Побутово І розмінною монетою УКРАЇНИ (1992 - 2014)

Побутово І розмінною монетою УКРАЇНИ (1992 - 2016).

Згідно Указу Президента України та статей 99 і 102 Конституції України з 2 по 16 вересня 1996 року в Україні була проведена грошова реформа Згідно Указу Президента України та статей 99 і 102 Конституції України з 2 по 16 вересня 1996 року в Україні була проведена грошова реформа. В обіг ввели національну валюту України - гривню і її соту частину - копійку.
Літерний код валюти - UAH, цифровий код - 980, скорочена назва - грн. Банк-емітент - Національний банк України.
Грошова одиниця: гривня = 100 копійкам.
У грошовому обігу знаходяться монети: 1, 2, 5, 10, 25, 50 копійок, 1 гривня - всі вони є повсякденними монетами України. Цей список повинна була закінчити 2-х гривнева монета 1996 року "Монети України" , Випущена тиражем 250 000 екземплярів, яка планувалася Нацбанком України як повсякденна, але з різних причин так нею і не стала і увійшла до складу пам'ятних монет України, символізуючи Грошову реформу 1996 року.
До розмінним монет відносяться 1, 2, 5, 10, 25, 50 копійок.
Відповідно до Постанови НБУ від 08.06.2000 року на всіх пам'ятних, ювілейних, розмінних і повсякденних монетах України, викарбуваних після цієї постанови, починаючи з 2001 року на аверсі розміщено логотип Монетного двору (МДУ).
Тривалий період часу, починаючи з вересня 1996 року, у гривні не було свого стилізованого графічного знака. Тому, з ініціативи С. Тігіпко, якій на той час займав посаду голови Національного банку України, 25 червня 2003 року був оголошений конкурс на кращий графічний знак гривні.
Конкурс тривав 9 місяців. У ньому могли взяти участь всі бажаючі, які повинні були надати ескізи графічного знака та їх обґрунтування з 24 червня до 1 жовтня 2003 року (включно). Конкурс проводився на безоплатній основі і передбачав передачу майнових прав переможця конкурсу НБУ в безоплатне використання затвердженого графічного знака гривні. Майнові права переможця цілком передавалися Центральному банку України. Пропоновані ескізи розглядала Експертна рада Національного банку України за участю фахівців Спілки художників, істориків, нумізматів і представників громадськості.
30 листопада конкурсна комісія Набцанку відібрала 12 ескізів (на два більше, ніж передбачалося) графічного знака української гривні. Ці ескізи були винесені на обговорення на офіційний сайт НБУ.
Найбільше голосів отримали два проекти. На першому графічний знак був видозмінену заголовну латинську букву U (Ukraine - назва України англійською мовою), пересічену двома вертикальними лініями, виконаними в кольорах національного прапора, жовтим кольором на синьому тлі. Це мало символізувати європейський вибір України, адже при економічній і політичній інтеграції з Європою грошовою одиницею в Україні стало б євро, тому схожість графічного знака гривні з цією валютою було символічним. Повернувши знак на чверть за годинниковою стрілкою, фактично виходив символ євро, що говорило про неминучість європейської інтеграції України. Знак також нагадував малий герб України - тризуб. Крім іншого, в комп'ютерах в якості знака гривні можна було б використовувати грецький символ ψ ( "пси"), що входить, що теж важливо, в стандартний набір шрифтів.
Графічний знак гривні був введений 1 березня 2004 року постановою Національного банку України (НБУ). Про затвердження графічного символу гривні 2 березня 2004 року повідомив журналістам тодішній глава Нацбанку Сергій Тігіпко, презентували ескіз нового знака гривні.
Символ варто з двох елементів. Перший і основний елемент заснований на рукописному варіанті зображення прописної букви "г" (кирилиця) як першої букви в назві "гривня". Другий елемент - (=) дві горизонтальні паралельні лінії, "втілюють ідею стабільності грошової одиниці, високий потенціал і зростання національної економіки України". Такі лінії традиційно використовується в знаках багатьох валют (наприклад, позначення японської ієни - ¥, або євро -?), Що відрізняє їх від інших символів і піктограм.
За словами Сергія Тігіпка, голови Нацбанку України, графічний знак гривні є простим для написання "від руки" і може розташовуватися як перед номіналом, так і після нього.
Громадськість України зустріла графічний знак гривні досить стримано. У наявності наслідування знаку долара, тому знак гривні вже отримав неформальну назву - "антидолар". У деяких публікаціях українських ЗМІ були навіть виражені протести проти, наприклад, наслідування символу долара ($), або проти відмови від проекту, в основі якого малий герб України - тризуб.
У зборах музею грошей представлені як офіційно випущені в обіг Нацбанком країни грошові знаки, так і офіційно не заявлені в обіг повноцінні розмінні монети.
Окрему групу становлять пробні, сурогатні і браковані гроші (монети і банкноти), які будь-яким чином, через недогляд випадково потрапили в обіг або були випущені спеціально. У зборах музею вони знаходяться в розділі "Незвичайні гроші".
В даному розділі ми розповідаємо лише про офіційні випусках Нацбанку України. Сурогатні випуски монет Луганського патронного заводу (в т.ч. і з дорогоцінних металів), пробні монети, наприклад, номіналом 15 копійок, а також т.зв. англійського карбування, сувенірні жетони, монетний і банкнотний шлюб будуть описані в розділах "Незвичайні гроші" і "Інше".
Для тих, хто хотів би більше дізнатися про ці випусках, рекомендуємо такі видання:
Артемов П. Каталог різновидів ювілейних і пам'ятних монет України, монетоподібних виробів і жетонів. - Київ, 2007. - 66 с.
Загреба М. Монети України. 1992 - 2006. Каталог. - 2-ге вид., Допов. - Київ: Логос, 2006. - 96 с .: іл.
Калініченко О., Шумлянський І. Монети України. Каталог. 1992 - 2006. - Київ, 2007. - 96 с.
Коломієць І.Т. Стандартні монети України 1992 - 2005. - Суми: ІПП "Мрія-1" ТОВ, 2006 - 84 с.
Феодосійський музей грошей буде вдячний за надану уточнюючу достовірну інформацію (з посиланням на джерело) про метал, тиражі і дату введення в обіг розмінних і обігових монет України.

розділи:

Наприклад, позначення японської ієни - ¥, або євро -?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация