«По Порошенко битимуть» - як влада збирається ділити хлібні посади

  1. Країна в.о.
  2. Баланс політичного протистояння
  3. валютні перипетії

9:00

FaceNews розбирався в тому, коли звільнилися членів Кабміну і главу НБУ таки відправлять у відставку, а важливі відомства отримають повноцінних керівників. Торкнулися ми і питання виконуючої обов'язки міністра охорони здоров'я.

Країна в.о.

У травні минулого року з різницею в кілька днів відразу два міністри уряду Володимира Гройсмана заявили про рішення піти у відставку - глава Міністерства аграрної політики і продовольства Тарас Кутовий і міністр інформаційної політики Юрій Стець. Їх звільнення повинен підтримати парламент, однак за ці місяці депутати так і не «відпустили» чиновників.

Також в повітрі зависло питання відставки глави Національного банку Валерії Гонтаревої, останній робочий день якої на посту лідера Центробанку був 10 травня. Примітно, що незадовго до новорічних свят у Верховній Раді велися розмови про те, що 21 грудня парламент відправить жінку у відставку. Однак ці теорії залишилися лише словами.

Крім того, тоді ж в коментарях журналістам народний депутат від «Блоку Петра Порошенка» Сергій Березенко серед іншого говорив : «В тому числі, в січні логічно було б обговорювати питання замін на урядовій лаві, на це потрібно давати відповідь».

Баланс політичного протистояння

«У січні майже стовідсотково можна говорити, що навряд чи вони це вирішать за один пленарний тиждень. І настрій не те, я так розумію, у них, і ніхто в шию їх не жене. У кращому випадку вже в наступній сесії (в лютому, - FaceNews) повернуться до цього питання », - припускає кандидат філософських наук, політичний експерт громадської організації« Слово і діло »Валентин Гладких.

Він упевнений: проблема вакантних крісел в Кабміні пов'язана з проблемами в коаліції. «Уряд - це, грубо кажучи, виконавчий орган парламентської коаліції, - зазначає Гладких. - Коаліція формує уряд. Нехай вона продемонструє факт свого існування шляхом доукомплектації уряду, вирішення кадрового питання. Але проблема полягає в тому, що у них немає 226 голосів. Відповідно, вони залежать від волі своїх політичних партнерів, тобто їм потрібні голоси інших людей ».

За словами політичного аналітика Ярослава Макітри, передбачалося, що необхідні голоси можуть знайтися в процесі прийняття держбюджету-2018. Він пояснює: «Очікувалося, що певний ряд вільних посад будуть зайняті в процесі прийняття бюджету, як певний бонус у торгах щодо прийняття бюджету. Але, як бачимо, вдалося прийняти бюджет уряду за допомогою, очевидно, інших булочок, а не тільки посад. Ця тема так і не була вирішена ».

Тепер же, продовжує Макітра, складно однозначно визначити терміни, коли вакантні міністерські посади можуть бути зайняті, адже «перебування певних осіб в статусі в.о. є свого роду компромісом ». «Призначення нових розбурхує політикум і призводить до певних торгів, - розповідає аналітик. - Наприклад, в уряді замінити когось складно, тому що цей Кабінет міністрів був квотним, все робилося при інших політичних обставин, і тепер вони відрізняються. Тому, очевидно, і керівництво уряду, і команда президента бояться змінювати там якихось людей, робити певні перестановки, тому що це може повністю переграти всі карти ».

валютні перипетії

Тим часом питання призначення голови Нацбанку, акцентує Макітра, незабаром може бути вирішене. Ситуація, чому Гонтарева досі не звільнена, а Центробанком управляє виконуючий обов'язки, за словами аналітика, пов'язана з рядом причин. Він підкреслює: «По-перше, це посада вразлива і чутлива для суспільства. Мова про постійні коливання курсу і проблеми в банківській сфері. Це створює певні політичні проблеми.

По-друге, на відміну від інших посад призначення глави НБУ без волі президента і його добра неможливо. Тому все, що стримує, очевидно, призначення нового глави НБУ - це те, що у президента є кандидатури, просто їх треба узгодити з парламентом і провести. Я думаю, це питання на фінішній прямій і може бути вирішене. По крайней мере, повинен бути, тому що подальше затягування створює серйозні репутаційні ризики, по Порошенко опоненти будуть бити дуже довго, якщо не відбудеться заміни і ротації ».

Політолог, керівник центру «Третій сектор» Андрій Золотарьов додає: «Швидше за все, саме ця посада в першу чергу буде зайнята». Її, припускає він, в лютому-березні може зайняти чинний в.о. глави НБУ Яків Смолій.

Золотарьов пояснює: «Якщо на виконуючих обов'язки з різних сфер, умовно, можуть закривати глава, то на відсутність повноцінного глави Національного банку, а це друга посада в країні, яка впливає на економіку, закривати очі наші західні партнери не будуть».

Крім того, за словами політолога, сам факт, що «ряд ключових посад займається виконуючими обов'язками вказує на дефіцит політичної відповідальності». Так, наприклад, впровадженням медичної реформи зараз займається в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун. «А це стратегічна річ для держави», - акцентує Золотарьов.

Тим часом Гладких підсумовує: «Мені, чесно кажучи, незрозуміла ситуація, коли людина подає у відставку, а його не відпускають. Це ж абсурд. Як можна змусити людину працювати на посаді, якщо він говорить, що не хоче? У нас же немає кріпацтва в державних органах. Мені здається, це потрібно якось врегулювати. Якщо людина не хоче бути міністром, то він складає повноваження, і це повинно бути зафіксовано у відповідних законах. Це питання розвитку української демократії ».

Як можна змусити людину працювати на посаді, якщо він говорить, що не хоче?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация