Податок на нежитлову нерухомість

16 февр. 2018

Трохи з історії питання

Нежитлова нерухомість до 2015 року не була предметом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Однак, в грудні 2014 року законодавці за давньою традицією майже «під ялинку» зробили подарунок платникам податків і внесли зміни до Податкового кодексу України (далі НК).

Таким чином, з 2015 року нежитлова нерухомість стала об'єктом оподаткування. Але з усіх правил є винятки, в даному випадку без них теж не обійшлося. Наприклад, не є об'єктом оподаткування:

- гуртожитки;

- майно, що належить органам державної влади і місцевого самоврядування;

- будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств;

- будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо в сільськогосподарській діяльності;

(повний перелік об'єктів, щодо яких не стягується податок, див. в п. 266.2.2. ПК України).

Оскільки такий податок віднесено до місцевих, то повноваження по встановленню його розміру і додаткових пільг закріплені за органами місцевого самоврядування Оскільки такий податок віднесено до місцевих, то повноваження по встановленню його розміру і додаткових пільг закріплені за органами місцевого самоврядування. Так, щодо майна, що перебуває в межах території м Одеса такі повноваження належать Одеській міській раді.

На виконання вимог НК, місцеві органи в 2015 році почали масово приймати рішення про встановлення розміру податку на майно. Наприклад, в Одесі розмір податку вперше був затверджений рішенням Одеської міської ради №6258-VI від 21.01.2015р. Фіскальні органи, в свою чергу, почали поповнювати бюджет донараховуючи податок починаючи власникам нежитлового майна з 2015 року.

Найбільшого поширення отримали звернення до суду з питань колізійності норм щодо часу, з якого повинен сплачуватися податок, його розміру і підстав для звільнення від його сплати. Саме в контексті даних спорів ми і розглянемо питання справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної податку.

Порушення порядку зміни податкового законодавства

Слід зазначити, що законодавець регулярно ігнорує норми податкового законодавства, якими встановлюються його основні принципи.

Так, відповідно до положень п. 4.1.9 ст. 4 ПКУ зміни в будь-які елементи податків і зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки.

Як бачимо, навіть в питанні податку на нерухомість законодавець змінив правила гри напередодні нового року, чим порушено принцип стабільності оподаткування.

Згідно ч.1 ст.3 Бюджетного кодексу України - бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Тому введення нового податку або зміна його ставки протягом бюджетного року є грубим порушенням законодавства.

Що стосується аналогічних випадків зміни загальнодержавних податків, то суди, як правило, ставали на бік податківців, оскільки підставою для змін були закони, які за своєю силою прирівнюються до Податкового кодексу України. В контексті податку на майно, законом (ПКУ) встановлено лише гранична ставка податку, в той час як сам розмір встановлюється підзаконним актом - рішенням органу місцевого самоврядування. З огляду на вищесказане, нарахування і стягування податку на нежитлову нерухомість в 2015 році була незаконною.

Звільнення від податку промислової нерухомості

Восени 2016 почалася низка перевірок суб'єктів господарювання з підстав несплати податку на нерухомість, наслідками яких було донарахування суми податкових зобов'язань.

Найчастіше, предметом спору в таких справах стосується саме податок, нарахований на нежитлову нерухомість, яка використовується в господарській діяльності.

Позиція податкових органів з цих питань викликає безліч питань і непорозумінь, не кажучи про її необгрунтованість з правової точки зору. Частково її можна встановити з роз'яснень, розміщених на порталах територіальних органів УКРІНФОРМ (для прикладу: http://kyivobl.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/272434.html), а частково - виходячи з манери поведінки самих податківців при проведенні перевірок.

Нагадаємо, що положеннями ПК України визначено, що не є об'єктами оподаткування, будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств (підпункт «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПКУ).

Однак, фіскальні органи, м'яко кажучи, дуже широко трактують цю норму і вимагають докази не тільки того, що об'єкт нерухомості є будівлею промислового призначення, але і в ньому ведеться безпосередня виробнича діяльність.

На щастя, здоровий глузд і судова практика свідчать про інше. Знайдений консенсус про необхідність дотримання всього 2 критеріїв, за сукупністю яких нерухоме майно не підлягає оподаткуванню:

- об'єкт нерухомості є будівлею промисловості;

- ці будинки належить промисловому підприємству.

Для визначення підпадає ваш об'єкт нерухомості під критерії будівлі промисловості - слід звернутися до Національного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затверджений Державним комітетом України по стандартизації, метрології та сертифікації (наказ від 17.08.2000 N 507). Саме на цей документ посилаються як податківці, так і суди.

Коли мова заходить про промислове підприємство, то слід звернути увагу, що суди розглядають цей термін в широкому контексті і застосовується як щодо фізичних осіб-підприємців, так і юридичних осіб. При цьому основним критерієм є види економічної діяльності, які здійснює такий суб'єкт господарювання згідно з даними державного реєстру.

Слід зазначити, що ніяких вимог щодо підтвердження фактичного виконання промислових операцій безпосередньо в об'єкті нерухомості законодавство не містить, а тому, навіть при проведенні позапланових перевірок, ви не зобов'язані надавати такі відомості - оскільки це виходить за межі питань перевірки.

В контексті подібних суперечок цікавою буде позиція, викладена в Постанові Верховного Суду / КАС у справі № К / 9901/1438/17 від 31.01.18, яким суд підтримав платника податків, зазначивши, що оскільки позивач є власником нежитлової будівлі, яке за вимогами ДК 018 -2000 відноситься до класу (код тисячу двісті п'ятьдесят одна) «Будинки промислові», то відсутні підстави для нарахування податку на нерухоме майно та обов'язок його сплати.

18, яким суд підтримав платника податків, зазначивши, що оскільки позивач є власником нежитлової будівлі, яке за вимогами ДК 018 -2000 відноситься до класу (код тисячу двісті п'ятьдесят одна) «Будинки промислові», то відсутні підстави для нарахування податку на нерухоме майно та обов'язок його сплати

Олексій Ющенко

керівник корпоративної практики, адвокат АТ "КФ" ДОМІНАНТА "


Рейтинг сторінки: 4/5 на основі 4 оцінок.




Життя после Скасування мораторію на Валютні кредити

Вже зовсім скоро, 21.10.2019 року, буде введений в дію Кодекс з процедур банкрутства. После одного року з дня введення в дію цього нормативно-правового акту, з 21.10.2020 року, Втрата Чинність ЗУ «Про мораторій на Стягнення майна громадян України, Надання як забезпечення кредитів в іноземній Валюті». Це означає, что введень у 2014 году мораторій, Який дозволяє тимчасово НЕ платіті валютному Позичальником за іпотечні кредити и при цьом почуватісь у відносній безпеці, відійде у минуле.

Спрощений порядок Отримання громадянство для іноземців

25 серпня 2019 року Набуда ЧИННОСТІ ЗУ «Про внесення змін до деяки Законів України относительно правового статусу іноземців та осіб без громадянство, Які брали участь у захісті теріторіальної цілісності та недоторканності України» (надалі - Закон).

Згаданій нормативно-правовий акт вносити Зміни до ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянство», и уже з 25 серпня 2019 року іноземці та особи без громадянство, Які надавали посильну допомогу на территории проведення антітерорістічної операции зможуть течение шести місяців з дня набрання ЧИННОСТІ нового Закону звернути до Міграційної служби України Із заявив про оформлення посвідкі на ТИМЧАСОВЕ проживання рядків на 3 роки.

До них відносяться: іноземці та особи без громадянство, Які надавали інструкторську допомогу, а такоже Які брали участь у віконанні Бойовий або службових завдання антітерорістічної операции та / або ЗАХОДІВ Із забезпечення национальной безопасности и оборони, Відсічі и стримування збройної агресії Російської Федерации у ДОНЕЦЬКІЙ та Луганській областях.

Наслідки перевіщення обсягів доходу «спрощенців»

Серед найпошіренішіх порушеннях, Які віявляє ДФС во время перевірок ФОПів-єдінніків Одне з дере Місць займає недотрімання умів перебування на спрощеній системе оподаткування. Для кожної з трьох груп платників єдиного податку, Які передбачені ПКУ для фізичних осіб, встановлен ОКРЕМІ Критерії, одним з якіх являється граничний ОБСЯГИ доходу, Який ФОП-єдіннік может отріматі течение календарного року. Далі в статті більш детально Зупинимо на Даних обмеження та розглянемо, Які подальші кроки ФОП - платника ЄП у разі перевіщення ОБСЯГИ доходу, визначеного для платника відповідної групи.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация