Побачення з органної музикою .. Обговорення на LiveInternet

Gostevoj всі записи автора

На думку написати невеликі роздуми про органної музики мене наштовхнули на певні обставини. По-перше, сподіваюся, як і багато хто з вас, дуже люблю органну музику. По-друге, мені пощастило слухати звучання безлічі органів, кілька десятків, не менше. В останній раз мені пощастило, вдалося зняти відео-ролик непоганої якості. Ось я хочу представити його і заодно трохи поміркувати про орган та органної музики.
Отже, де можна зануритися в світ органної музики? Є кілька варіантів відповіді на це питання. Органну музику можна почути на концерті, в концертному залі. Органну музику можна також почути в церкві (храмі, соборі, костелі і т.п.) під час богослужіння. Є варіант, що поєднує перші два варіанти, коли церква вже не діє, а використовується як архітектурний пам'ятник, в якому проводяться концерти органної музики. І, нарешті, варіант доступний для всіх - слухати органну музику в запису. З цих варіантів самий кращий передостанній, коли можна насолоджуватися органної музикою, одночасно споглядаючи на краси старовинної архітектури. Цей варіант гарантує повне занурення в музику, коли створюється враження, що слухач не тільки занурюється, але і розчиняється в царстві звуків. Слухати орган в концертному залі мені доводилося тільки двічі, в інших випадках насолоджувався звучанням цього інструменту в соборах і храмах. Не збираюся докладно розповідати про орган, це окрема тема, наведу тільки загальне формулювання. Існує кілька типів органів, але сьогодні ми говоримо про духовій органі.

Ось, що пише з цього приводу Вікіпедія:
Орган - клавішний музичний інструмент, принцип звуковидобування при грі на якому відрізняється від принципу звуковидобування при грі на фортепіано, клавесині, і інших ударних і струнно-щипкових клавішних музичних інструментах.В відміну від інших клавішних інструментів, органи можуть мати по кілька (до семи) ручних мінлива (клавіатур), а також ножну (педальну) клавіатуру, в духових органах звук утворюється завдяки вібрації повітря в спеціальних органних трубах - металевих, дерев'яних, бамбукових, очеретяних і т. д., які можуть бути з язичками, або без язичків. При цьому повітря може нагнітатися в труби органу різними способами - зокрема, за допомогою спеціальних міхів.

Взагалі, навіть якщо слухаєш звучання органу будинку, через стереосистему, а найкраще слухати в навушниках. У частини людей при звуках органу виникають асоціації, що знаходишся в церкві. З давніх-давен церква вселяла людям їх безпорадність, в порівнянні з всесильної владою Бога. Це виражалося і в тому, що церква будувалася на найвищому місці в окрузі, і в тому, що будівля церкви була високою, і у внутрішньому оздобленні церкви (вітражі, настінний живопис і т.п.), для оформлення якої запрошувалися кращі майстри. І ось, доповненням до всього цього служить орган. Цей незвичайний, божественний інструмент своїм потужним звучанням підкреслює ту ж саму думку. Він може скидати потоки звуків надзвичайної потужності, може видавати і пустотливо послідовність звуків, що нагадує гру на флейті, може звучати урочисто, а може налаштовувати на роздуми. Дійсно, людина, що входить в такий храм відчуває себе маленьким, нікчемним на тлі такої громади і такої краси.

У іншій частині слухачів можуть виникати асоціації пов'язані з великими просторами, такими, наприклад, як космос.
Цікаво, що технічний прогрес майже не торкнувся музичних інструментів, є тільки невеликі зміни. З'явилися електрооргани, але вони не витіснили існуючі органи. Старовинні органи як і раніше поза конкуренцією. Музика - такий вид мистецтва, в якому величезне значення грає акустика. Це важливо і для співака, що співає зі сцени, і не менш важливо для органу. Доводилося іноді слухати органи, звучання яких втрачалося лише через акустичних недоліків приміщення. Для отримання повноцінного звучання потрібні акустичні умови, щоб величезні звукові потоки рухалися і знаходили собі місце в приміщенні, інакше сприйняття буде втрачено.

Для отримання повноцінного звучання потрібні акустичні умови, щоб величезні звукові потоки рухалися і знаходили собі місце в приміщенні, інакше сприйняття буде втрачено

Можна дивитися на органну музику як на духовну, а можна дивитися просто, як на музику, від цього її краса не зменшиться.

Цей відео-ролик і кілька фотографій органу зняв цього літа в кафедральному соборі в Ліверпулі в Англії (The Metropolitan Cathedral in Liverpool), тим більше, що вийшло все не зовсім звичайно. Збираючись відвідати цей собор не здогадувався, що почую звучання органу. Була середина дня, відвідувачів мало, настоятель привітав кожного, хто входить, я обійшов зал, сфотографував труби органу в залі, потім його мануали (клавіатури), поруч нікого не було, повернувся в кінець залу і продовжував знімати чудові вітражі, як раптом зазвучав орган. Мелодія повторювалася і повторювалася, обростаючи щораз новими фарбами, мабуть, це час органіст вирішив використовувати для репетицій. Довелося знову зробити коло і підійти до самого органу, захотілося побачити процес гри. На мій подив, за органом сиділа молода дівчина. Вона люб'язно дозволила мені знімати, під час її гри. На щастя, відео вийшло зовсім непогано і на тлі залу і на тлі палаючих свічок.

Отже, де можна зануритися в світ органної музики?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация