 28 грудня 2005 року. (Plut., Strom. 2; Dox. 579).
  11. Lib.ru: Аристотель. Фізика.
  12. Тантлевскій І. Р. Книги Еноха. - М .: Гешарим / Мости культури, 2002. - (Bibliotheca Judaica. Сучасні дослідження) - ISBN 5-93273-103-6
  13. 1 2 Кімелев Ю. , Полякова Н. Гл. 2. Християнство і наука в Західній Європі епохи середньовіччя // Наука і релігія. Історико-культурний нарис / Відп. ред. І. С. Андрєєва. - М.: наука , 1988. - 176 с с. - ISBN 5-02-008011-X .
  14. Schiaparelli G. Astronomy In The Old Testament , London, Oxford: Oxford at The Clarendon Press, 1905.
  15. Євсюков В. В. Міфи про всесвіту. / Відп. ред. В. Е. Ларичев . - Новосибірськ: Наука. Сиб. отд-ня, 1988. - С. 114. - ISBN 5-02-029154-4
  16. 1 2 3 Robert J. Schadewald [en] . The Flat-Earth Bible Читальний зал 16 січня 2006 року.
  17. A Concordance of the Hebrew and Chaldee Scriptures (Симфонія єврейських і халдейських писань)
  18. Benjamin Davidson. Analytical Hebrew and Chaldee Lexicon (Аналітичний єврейський і халдейський словник).
  19. 1 2 3 Glenn Elert. The Scriptural Basis for a Geocentric Cosmology
  20. Donald E. Simanek. The Flat Earth Читальний зал 28 січня 2013 року.
  21. 3 Езд 11 - Древо (неопр.). drevo-info.ru. Дата звернення 15 червня 2016.
  22. Святский Д. О. Нариси історії астрономії в Стародавній Русі. Гл. VI.
  23. Ясініцкій Г. І. Апологетика Біблії.
  24. Birgitta Elweskiöld, John Philoponus against Cosmas Indicopleustes: A Christian Controversy on the Structure of the World in Sixth-Century Alexandria, Lund 2005
  25. Блаженний Августин. «Про Граді Божому». Книга 16, глава 9
  26. Див., Наприклад, Біруні, Избр. соч., т. V, частина 1, с. 71.
  27. Ragep FJ, al-Qūshjī A. Freeing astronomy from philosophy: an aspect of islamic influence on science // Osiris (Англ.), 2nd Series. - 2001. - Vol. 16. - P. 49-64 & 66-71.
  28. Ragep FJ Astronomy // Encyclopaedia of Islam , THREE, Edited by: Kate Fleet, Gudrun Krämer, Denis Matringe, John Nawas, Everett Rowson. DOI : 10.1163 / 1573-3912_ei3_COM_22652
  29. Jill Tattersall, Sphere or Disc? Allusions to the Shape of the Earth in Some Twelfth-Century and Thirteenth-Century Vernacular French Works , The Modern Language Review, Vol. 76, No. 1 (Jan., 1981), pp. 31-46.
  30. 1 2 Allegro J. The bottom of the universe: Flat earth science in the Age of Encounter, History of Science 2017, Vol. 55 (1) 61-85.
  31. Brent A. Stypczynski. The Modern Literary Werewolf: A Critical Study of the Mutable Motif. McFarland, 2013. ISBN 1-4766-0354-5 , 9781476603544
  32. Михайло Попов. Світи. «Нарнія» Клайва Льюїса . - журнал « світ фантастики »№ 7 (59) липень 2008
  33. Michael Ward. Planet Narnia: The Seven Heavens in the Imagination of CS Lewis. Oxford University Press, 2007. ISBN 0-19-974093-3 , 9780199740932
  34. Толкін, Дж. Р. Р. Аккалабет (Падіння Нуменора) .// В кн. Повна історія Середзем'я. The Hobbit. The Lord of the Rings. The Silmarillion: Авторський збірник. - М .: Terra Fantastica, 2007. - 1341 с., Іл. - ISBN 5-17-009746-8 .
  35. (Англ.) Flat Earth Society - Universal Acceleration
  36. Flat Earth Society FAQ
  37. Nigeria's 'Taliban' enigma
  38. Земля (не) плоска: Репер BoB і астрофізик Тайсон влаштували баттл про форму третьої планети від Сонця
  39. Володимир Кара-Мурза-ст. І Ернст переродився, і навіть Земля стала плоскою (неопр.). Співрозмовник (3 жовтня 2017).
  • Ібаньєс, Енріке. Мрія про ідеальну карті. Картографія і математика. - М.: Де Агостіні, 2014. - 176 с. - (Мир математики: в 45 томах, том 26). - ISBN 978-5-9774-0721-2 .

Якщо промовчав він про се, як про даремне для порятунку, то невже за це слова Духа Святого вважатиму маловажно людської мудрості?
Чому люди вірять в це?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация