ПОДОРОЖ ЗА головоломки

Раз на рік любителі вирішувати і придумувати головоломки з різних країн світу збираються разом, щоб показати один одному свої нові винаходи.У 2002 році така зустріч відбулася в Бельгії, в одному з найстаріших європейських міст - Антверпені.Тут зібралися головоломщікі з 25 країн, в тому числі, звичайно, і з Росії.Слово "звичайно" згадано не випадково.У Росії багато любителів головоломок, вони щороку проводять очні та заочні турніри, чемпіонат країни, є клуби, видається спеціальний бюлетень.І ось чергова міжнародна зустріч в Антверпені: показ і обмін новими головоломками, конкурс кращих іграшок, вечір фокусів, відвідування фабрики головоломок, а також музеїв в різних містах Бельгії, в тому числі Наукового музею для дітей і Музею старовинних іграшок.
Про найбільш цікаві головоломки

Американська приказка "Перетворіть лимон в лимонад" - це також і назву головоломки Ірини Явнель (Москва). Потрібно скласти дванадцять шматочків "лимона" так, щоб вони прийняли форму келиха.

Наука і життя // Ілюстрації

"Діамантові" головоломки. Завдання вгорі: перекладіть елементи так, щоб усередині помістився шестикутник. Автори - Карін і Йюрг фон Кенел (США). Завдання внизу: з чотирьох шматочків побудуйте всередині коробочки симетричну фігуру. Автор - Вільям Уейт (Данія

Дерев'яні вузли - найкрасивіші головоломки, представлені на з'їзді в Антверпені.

Трилисник. Автор - Ірина Новічкова (Москва). Головоломка складається з трьох однакових елементів. Кожен елемент склеєний з двох брусків 3x1x1 і одного 2x1x1, де за одиницю прийнятий розмір сторони квадратного перетину бруска.

Найбільшу головоломку привезли з Монголії. Її автор - Тумен УЛЗ багато років виписував журнал "Наука і життя" і брав креслення головоломок звідти, а потім почав придумувати власні.

Нові головоломки-лабіринти.

Іграшка-головоломка "Трибарвні коні". Автор - Володимир Красноухов (м Клімовськ, Московська область).

"Зніміть кільце". Автор - Вілл Страйбос (Голландія). Дротові головоломки хороші тим, що їх неважко зробити в домашніх умовах.

Найзагадковіші іграшки - коробочки з секретом. Внизу, в центрі - головоломка Тетяни Матвєєвої (м Ивантеевка Московської області).

Внутрішній устрій головоломки "Зачароване коло". На малюнку не видно другий замок, який повністю ідентичний першому і розташований поруч з ним.

Наука і життя // Ілюстрації

Стара і нова архітектура Антверпена: вгорі - будівля вокзалу, побудована в 1905 році; внизу - сучасний готель, розташований навпроти вокзалу.

Будівля банку, зведене на місці "Дому Народу".

"Будинок Народу" в Брюсселі. Архітектор - Віктор Горта. Будинок побудований в 1899 році, знесено в 1965 році. Фото початку ХХ століття.

Петер-Пауль Рубенс. "Мадонна зі святими". На картині зображені сам художник, дві його дружини, батько, дід і молодший син. Оригінал знаходиться у вівтарі над гробницею Рубенса в Антверпені.

Один з десятків ювелірних магазинів на Золотий вулиці в Антверпені.

Перстень з діамантом в 1,5 карата в ювелірному магазині Антверпена. Один карат дорівнює 0,2 грама. Алмази - легкі камені, їх питома вага приблизно вдвічі менше, ніж у заліза, вони в 5,5 рази легше золота. Діаметр діаманта в цьому персні - близько 5 мм.

Дитячий науковий музей в місті Міхел (Бельгія). Діти і дорослі пізнають тут закони фізики на власному досвіді.

басейн для вивчення законів гідравліки;

розташування і форму органів людини найкраще вивчати на збірно-розбірний моделі;

по нерівній дорозі можна їхати без тряски, якщо форма коліс відповідає профілю дороги;

два дзеркала, поставлені під кутом один до одного, дозволяють отримувати потрійне зображення.

Тетяна Матвєєва з головоломками, які вона привезла в Антверпен для обміну з колегами.

"Подвійний кубик Рубіка". Автор - Анатолій Калінін (Москва).

Плоский стеля з цегли в старовинній бельгійській пивоварні.

<

>

Приїхавши на з'їзд винахідники головоломок привезли з собою понад сто нових іграшок. У предметних (механічних) головоломках існує три види завдань: розібрати іграшку на частини, з'єднати деталі головоломки в єдине ціле і змінити їх взаємне розташування. На цей раз найбільше було задач по збірці головоломок з окремих елементів. Перед вами розсип деталей, які потрібно скласти докупи за певними правилами або просто укласти в коробочку. Іноді іграшку дають в зібраному вигляді, а ви повинні переставити її частини в іншому порядку.

Подібні головоломки легко зробити в домашніх умовах, тому тут наведено відразу три приклади: "Перетворіть лимон в лимонад" і дві "діамантові" головоломки.

Подібні головоломки легко зробити в домашніх умовах, тому тут наведено відразу три приклади: Перетворіть лимон в лимонад і дві діамантові головоломки

Вважається, що найкрасивіший тип головоломок - дерев'яні вузли. Така іграшка складається з декількох брусків з пазами і виступами. Кожен брусочок зачіпається своїми виступами за пази в сусідніх брусках, утворюючи міцну конструкцію. Винахідники намагаються надати їй красиву, зазвичай зірчасті, форму. Іноді таку головоломку важко не тільки зібрати, але і розібрати на частини. Ви довго будете шукати рішення, поки не здогадаєтеся повернути або посунути певний брусок, потім наступний, і так кілька разів, поки не звільниться перша деталь. В іншої головоломки - інший секрет розбирання. Крім того, дерев'яний вузол іноді поміщають всередину клітини, що ще більше ускладнює вирішення.

Мені найбільше подобаються головоломки, які виглядають простими і мають мало деталей, але важкі в рішенні. Якщо їх можна зробити своїми руками, то зовсім добре. Саме таку іграшку придумала і привезла в Антверпен Ірина Новічкова. До цього вона "відчула" її влітку на чемпіонаті Росії за рішенням головоломок, і це випробування її іграшка витримала. Жоден з кандидатів в чемпіони Росії не зміг вирішити головоломку Ірини за відведені 7,5 хвилини. Правда, на відміну від вас, читачу, вони не знали, як виглядає іграшка в зібраному вигляді. Кожному учаснику чемпіонату дали однакові деталі і попросили скласти з них симетричну фігуру. Спробуйте зробити головоломку самі по наведеним малюнку, і ви переконаєтеся, що, навіть бачачи кінцеву форму іграшки, скласти в красивий вузол три абсолютно однакові деталі зовсім не просто.

Іноді головоломки цього типу мають десятки і навіть сотні деталей. З далекої Монголії на з'їзд привезли метрову дерев'яну модель черепахи. Це гігантська головоломка, в якій ховалися ще 32 головоломки. Усередині черепахи перебував і повний набір для гри в шахи. Кожна частина цього набору теж представляла собою окрему головоломку. І не було двох схожих. Черепаху купив на з'їзді за 2500 доларів колекціонер з Америки.

Ми звикли, що іграшкові лабіринти являють собою плоскі картинки з заплутаними доріжками - желобками, за якими потрібно прокатати кульку. В Антверпен винахідники привезли вісім іграшкових лабіринтів, і серед них жодного звичного. Найпростішим з виду (але не в рішенні) був двошаровий лабіринт, в якому один шар з канавками для кульки рухався щодо іншого шару з іншими канавками. Незвичайність інших лабіринтів відразу впадала в очі - в них не було кульок! В одній іграшці його роль виконувало колесо із зубцями різних форм і розмірів. В іншій були відсутні канавки, а ігрове поле було всіяне маленькими дірочками. За ним переміщалася фігурка коня, тільки рухалася вона весь час не туди, куди б вам хотілося. У третій і четвертій розрізні кільця зачіпляються за отвори в ігрових полях. Решта конструкції теж виявилися новими, незвичними.

Головоломка, яку привіз на з'їзд відомий московський винахідник Володимир Красноухов, схожа на частину шахової дошки з фігурами. Ви бачите її на фотографії. Насправді його іграшка ближче до лабіринтів, ніж до стародавньої гри. На поле з 10 кліток стоять дев'ять коней: чотири - чорних, чотири - білих і один червоний. Завдання полягає в тому, щоб перемістити червоного коня на вільне сусіднє поле, пересуваючи фігури по шаховими правилами. Після всіх ходів чорні і білі коні повинні повернутися на свої місця. На сьогоднішній день краще рішення цієї задачі - 37 ходів (див. "Наука і життя" № 9, 2002 г. ; відповідь в № 10, 2002 г. ).

Найзагадковіші з усіх головоломок - шкатулки з секретами. Зазвичай вони мають скромний вигляд і не вражають різноманіттям форм, як, наприклад, дерев'яні вузли. Але знавці, маститі любителі головоломок їх цінують найбільше. Чому? Взявши таку коробочку в руки, ви практично не маєте вихідних даних для вирішення. Перед вами шматок дерева прямокутної або круглої форми з ледве помітними місцями з'єднання частин. І все. Немає або майже немає виступаючих деталей. Якщо всередині щось дзвякає, то це може бути зроблено спеціально, щоб відвернути вашу увагу. У Росії я знаю двох винахідників подібних головоломок. Це Тетяна Матвєєва з Московської області та Володимир Бєлов з Санкт-Петербурга. Володимир не зміг приїхати до Бельгії, а Тетяна привезла свій новий винахід: шкатулку з секретом "Зачароване коло".

Раз головоломка називається "шкатулка", значить, завдання полягає в тому, щоб її відкрити. Особливість даної шкатулки полягає в тому, що в ній два замки. І зняти кришку можна тільки тоді, коли відкриті обидва. Ключова деталь головоломки - обертається дно, що має зайві отвори для помилкового спрацьовування замків. Саме ця деталь дала назву всій головоломці - "Зачароване коло". Додатковою складністю в момент знайомства з головоломкою є те, що незрозуміло, де дно, а де кришка шкатулки. Зрештою те, що вам спочатку здавалося кришкою, виявляється тим самим "зачарованим" круглим дном (на малюнку обертається дно - зверху).

Вирішувати головоломку потрібно так: повертаючи дно шкатулки, чекати спрацьовування замків, коли їх штирі проваляться в отвір дна, звільняючи кришку. Якщо після спрацьовування замка кришка не обертається, значить, відкритий тільки один замок. В цьому випадку треба перевернути шкатулку догори дном, потім повернути назад і продовжити пошук.

Піймавши момент одночасного спрацьовування двох замків, ви нарешті-то відкриєте шкатулку і дістанете заховану всередині перлинка, яка відволікала (або приваблювала) вас своїм стуком об стінки шкатулки, поки ви розгадували її секрет.

На з'їзді було представлено п'ять нових головоломок з Росії. Про чотирьох вже розказано. Про п'ятої - мова попереду, а поки перейдемо до того, що ж цікавого крім головоломок ми побачили в Бельгії.

АНТВЕРПЕН - МІСТО Рубенса і якутських діамантів

Сьогодні Бельгія - процвітаюча, безконфліктна країна. Її столиця - Брюссель - центр об'єднаної Європи, тут розташовані головна штаб-квартира НАТО, Європейський парламент, Світовий банк і безліч інших між народних організацій, які приносять в скарбницю Бельгії значну частину її національного доходу.

У Бельгії чимало чудових місць, ми жили в одному з них - Антверпені. Друк багатовікових багатств зробила його вигляд схожим на інші знамениті європейські міста. На старих вулицях Антверпена нас чекали спочатку захват, а потім доля всіх туристів: занадто багато побачити, занадто мало дізнатися і ще менше запам'ятати. Якщо старовинні будівлі викликали наше одностайне захоплення, то для сприйняття сучасних будівель, мабуть, мало володіти природним почуттям краси. Наші зустрічі проходили в самому центрі міста, в тільки що побудованому готелі навпроти вокзалу. Вигляд цих двох споруд, що стоять один проти одного на одній площі, як би уособлював стару і нову архітектуру Європи. За наведеними фотографій кожен читач може сам скласти про неї власну думку.

Якщо вже мова зайшла про архітектуру, то не можна не сказати, що Бельгія дала світу знаменитого архітектора - Віктора Горта. Він прославився тим, що став одним з творців нового стилю в мистецтві, що отримав в Росії назва "модерн". За загальним визнанням, найкращим його творінням був "Будинок Народу", побудований в Брюсселі в 1899 році. Споруджували його на народні гроші, так само як і храм Христа Спасителя в Москві. І так само, як храм, зруйнували з ідеологічних міркувань: в ньому розміщувалися робочі і соціалістичні організації Бельгії.

В Антверпені народився, жив і творив великий Рубенс. На думку мистецтвознавців, Рубенс являє собою рідкісний випадок, коли великий художник безбідно і благополучно прожив життя. Він не мав потребу в грошах, тому що писав великі картини для храмів на замовлення вельмож і найбагатших спілок (гільдій) купців, пивоварів і сукноробів. Рубенс щасливо одружився, побудував чудовий будинок за власним проектом, а потім купив ще замок за містом. І все-таки в кінці життя він почув запитання: "Чому в тебе такі сумні очі?" Легенда стверджує, що художник відповів: "Вони бачили занадто багато людей".

Насправді він дуже серйозно ставився до власної смерті. Здається, в історії до нього не було випадку, щоб художник написав картину, на якій зобразив своїх найулюбленіших людей, і заповів повісити її над власною могилою. Саме так вчинив Рубенс. На цій картині він представив в образі святих діда, батька, двох дружин і молодшого сина, а також самого себе. Картина називається "Мадонна зі святими" і, здається, ніколи не публікувалася в книгах, виданих в СРСР і в Росії. Після смерті художника її помістили над вівтарем гробниці Рубенса в церкві Святого Якоба в Антверпені. Мені вона була особливо цікава, тому що мій улюблений жанр в живописі - автопортрети.

Сучасні художники Антверпена чи завантажені замовленнями так, як був завантажений Рубенс. Про інтерес до нових майстрам пензля можна судити по порожніх залах Музею сучасного мистецтва в Антверпені. Нині місто славиться іншими справами, і в першу чергу мистецтвом перетворення алмазів в діаманти. Кожен день вранці мій шлях пролягав по вулиці, що з'єднувала район синагог, в якому я жив, з готелем на вокзальної площі, де проходили заходи з'їзду. Одна сторона вулиці, по якій проходив мій шлях, була суцільно зайнята ювелірними магазинами. Я нарахував їх п'ятдесят сім! Але дуже рідко я бачив за склом вітрин одного-двох відвідувачів.

Одного разу я зайшов всередину, представився журналістом з Росії і поспівчував відсутності покупців. Продавець, який зрадів можливості приватної розмови, пояснив мені, що це в овочевий лавці необхідно мати сто покупців в день, а для їх магазину досить одного в тиждень, а то і в місяць. Головний же дохід, за його словами, приносить не роздрібна торгівля, а обслуговування особливих категорій покупців. На цьому його одкровення закінчилися ...

Отже, бельгійські ювеліри купують алмази і роблять з них діаманти. Раніше головним постачальником сировини була Південна Африка, а тепер в Антверпені більше орієнтуються на Росію. Чому? Через якості. Африканські алмази часто мають жовтуватий відтінок, а якутські - безбарвні або переливаються найтоншими відтінками самих різних кольорів.

БЕЛЬГІЯ - МОЛОДА ДЕРЖАВА

Йому немає ще й двохсот років, тобто воно з'явилося на світ пізніше, ніж США. Протягом століть населення цих місць підпорядковувалося влади чужинців: то французів, то іспанців, то австрійців. Бельгія зобов'язана своєю незалежністю Французької революції. Після її придушення великі держави того часу: Росія, Великобританія, Австрія, Пруссія і Франція - "зліпили" Бельгію з Фландрії (Південні Нідерланди) і Валлонії (земель, що належали Франції і ставилися до герцогства Люксембург). Були об'єднані два різні народи: фламандці, що говорять на фламандською (голландському) мові, і валлонці, для яких рідна мова французька. Не тільки мови, у них багато було по-різному: характер, предмети праці, національний одяг, рівень життя. Щоб скріпити обидві нації, їм дали загального короля. Підкорившись рішенню великих держав, обидва народи не відразу подружилися: складали анекдоти, вдавали, що не розуміють мови один одного, і інше.

На тлі трагедій ХХ століття - Першої та Другої світових воєн дріб'язкова нелюбов фламандців і валлонців один до одного мало кого цікавила. Потім "великі" народи, протоку моря своїй і чужій крові, вгамувалися. Але так уже влаштовано людство, що на зміну одним конфліктів приходять інші, на цей раз конфлікти малих народів. В кінці 1960-х років національні "еліти" двох частин Бельгії почали мріяти про власні державах. Рану сепаратизму можновладці з двох частин Бельгії збиралися роз'ятрити цілком законним способом - за допомогою референдуму, а потрібний результат забезпечити за допомогою належали їм місцевих газет і телебачення.

Центральна Королівська влада терміново Почаїв шукати шляхи до власного порятунку. Шлях Вибравши такий - максимально задовольніті амбіції місцевіх еліт. Почали зі Зміни конституції країни. Сьогодні Бельгія складається з трьох автономних частин: Фландрії, Валлонії та Брюсселя. У Кожній є законодавчий, виконавча и судова влада. Кроме того, існує повний набір федеральних державних ОРГАНІВ, починаючі з двопалатного парламенту. Депутатов в чотірьох парламентах стало в Чотири рази больше, чіновніків теж, державних мов три: фламандській, французький и німецький. Король зобов'язаний завжди писати своє ім'я двічі: фламандською і французькою мовами. Місцеві еліти заспокоїлися, і сьогодні ніхто не думає про розподіл країни. Така плата за вічну дружбу двох народів.

ХОЧЕТЕ ПОЇХАТИ НА З'ЇЗД ЛЮБИТЕЛІВ ГОЛОВОЛОМКА?

Цей з'їзд - чудовий захід. Ви не тільки можете побачити нові головоломки, обмінятися іграшками, знайти друзів по захопленню, вас обов'язково провезуть по країні, покажуть найцікавіші музеї, влаштують вечір фокусів і ще щось придумають. Одним з найцікавіших заходів у Бельгії було відвідування Наукового музею для дітей, який правильніше було б назвати дитячим пізнавальним центром. Якби мені запропонували взяти з Бельгії то, що мені найбільше сподобалося, я б відвіз в Росію Дитячий науковий музей. Потім би зробив кілька десятків його копій і розмістив у всіх регіонах нашої країни. Навіть поверхневий розповідь про цей музей перевищить розміри всієї статті, тому доведеться обмежитися лише декількома фотографіями.

У читача, який зацікавився статтями про з'їзди головоломщіков *, повинен виникнути питання: "Звідки така незвичайна компанія бере гроші на щорічні поїздки за кордон?" Секрету тут ніякого немає. Гроші на поїздку повністю або частково заробляються під час самої поїздки. Для цього спеціально відводиться один (зазвичай третій) день з'їзду. Всі бажаючі, як колекціонери, так і виробники головоломок, можуть в цей день продавати один одному іграшки, які привезли з собою. Важливо тільки, щоб те, що ви пропонуєте, було ново, цікаво і добре зроблено. Якість має бути таким, щоб ваша головоломка могла прикрасити стіл у вітальні або полку в шафі у того, хто її купить.

Найвизначніша подія з'їзду відбувається у другий день, коли кожен учасник показує свою нову головоломку і обмінюється нею з іншими. Тут діють суворі правила. Ви можете пропонувати тільки нову, незнайому іншим головоломку, досить важку в рішенні і красиво зроблену. Дані про головоломці: фотографія, опис рішення, імена винахідника і виробника - надсилаються організаторам заздалегідь. Ви повинні привезти на з'їзд стільки екземплярів своєї іграшки, скільки людей братиме участь, щоб усім вистачило. А нагородою за це будуть подаровані вам нові головоломки. Зазвичай їх буває близько ста.

В обміні головоломками можуть брати участь тільки колекціонери. Забороняється продавати або передаровуватимемо отримані іграшки. Якщо ви порушите правило, то вас більше не запросять на з'їзд. Якщо хтось із любителів головоломок, які прочитали цю статтю, захоче приєднатися до нас і поїхати в наступний раз, ласкаво просимо! Потрібно тільки підготуватися так, щоб ви і ваші головоломки були цікаві іншим учасникам. Наприклад, в 2005 році всесвітня зустріч пройде в Фінляндії, в Гельсінкі. Це скоротить до мінімуму витрати на проїзд, а жити можна в дешевому готелі.

Чи важко придумати нову головоломку? Я відповім так. Це приблизно те ж саме, що придумати нову задачу до математичної олімпіади або до іспиту для вступу до вузу. Головна проблема в іншому: де і як її зробити?

З власного досвіду скажу: рік від року виробляти який-небудь товар в Росії, в тому числі головоломки, стає все найбільш невигідно, важче і дорожче. Будь-виробничник мене зрозуміє. Дешевше купити імпортне, ніж зробити своє. Тому для з'їзду в Антверпені довелося вигадувати головоломку, зроблену не з вітчизняних частин. А які імпортні речі у нас найдешевші? Правильно, китайські. Тому після розгляду декількох варіантів нової головоломки я зупинився на такому: купив двісті китайських кубиків Рубика за ціною 6 руб. 50 коп. за штуку, викинув з кожного кубика "зайві" деталі, а потім склеїв кубики попарно. Вийшло сто нових головоломок, одну з яких ви бачите на фотографії на попередній сторінці. До речі, вона дуже сподобалася на з'їзді.

Можливо, комусь із читачів моя стаття здасться дивною мозаїкою, складеною з незв'язаних частин. Тут і історія, і головоломки, і архітектура, і діаманти. Але саме таким було наше подорож, повне несподіваних вражень, нових зустрічей, нових думок і ... нових головоломок. На прощання ще одна, для читачів.

Під час екскурсії по старовинному пивоварному заводу Тетяна Матвєєва виявила головоломку прямо над нашими головами. Це був стелю старого цеху, причому не склепінчастий, а плоский. Питання: як стародавні будівельники примудрилися викласти зі звичайної цегли плоский стеля і чому він не обвалюється?

Фото автора.
Чому?
І все-таки в кінці життя він почув запитання: "Чому в тебе такі сумні очі?
Чому?
ХОЧЕТЕ ПОЇХАТИ НА З'ЇЗД ЛЮБИТЕЛІВ ГОЛОВОЛОМКА?
У читача, який зацікавився статтями про з'їзди головоломщіков *, повинен виникнути питання: "Звідки така незвичайна компанія бере гроші на щорічні поїздки за кордон?
Чи важко придумати нову головоломку?
Головна проблема в іншому: де і як її зробити?
А які імпортні речі у нас найдешевші?
Питання: як стародавні будівельники примудрилися викласти зі звичайної цегли плоский стеля і чому він не обвалюється?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация