По Китаю, з півночі на південь. Про Китайській Стіні, Великої і «жахливою»

21 травня 2016 р 17:33 Пекін, Хуайжоу - Китай Май 2016

Що треба знати про Великій Китайській Стіні, перш ніж туди забратися або короткий курс історії Китаю Що треба знати про Великій Китайській Стіні, перш ніж туди забратися або короткий курс історії Китаю

«Хто не дійде до Великої стіни, той не герой» сказав свого часу голова Мао, маючи на увазі, звичайно, хто не дійде до великої мети. Але це можна розуміти і буквально. Адже Велика Китайська Стіна не просто найграндіозніша оборонна споруда в світі, це історія Китаю, яку неможливо зрозуміти, не побувавши на цій Стіні. Жодне опис Китаю не обходиться без згадки Стіни, і я згадаю, і навіть почну, бо саме зі стіни я і почав своє особисте відкриття Піднебесної.

Дійсно: історія Стіни це історія Китаю. Адже тільки уявіть, її будівництво почалося в III столітті до нашої ери. Це була епоха Воюючих царств, часи правління імператора Цинь Ши-Хуанді з династії Цинь. Початок будівництва Стіни це початок об'єднання імперії в єдине ціле з безлічі окремих князівств. Звичайно, нова держава потребувала захисту від набігів ворогів, зокрема кочового народу хунну. Це головне призначення стіни, але не єдине. Стіна стала кордоном великої китайської цивілізації, крайньою північною точкою знаходження китайського світу, покликаної захистити громадян Піднебесної від асиміляції з варварами з їх кочовим способом життя.
У наступні століття, особливо в період влади династії Хань (з 206 р. До н.е.. По 220 р. Н.е..) Стіну продовжували будувати, розширювати на захід. Тоді побудували безліч сторожових веж для захисту торговельних караванів від нападу ворогуючих кочівників.

Про збереження Великої Китайської Стіни дбали всі наступні правителі. І тільки двом династій до Стіни не було ніякого діла, на те були серйозні причини. По-перше, абсолютно не потрібна була Стіна імператорам династія Юань. Адже її заснували монголи. Велика Китайська Стіна не виконала своєї основної функції, що не захистила в 13 столітті китайський світ від набігів кочівників з півночі. Чингисхану вдалося подолати Стіну, він зробив це за допомогою військових інженерів і піхоти в величезних кількостях. Ось вам і неприступне оборонна споруда!

Чи не врятувала Стіна Китай і від другого, і як виявилося, останнього масштабного навали «варварів». У 17-му столітті китайська аристократія, воюючи з повстанцями, що представляють рух «жовтих пов'язок», впустила численні маньчжурські племена в країну. Їх вожді захопили владу. Вони заснували в Китаї нову династію - Цинь, яка стала останньою імператорської династією Китаю. І при монгольської, і при маньчжурської династії імператорів Стіна втратила своє оборонне призначення. Захищатися було ні від кого, все вже були тут. Імператори цих династій контролювали землі і на південь і на північ від Стіни.

Між монгольської династією Юань і маньчжурської династією Цин була китайська Реконкіста. Монголи, які правили Китаєм до 1368 року, було вигнано династією Мін (1368-1644). І з цього часу, і в історії Китаю і в історії Стіни була відкрита нова сторінка. Адже сучасний вигляд Велика Китайська Стіна отримала саме в роки правління цієї династії. Практично всі ділянки стіни, що дійшли до наших часів, були споруджені саме в той час. Для будівництва своєї Стіни династія Мін виділила близько 1 мільйона чоловік. Саме тоді земляні насипи замінили цеглини, а деякі ділянки були відбудовані заново. Були встановлені сторожові вежі, частина яких збереглася і до наших днів. Основним призначенням цих веж було оповіщення про настання ворога. Так вночі оповіщення про тривогу передавалося від однієї вежі до іншої за допомогою розпаленого вогню, вдень за допомогою димів. Величезний розмах будівництво набуло в період правління імператора Ваньлі (1572-1620). І багато хто вважав, що це саме він, а не Цинь Ши-Хуанді, звів цю грандіозну споруду.

На жаль, як оборонна споруда стіна показала себе погано. Виявилося, що для великого завойовника стіна не є перешкодою. Перешкодити противнику можуть тільки люди, а ось з людьми на стіні були проблеми. Ось знову ж маньчжури, які захопили владу в Китаї в 17-м столітті. Їх династія Цин подолала опір захисників Стіни через зраду китайського полководця У Саньгуя, який відкрив ворота Шаньгуанской застави Великої Китайської Стіни для завойовників. Цей вчинок призвів до падіння династії Мін і воцаріння в Пекіні маньчжурської династії Цин.

За три століття перебування Цин при владі до спорудження ставилися з великою зневагою, Велика стіна була практично зруйнована під впливом часу. Тільки маленький її ділянку, що проходить поблизу Пекіна - Бадалин - зберігався в порядку - його використовували, як «ворота в столицю».

І тільки в 20-м столітті Стіну почали відновлювати. Найбільш масштабно з 1984 року, коли з ініціативи Ден Сяопіна була прийнята спеціальна програма, стала залучатися фінансова допомога китайських і іноземних компаній, а також приватних осіб.

Тепер, трохи перейнявшись історією китайського світу, можна і на Стіну піднятися. А ні, давайте ще послухайте про деякі цікаві факти і навіть міфи про Велику Китайську Стіну.

Деякі цікаві факти і навіть міфи про Велику Китайську Стіну

Спочатку давайте розберемося, наскільки довга Велика Китайська Стіна, яка виходить з Жовтого моря і відповзає прямо в піски пустелі Гобі, простягнувши через весь Північний Китай. Тут у мене така інформація. Самі оптимістично налаштовані китайські вимірювачі Стіни нарахували як то 21 196 кілометрів, але світова спільнота це цифру не визнало. Якщо виміряти протяжність по прямій лінії, проведеної між кінцевими точками Стіни то вийти 2 450 кілометрів. Однак, потрібно враховувати, що стіна не йде ніде прямо: вона то згинається, то повертає. Так ось, з урахуванням всіх цих вигинів і поворотів, офіційно визнали таку довжину - 8 851 кілометр і 800 метрів.

Але археологічні розкопки ведуться і в наші дні, вчені знаходять нові місця. Наприклад, недавно знайшли ділянку довжиною в 290 кілометрів, початок стіни розташовано в провінції Ляонін на горі Ху Шан, а закінчується в провінції Ганьсу на перевалі Цзяюй. Правда ділянку стіни побудований з грунту, від стіни практично нічого майже не залишилося, а останні залишки від будови пропадуть в найближчому майбутньому, але все ж. Так що, будемо вважати питання про довжину Великої Китайської Стіни ще відкритим.

Другий дуже важливе питання, яке хвилює мільйони (вірніше мільярди), чи видно Стіна з космосу. Адже багато хто саме так і стверджують, що це єдиний рукотворний об'єкт, який звідти видно. Я розібрався з цим питанням, доповідаю. З Місяця не видно, це точно, факт. З орбітальної станції, неозброєним оком теж. Вірніше НАСА повідомляє так: «Стіна ледь помітна з орбіти, і тільки при ідеальних супутніх умовах. Втім, її видно не більше, ніж інші штучні споруди »

Китайці, як ви розумієте НАСА не повірили і послали в космос свою людину. На жаль, велике розчарування. Ян Лі Вень, перший китайський космонавт, визнав з сумом, що не зміг розгледіти цю монументальну споруду, як не старався, а він намагався. Але ж це і зрозуміло, Стіна то довга, але ширина Стіни зовсім космічних масштабів, всього-то метрів 6. Це все і пояснює. Але є і хороша новина. Стіна чітко видно на знімках з супутника і дуже добре видно з літака. З цього питання все.

Але залишилися і інші питання. Наприклад, цей дуже страшне питання. «Чи правда питають деякі з жахом - що субстанція, яка використовується для скріплення каменів була замішана на порошку з людських кісток, і що загиблих на будівництві ховали прямо в самій стіні, щоб зробити конструкцію міцніше?» Що стосується розчину для укладання кам'яних блоків стіни, то застосовувалася клейка рисова каша з домішкою гашеного вапна і ніякого кістяного порошку в ньому немає. Однак, людей при будівництві стіни загинуло безліч і це доведений факт. Говорять не менше мільйона. Велика Китайська Стіна найдовше зміцнення в світі і за сумісництвом є ще і найдовшим кладовищем. Про кількість похованих тут будівельників можна тільки здогадуватися. Багатьох прямо тут закопували в стіну і продовжували будівництво на їх кістках. Їх останки знаходять і в наші дні. Неясно досі, чи були вони ритуальними жертвами, або ж таким способом просто ховали померлих робітників.

І на десерт, ще цікавий факт, пов'язаний з будівництвом Великої Китайської Стіни. Одна легенда свідчить, що велика вогненна дракон прокладав шлях для робітників, вказуючи, де потрібно будувати стіну, а будівельники слідували по його слідах. Ось це, щира правда! Саме так все і було!

Про те, як ми підкорювали Велику Китайську Стіну

Ми знали, що поруч з Пекіном є кілька ділянок стіни, які можна відвідувати туристам. Найближчий до столиці, і найпопулярніший ділянку стіни називається Бадалин (пам'ятаєте, я про нього розповідав). Але деякі відгуки радили іншу ділянку званий Мутяньюй. Там і туристів поменше і місця живописніше, стверджували ці відгуки, і ми їм повірили. І правильно зробили. Відгуки з сайту не брехали, тим більше, що і китайський національний комітет з оцінки пам'яток присудив цього місця вищу категорію ААААА, це як п'ять зірок в готельному бізнесі.

На Мутяньюй для відвідування відкрита ділянка стіни завдовжки 2250 м, що включає в себе 22 сторожові вежі. Вежі пронумеровані від 1 до 22 з сходу на захід. Виявилося, що ця ділянка стіни самий щільний за кількістю побудованих веж на один кілометр. Для зручності пропоную схему.

Ділянка стіни Мутяньюй побудований на гребені хребта, висота якого від 500 метрів до одного кілометра. На вершину хребта до Стіни можна піднятися пішки, там є дві піші стежки, які від підніжжя хребта і до Стіни складаються з сходинок і проходять по лісовому масиву (сам підніматися не пробував, думаю це втомлює, адже ще треба буде довго блукати по Стіні, але бачив, що народ йде), а можна і на фунікулері. Причому фунікулера два. Я вибрав фунікулер, який являє собою закриті чотиримісні кабінки на канатній дорозі.

Цей фунікулер піднімає від підніжжя до вежі # 14. Бачите, ця вежа приблизно посередині ділянки, що дуже зручно. Вартість підйому 60 юанів, а якщо разом зі спуском то 80 юанів. Там є й інший фунікулер, на якому не кабінки, а підвішені на канаті двомісні сидіння. Він піднімає в район вежі # 6. Поруч з цією вежею влаштований сталевий жолоб довжиною 1580 метрів, що спускається від стіни назад до підніжжя хребта, по якому можна скотитися назад вниз на одномісних візках. Вартість квитка спуску в цьому жолобі я не пам'ятаю, бо на ньому не спускався, але її легко буде дізнатися в касах. Незалежно від способу підйому-спуску на Стіну, потрібно окремо купувати вхідний квиток вартістю 45 юанів (квиток треба зберігати до закінчення відвідування).

Що робити, піднявшись на Стіну? Просто гуляти, представляючи події давно минулих днів. А Стіна в цьому місці була побудована в 6-му столітті, за часів північній династії Ци. Але перебудована і укріплена для посилення захисту розташованого тут стратегічно важливого проходу на Пекін, значно пізніше під час правління, вже знайомої нам, династії Мін. Саме тоді для побудови цієї ділянки Стіни були використані гранітні блоки, які робили унікальну конструкцію (7-8 метрів заввишки і 4-5 метрів шириною) практично непорушною. Ділянка Мутяньюй оснащений парапетами і амбразурами для відбиття атак противника, причому як з північної, так і з південної сторони. При цьому амбразури не традиційно круглі, а виконані у формі арок.

Для того щоб прогулятися по всій довжині стіни, знадобиться не більше трьох годин. Від вежі № 5 до № 19 немає дуже крутих спусків і підйомів. З вежі № 10 відкривається вид на всю стіну в обидва кінці.

Після башні№ 19 починається дуже крутий підйом до башти № 20, яка є вершиною стіни.

З двадцятої башти видно наступна вежа, що відноситься вже до іншого ділянці. Після цієї вежі подальший прохід туристам заборонений. А якщо все-таки піти далі, то побачиш невідреставрованих ділянку Великої Китайської Стіни, що несе на собі сліди руйнівної дії часу.

Як дістатися до ділянки стіни Мутяньюй з Пекіна

Ця ділянка стіни розташований поблизу містечка Хуайжоу в 75 кілометрів від Пекіна. До цього міста ми добиралися на звичайному рейсовому автобусі з одного з пекінських автовокзалів, який знаходиться біля станції метро Дунджімен (Dongzhimen). Вийшовши з метро через вихід В, ліворуч, трохи попереду, побачите велику будівлю торгового центру. На першому поверсі цього центру і розташований автовокзал Дунджімен.

Звідси на Мутяньюй йде автобус 916. Вартість проїзду 12 юанів (треба приготувати точну суму). Автобус відправляється досить часто, довго чекати не доведеться. Але доїхати ви зможете тільки до містечка Хуайжоу (треба їхати до кінцевої станції). Звідти до стіни Мутяньюй потрібно брати таксі, інших варіантів немає. Ми сторгувалися за 50 юанів за машину, в той раз нас було четверо. Так що на людину вийшло не дорого, при цьому таксист нас проводив до самих кас і залишився чекати нашу компанію, щоб довезти назад.

От і все! Знайомство з Великою Китайською Стіною відбулося! Сесе (спасибі) за компанію! Далі буде!

початок наступна розповідь

Що робити, піднявшись на Стіну?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация