Податкова перевірка більше ніж за три роки

Податкова перевірка більше ніж за три роки   Закон в ряді випадків допускає можливість проведення перевірок та притягнення до відповідальності за порушення законодавства, навіть якщо період, який підлягає контролю в рамках виїзної податкової перевірки, перевищує три календарні роки

Податкова перевірка більше ніж за три роки

Закон в ряді випадків допускає можливість проведення перевірок та притягнення до відповідальності за порушення законодавства, навіть якщо період, який підлягає контролю в рамках виїзної податкової перевірки, перевищує три календарні роки.

Статтею 87 НК РФ передбачено, що з метою контролю за дотриманням платником податків, платником зборів або податковим агентом законодавства про податки і збори податкові органи мають право проводити виїзні та камеральні перевірки.

Пунктом 1 ст. 88 НК РФ зазначено, що в рамках камеральної перевірки контролю підлягає період, зазначений у поданій платником податків декларації та документах, поданих платником податків.

Період, що підлягає контролю в рамках виїзної перевірки, встановлений п. 4 ст. 89 НК РФ. Він не повинен перевищувати трьох календарних років, що передують року, в якому винесено рішення про проведення перевірки, якщо інше не передбачено ст. 89 НК РФ.

У цій статті пропонуємо розглянути ті самі «інші» випадки, при настанні яких податкові органи мають право проконтролювати правильність обчислення і своєчасність сплати податків за періоди, що перевищують встановлені три роки з моменту винесення рішення про проведення виїзної перевірки.

приклад

Рішення про проведення виїзної податкової перевірки ТОВ «Ікс» винесено 29.12.2012. Платник податків отримав дане рішення 11.01.2013. Які можуть бути встановлені межі періоду, що підлягає контролю з боку податкового органу в рамках даної виїзної податкової перевірки? Згідно буквальному тлумаченню п. 4 ст. 89 НК РФ податкові органи мають право перевірити правильність обчислення і своєчасність сплати податків платника податків ТОВ «Ікс» за період починаючи з 01 січня 2009 року.

Звертаємо увагу, що той факт, що рішення про проведення перевірки отримано платником податків не в тому році, в якому воно винесено, а в наступному, ніяк не впливає на підлягає перевірці граничний трирічний давностний період.

Даний висновок підтверджується матеріалами судової практики (постанова ФАС Північно-Західного округу від 22.06.2012 № А05-14239 / 2010).

Також слід врахувати роз'яснення Пленуму ВАС РФ (абз. 2 п. 27 постанови від 28.02.2001 № 5), згідно з якими норма п. 4 ст. 89 НК РФ встановлює лише давностние обмеження при визначенні податковим органом періоду минулого діяльності платника податків, який може бути охоплений перевіркою, і не містить заборони на проведення перевірок податкових періодів поточного календарного року.

Виняток із загального правила про період, який може бути охоплений виїзної податкової перевіркою, передбачене ст. 89 НК РФ, міститься в абз. 3 п. 4 зазначеної статті і є випадком подання платником податків уточненої декларації в рамках відповідної виїзної податкової перевірки. Дане виняток звільняє контролюючий орган від граничної трирічної давності, що перевіряється і надає право провести виїзну перевірку за скільки завгодно давній період, за який представлена ​​уточнена декларація.

Треба відзначити, що формулювання даної норми - «в рамках відповідної виїзної податкової перевірки» - допускає певні варіанти поведінки платника податків і дозволяє компанії спробувати обмежити можливість розширення меж періоду, що перевіряється. Так, з буквального тлумачення випливає, що виключення може бути застосоване лише в разі, якщо «уточненка» була подана безпосередньо під час проведення виїзної податкової перевірки.

Самі податківці, згідно з роз'ясненнями ФНС Росії, представленим в листі від 29.05.2012 № АС-4-2 / ​​8792, вважають, що момент подання уточненої декларації (під час проведення виїзної податкової перевірки, до її проведення, після проведення), для застосування норми значення не має, і виїзна перевірка може бути проведена за вказаний в «уточненку» період, що перевищує три роки з моменту винесення рішення про проведення перевірки, якщо тільки відповідний період ні раніше охоплений виїзної податкової перевіркою. Разом з тим є судова практика, коли суди декількох інстанцій підтримали платника податків.

Приклад з практики:

«24.08.2009 керівником Інспекції було прийнято рішення № 58/28 про проведення виїзної податкової перевірки ТОВ МСП« РОССБАН »з питань правильності обчислення та своєчасності сплати (утримання, перерахування) всіх видів сплачуваних ним податків та зборів, а також страхових внесків на ОПС - за період з 01 січня по 31 грудня 2008 року.

Уточнена № 3 податкова декларація з податку на прибуток за I квартал 2005 року була представлена ​​суспільством в Інспекцію 12.03.2008, тобто за три місяці до початку виїзної податкової перевірки 2005-2007 років, призначеної рішенням від 25.06.2008 № 31. При цьому рішення № 58/28 (зі змінами та доповненнями) не містить вказівки на проведення виїзної податкової перевірки стосовно податкового періоду 2005 року, в тому числі за I квартал 2005 року.

При таких обставинах суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що спірна уточнена декларація підлягала дослідженню і оцінці при проведенні камеральної податкової перевірки декларації або при проведенні виїзної перевірки того періоду, до якого вона належить (2005 рік), і як наслідок про відсутність у податкового органу правових підстав для перевірки I кварталу 2005 року в рамках перевірки за період з 01 січня по 31 грудня 2008 року »(постанова Тринадцятого арбітражного апеляційного суду від 30.05.2011 № А21-8116 / 2010).

Іншим «винятковим випадком», зазначеним у ст. 89 НК РФ, є подання платником податків уточненої декларації, в якій сума податку коригується в бік зменшення (пп. 2 п. 10 ст. 89 НК РФ).

Таким чином, при подачі уточненої декларації з сумою податку до зменшення податкові органи мають право провести повторну виїзну податкову перевірку, в якій може бути охоплений вказаний в «уточненку» період, що перевищує межі трирічного строку давності.

Також під виняток із загального правила підпадають резиденти, виключені з єдиного реєстру резидентів Особливою економічної зони в Калінінградській області. Особливості проведення виїзних податкових перевірок щодо них визначаються ст. 288.1 і 385.1 НК РФ (п. 16.1 ст. 89 НК РФ).

Обмеження трьома роками при проведенні перевірок не поширюється також на платників податків і платників зборів, які сплачуються при застосуванні спеціального податкового режиму, встановленого гол. 26.4 НК РФ, при виконанні угод про розподіл продукції. Дана особливість прямо закріплена ст. 346.42 НК РФ, в якій зазначено, що виїзний податкової перевіркою може бути охоплений будь-який період протягом всього терміну дії угоди про розподіл продукції починаючи з року вступу угоди в силу.

Таким чином, можна виділити наступні випадки, коли податкові органи мають право перевіряти періоди, що перевищують три роки:

№ п / п Винятки Підстави 1 Подання платником податків уточненої податкової декларації в рамках відповідної виїзної податкової перевірки. Абзац 3 п. 4 ст. 89 НК РФ 2 Повторна виїзна перевірка в зв'язку з поданням платником податків уточненої податкової декларації, в якій зазначено суму податку в розмірі, меншому раніше заявленого. Підпункт 2 п. 10 ст. 89 НК РФ 3 Проведення виїзної перевірки резидента, виключеного з реєстру Особливою економічної зони в Калінінградській області, в частині податку на прибуток і податку на майна організацій, за умови, що рішення про призначення такої перевірки винесено не пізніше трьох місяців з моменту сплати резидентом відповідного податку . Пункт 16.1 ст. 89 НК РФ 4 Проведення виїзної перевірки платника податків, який застосовує спеціальний податковий режим при виконанні угоди про розподіл продукції. Пункт 1 ст. 346.42 НК РФ

Перевірка ІП, які вже припинили свою діяльність

У зв'язку зі збільшенням з січня 2013 року розміру відрахувань до Пенсійного фонду в два рази багато індивідуальні підприємці вирішили припинити діяльність. Вони вважають, що якщо отримали свідоцтва про припинення, зняття з обліку в ИФНС і виписку з ІГРІП, то контролюючі органи більше ніколи не потурбують їх на предмет правильності і своєчасності сплати податків (зборів) за період їх діяльності як ІП. Однак це не так. Незважаючи на те що фізична особа більше не має статусу індивідуального підприємця, воно продовжує залишатися платником податку та його обов'язок зі сплати податків і зборів при залишенні індивідуальної підприємницької діяльності не припиняється.

Підстави виникнення, зміни або припинення обов'язку по сплаті податку або збору встановлені ст. 44 НК РФ. Згідно п. 3 зазначеної статті обов'язок по сплаті податку і (або) збору припиняється:

  • зі сплатою податку і (або) збору платником податків, платником збору та (або) учасником консолідованої групи платників податків у випадках, передбачених НК РФ;
  • зі смертю фізичної особи - платника податків або оголошенням його померлим у порядку, встановленому цивільним процесуальним законодавством Російської Федерації; уточненку
  • з ліквідацією організації-платника податків після проведення всіх розрахунків з бюджетною системою Російської Федерації відповідно до ст. 49 НК РФ;
  • з виникненням інших обставин, з якими законодавство про податки і збори пов'язує припинення обов'язки зі сплати відповідного податку або збору.

Як видно, дана норма не передбачає факт закінчення індивідуальної підприємницької діяльності в якості підстави припинення обов'язки по сплаті податку (збору).

Більш того, пп. 8 п. 1 ст. 23 НК РФ передбачено обов'язок платників податків протягом чотирьох років забезпечувати схоронність даних бухгалтерського та податкового обліку та інших документів, необхідних для обчислення і сплати податків, в тому числі документів, що підтверджують отримання доходів, здійснення видатків (для організацій та ВП), а також сплату ( утримання) податків. Припинення підприємницької діяльності не звільняє колишнього підприємця від цього обов'язку.

Важливо в роботі:

  • Платник податків має право провести з податковим органом звірку розрахунків і за період, який перевищує три роки.
  • Втрата статусу підприємця не означає, що податкові органи більше ніколи не зможуть перевірити правильність нарахування податків за період ведення підприємницької діяльності колишнім індивідуальним підприємцем.

Є думка:

  • Інспекція має право провести виїзну перевірку за період, який раніше не перевірявся і за який подана «уточненка», навіть якщо минуло більше трьох років. Тому, подаючи «уточненку», необхідно прораховувати терміни.
  • На практиці не всіх перевіряють з однаковою регулярністю: кого-то щорічно, а кого-то раз в декілька років. І все-таки податківці намагаються не допускати «мертвих зон», тобто таких ситуацій, коли фірма не перевірялася більше трьох років і з'явилися періоди, які податківці перевірити вже не має права. Тому якщо вас не перевіряли більше трьох лдет - чекайте виїзну перевірку.

11.01.2013. Які можуть бути встановлені межі періоду, що підлягає контролю з боку податкового органу в рамках даної виїзної податкової перевірки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация