Початок Петрового посту - свято 24 червня 2019 року, що можна їсти

  1. встановлення поста
  2. Що можна їсти в Петрів піст?

В традиції християнства здавна існували трудові будні і дні відпочинку, а також церковні і православні дні, призначені для прославлення Бога, або спогадів подій Священної історії християнства. Знати дати церковних свят, кому або чому вони присвячені - обов'язок кожного віруючого.

У 2019 на 24 червня припадає початок Петрового посту. Цей піст починається зазвичай через тиждень після дня Святої Трійці в понеділок.


Зміст статті:


встановлення поста

Встановлення Петрового посту відноситься до перших часів Православної Церкви. Про церковному встановленні цього поста згадується в постановах апостольських: "Після П'ятидесятниці святкуйте одну седмицю, а потім постите; справедливість вимагає і радіти після прийняття дарів від Бога, і поститися після полегшення плоті". Але особливо цей піст затвердився, коли були побудовані храми в ім'я первоверховних апостолів Петра і Павла в Константинополі і Римі. 29 червня (за новим стилем - 12 липня) відбулося освячення константинопольського храму, і саме з тих пір цей день став особливо урочистим і на Сході і на Заході. У Православній Церкві утвердилося приготування благочестивих християн до цього свята постом і молитвою.


Цей літній піст, який ми часто називаємо Петровим, або апостольським, раніше називали постом П'ятдесятниці. Церква закликає нас до цього посту за прикладом святих апостолів, які, прийнявши Святого Духа в день П'ятидесятниці, в пості і молитві (у праці і в журбі, часто в недосипанні, у голоді й спразі, часто в пості - 2 Кор. II) готувалися до всесвітньої проповіді Євангелія. Апостоли Христові завжди готували себе до служби постом і молитвою - вони, зробивши пост і молитву і поклавши на них руки, відпустили їх (Діян. 13, 3). За словами святителя Іоанна Златоуста "пост з вірою багато додає міцності, бо навчає великому любомудрию, людини чинить Ангелом, та ще зміцнює проти сил безтілесних ... той, хто молиться, як повинно, і до того ж постить, небагато чого вимагає, а хто вимагає деякого , той не буде сріблолюбець; а хто не сріблолюбець, той любить подавати милостиню. хто постить, той стає легким і окрилює, і з бадьорим духом молиться, угашає злі похоті, умилостивлює Бога і упокорює гордовитий дух свій. Тому-то апостоли завжди майже постили "


"Після тривалого свята П'ятидесятниці піст особливо необхідний, щоб подвигом його очистити нам думки і соделаться гідними дарів Святого Духа, - пише св. Лев Велікій.- За справжнім святом, яке Дух Святий освятив Своїм сходженням, звичайно слід всенародний пост, благодійно встановлений для лікування душі і тіла, і тому вимагає, щоб ми супроводжуючих його з належним благоволінням. бо ми не сумніваємося, що після того, як апостоли сповнилися обітовану понад силою, і Дух істини вселився в серця їх, між рочімі таємницями небесного вчення, по навіюванню Утішителя, викладено також вчення і про духовну стриманість, щоб серця, очищаючись постом, робилися здатність до прийняття благодатних дарів, ... не можна боротися з майбутніми зусиллями гонителів і лютими погрозами нечестивих в зніженому тілі і утучненной плоті, оскільки те, що тішить нашого зовнішнього людини, руйнує внутрішнього, і навпаки, розумна душа тим більше очищається, чим більше умертвляє плоть.


З цієї причини встановлений незмінний і рятівний звичай - після святих і радісних днів, що святкуються нами на честь Господа, що воскрес із мертвих і потім вознісся на небеса, і після прийняття дару Святого Духа, проходити поприще посту. Цей звичай необхідно, ретельно дотримуватися і для того, щоб в нас перебували ті дари, які повідомлені нині Церкви від Бога. Зробившись храмами Святого Духа і, більш ніж будь-коли, бувши напоєні Божественними водами, ми не повинні коритися ніяким вожделениям, не повинні служити ніяким порокам, щоб житло чесноти не споганили нічим нечестивим.

Петрів піст завжди починається з понеділка, через тиждень після Трійці, тому щороку дата його початку різна. Зате завершується піст завжди 12-го липня, в день пам'яті апостолів Петра і Павла. Починаючи з Петра і Павла, день убуває на 1 годину, в народі з цього приводу говорили «Петро і Павло годину збавив».


Петрів піст відбувається в пам'ять апостольського служіння. Церква закликає нас до цього посту за прикладом святих апостолів, які після прийняття дарів Святого Духа, постом і молитвою готувалися до всесвітньої проповіді Євангелія і таким же чином готували і наступників своїх на той же служіння.

Петрівський піст - це не тільки пам'ять про минулі гоніння від зовнішніх ворогів. Головним ворогом, як свідчить Євангеліє, є не той, хто вбиває тіло, а той, який корениться всередині душі. Як часто знову хрещені люди забували про любов до Бога і ближнього і поверталися до колишніх гріхів. Пост нагадує про таку небезпеку. Він не залишає місця легковажної захопленості, а налаштовує на великий труд.


Голод, відмова від їжі самі по собі не є для християнина благом. Потреба в їжі природна для людини. Для людини, для його моральності важлива воля. Лише людина з сильною волею може побороти в собі терни зла, знехтувати власними егоїстичними бажаннями заради служіння Богу і ближньому. Вихованню волі і служить пост. У пості людина вчиться підпорядковувати свої тілесні потреби духу.

Петрів піст залежить від того, рано чи пізно буває Великдень, і тому тривалість його різна. Він завжди починається із закінченням Тріоді, або після тижня П'ятидесятниці, і припиняється 12 липня (29 червня по ст. Стилем), якщо свято святих апостолів Петра і Павла буде не в середу і не в п'ятницю. Найтриваліший піст містить в собі шість тижнів, а найкоротший - тиждень і один день.


На честь таких святих під час богослужіння здійснюється велике славослів'я. До них відносяться, наприклад, преподобний Кирило, ігумен Білозерський (22 червня); святитель Іона, митрополит Московський (28 червня); апостол Юда, брат Господній (2 липня). Те ж саме справедливо і для святкування Володимирської ікони Божої Матері (6 липня).

Що можна їсти в Петрів піст?

Під час Петрового посту статут Церкви наказує щонеділі, по три дні - по понеділках, середах і п'ятницях - утримуватися від риби, вина і масла, і сухоясті в дев'яту годину після вечірні; в інші ж дні слід утримуватися тільки від риби. У суботні, недільні дні цього поста, а також в дні пам'яті якого-небудь великого святого або дні храмового свята також дозволяється риба.


На честь свят під час посту на Русі було прийнято готувати особливі пироги - рибники. Їх особливість полягала в тому, що випотрошена і вичищена риба запікається цілком. Пироги робили відкритими, щоб риба була видна, що дуже прикрашало випічку. Самим же використовуваним продуктом Петрового посту була і залишається різноманітна зелень і страви з неї. Це і зелені пісні щі, і холодні пісні окрошки або ботвіньі, та й будь-який пісне блюдо стає з зеленню смачніше і смачніше.

Ми вітаємо всі християн зі святом, з початком Петрового посту.

Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий сайт www.inmoment.ru обов'язкова!

Теги: Початок Петрового посту

Що можна їсти в Петрів піст?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация