Побут і звичаї стародавніх слов'ян, звичаї і вірування східних слов'ян, етногенез слов'ян

  1. Етногенез слов'ян, звичаї, звичаї, традиції
  2. Побут і звичаї, вірування східних слов'ян
  3. Народний календар. Обряди, здоров'я.

Звичаї стародавніх слов'ян дуже відрізнялися від інших народів, що жили і розвивалися одночасно. Слов'яни були жорстокими й кровожерливими. Навіть на війні вони залишалися людяними по відношенню до інших. І це підтверджено численними письмовими джерелами.

У побуті головною умовою для древніх слов'ян завжди була чистота. Напевно, багато хто з вас пам'ятають опису з підручників з історії, як в Європі все сміття і помиї викидали з вікна прямо на вулицю. Крім того, тих, хто мився і стежив за чистотою тіла й одягу, вважали пов'язаними з дияволом і нечистою силою. А у слов'ян були лазні. Вони влаштовували спеціальні лазневі дні. Можливо, тому серед слов'янського населення ніколи не було великих спалахів інфекційних захворювань, як, наприклад, чума в Європі.

Звичаї стародавніх слов'ян були дуже своєрідними:

  • По-перше, вони перебували в прямому зв'язку від їх вірувань (язичництва), які передбачали поклоніння природі, її обожнювання.
  • По-друге, древні слов'яни були надзвичайно працьовитими. Ніхто не залишався без діла.
  • По-третє, характерною рисою їх була милосердя, допомога один одному в складних ситуаціях. Можливо, саме ці якості зробили слов'ян таким сильним і згуртованим народом, який зміг пережити стільки воєн і страждань.

Звичаї, звичаї, традиції слов'ян виражалися в їх способі життя. Це стосується абсолютно кожного боку їхнього життя. І свята, і приготування їжі, і догляд за дитиною, і шиття одягу, і ремесло ... Продовжувати можна безкінечно. Особливо піклувалися наші предки про захист себе і своєї сім'ї, свого будинку від нечисті і лихого ока. Для цього свій одяг, своє житло, предмети побуту вони прикрашали оберегами, різними захисними знаками.

Також велику увагу приділяли хорошому врожаю, здоров'ю худоби, родючості земель. Для цього майже на кожному святі влаштовувалися обряди, читалися змови. І ще стародавні слов'яни ніколи не забували про свій рід, про своїх предків (щурах і пращурів). Вони вірили, що предки завжди допомагають у важкі часи, а також направляють людини на істинний шлях. Тому для них організовували спеціальні поминальні дні.

Етногенез слов'ян, звичаї, звичаї, традиції

Перші слов'яни виникли ще в до нашої ери, відокремившись від індоєвропейської спільноти. У них з'явився свій язик, своя культура. Після відокремлення слов'яни почали мігрувати по території сучасної Європи і Росії. Так відбулося їх поділ на три гілки: східну, західну і південну.

Звичаї і традиції слов'ян, в основному, тісно були пов'язані з їх язичницької релігією. Звичаїв існувало дуже багато. Ними буквально був оповитий кожне свято, кожен збір врожаю, кожне наступ нової пори року. Всі слов'янські обряди були спрямовані на благополуччя, удачу, щасливе життя. І передавалися вони з покоління в покоління.

Побут і звичаї, вірування східних слов'ян

Східні слов'яни, як і багато народів на початку нової ери, були прихильниками язичництва. Вони поклонялися природі, славили богів. Нам відомий пантеон слов'янських язичницьких богів. У ньому є певна ієрархія. Найбільш відомими божествами є Сварог, Велес , Перун , Макошь, Лада, Ярило. У кожного з них були свої «функції». Для своїх богів слов'яни споруджували спеціальні храми - капища і святилища. Богам приносили жертви (треби), щоб задобрить їх або віддячити.

Звичаї і вдачі східних слов'ян в цілому не відрізнялися від таких у всіх слов'ян. Так, були свої особливості в землеробстві, господарстві. Але зазвичай це було так чи інакше пов'язано з природно-кліматичними умовами.

Побут і звичаї східних слов'ян мають для нас найбільший інтерес, тому що саме ця гілка стала найчисельнішою. Вона дала світу такі народи, як росіяни, українці, білоруси.

Звичаї східних слов'ян легко простежити за рисами характеру цих народів. Їх відрізняли доброта, щирість, милосердя, великодушність. Навіть ворожі народи добре відгукувалися про східних слов'ян, що знайшло відображення в деяких літописах зарубіжних авторів.

Східні слов'яни, їх побут і звичаї дуже сильно вплинули на їх нащадків. Точніше сказати, вони передалися їм. Багато традиції та звичаї, а також свята ми використовуємо досі. Можливо, ми навіть не знаємо і не замислюємося про це. Але, якщо заглибитися в історію, то можна виявити надзвичайну схожість сучасних обрядів з древнеславянскими.

Народний календар. Обряди, здоров'я.

Поділіться з друзями

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация