Почався Страсний тиждень - як Чехія готується до Великодня?

Домінік Дука, фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо   З Вербної неділі починається остання Страсний тиждень посту, що передує Великодню Домінік Дука, фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо З Вербної неділі починається остання Страсний тиждень посту, що передує Великодню. Для віруючих - це найголовніше свято в році.

«Це певною мірою розкриття найбільшої таємниці Ісуса Христа. Якщо ми шукаємо сенсу життя, сенсу мук і, врешті-решт, намагаємося зрозуміти, що таке життя і смерть, то саме для цього і призначена Великдень », - вважає кардинал Домінік Дука.

Згідно з останнім переписом населення 2011 року, «віруючих в Бога» людей в країні - 20 відсотків, тобто трохи більше двох мільйонів чоловік, в той час як атеїстами себе вважають 34 відсотки населення (тобто 3,6 мільйона жителів десятимільйонна Чехії) . У них же паска асоціюється з народними гуляннями і споконвічно язичницькими звичаями, передвіщає прихід весни.

Однак, давайте зупинимося докладніше на тому, як, власне, в Чехії прийнято відзначати Великдень в наші дні.

Великодні урочистості в Чехії, як і в інших християнських країнах, починаються в останні дні Великого посту. Великодня передують три святих дня: Зелений четвер, Велика п'ятниця і Біла субота. На світанок неділі, першого дня тижня Іудейській (так як згідно єврейським календарем субота є останнім днем ​​тижня), доводиться воскресіння Ісуса.

Ілюстративне фото: Pixabay falco CC0   Згідно католицьким канонам, в четвер напередодні Великодня в останній раз дзвонять церковні дзвони - потім вони, згідно з повір'ями, відлітають в Рим Ілюстративне фото: Pixabay falco CC0 Згідно католицьким канонам, в четвер напередодні Великодня в останній раз дзвонять церковні дзвони - потім вони, згідно з повір'ями, відлітають в Рим. Священики служать месу в зеленому вбранні. Звідси і назва «Зелений четвер».

Раніше на території Чехії в цей день їли овочі виключно зеленого кольору, ця традиція досить поширена й донині. Звичай перетворився і в комерцію - практично всі чеські пивоварні варять перед Великоднем спеціальне зелене пиво. Згідно з народними прикметами, якщо «Зелений четвер» видався білим - літо буде теплим. І ще: в «Зелений четвер» треба сіяти горох, а ось у Велику п'ятницю землю чіпати не можна!

Якщо вже ми говоримо про Велику п'ятницю, священнослужителі в цей день влаштовують хресний хід - в пам'ять про те, як Ісус Христос ніс свій хрест на Голгофу і був розп'ятий. До 50-х рр. минулого століття цей день офіційно відзначався як державного свята. Як же ця подія нині відображено в чеському фольклорі?

Цей день пов'язаний з звичаями, які не мають нічого спільного з християнством. У народних повір'ях Велика п'ятниця пов'язана з магією, вважається, що людям відкриваються всі скарби, заховані в землі і скелях. У цей день не прийнято позичати речі, так як вони могли б повернутися в будинок зачаровані.

Як ми вже сказали, не можна обробляти землю і прати білизну, так як воно змочувалося б кров'ю Ісуса Христа. Люди вірили, що якщо у Велику п'ятницю йде дощ, рік видасться рясним. Згідно ж іншому доданню - сухим.

Біла субота - це день, коли закінчується Великий піст, а дзвони повертаються з Риму. З точки зору літургійних обрядів, субота закінчується із заходом сонця, а наступаюча ніч відведена Великодніх службам (Вігілій) - починається святкування Воскресіння Христового. «Білій" у суботу називається, згідно з деякими джерелами, тому, що в цей день прийнято зайнятися генеральним прибиранням, все «вибілити», щоб в день Воскресіння все було в хаті чисто.

Фото: Ева Туречкова   В цей же день прийнято придбати, або самому сплести плетінку -помлазку, а також починати фарбувати великодні яйця Фото: Ева Туречкова В цей же день прийнято придбати, або самому сплести плетінку -помлазку, а також починати фарбувати великодні яйця.

У неділю віруючі відправляються в храми, а більшість чеських громадян просто відпочивають, готуючись до так званого Великоднього понеділка. Господині печуть (або в наші дні купують) паски, прийнято тримати на столі солодкого баранчика, а також готувати ягнятину.

Весь великодній період триває 50 днів, святкування закінчується тільки в Тройця.

Однак самі бурхливі святкування в Чехії в наші дні припадають на понеділок після Великодня, коли прийнято жінок шмагати плетінкою з вербових прутів - помлазкой, щоб вони залишалися здоровими і не зів'яли. Згідно з деякими трактувань, помлазка вважається символом плодючості. Жінки дарують колядникам чоловікам в знак подяки фарбовані яйця. У деяких регіонах прийнято поливати чоловіків холодною водою, в інших же - самих жінок.

Як же ця подія нині відображено в чеському фольклорі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация