«Податковий» відпустку для підприємців-спрощенців: сплата єдиного податку та єдиного соціального внеску

Підприємець здійснює самостійну господарську діяльність з метою отримання прибутку на власний ризик і не має права на «трудовий» відпустка відповідно до Закону України «Про відпустки». Втім, підприємець-єдинник має право протягом якогось періоду не працювати, назвавши його «податковим відпусткою». Про те, в яких випадках і які привілеї дає таку відпустку, ми розповімо в нашій публікації

Звільнення на період відпустки від сплати єдиного податку

Платники єдиного податку груп 1 і 2 сплачують цей податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця (п. 295.1 ПКУ ). При цьому нарахування авансових внесків для таких платників єдиного податку здійснюється контролюючими органами на підставі наданого ними заяви, зокрема, щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки (п. 295.2 ПКУ ).

Разом з тим платники єдиного податку, віднесені до груп 1 і 2, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки (п. 295.5 ПКУ ). Але за умови, якщо вони працюють самостійно, тобто не використовують працю найманих осіб.

Підсумуємо

Платники єдиного податку груп 1 і 2, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки за умови подання заяви до контролюючого органу щодо обрання періоду щорічної відпустки.

Що стосується підприємців - спрощенців групи 3, таке звільнення від сплати єдиного податку до них не застосовується через недоцільність. Адже вони сплачують не фіксували основну ставку єдиного податку, а процентну - від фактично отриманого доходу за звітний період. Тобто якщо підприємець групи 3 знаходиться у відпустці за власним бажанням, це ніяк не впливає на порядок нарахування та сплати єдиного податку за відповідний звітний період.

Форма заяви і терміни його надання

Інформація про період щорічної відпустки надається за заявою підприємця в довільній формі (пп. 298.3.2 ПКУ ). Тому радимо скористатися формою заяви, яку рекомендують податківці на місцях (див. Зразок).

Зверніть увагу, що в ПКУ мова йде про календарному місяці відпустки: тобто з 1 по 31 (30, 29 або 28) число. А тому в заяві з метою несплати єдиного податку за відповідний місяць відпустки потрібно вибирати саме повний місяць.

важливо

Якщо тривалість відпустки менш одного календарного місяця, то підстави для звільнення від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця відсутні.

(категорія 107.12 системи «ЗІР» )

зразок

Приклад форми заяви щодо вибору періоду щорічної відпустки

Публікується мовою оригіналу

Публікується мовою оригіналу

Натисніть на картинку для перегляду в збільшеному вигляді

Як визначити термін подання зазначеної заяви? У підкатегорії 107.12 системи «ЗІР» вказано: окремий термін подачі заяви щодо періоду щорічної відпустки нормами ПКУ Не передбачен. Тому податківці щоб уникнути порушення терміну щодо сплати авансових платежів рекомендують подавати заяву щодо періоду щорічної відпустки заздалегідь - на початку календарного місяця відпустки.

Наприклад, в березні 2017 року слід повідомити про те, що в квітні 2017 року підприємець відповідної групи без найманих працівників буде перебувати у відпустці з метою звільнення від сплати єдиного податку за цей місяць.

Чи можна відкликати заяву і вибрати інший період відпустки? ПКУ не передбачає такої можливості. У той же час в підкатегорії 107.12 системи «ЗІР» є роз'яснення податківців, згідно з яким, якщо єдинник в обраний ним період відпустки (вказаний в заяві) хворів і така хвороба тривала 30 і більше календарних днів - єдинник має право відкликати заяву щодо періоду щорічної відпустки до його початку.

Досить гіпотетична ситуація, адже дуже важко заздалегідь спрогнозувати тривалість своєї хвороби, а для відкликання заяви (на думку УКРІНФОРМ) - це необхідна вимога.

Тому констатуємо: в більшості випадків (якщо єдинник замість відпустки не планує цілий місяць хворіти) після подання заяви в ГФС з обраним періодом відпустки єдинника перенести таку відпустку не можна.

Заздалегідь оплачений єдиний податок і період відпустки

Крім помісячного сплати єдиного податку, підприємець на підставі абз. 2 п. 295.1 ПКУ може здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більше ніж до кінця поточного звітного року. При цьому суми єдиного податку, сплачені авансом за весь податковий період (наприклад, наперед за квартал), підлягають зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку за заявою платника єдиного податку. Це пряма вимога п. 295.6 ПКУ стосується і випадку звільнення підприємця від сплати єдиного податку за календарний місяць на час відпустки відповідно до п. 295.5 ПКУ .

Тобто єдиний податок, вже сплачений наперед за календарний місяць перебування у відпустці у складі авансу за весь податковий період (квартал і т.д.), можна зарахувати в рахунок майбутніх платежів. При цьому податківців потрібно повідомити про це шляхом подання відповідної заяви.

важливо

Помилково та (або) надміру сплачені суми єдиного податку можуть бути повернені платнику в порядку, встановленому ПКУ .

можливі ризики

логіка розробників ПКУ більш-менш зрозуміла: підприємець не працює в календарному місяці перебування у відпустці, а отже, не заробляє на ставку єдиного податку, і платити її не повинен. Але на практиці можуть виникати ситуації, які унеможливлюють доказ того факту, що підприємець дійсно не працював, а відпочивав.

Наприклад, підприємець в період відпустки підпише договір з контрагентом, відкриє «підприємницький» рахунок у банку або, більш того, відвантажить товар, виконає роботи або надасть послуги, підтвердивши це документально (в наявності первинні документи (товарні чеки, видаткові накладні, акти виконаних робіт (наданих послуг) тощо), готівка оприбуткована в Книзі обліку доходів, грошові кошти надійшли на розрахунковий рахунок в банку). При таких обставинах підприємцю довести факт знаходження на відпочинку буде складно, а у контролюючих органів будуть додаткові аргументи, щоб вимагати сплати єдиного податку за період такого нібито фіктивного відпустки.

Обережно треба ставитися і до ситуації з отриманням грошових коштів в період відпустки на поточний рахунок в банку у вигляді передоплати, оплати за реалізовані в минулих місяцях товари (роботи, послуги). Здавалося б, отримання таких коштів ще не свідчить про те, що підприємець не перебував у відпустці. Втім, з іншого боку, згідно з п.п. 1, 5 Порядку ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої і третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 19.06.2015 р № 579 (Далі - Порядок № 579 ), Платники єдиного податку груп 1 і 2 ведуть Книгу обліку доходів, в якій щодня за підсумками робочого дня відображають отримані доходи, а записи в ній виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід. Ось і зауважте: заповнивши правильно Книгу (наприклад, дата передоплати доводиться на період відпустки), можна дати формальний привід податківцям щодо пред'явлення претензій щодо сплати єдиного податку в зв'язку з тим, що підприємець працював, а не заповнивши її вчасно - щодо порушення порядку заповнення Книги .

Єдиний внесок за час відпустки

Як відомо, фізичні особи - підприємці, в т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування, визначені п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р № 2464-VI (Далі - Закон № 2464 ), Є платниками єдиного внеску. Підприємець-єдинник сплачує єдиний внесок за себе в розмірі не менше мінімального страхового внеску за кожен місяць в період, коли він був платником єдиного податку (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 ).

Закон № 2464 не передбачає прямої норми щодо звільнення підприємців на єдиному податку від сплати єдиного внеску на період перебування у відпустці.

Тому, з огляду на те, що фізособи - платники єдиного податку груп 1 і 2 протягом календарного місяця, який є часом відпустки, залишаються платниками на спрощеній системі оподаткування, вони зобов'язані сплачувати єдиний внесок в зазначений період (див. Лист ПФУ від 02.04.2012 р . № 7619 / 03-30 ).

Таку ж думку і у ГФС. Зокрема, в підкатегорії 301.04.02 системи «ЗІР» податківці зазначили:

«ФОП - платники ЄП груп 1 або 2 на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів, залишаються платниками спрощеної системи оподаткування, відповідно, мають обов'язок щодо сплати ЕВ незалежно від того, отримували вони дохід на даний час чи ні ».

І нехай вас не бентежить той факт, що зазначене роз'яснення в системі «ЗІР» втратило силу. Це сталося у зв'язку з внесенням змін до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ щодо встановлення для єдинників мінімальної бази для нарахування ЄСВ на рівні не менше 0,5 мінімального страхового внеску. Що ж стосується правил сплати ЄСВ єдинником, який знаходиться у відпустці або на лікарняному, позиція УКРІНФОРМ не змінилася - ЄСВ потрібно сплачувати.

Редакція газети

«Інтерактивна бухгалтерія»

Чи можна відкликати заяву і вибрати інший період відпустки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация