Пояс Богородиці: від Владивостока до Калінінграда

  1. З 20 жовтня по 27 листопада 2011 року доставлений з Афона чудотворний Пояс Богородиці перебуватиме...
  2. святиня
  3. Про перебування Чесного Пояса Пресвятої Богородиці в Росії

З 20 жовтня по 27 листопада 2011 року доставлений з Афона чудотворний Пояс Богородиці перебуватиме в Росії. У Москву святиня прибула 19 листопада.

З благословення Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила і Вселенського Патріарха Варфоломія (Його Божественного Всесвятості Архієпископа Константинополя - Нового Риму і Вселенського Патріарха) Фонд Андрія Первозванного (ФАП) проводить програму принесення чесного Пояса Пресвятої Богородиці в межі Руської Православної Церкви. Про свою участь в цій та інших програмах ФАП розповідає співробітник місіонерського відділу РПЦ протоієрей Сергій Попов.

Про свою участь в цій та інших програмах ФАП розповідає співробітник місіонерського відділу РПЦ протоієрей Сергій Попов

Протоієрей Сергій Попов

- Ваше Високопреподобіє, в ці дні Поясу Богородиці встигли поклонитися мешканці Санкт-Петербурга , Єкатеринбурга, Норильська, Владивостока, Красноярська, Нижнього Новгорода, Дивеєво, Саранська, Самари, Ростова-на-Дону, Калінінграда. В яких містах Ви супроводжували святиню?

- Вперше в історії Російської Православної Церкви найбільша християнська святиня - частина одягу, яку Діва Марія своїми руками сплела з верблюжого волосу, і носила на собі під час земного життя, - прибула на нашу землю з Ватопедського в ім'я Благовіщення Пресвятої Богородиці грецького общежительного чоловічого монастиря, одного з найдавніших і багатих афонських монастирів.

За всю історію перебування Пояса в монастирі святиня вперше покинула межі Греції, про що розповів настоятель обителі архімандрит Єфрем. 4 листопада, в День Народної єдності, в Нижньому Новгороді до великої делегації грецьких ченців і росіян, які супроводжують святиню, приєднався і я. У цей святковий день кортеж з Поясом Богородиці прибув до кафедрального собору Олександра Невського.

Пояс Богородиці в Санкт-Петербурзі. Фото Станіслава Марченко

- У чому особливість програми принесення Пояса Богородиці в Росію?

- На відміну від принесення інших святинь ця програма пов'язана з ще однією Всеросійської програмою - «Святість материнства», яка з 2006 року реалізується за підтримки Церкви Фондом Андрія Первозванного і Центром національної слави. Мета цієї програми - формування в суспільній свідомості ставлення до сім'ї, материнства, батьківства і дитинства як до найбільших традиційних цінностей.

Ці заходи будуть мати реальні результати і великий резонанс в суспільстві. Вони спрямовані на відновлення духовного і морального потенціалу російської родини, на подолання демографічної кризи.

У Красноярську, Нижньому Новгороді і в інших містах в рамках програми «Святість материнства» пройшли спеціальні конференції та круглі столи, прес-конференції, зустрічі, просвітницькі вечора, фотовиставки та інші заходи, які зіграють свою роль у популяризації багатодітних сімей, турботи про підростаюче покоління . У деяких містах Пояс Богородиці був принесений в Центри захисту материнства і дитинства, які надають реальну матеріальну, психологічну та юридичну допомогу вагітним жінкам, які вирішили зробити аборт.

Можливо, святиня змусить цих жінок задуматися і відмовитися від аборту - вбивства, яке спонсорує все суспільство. 5 листопада в Нижньому Новгороді відбувся круглий стіл «Програма" Святість материнства "на Нижегородської землі». Нижній Новгород і Дивеєво стали свого роду центром, таким собі ядром всієї програми. У Дивеєво, в цьому святому для нас місці, відбувся хресний хід у Свято-Троїцький собор, з Поясом Богородиці ми пройшли по Її канавці, на яку вказала Сама Божа Матір.

- Пояс Богородиці подорожує по Росії на літаку або на поїзді?

- Майже в усі міста святиня доставляється на літаку, але з Нижнього Новгорода в Дивеєво і Саранськ ми їхали поїздом. Пояс Богородиці знаходився в вагоні-храмі, який перевозив в 2004-2005 рр. мощі святих преподобномучениці Великої княгині Єлисавети Федорівни та черниці Варвари.

Але тоді це було більш тривалу подорож - від Владивостока до Калінінграда ми їхали поїздом і мали можливість зупинятися не тільки в невеликих містах, а й на полустанках, де поїзд гальмував, і ми виносили ковчег із часточками мощей прийшли до вагону віруючим. За кілька хвилин прикластися до святині могли десятки людей. Цього разу час обмежений, і при наших російських відстанях перевага була віддана єдино можливого виду транспорту - літаку.

Цього разу час обмежений, і при наших російських відстанях перевага була віддана єдино можливого виду транспорту - літаку

Протоієрей Сергій Попов

- Одним з головних напрямків діяльності Фонду Андрія Первозванного є принесення в межі Руської Православної Церкви великих християнських святинь. Ви - один з постійних учасників цих програм.

- З благословення архієпископа Білгородського і Старооскольського Іоанна, який очолює місійний відділ РПЦ, я співпрацюю з Фондом Андрія Первозванного з 1998 року. За останні 10 років в Росії і суміжні держави стараннями ФАП були принесені мощі апостола Андрія Первозванного, апостола Луки, десниця Іоанна Хрестителя, мощі святих преподобномучениці Єлисавети та Варвари. Пам'ятаю, як черниці єрусалимського храму Марії Магдалини, передаючи нам частки святих мощей Єлисавети та Варвари, просто ридали, боячись, що святиня не повернеться до них у обитель.

Багато хто думав: «Куди ж це їх відвезуть?». Навіть у людей, які з нами співпрацювали, були на рідкість хибні уявлення про сьогоднішній духовний стан Росії. Але по промислу Божому ми знову стали співучасниками великого справи, тому давайте молитися, прислухатися, давайте все побачимо, почуємо і за молитвами Пресвятої Богородиці, напевно, зробимо. Я думаю, нам всім потрібно помолитися, щоб гідно завершити дуже напружену велику програму.

- Гладко чи почалася програма, або були спокуси?

- Якраз напередодні поїздки нашої делегації за Поясом Богородиці в Грецію там почалися заворушення, страйк, яка охопила аеропорти, морські порти, автопарки. У Фонді Андрія Первозванного навіть розглядався варіант вильоту до Болгарії, звідки передбачалася поїздка поїздом або автобусом до Греції.

Але сталося диво - перемогла християнська солідарність, і стало ясно, що нас веде промисел Божий. Дізнавшись про те, що делегація летить в Ватопед за Поясом Пресвятої Богородиці для принесення його в Росію, які страйкували зробили виняток з правил і дозволили літаку з нашою делегацією на борту приземлитися в Салоніках, хоча іншим літакам посадка була заборонена.

Думаю, в кінці подорожі буде багато спогадів і розповідей очевидців про допомогу Божої і заступництво Богородиці. Я знаю, як деякі люди, приклавшись до Поясу Богородиці в Пітері, відчували надзвичайний духовний підйом і просвітлення. Багато свої життєві проблеми вони побачили через духовне переломлення.

Санкт-Петербург. Фото Станіслава Марченко

- Заступник голови оргкомітету програми принесення Пояса Богородиці єпископ Солнєчногорський Сергій, вікарій Патріарха Московського і всієї Русі, сказав, що Московська Патріархія спільно з ФАП запропонувала доставити святиню в самі крайні точки країни - на Крайню Північ, Далекий Схід і на південь Росії. Як вибирали міста для маршруту?

- Вибирали міста по їх значимості, величиною і за заявками єпархій. Пояс символічно простягнеться від Владивостока до Калінінграда. Програма охоплює всі великі центри Сибіру, ​​які вимагають духовного окормлення. За Уралом антицерковна, антирелігійна пропаганда була найбільш сильна.

Моє коріння в Сибіру - мій батько родом звідти (мати народилася в Поволжі, я - в Москві). Живучи на Алтаї, моя бабуся могла потрапити в храм лише раз на рік, проїхавши тисячу кілометрів на перекладних до Барнаула. І ця ситуація в Сибіру до сих пір дуже важко позначається на народі. Там була створена дуже бездуховна атмосфера, яку так важко подолати. Тому і були обрані великі сибірські міста.

На жаль, програма принесення Пояса Богородиці залежить не стільки від нашого бажання, скільки від дозволу Ватопедського монастиря. Спочатку планувалося, що ми отримаємо Пояс Пресвятої Богородиці на два місяці, і програма буде більш широкою.

Ми бажали відвідати і освятити великою святинею більше міст, але її нам дали на місяць з невеликим, тому програма скорочена. Сьогодні багато міст стали просити про принесення до них Пояси Богородиці, але, на жаль, ми не зможемо відвідати всі місця, звідки надійшли прохання. Закінчиться програма принесення Пояса Богородиці в Москві, де відбудеться урочисте прощання зі святинею і її повернення в Ватопед. І тоді до неї можна буде прикластися, лише побувавши на святій горі Афон.

- Оскільки на Афон доступ жінкам закритий, зробити це зможуть лише чоловіки.

- Завдяки принесення святині до Росії у наших співвітчизниць вперше з'явилася унікальна можливість прикластися до Поясу Богородиці і помолитися про дарування потомства, адже він володіє дивовижною чудотворною силою, допомагаючи жінкам в народженні дітей.

Завдяки заступництву Пресвятої Богородиці, Її Пояс і освячені на ньому маленькі паски допомагають в лікуванні безпліддя у жінок, сприяють зачаття, виношування і народження здорової дитини. Протягом багатьох років ченці Ватопедського монастиря освячують маленькі паски на Поясі Пресвятої Богородиці і безкоштовно роздають віруючим.

- Відомо, що Пояс Богородиці допомагає зцілитися не тільки від безпліддя, але і від інших хвороб, навіть від раку.

- Дійсно, є переказ, що Пояс Богородиці виліковує і допомагає, і я в цей переказ абсолютно вірю. Ось і Святіший Патріарх Кирил сказав телеканалу «Росія» про те, що багато невиліковні хвороби, в тому числі онкологічні, відступають по гарячих молитвам людей перед Поясом Пресвятої Богородиці. По минулому досвіду знаю, що скільки не замовляй іконок, які освячують на мощах, завжди трошки не вистачає. Пасків замовлено багато, і ми постараємося зробити все можливе, а неможливе, як то кажуть, за нас нехай Господь.

Пасків замовлено багато, і ми постараємося зробити все можливе, а неможливе, як то кажуть, за нас нехай Господь

Протоієрей Сергій Попов

- Ви бували раніше на Афоні?

- Так, я кілька разів бував на святій горі Афон, в наділі Пресвятої Богородиці, як Вона Сама його назвала. Там кожен монастир, кожен храм має свою історію, свої незвичайні житія, свої святині.

І, виходячи звідти, відчуваєш, що тебе немов хитає, що ти ніби духовно п'яний, як апостоли, коли на них зійшов Дух Святий ... Такий стан я кілька разів зазнавав, коли виходив звідти, де багато святинь. Тебе починає «водити», і ти навіть не розумієш, де ти ...

І в Ватопедском монастирі є безліч великих православних святинь - вісім чудотворних ікон Божої Матері, частина Животворящого Хреста Господнього, частки мощей святих Григорія Богослова, Андрія Критського, апостола Варфоломія, великомучеників Феодора Стратилата, Параскеви, Кирика, Сергія і Вакха, священномученика Харалампія, великомученика Пантелеймона , Трифона, Іоанна Милостивого, архідиякона Стефана, великомученика Димитрія Солунського. Але головною святинею є чесною пояс Пресвятої Богородиці.

Крім головного собору, освяченого в Х столітті на честь Благовіщення Пресвятої Богородиці, в монастирі є 16 невеликих церков (Параклис). Бібліотека монастиря, одна з найбагатших на Афоні, налічує понад 35 тисяч друкованих книг і 2 тисячі рукописів. За переказами монастир, розташований на північно-східному узбережжі півострова Афон (Айон-Орос), в його нинішньому вигляді існує близько тисячі років. Ватопед належать 27 келій, скити великомученика Димитрія і апостола Андрія (колишній російський Андріївський скит), а також Андріївське подвір'я в Константинополі. З 1990 року керує монастирем Ватопед архімандрит Єфрем.

За його словами, всім, хто прийшов вклонитися Поясу Богородиці, Мати Божа вшанує своєю подвійним благословенням, і люди побачать багато чудес. Голова опікунської ради Фонду Андрія Первозванного та Центру національної слави, президент ВАТ «РЖД» Володимир Іванович Якунін сказав про те, що для Фонду Андрія Первозванного принесення цієї найбільшої святині в Росію - це велика честь, важливе знакове явище і подія планетарного масштабу.

- У своєму недавньому інтерв'ю архієпископ Іоан Бєлгородський розповів про співпрацю єпархії з програмою «Святість материнства», про скорочення кількості абортів, про підвищення якості роботи в інституті при пологах, у всіх перинатальних центрах. За його словами, суспільство тепер сприймає аборт як злочин. А Ви входите до складу робочої групи програми «Святість материнства»?

- До групи, яка час від часу збирається в Москві, входжу, а брати участь у всіх поїздках по Росії, звичайно, не вистачає часу. Куратором і керівником робочої групи програми принесення Пояса Богородиці і головою опікунської ради програми «Святість материнства» є Наталія Вікторівна Якуніна. Говорячи про маршруті програми, вона привернула увагу до трьох містах, куди буде принесена святиня, - Калінінград, Владивостоку і Красноярську, в якому за підтримки губернатора спочатку і почалася програма «Святість материнства», в результаті чого було врятовано близько тисячі діточок.

За п'ять років свого існування програма вийшла на всеросійський рівень, були підписані угоди про співпрацю з десятьма суб'єктами Російської Федерації: в Центральному Федеральному окрузі (Білгородська, Ярославська, Смоленська області), в Північно-Західному Федеральному окрузі (Псковська область), в Приволзькому Федеральному окрузі (Республіка Мордовія, Нижегородська, Пензенська області), в Південному федеральному окрузі (Ростовська область), в Уральському федеральному окрузі (Свердловська область), в Сибірському федеральному окрузі (Новосибірська область).

Коли наш владика приймав делегацію ФАП в Бєлгороді, були затверджені і підписані великі спільні плани в рамках вінницької програми «Святість сім'ї». Багато що задумано і багато вже здійснюється. Програма принесення Пояса Богородиці в Росію буде сприяти тому, що суб'єктів Федерації, які підписали угоду, стане більше, а кількість злочинів, скоєних в нашій країні абортів знизиться.

- Ви брали участь у багатьох проектах ФАП. Які з них запам'яталися найбільше?

- З 1998 року стільки вже було всіляких цікавих заходів, поїздок! Але, напевно, найбільш вражаюче - це поїздка в Косово після закінчення війни і допомогу обложеним сербським громадам. Поїздка була важкою, важкою, навіть небезпечною. Це десь 2003 або 2004 рік. Пам'ятаю Різдвяну Божественну літургію в монастирі Високі Дечани в Сербії. Зима така гірська. У двох або трьох автобусах в храм привезли під охороною сербів. Навколо стоять броньовики. У храмі італійські альпійські стрілки теж моляться з нами. Таке сильне враження ...

- А що була за програма на Північному полюсі?

- Мені випала честь брати участь у багатьох програмах ФАП і ЦНС, які прославляють історію Росії, Православ'я. І серед них - установка поклінного хреста на самому північному острові Росії. Свого часу ідеєю поставити чотири великих поклінних хреста на Півночі, Півдні, Сході і Заході Росії загорівся Імператор Микола II. Неможливо було організувати таку подорож окремо - це дуже дороге задоволення. Тому ми домовилися з однією з компаній, яка влаштовує влітку для туристів туристичні рейси на Північний полюс.

З ними ми дісталися до Арктики, взявши з собою на корабель частини хреста з модрини, яка не боїться гниття. Там був цілий місто зі своїми майстернями, верстатами, і ми все виготовили остаточно. Придумали, як його встановити, тому що вкопані не можна було. На зворотному шляху нам надали вертоліт і переправили нас на острів Рудольфа - найпівнічніший з островів Землі Франца-Йосипа (найпівнічніша точка Росії - мис Флігель є і самої північної точкою Євразії).

Приїхали механіки, і ми всі разом чималими зусиллями встановили цей хрест. Засипали його камінням, приварили величезні залізні штирі і переконалися, що він добре варто. Зараз хрест занесений в карти як топографічний знак. Вирушаючи на Північний полюс, ми написали, що хрест встановлений 28 серпня, так як нам хотілося, щоб це було в день Успіння Пресвятої Богородиці. Корабель йшов з випередженням. Коли пішли назад, несподівано зламався якийсь клапан.

Ми дрейфували близько 12-ї години і підійшли до острова Рудольфа 28 серпня, на що капітан сказав по-простому: «Проти волі Божої не попреш». І для нього, і для всієї команди було справою честі - доставити і встановити хрест. Запам'яталося і то, як я тричі брав участь в принесенні Благодатного вогню з Єрусалимського Храму Гробу Господнього в Росію і як двічі коментував цю подію, перебуваючи в Москві в студії Останкіно. І кожен раз серце наповнювалося радістю.

- Отець Сергій, Ваше життя багате унікальними подіями, і принесення Пояса Богородиці в їх ряду стало, без сумніву, одним з найяскравіших і важливих. Допоможи Вам Господь!

Розмовляла Ірина Ахундова

Читайте також:

Пояс Пресвятої Богородиці принесений в Санкт-Петербург [фото]

святиня

Як ми їздили до Поясу Богородиці

Про перебування Чесного Пояса Пресвятої Богородиці в Росії

Пояс Богородиці (Відео + текст)

В яких містах Ви супроводжували святиню?
Пояс Богородиці подорожує по Росії на літаку або на поїзді?
Багато хто думав: «Куди ж це їх відвезуть?
Гладко чи почалася програма, або були спокуси?
Як вибирали міста для маршруту?
А Ви входите до складу робочої групи програми «Святість материнства»?
Які з них запам'яталися найбільше?
А що була за програма на Північному полюсі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация